DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> [VAND] Renault Megane Classic 1.4 16V - 2001, mecanica este buna estetica mai putin

jocherjocher
post 21 Dec 2010, 00:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 17 July 09
From: prin lume




Salut, am hotarat sa imi vand masina din titlu pentru downgrade la Logan, upgrade la nou. Pret 2 000 euro, din 2001, 125 k km la bord (verificata pe computer la cumparare in iulie 2009 cand avea 69 k km.......ca dotari are: AC, 4 airbaguri, abs, geamuri el fata si oglinzi electrice, jante aliaj, proiectoare ceata, etc Varianta Expression, provenienta Spania.

Piese schimbate: amortizoare, discuri frana , placute frana, kit ambreiaj, cauciucuri, tampon motor dreapta si bieleta anticuplu, baterie noua, toate fluidele, etc...demonstrabil cu facturi......inmatriculata RO, singura problema e ca se afla in Spania, cost aprox de aducere in tara cam 500 euro (venit cu autobuz plecat cu masina).....

ca defecte, doar pe partea estetica, necesita revopsire si tapiteria de la scaune are niste arsuri de la tigara......reparatii estimate de mine la 500 euro ....mai multe detalii exacte pe jocherjocher@yahoo.com

21 Dec 2010, 09:33:
lista detaliata despre masina........

ca dotari din fabrica Renault Megane Classic 2001 1.4 16V 95 CP euro 3, parcursi 125 000 km (din care aprox 15 000km in Ro) inmatriculata, provenienta Spania, pret fix : 2 000 euro

- AC
- 4 airbaguri
- inchidere centralizata din telecomanda cu cheia (2 chei)
- servodirectie/servofrana
- geamuri electrice fata
- oglinzi electrice cu reglare din interior
- abs
- senzor temperatura exterioara
- proiectoare ceata
- scaun sofer reglabil pe inaltime si lombar, bancheta spate rabatabila din doua bucati
- computer de bord (cu toate functiile)
- jenti aliaj 14"
- rezerva de dimensiuni normale dar de otel
- comenzi radio pe volan (dar dc nu folosesti radioul original al masinii iti trebuie radio aftermarket compatibil, al meu nu e deci nu se pot folosi)
- altele: martori de centura, blocare usi,reglaj faruri din interior, reglare luminozitate bord,parasolar mecanic luneta,etc

Totul functioneaza la bord.

piese (toate noi) schimbate (se dovedesc cu factura) :

- distributia (in Spania)
- amortizoare Monroe 4 buc (in garantie, schimbate in vara in gl)
- discuri de frana plus placutele (din vara in gl)
- 4 cauciucuri noi (din vara puse, 2 de vara pe fata Firestone Multihawk si 2 universale pe spate Debica Navigator 2, puse 2 in spania 2 in gl)
- incarcat cu freon AC (spania)
- tampon motor dreapta si bieleta anticuplu (spania)
- ulei servodirectie nou, lichid frana schimbat cu franele, ulei cutie de viteze schimbat la Renault Apan.
- schimbat cutie - SH- in garantie 6 luni (din vina mecanicului) (in spania)
- kit ambreiaj original Valeo si volanta motor (in spania in toamna)
- burduf cauciuc planetara stanga (in spania)
- bendix si bobina electromotor (in gl)
- releu incarcare alternator (in gl)
- baterie noua Varta (in garantie din vara, in gl)
- bujii (in spania)
- schimbat bucsi bara stabilizatoare si un pivot la brat stanga (in spania)
- schimbat macara geam dreapta fata (in gl)
- ulei Total quartz 9000,(facturi si km la toate uleiurile schimbate) filtre de ulei si aer Mann parca, stergatoare Bosch (in gl)
- scut plastic motor
- aparatori noroi si bare transversale acoperis
- radio aftermarket cu fata adaptoare bord special Megane, cu fata demontabila (se da si radioul -radio cass- original al masinii pt comenzile de pe volan)
- volan imbracat in piele (aftermarket)
- GPS peninsula iberica numai (am incercat deblocare in romania dar nu am reusit)
- huse , becuri, kit cu extinctor, trusa medicala si triunghiuri, cateva chei, si alte sefeuri.....
- ITP pana in mai 2012
- asigurare RCA pana in Noiembrie 2011

Se accepta orice test de mecanica sau computer, pe cheltuiala cumparatorului.
Cand a fost cumparata a fost pusa pe tester pt verificare km.

Defecte:

- se poate circula cu masina fara nici un fel de probleme dar necesita revopsire doar pt estetic
- aripa fata dreapta necesita si chit in caz de revopsire (fara schimbare aripa)
- coltul spate dreapta necesita reindreptare, este infundat cam 1 cm, vizibil doar dc este privit cu atentie (e si o poza atasata)
- spoilerul dreapta fata trebuie ajustat (e cazut cam jum de cm, nu face probleme la nici o viteza)
- in rest micile retusuri care trebuiesc la vopsitorie
- la interior sunt niste arsuri pe tapiterie scaune de la tigara, vreo 4 gauri, si pe fetele la usi nu sunt gauri doar niste urme ca mici arsuri de la tigara (cu huse nu se vede nimic)
- la bord, o bucata din plansa (deasupra radioului are vopseaua plasticului ceva de genul zgariat de la produsele de curatat interiorul - nu stiu exact ce a folosit fostul proprietar- se repara sigur la atelierele de revopsire/tuning pt cine tine la estetica, max 50 euro)
- greierasi specifici Renault la interior
- nu merge becul de lectura din plafon (merge numai unul)
- cost total remediat defecte estetice estimat de mine la max 500 euro.

Alte defecte ascunse masina nu are (stiute), la drum nu se aud decat zgomotele de la rulaj cauciucuri,pe drum drept la 100km/h daca iei mainile de pe volan merge perfect drept, se poate circula fara probleme de natura mecanica sau de hartii (masina are nr de GL, carte verde, totul in regula cu impozite, inmatriculari, taxe, proprietar in acte etc)...eu unul am facut frecvent drumuri spania romania si spania portugalia fara sa am nici un fel de probleme.

Pentru eventuali interesati, garantia este doar MORALA, plus asistenta tehnica in caz de probleme in limita priceperii. Luata in iulie 2009 la 69 000 km si mers cu ea cam 56 000 km din care cel putin 35 000km numai pe autostrazi, benzina de 98 numai, tinuta numai in garaj noaptea.

Masina se afla in Spania.

This post has been edited by jocherjocher: 21 Dec 2010, 09:33


--------------------
Peugeot 207 Dacia Logan Ford Transit
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david_antonyo
post 21 Dec 2010, 09:59
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 15 December 10




pune si tu niste poze cu meganul.


--------------------
DACIA LOGAN 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 22 Dec 2010, 15:54
Post #3


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.442
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(jocherjocher @ 21 Dec 2010, 00:24)
singura problema e ca se afla in Spania, cost aprox de aducere in tara cam 500 euro (venit cu autobuz plecat cu masina).....


si nu cumva vrei s-o aduci tu, dar ca o garantie ca nu ramai fara banii de drum, vrei banii inainte? (prin western union ca-i mai simplu) icon_mrgreen.gif
nu de alta, dar am mai auzit asta ph34r.gif

daca ma insel, imi fac mea culpa si consideram post-ul meu un UP! smile.gif

This post has been edited by Ov: 22 Dec 2010, 15:58


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jocherjocher
post 22 Dec 2010, 17:47
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 17 July 09
From: prin lume




QUOTE(Ov @ 22 Dec 2010, 15:54)
si nu cumva vrei s-o aduci tu, dar ca o garantie ca nu ramai fara banii de drum, vrei banii inainte? (prin western union ca-i mai simplu) icon_mrgreen.gif
nu de alta, dar am mai auzit asta  ph34r.gif

daca ma insel, imi fac mea culpa si consideram post-ul meu un UP! smile.gif
*



laugh.gif nu, mersi, nu vreau nici un ban inainte, dar poate nu am fost clar in anunt sau am lasat loc de interpretari.....masina se afla in Spania si cine o vrea trebuie sa vina sa o ia de aici pe cheltuiala lui.....evident , dupa ce am sa ii trimit 100 poze, exista riscul sa vina si sa nu-i placa si sa piarda banii de drum......desi cred ca nu se merita cineva din tara sa dea banii pe masina plus drum (mai bine ia din tara ca macar o atinge inainte de a cheltui ceva)...practic anuntul e mai mult pentru romanii din Spania....dar in fine


--------------------
Peugeot 207 Dacia Logan Ford Transit
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 22 Dec 2010, 17:57
Post #5


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Ca sa vinzi o masina inmatriculata in Ro trebuie sa ai(printre alte acte)un certificat fiscal care dovedeste ca nu ai datorii.
Ai acest act?
Este necesar sa o radiezi de pe numele tau(toate amenzile vin pe numele tau daca nu e radiata).
Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jocherjocher
post 22 Dec 2010, 18:22
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 17 July 09
From: prin lume




espacern, multumesc......evident ca nu am acest certificat (nu ajung in tara prea curand)...si la treaba cu amenzile nu m-am gandit........

Rog moderatorii sa stearga anuntul.


--------------------
Peugeot 207 Dacia Logan Ford Transit
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 13:54
Forum Renault