DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problme cu franele ..merg rotiile infranate, probleme frane

andrey16
post 21 Jan 2011, 17:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 16 September 09
From: Craiova




acum 4 zile am scos masina la o tura dupa o perioada de aproximativ 1 luna de stat in garaj si am observat ca dupa un drum de circa 5-6 KM iesea fum din roti ...au ramas etrieri blocati.....am reusit sa ajung acasa cu ea am desfacut etrieri am schimbat garniturile ....am crezut ca de la alea e buba ...am facut aerisirea si acuma cand plec cu masina dimineata nici o problema dar dupa vre-o 5-6 franari nu neaparat bruste incepe sa se intareasca pedala pana in stadiul in care nu mai poti sa apesi pe ea deloc si rotiile merg infranate rau de tot de abia trage masina in treapta a-2 a. a si daca las masina parcata vre-o 2-3 ore asa se deblocheaza rotile si pedala revina la normal ..... care sa fie cauza ???
pompa de frana este una cu bublu circuit de la ASAM si nu cred ca are mai mult de 4-5 luni de cand e montata pe masina....Daca poate cineva sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi as fi recunoscator biggrin.gif:D


--------------------
dacie 1410 sport 1986 - DJ-05-YOH
Merg incet ca nu am bani de benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magnum_Baracuda
post 21 Jan 2011, 17:23
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 28 January 09




racoardele flexibile cind le ai schimbat ultima data? alea se coc si ele imbatranesc si cind se coc patesti asfel de belele


--------------------
dacia 1310 1981 - CT 03 BND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costy2000
post 21 Jan 2011, 17:29
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 18 April 10




Salut...regeaza cursa libera la pedala de la servo frana sau sa nu fie atacata pompa de frana, da un search si cauta ca e un topic despre asta smile.gif


--------------------
Dacia 1310 1996 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrey16
post 21 Jan 2011, 17:39
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 16 September 09
From: Craiova




QUOTE(Magnum_Baracuda @ 21 Jan 2011, 17:23)
racoardele flexibile cind le ai schimbat ultima data? alea se coc si ele imbatranesc si cind se coc patesti asfel de belele
*


nu le-am schimbat reacordurile flexibile dar o sa le schimb si pe alea poate e de acolo

21 Jan 2011, 17:40:
QUOTE(Costy2000 @ 21 Jan 2011, 17:29)
Salut...regeaza cursa libera la pedala de la servo frana sau sa nu fie atacata pompa de frana, da un search si cauta ca e un topic despre asta  smile.gif
*


cursa libera la pedala nu avea cu sa se deregleze pt ca eu nu am mai umblat la pompa de frana si inainte sa las masina sa stea nemiscata 1 luna mergeau perfect franele ....eram foarte multumit de ele

This post has been edited by andrey16: 21 Jan 2011, 17:40


--------------------
dacie 1410 sport 1986 - DJ-05-YOH
Merg incet ca nu am bani de benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adaniel69
post 21 Jan 2011, 17:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 17 November 09




s-ar putea sa fie de la furtunasele alea, sa ma uit si eu la ale mele ca parca imi trage intr-o parte...nu cred ca au un an jumate, dar stiu ca se crapase cauciucul...

@andrey16: sper sa nu fi pus alt lichid de frana decat dot3 sau dot4, daca ai pus altceva sa nu fi mancat garniturile din pompa + etrieri + pistonase pe spate... preferabil sa nu le amesteci

This post has been edited by adaniel69: 21 Jan 2011, 17:42


--------------------
Dacia 1310 1999-berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magnum_Baracuda
post 21 Jan 2011, 17:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 28 January 09




un lucru stiu cand se coc furtunele(racoardele flexibile) stiu ca furtunul isi micsoreaza sectiunea interioara si apoi presiunea rezultata dupa franare nu mai ajunge la stadiul de echilibru de presiune, tinand pistonasele etrierilor blocati si rezulta infranare


--------------------
dacia 1310 1981 - CT 03 BND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian415
post 21 Jan 2011, 18:03
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 18 January 11




deblocheaza pistoanele din etrier pe fate si cilindrul receptor pe spate si aeriseste bine frinele pe fata si spate.


--------------------
dacia 1310LI dacia 1310LI 2000 INJECTIE - IS 71 CDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrey16
post 21 Jan 2011, 18:12
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 16 September 09
From: Craiova




QUOTE(adaniel69 @ 21 Jan 2011, 17:40)
s-ar putea sa fie de la furtunasele alea, sa ma uit si eu la ale mele ca parca imi trage intr-o parte...nu cred ca au un an jumate, dar stiu ca se crapase cauciucul...

@andrey16: sper sa nu fi pus alt lichid de frana decat dot3 sau dot4, daca ai pus altceva sa nu fi mancat garniturile din pompa + etrieri + pistonase pe spate... preferabil sa nu le amesteci
*


salut ....nup am pus lichid de frana DOT 3 numai dela am folosit si de un singur fel nu am amestecat firmele intre ele

21 Jan 2011, 18:14:
QUOTE(iulian415 @ 21 Jan 2011, 18:03)
deblocheaza pistoanele din etrier pe fate  si cilindrul receptor pe  spate si aeriseste bine frinele pe fata  si  spate.
*


Maine asta o sa fac am sa schimb racoardele flexibile de pe fata si cel de pe spate de vine din repartitor in spliteru acela de pe punte si eventuala cred ca o sa schimb si pistonasele [pe spate sa vedem cum ma inteleg cu banii biggrin.gif

Multumesc pt sfaturi

This post has been edited by andrey16: 21 Jan 2011, 18:14


--------------------
dacie 1410 sport 1986 - DJ-05-YOH
Merg incet ca nu am bani de benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magnum_Baracuda
post 21 Jan 2011, 18:18
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 28 January 09




nu lua de asam sfat amical


--------------------
dacia 1310 1981 - CT 03 BND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai7575
post 22 Jan 2011, 17:33
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 1 December 10
From: SLATINA




QUOTE(andrey16 @ 21 Jan 2011, 18:20)
acum 4 zile am scos masina la o tura dupa o perioada de aproximativ 1 luna de stat in garaj si am observat ca dupa un drum de circa 5-6 KM iesea fum din roti ...au ramas etrieri blocati.....am reusit sa ajung acasa cu ea am desfacut etrieri am schimbat garniturile ....am crezut ca de la alea e buba ...am facut aerisirea si acuma cand plec cu masina dimineata nici o problema dar dupa vre-o 5-6 franari nu neaparat bruste incepe sa se intareasca pedala pana in stadiul in care nu mai poti sa apesi pe ea deloc si rotiile merg infranate rau de tot de abia trage masina in treapta a-2 a. a si daca las masina parcata vre-o 2-3 ore asa se deblocheaza rotile si pedala revina la normal ..... care sa fie cauza ???
    pompa de frana este una cu bublu circuit de la ASAM si nu cred ca are mai mult de 4-5 luni de cand e montata pe masina....Daca poate cineva sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi as fi recunoscator  biggrin.gif:D
*


deci,la rotile din fata ai probleme cu frinele,daca nu ai curatat si pistonasele de la etrier,nu ai facut nimic doar cu schimbatul garniturilor,daca le-ai curatat si pe ele e ok,dar si eu cred ca trebuiesc inlocuite,furtunele de legatura intre etrier si condcute,.


--------------------
Dacia 1300, dacia solenza, 1981,2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrey16
post 23 Jan 2011, 21:41
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 16 September 09
From: Craiova




QUOTE(mihai7575 @ 22 Jan 2011, 17:33)
deci,la rotile din fata ai probleme cu frinele,daca nu ai curatat si pistonasele de la etrier,nu ai facut nimic doar cu schimbatul garniturilor,daca le-ai curatat si pe ele e ok,dar si eu cred ca trebuiesc inlocuite,furtunele de legatura intre etrier si condcute,.
*


Am curatat si pistonasele inainte sa le pun la loc cu un smilgher foarte fin.....azi am schimbat si racoardele flexibile dar nu apucai sa fac aerisirea pt ca nu avu cine sa ma ajute maine fac si aerisirea sper sa fie de la furtunele acelea.....dupa ce le-am dat jos am observat ca nu erau infundate furtunele ....si din cate stiu daca scoti furtunu din etrier ar trebui sa curga lichid dar la mine nu curge nimica nici pe partea stanga nici p[e partea dreapta ... sad.gif...sa fie pompa de vina sa se fi dus garniturile din ea sad.gif


--------------------
dacie 1410 sport 1986 - DJ-05-YOH
Merg incet ca nu am bani de benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adaniel69
post 23 Jan 2011, 22:20
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 17 November 09




furtunasele nu erau crapate? nasol daca s-o fi dus pompa... daca ai dublu circuit pune lichid de frana ELF DOT4! e bun! Elf by Renault! Dot3 de care ai e mai vechi, e mai bun DOT4!


--------------------
Dacia 1310 1999-berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 23 Jan 2011, 22:29
Post #13


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




pompa de frana asam , am citit bine? e posibil sa ramana blocate supapele alea.din pompa sa nu mai revina lichidu de pe circuit inapoi in borcan, sunt f slabe, materiale proaste,.. degeaba arata bine gardu daca inauntru e dezastru,

cauta si pune de autonova

This post has been edited by ct-03-tvy: 23 Jan 2011, 22:33


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrey16
post 23 Jan 2011, 23:46
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 16 September 09
From: Craiova




da pompa de frana e de la ASAM sad.gif niste mizerii ...cred ca mai bine ma duc in targ si imi iau una la mana a 2-a si cred ca o sa ma tina mai mult decat a tinut asta noua am mai si dat 70 de lei pe ea sad.gif.......furtunele nu erau crapate asa rau erau foarte putin.....cam cat ar ajunge o pompa de frana buna care sa nu imi mia faca figuri ca asta?...ar fi mai indicat sa iau una la mana a 2-a ?


--------------------
dacie 1410 sport 1986 - DJ-05-YOH
Merg incet ca nu am bani de benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tichondrius95
post 24 Jan 2011, 00:56
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 09
From: Onesti , Bacau




S-au oxidat pistoanele etrierilor, scoatele , stergele bine cu o carpa imbibata cu putina bezina, evetual si in etrier unde intra ele, garnituri noi , vezi si furtunasele in ce stare sunt, cand bagi pistonasul uns cu un pic de lichid de frrana, aerisire, si testare. mCand iti mai raman blocate lovesti etrieri usor cu ciocanul si invarti putin roata la mana si isi dau drumu, ca daca mergi ea infranata strici discurile.

This post has been edited by tichondrius95: 24 Jan 2011, 00:59


--------------------
2 x DACIA 1310 2 x Berlina 1310 1983 Rk CN4 1.4, 5+1 / 1997 CN 3 1.4 , 5+1 - BC02XXX / BC07XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrey16
post 24 Jan 2011, 07:37
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 16 September 09
From: Craiova




QUOTE(tichondrius95 @ 24 Jan 2011, 00:56)
S-au oxidat pistoanele etrierilor, scoatele , stergele bine cu o carpa imbibata cu putina bezina, evetual si in etrier unde intra ele, garnituri noi , vezi si furtunasele in ce stare sunt, cand bagi pistonasul uns cu un pic de lichid de frrana, aerisire, si testare. mCand iti mai raman blocate lovesti etrieri usor cu ciocanul si invarti putin roata la mana si isi dau drumu, ca daca mergi ea infranata strici discurile.
*


Am facut chestia asta ...dat jos etrieri scos pistonase curatit si pistonasu si in interioru etrierului prima data cu un smilgher foarte fin de 2000 si dupa cu o carpa curatat foarte bine ...am inlocuit si garniturile .....am schimbat racordurile flexibile urmeaza sa fac azi aerisirea sa vedem cum se comporta daca tot merg infranate e de la pomnpa sad.gif


--------------------
dacie 1410 sport 1986 - DJ-05-YOH
Merg incet ca nu am bani de benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raul93
post 24 Jan 2011, 11:18
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 2 January 09




am si eu intrebare ca sa nu mai deschid alt topic. atunci cand franez nu reusesc sa blochez rotile oricat de puternic as frana. ce ar putea avea. am schimbat servofrana pentru ca aveam membrana sparta. la sistemul de franare am schimbat: etierii, cilindri frana spate, pompa frana de uzina, repartitor. adica cam tot si tot nu am frane eficiente.


--------------------
dacia berlina 99 - DJ 04 KPC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tichondrius95
post 24 Jan 2011, 11:31
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 09
From: Onesti , Bacau




raul - tevile pri care trece lichidul de frana in ce stare sunt? sa nu fie strangulate pe undeva, sau ai vre-un lichid neadecvat sau de proasta calitate, ca ai toate , noi si aerisite calumea chiar nu ar avea motive sa nu tina.


--------------------
2 x DACIA 1310 2 x Berlina 1310 1983 Rk CN4 1.4, 5+1 / 1997 CN 3 1.4 , 5+1 - BC02XXX / BC07XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 24 Jan 2011, 12:02
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(andrey16 @ 23 Jan 2011, 21:41)
[...]ar trebui sa curga lichid dar la mine nu curge nimica [...]



Faci asa: slabesti piulitele de fixare pompa pe servo cam vreo 2-3 mm si apoi verifici daca vine lichid la roti prin cadere libera. daca vine, servo atacata sau reglaj furca defectuos (sau din alte motive, cert e ca trebuie reglata servo la cele doua "distante'). Daca si dupa slabire lichidul nu-si faca aparitia, supapele blocate sau tijele de comanda supape scurtate, uzate, etc.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxbossu
post 2 Nov 2012, 17:11
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 6 October 10




bunaseara, am si eu o problema cu roata din spate dreapta, se blocheaza cand sta pe loc.
Am dat roata jos si nu este nici de la pistonasi nici de la frana de mana, de la ce sa fie?

Cu oala data jos nu ar trebui sa se invarta usor discu acela cu prezoane?

Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat ca nu mai am floare pe cauciuc deloc si nu vreau sa ma prinda iarna cu ea asa.

multumesc anticipat



--------------------
dacia papuc 1307 1999 - dj-08-fag
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costy2000
post 3 Nov 2012, 01:06
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 18 April 10




QUOTE(alexxbossu @ 2 Nov 2012, 17:11)
bunaseara, am si eu o problema cu roata din spate dreapta, se blocheaza cand sta pe loc.
Am dat roata jos si nu este nici de la pistonasi nici de la frana de mana, de la ce sa fie?

Cu oala data jos nu ar trebui sa se invarta usor discu acela cu prezoane?

Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat ca nu mai am floare pe cauciuc deloc si nu vreau sa ma prinda iarna cu ea asa.

multumesc anticipat
*


la rulmenti t-ai uitat ? daca zici ca pistonasul si frana de mana sunt bune


--------------------
Dacia 1310 1996 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxbossu
post 3 Nov 2012, 10:05
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 6 October 10




incercai acuma sa desfac da nu stiu sa ajung la rulmeti

dadui roata jos dadui oala si mai departe nu mai stiu


--------------------
dacia papuc 1307 1999 - dj-08-fag
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 3 Nov 2012, 17:18
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Daca ai data oala jos adica tamburu un eulmenta l-ai dat jos deja si unu ramane pe fuzeta ,acuma hotarastete ori oala ori disc cu prezoane ,ori pe fata ori pe spate ,pe fata ai disc pe spate ai tambur(oala cum zici tu)


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxbossu
post 5 Nov 2012, 10:11
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 6 October 10




Este vorba de roata dreapta spate la dacie papuc cu 3 prezoane.
Am dat jos oala aceia pe care preseaza sabotii si mi-a ramas chestia aia cu prezoane vezi poza.

Attached thumbnail(s)
fff.jpg ( Size: 47.79k ) Number of downloads: 592


--------------------
dacia papuc 1307 1999 - dj-08-fag
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxbossu
post 6 Nov 2012, 15:56
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 6 October 10




nu ma ajuta si pe mine nimeni?


--------------------
dacia papuc 1307 1999 - dj-08-fag
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 08:13
Forum Renault