DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Frigider sau Combina frigorifica buna, - ce-mi recomandati?

Sony
post 7 Jun 2005, 20:56
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Eu recomand Bosch. In primul rand e vorba de fiabilitate, apoi spatiul e foarte important. Clasa de consum e foarte importanta. Spre deosebire de o masina de spalat frigiderul functioneaza continuu.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Jun 2005, 20:59
Post #32


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.462
Joined: 1 November 04
From: sat




Nu-ti lua cu "No Frost". Consuma mai mult si e mai zgomotos decat unul fara...


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 7 Jun 2005, 21:00
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Ariston am eu tongue.gif
Il am de 1 an,si sunt multumit de el.L-am cumparat prin decembrie ca nu mai aveam unde sa bag "porcul" incape lejer in congelator jumatate de porc de 150kile sau unul intreg de 80-100,congelatorul are 2 sertare mari+unul pe jumatate cat unul mare,dupa mine este de ajuns....ce mi-a placut cel mai mult la el este ca daca nu am nimic in frigider,il pot opri(doar frigiderul de sus) si ramane functional congelatorul,eu vroiam invers dar....este bine si asa.Sus in frigider are dezghetare automata,dar jos...cam tot asa,nu este bataie mare de cap(se scot sertarele si are jos un dopulet care se scoate,si pe unde se scurge apa resultata din dezghetare,deci nu faci mai nimic.
Are un display pe usa care este foarte usor de folosit (de la el se regleaza temperatura din figider,separata de cea a congelatorului,are multe functii de racire a alimentelor+a bauturilor spumoase,functia ECO(daca sunteti plecat in vacanta,si frigiderul nu este deschis mult timp,setarea orei,anului,limba,si oprirea totala sau doar partea de sus a frigiderului.Daca usa de la frigider sta deschisa mai mult de 2 min aceasta incepe sa bipaie,apare un mesaj pe display,insotit de stingerea luminii din frigider.In compartimentul de sus se pot aranja rafturile sau scoate(acestea sunt dintr-un geam special care "nu se sparge"are raft special pt bauturi(4 cutii de bere sau o sticla de vin),un compartiment pt salamuri,branzeturi,are un suport de oua,o cutie pt. unt,buzunare pe usa unde incap multe sticle,2 sertare pt legume/fructe,o tava (care in momentul cand se trage de ea se deschide,eas fiind acoperita) pe ea depozitandu-se u tort sau un platou cu ceva "bunataturi" happy.gif ..........in rest este bine gandit si foarte functional,isi merita cei 24 de mil biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 7 Jun 2005, 21:15
Post #34


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Sony... nu functioneaza chiar continuu. Urmareste cat timp merge compresorul pe zi (ore/ zi).
Consumul declarat mai mare la no frost isi spala pacatele prin lipsa formarii de gheata, lucru care, la frigiderele clasice, duce la pierderea eficientei si abaterea de la consumul declarat (ideal). Ca sa nu mai vorbesc de energia electrica consumata dupa o decongelare, pana ajunge inapoi in parametri. Nici efortul uman nu-i de neglijat... dezgheata, scoate tot, pune la loc etc.
Plus ca nu mai ai stresul ala cu "Inchide repede usa!". Poti sa stai sa te uiti in frigider ca la televizor, vorba unui cunoscut biggrin.gif

Cat despre zgomot, in afara unor anomalii (am spus eu mai sus cazul meu) e insignifiant... doar nu dormi pe frigider smile.gif

This post has been edited by GoGu: 7 Jun 2005, 21:31


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 7 Jun 2005, 21:17
Post #35


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(GABY IS BACK ! @ 7 Jun 2005, 12:08)
Pret: in consecinta. Iar daca cele normale sunt relativ accesibile , cu preturi adaptate pietii din RO, cele cu finisaj in aluminiu sau inox sunt considerate produse de lux, cu preturi la nivel DE.

Asta de bine nu am ris de nu tin minte cind... 168.gif Hai sa iti spun de ce: pentru faza cu preturile... icon_mrgreen.gif In Austria preturile la combinele frigorifice (si in general la TOATE electrocasnicele) sint MAXIM 50% din preturile din... Romania! excl.gif De exemplu, ce iei in Romania ca si combina frigorifica la 40 milioane, in Austria o iei cam la 500 euro... smile.gif

Vezi, asta e unul din motivele pentru care vreau sa intram cit mai repede in UE! Pentru ca FOARTE multe preturi vor trebui sa SCADA


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Jun 2005, 21:31
Post #36


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.462
Joined: 1 November 04
From: sat




Da, faza cu preturile ma calca si pe mine pe nervi. Aici totul e considerat un lux. Insa ca sa iti aduci o combina frigorifica "de peste granita"....


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 8 Jun 2005, 07:11
Post #37


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Da WHIRPOOL no fi bun ? ce parere aveti ?
Eu vreau sa-mi iau unul saptamana viitoare Luni ...


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 8 Jun 2005, 07:34
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Eu am o combina frigorifica Arctic 2000 luata din 1999, merge impecabil, fara zgomot, n-am avut nici o defectiune. Intr-adevar are compresor turcesc. La vremea respectiva a facut 6 milioane si ceva. Am avut si reducere pt. tineri casatoriti sub 30 de ani. Dupa cate am vazut Arctic a scos o groaza de produse noi si moderne, e si de-al nostru. Eu as merge pe mana lor. De Ariston am auzit si eu ca sufera la fiabilitate.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 8 Jun 2005, 14:12
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




QUOTE(MoneyTalks @ 7 Jun 2005, 22:17)
Asta de bine nu am ris de nu tin minte cind...  168.gif Hai sa iti spun de ce: pentru faza cu preturile... icon_mrgreen.gif In Austria preturile la combinele frigorifice (si in general la TOATE electrocasnicele) sint MAXIM 50% din preturile din... Romania! excl.gif De exemplu, ce iei in Romania ca si combina frigorifica la 40 milioane, in Austria o iei cam la 500 euro... smile.gif
...
*



In momentul cand au intrat in Romania, anumite produse electrocasnice LIEBHERR , din clasa "Comfort", au fost aduse la preturi mai mici ( relativ la preturile obisnuite de comercializare ), la cererea distribuitorului din Romania. Insa cele din clasa Premium, au fost considerate produse "de lux" si nu au beneficiat de intelegere ( privitor la puterea de cumparare din Romania). Asta am vrut sa spun.
Si cu taxele vamale si accizele in vigoare, nu poti sa te lupti.

Te rog, inainte sa rizi asa de bine, sa vezi ( adica sa te intereszi exact, in magazin ), daca in Austria, o combina frigorifica LIEBHERR, din clasa Premium ( este simplu de identificat, are in denumire sintagma "premium" ), "o iei" la 500 de euro. Sincer, nu cred. Simplu, pentru ca este LIEBHERR.

This post has been edited by GABY IS BACK !: 8 Jun 2005, 14:16


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin34ro
post 15 Jul 2005, 19:39
Post #40





Group: Members
Posts: 0
Joined: 15 July 05




QUOTE(MoneyTalks @ 7 Jun 2005, 21:17)
Asta de bine nu am ris de nu tin minte cind...  168.gif Hai sa iti spun de ce: pentru faza cu preturile... icon_mrgreen.gif In Austria preturile la combinele frigorifice (si in general la TOATE electrocasnicele) sint MAXIM 50% din preturile din... Romania! excl.gif De exemplu, ce iei in Romania ca si combina frigorifica la 40 milioane, in Austria o iei cam la 500 euro... smile.gif

Vezi, asta e unul din motivele pentru care vreau sa intram cit mai repede in UE! Pentru ca FOARTE multe preturi vor trebui sa SCADA
*




acum aproape un an am fost in Austria unde am ramas aprox. 2 luni, acolo am vazut si am auzit si eu de Liebherr prima data. Preturile?
Mai sapati! Suntem norocosi aici, acolo nu te poti lipi de ele si in plus am mai aflat ceva, Miele nu are fabrica de frigidere, Liebherr le produce si le si brandeaza, asa ca...ce sa mai spun, eu am Liebherr de vre-o 6 luni, si-am avut si Whirlpool si Zanussi, m-a costat o mie si ceva de euroi, dar e altceva...
De-asta ma enerveza pe mine nemtii astia, le fac cu cap, e adevarat, nu au atatea brizbrizuri ca cele italiene sau, ma rog, pinifarina, dar sunt gandite sa fie functionale pana in detaliu, manere flexibile, usile sunt dintr-o singura foaie de tabla, fara imbinari cu plastic, la fel si in interior, rafturile din sticla cu margini din inox, fara plasticarie, electronica gandita nemteste, consumul e incredibil de mic, temperatura din interior m-a imbolnavit de galci, poti sa bei berea aproape de 0 grade (aviz doritorilor), ma rog, se pare ca sunt cam singurele de pe piata "made in Germany", costa, e adevarat, dar se recupereaza, nu mai vorbesc de cat de destept ma crede nevasta-mea acum (nu c-as fi chiar asa...prost), 4 ani garantie, telverde pt. service, etc.
Chiar daca o sa ma acuzati de partizanat, vi le recomand sincer...(bosch - siemens sunt mai ieftine dar sunt fabricate in Turcia, Spania sau Grecia)...eu prfer nemtii...

Apropo, fiindca vorbeam de nemti, ati vazut noul Audi Q 7, daca nu, tastati www.audi.com/q7globe

sistemele audio sunt B&O (e adevarat, ei nu sunt nemti)



--------------------
Daewoo Cielo - B 27 BYA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 16 Jul 2005, 21:09
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




ohmy.gif Pe unul din posturi cineva scria ca frigiderul sau are 6 ani si se apropie de durata medie de functionare .
mad.gif Pai fratele meu , un frigider trebuie sa aiba perioada de functionare de 20 ( douazeci ) de ani ! Este produs cu durata lunga de folosinta ! Poate tu te plictisesti de el dupa 6 ani ca e demodat , dar trebuie sa mearga ! Pai ce sa zic de Framul pe care l-am luat la SH in facultate cu 150 lei in 1978 si functioneaza si acum la maica-mea la tara ? laugh.gif
In 1991 mi-am cumparat un frigider ZIL ( nu-i frumos , dar e sovietic ! 10561582.gif ) cu decongelare automata , ceva stil no frost de azi , dar mult mai inteligent facut . O data pe an nevasta-mea il decongeleaza pentru a-l mai spala , pentru ca gheata nu se aduna de loc ! E drept ca are consumul de peste 400 kw pe an , la un frigider de 280 l nu consider ca e foarte mult , chiar daca unul nou de clasa A are cam 300 kw declarati la acelasi volum . Nu a avut niciodata nici o problema !
Pe de alta parte feriti-va de combine . Am un prieten care cu asta se ocupa , repara 053.gif frigidere , m-a sfatuit in modul cel mai serios si cu explicatii pertinente sa iau congelator separat , singura economie e de spatiu , in rest faci risipa de nervi . Conform celor spuse de el , intre Ariston, Indesit , Whirpol, etc nu exista diferente majore . Despre Gorenje ceva de bine , in rest Miele si alte Ferrari ...

De la Bosch cica masinile de gaurit sunt bune ... ( asta mi-a servit-o pe vremea cand voiam sa-mi iau celular Bosch !) 04.gif


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anakin
post 16 Jul 2005, 23:34
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti/Vitan





1.Nu se mai fabrica nimic care sa aiba o durata de viata mai mare de 8-10 ani(asta nu inseamna ca in perioada asta nu are voie sa se strice ceva).
2.Sunt foarte putine marci care mai fabrica in tara in care a fost initial nascuta respectiva marca(ex.bosch se fabrica mai mult prin ue,iar daca e made in germany e foarte scump si exemplele ar putea continua).
3.Miele e nr 1 in lume,e scumpa ca marca dar merita.E singura marca care rezixta mult in timp fara defectiune.
4.Gorenje e pe locul doi,dar la o distanta considerabila,iar daca sunt prea scumpe cele pinin farinna,sunt si modele cu design clasic,dar cu aceeasi comanda electronica.
5.indesit,ariston,margherita,whirpool,ardo(si mai sunt citeva dar nu i-mi vine acum)sunt facute in Ialia la concernul Antonio Merloni.Calitatea e cam aceeasi,difera desing-l exterior si evident pretul,in functie de ce denumire poarta.
6.Ca te intereseaza o combina...depinde acum de ce spatiu ai tu nevoie.Sunt cu frigiderul sus si congelatorul jos cu unul sau doua motoare(spatiul interior e cam egal)sau numai cu un motor si frigiderul jos si congelatorul sus(partea de sus mult mai mica decit cea de jos).Sunt modele no frost(cu consum mai mare de energie<chiar daca nu este specificat> mai zgomotos si usuca alimentele)singurul avantaj ca nu se dezgheata niciodata(treaba fiind facuta de un modul electronic,care daca se buleste costa un car de bani)si sunt modele cu dezghetare automata la frigider si manuala la congelator(preferatele mele).Aici alimentele sunt pastrate proaspat(nu se usuca)consum mai mic de energie(exista un dezavantaj si aici si anume daca exista o fisura in circuitul frigorific nu se poate remedia decit prin inlocuire sau in cel mai fericit caz prin modificari urite estetic).
7.Cel mai important lucru de care trebuie tinut seama e temperatura pe care o realizeaza in interiorul frigiderului si cit timp sunt pastrate alimentele(se poate afla din cartea de utilizare)fara sa se altereze.
8.Arctic e turcesc si vin piese pt asmblare din Turcia de la Beko(ca asta e frma mama).Sincer sa fiu(si asta din cite am auzit de la cei de prin service)sunt mult mai putine probleme acum decit cind era fabrica pe mina romanilor.
9.Nu in ultimul rind trebuie tinut seama si de norocul pe care il ai cind achizitionezi un produs(nu se mai fabrica nimic sa dureze o viata,chiar daca e clasificat produsul respectiv ca fiind de indelungata folosinta).
10.La cite magazine si marci exista la ora actuala pe piata,poti sa faci singur un studiu referitor(dupa ce ai mai citit si pe aici) la satisfacerea cerintelor tale si spar sa faci alegera potrivita.


--------------------
Dacia Logan cameleon - B 51 ATO
Forta sa fie cu voi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 17 Jul 2005, 19:35
Post #43


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(GABY IS BACK ! @ 8 Jun 2005, 13:12)
Te rog, inainte sa rizi asa de bine, sa vezi ( adica sa te intereszi exact, in magazin ), daca in Austria, o combina frigorifica LIEBHERR, din clasa Premium ( este simplu de identificat, are in denumire sintagma "premium" ), "o iei" la 500 de euro. Sincer, nu cred. Simplu, pentru ca este LIEBHERR.

Am vazut combine Liebher din clasa de lux, in magazin. Nu mi s-a parut a fi "mercedes" in materie de asa ceva... tongue.gif Pretul era cam de 1200 euro. Am vazut si un Miele in paralel. Diferenta dintre Liebher si Miele e ca si cea dintre Logan (Liebher) si Passat (Miele). In afara de ce ofera Miele, pretul era pe masura (de 2.5 ori mai mult). Am mai vazut si un Siemens, de numai 4 ori mai scump ca Liebher, care e o adevarata bijuterie... smile.gif

Deci Liebher chiar si clasa de lux e destul de departe de Miele... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 17 Jul 2005, 23:11
Post #44


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




Care-i faza cu clasele de consum ?? A sau A+ !!! Care este mai eficenta ??


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 18 Jul 2005, 08:57
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




A+ e mai eficienta


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 18 Jul 2005, 13:55
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




biggrin.gif Heeei, iata ca si pe daciaclub punct ro gasim tipice utile..

In urma cu o luna, am luat si eu o combina... Io am vrut Bosch, era la reducere, era promotie, da nevasta a preferat Electrolux, ca are design mai placut. Pana acum sunt foarte multumit, clasa A+, a fost 13,7 miloane, sus frigiderul mare, incapator, placut in interior, sertare din sticla... Jos lada frigorifica cu cutii, trei rafturi. Pana acum merge excelent, nici nu iti dai seama ca e in functiune!



--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Jul 2005, 13:59
Post #47


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ia uite mai ca nici nu aveam nevoie de aprecierea ta, draga ... eek...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 18 Jul 2005, 14:09
Post #48


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




Frigidaire, General Electric, Bosch, Gorenje, ...


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 19 Jul 2005, 17:00
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




QUOTE(MoneyTalks @ 17 Jul 2005, 20:35)
Am vazut combine Liebher din clasa de lux, in magazin. Nu mi s-a parut a fi "mercedes" in materie de asa ceva... tongue.gif Pretul era cam de 1200 euro. Am vazut si un Miele in paralel. Diferenta dintre Liebher si Miele e ca si cea dintre Logan (Liebher) si Passat (Miele). In afara de ce ofera Miele, pretul era pe masura (de 2.5 ori mai mult). Am mai vazut si un Siemens, de numai 4 ori mai scump ca Liebher, care e o adevarata bijuterie... smile.gif

Deci Liebher chiar si clasa de lux e destul de departe de Miele... smile.gif
*



Parca spuneai ca iei din Austria cu 500 de euro ce gasesti cu 40 de milioane in Romania. Am ajuns totusi la 1200 ?
Eu nu am spus ca Liebherr sunt cele mai bune, ( sau cele mai scumpe ).
Eu am spus doar ca merita banii. Cel putin in Romania.

Si nu compara Liebherr cu Miele, ca sa nu ajungem sa comparam Mercedes-ul cu Roll's-ul. Si aici, clasa de lux este departe de Roll's. Nu cred ca initiatorul topicului vroia sa stie care este cea mai scumpa.
Exista si Mercedes-uri de 20.000, dar si de 100.000. Poate si mai bine. Toate insa costa mai putin comparativ cu anumite masini....

Si precis ca gasim un ( anumit model de ) telefon Siemens mai scump decat un ( anumit model de ) telefon Nokia. Depinde si de model. Principalul este: ce stie sa faca ( nu cum arata ) si mai ales cat de fiabil este.

La Liebherr se acorda 4 ani garantie. Oare de ce ?

This post has been edited by GABY IS BACK !: 19 Jul 2005, 17:29


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin34ro
post 19 Jul 2005, 20:47
Post #50





Group: Members
Posts: 0
Joined: 15 July 05




QUOTE(GABY IS BACK ! @ 19 Jul 2005, 17:00)
Parca spuneai ca iei din Austria cu 500 de euro ce gasesti cu 40 de milioane in Romania. Am ajuns totusi la 1200 ?
Eu nu am spus ca Liebherr sunt cele mai bune, ( sau cele mai scumpe ).
Eu am spus doar ca merita banii. Cel putin in Romania.

Si nu compara Liebherr cu Miele, ca sa nu ajungem sa comparam Mercedes-ul cu Roll's-ul. Si aici, clasa de lux este departe de Roll's. Nu cred ca initiatorul topicului vroia sa stie care este cea mai scumpa.
Exista si Mercedes-uri de 20.000, dar si de 100.000. Poate si mai bine. Toate insa costa mai putin comparativ cu anumite masini....

Si precis ca gasim un ( anumit model de ) telefon Siemens mai scump decat un ( anumit model de ) telefon Nokia. Depinde si de model. Principalul este: ce stie sa faca ( nu cum arata ) si mai ales cat de fiabil este.

La Liebherr se acorda 4 ani garantie. Oare de ce ?
*



Pentru cei neincrezatori, interbati-i pe cei de la Miele unde sunt produse frigiderele lor, probabil ca veti afla raspunsul - Liebherr le produce si le si brandeaza pentru ei, daca o sa va uitati cu atentie o sa observati ca sunt schimbate doar manerele sau mai stiu eu ce alt detaliu, pentru asta, in schimb, va trebui sa platiti mult mai mult.
De-asta se vinde si Loganul in Romania, e ieftin, iar cei care atat isi permit, cu asta se vor lauda, asta nu insemana ca Loganul este masina, de fapt, dupa parerea mea, aproape tot ce costa sub 30.000 de Euro nu prea se poate numi masina, are motor, are 4 roti, are volan, si cam atat....
Iar pentru cei care aleg frigiderul dupa design, toate cele bune, sa fie sanatosi si sa ia legatura cu unchiul pritenului nostru care repara frigidere, sa-l intrebe cate Liebherr a reparat el....


--------------------
Daewoo Cielo - B 27 BYA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin34ro
post 19 Jul 2005, 20:55
Post #51





Group: Members
Posts: 0
Joined: 15 July 05




QUOTE(MoneyTalks @ 17 Jul 2005, 19:35)
Am vazut combine Liebher din clasa de lux, in magazin. Nu mi s-a parut a fi "mercedes" in materie de asa ceva... tongue.gif Pretul era cam de 1200 euro. Am vazut si un Miele in paralel. Diferenta dintre Liebher si Miele e ca si cea dintre Logan (Liebher) si Passat (Miele). In afara de ce ofera Miele, pretul era pe masura (de 2.5 ori mai mult). Am mai vazut si un Siemens, de numai 4 ori mai scump ca Liebher, care e o adevarata bijuterie... smile.gif

Deci Liebher chiar si clasa de lux e destul de departe de Miele... smile.gif
*



prietene, mai sapa, Miele nu are fabrica de frigidere, Liebherr le produce, si daca faci vreodata comparatii, incearca sa compari mere cu mere si pere cu pere, daca ai internet acasa sau la birou da-i si tu un search si afla mai multe despre industria asta, unde ai vazut tu Miele in Romania?
si unde ai vazut Siemens DE 4 ORI MAI SCUMP, BIJUTERIE, ce insemana pentru tine bijuterie? daca compari Liebherr cu Loganul esti dus rau....
sau poate ca esti si tu unul dintre mandrii posesori de Logan si te flateaza comparatia...


--------------------
Daewoo Cielo - B 27 BYA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin34ro
post 19 Jul 2005, 20:58
Post #52





Group: Members
Posts: 0
Joined: 15 July 05




QUOTE(Anakin @ 16 Jul 2005, 23:34)
1.Nu se mai fabrica nimic care sa aiba o durata de viata mai mare de 8-10 ani(asta nu inseamna ca in perioada asta nu are voie sa se strice ceva).
2.Sunt foarte putine marci care mai fabrica in tara in care a fost initial nascuta respectiva marca(ex.bosch se fabrica mai mult prin ue,iar daca e made in germany e foarte scump si exemplele ar putea continua).
3.Miele e nr 1 in lume,e scumpa ca marca dar merita.E singura marca care rezixta mult in timp fara defectiune.
4.Gorenje e pe locul doi,dar la o distanta considerabila,iar daca sunt prea scumpe cele pinin farinna,sunt si modele cu design clasic,dar cu aceeasi comanda electronica.
5.indesit,ariston,margherita,whirpool,ardo(si mai sunt citeva dar nu i-mi vine acum)sunt facute in Ialia la concernul Antonio Merloni.Calitatea e cam aceeasi,difera desing-l exterior si evident pretul,in functie de ce denumire poarta.
6.Ca te intereseaza o combina...depinde acum de ce spatiu ai tu nevoie.Sunt cu frigiderul sus si congelatorul jos cu unul sau doua motoare(spatiul interior e cam egal)sau numai cu un motor si frigiderul jos si congelatorul sus(partea de sus mult mai mica decit cea de jos).Sunt modele no frost(cu consum mai mare de energie<chiar daca nu este specificat> mai zgomotos si usuca alimentele)singurul avantaj ca nu se dezgheata niciodata(treaba fiind facuta de un modul electronic,care daca se buleste costa un car de bani)si sunt modele cu dezghetare automata la frigider si manuala la congelator(preferatele mele).Aici alimentele sunt pastrate proaspat(nu se usuca)consum mai mic de energie(exista un dezavantaj si aici si anume daca exista o fisura in circuitul frigorific nu se poate remedia decit prin inlocuire sau in cel mai fericit caz prin modificari urite estetic).
7.Cel mai important lucru de care trebuie tinut seama e temperatura pe care o realizeaza in interiorul frigiderului si cit timp sunt pastrate alimentele(se poate afla din cartea de utilizare)fara sa se altereze.
8.Arctic e turcesc si vin piese pt asmblare din Turcia de la Beko(ca asta e frma mama).Sincer sa fiu(si asta din cite am auzit de la cei de prin service)sunt mult mai putine probleme acum decit cind era fabrica pe mina romanilor.
9.Nu in ultimul rind trebuie tinut seama si de norocul pe care il ai cind achizitionezi un produs(nu se mai fabrica nimic sa dureze o viata,chiar daca e clasificat produsul respectiv ca fiind de indelungata folosinta).
10.La cite magazine si marci exista la ora actuala pe piata,poti sa faci singur un studiu referitor(dupa ce ai mai citit si pe aici) la satisfacerea cerintelor tale si spar sa faci alegera potrivita.
*



de unde ai scos prietene clasamentu asta?
gorenje pe locul 2.....
zil pe locul unu...

continuati....


--------------------
Daewoo Cielo - B 27 BYA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 19 Jul 2005, 22:16
Post #53


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




ARCTIC, model 35 NS+, consum A+, 276 KW/an, l-am ales dupa marime (2,10 m), si nu in ultimul rand dupa pret, (1200), nu are nici rafturi de sticla, si nci design-ul foarte deosebit, insa are retea de service nationala, smile.gif, cu toate ca nu cred ca o se strice..., intrebati si de service cand faceti o alegere.


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 20 Jul 2005, 08:55
Post #54


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(driver @ 20 Jul 2005, 00:16)
ARCTIC, model 35 NS+, consum A+, 276 KW/an, l-am ales dupa marime (2,10 m), si nu in ultimul rand dupa pret, (1200), nu are nici rafturi de sticla, si nci design-ul foarte deosebit, insa are retea de service nationala, smile.gif, cu toate ca nu cred ca o se strice..., intrebati si de service cand faceti o alegere.
*




retea de service nationala excl.gif

da ce frate? faci turul romaniei cu frigiderul? si daca cumva te lasa la Tecuci sa ai unde sa-i schimbi freonul biggrin.gif


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 20 Jul 2005, 09:07
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(Ghidioneanu @ 16 Jul 2005, 21:09)
Pe de alta parte feriti-va de combine . Am un prieten care cu asta se ocupa , repara 053.gif  frigidere , m-a sfatuit in modul cel mai serios si cu explicatii pertinente sa iau congelator separat , singura economie e de spatiu , in rest faci risipa de nervi .
*


Eu nu prea sunt in tema sa pot da sfaturi pe topicul asta, dar vizavi de afirmatia ta vreau sa - ti ofer un contraargument. Eu am o combina Electrolux cu dezghetare automata. Doua motoare, circuit separat frigider/congelator. Vreau sa opresc congelatorul spre exemplu, nici o problema. E ca si cum as avea un frigider pus peste congelator (plastic vorbind). Asa ca nu inteleg afirmatia ta. Probabil ca daca au un singur circuit comun si un singur motor or fi probleme, dar asa?


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afh
post 20 Jul 2005, 11:18
Post #56


!!!!


Group: Members
Posts: 142
Joined: 11 November 04




că veni vorba de frigidere, merită să îți cumperi o ladă frigorifică alimentată de la bricheta mașinii? eu am înțeles că o astfel de ladă nu răcește, ci doar păstrează temperatura.
merită sau nu să dai 4-5 milioane ?


--------------------
toyota corolla sedan 2010
nu face niciodată ceva pentru prima oară!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 20 Jul 2005, 11:33
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




QUOTE(afh @ 20 Jul 2005, 12:18)
că veni vorba de frigidere, merită să îți cumperi o ladă frigorifică alimentată de la bricheta mașinii? eu am înțeles că o astfel de ladă nu răcește, ci doar păstrează temperatura.
merită sau nu să dai 4-5 milioane ?
*



Nu prea poti sa o folosesti fara motor pornit. In maxim o ora, impingi masina.
O astfel de lada raceste, dar nu congeleaza. Normal ca daca pui o bere "fiarta" o va raci greu. dar daca ce pui este deja rece, nu ai probleme. Insa consumul ( de curent ) este destul de mare.

Pe de alta parte, vezi ca sunt si mai ieftine, prin Metro sau Selgros, la 2-3 milioane.

Eu am o lada simpla, fara agregat, dar mare ( 40 litrii ) in care incap 4 sticle PET de 1,5 litrii in colturi ( sticle pe care le umplu cu apa si le congelez beton inainte ) si mai ramane destul loc pentru celelalte lucruri. Daca alimentele si lichidele puse sunt deja reci, ai garantat ( verificat ) rezultate 48 de ore, daca nu uiti capacul deschis.


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 20 Jul 2005, 12:21
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Sau in loc de sticle inghetate pui "bateriile" acelea special facute pentru asa ceva. Eu le folosesc si n - am avut probleme.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 20 Jul 2005, 12:26
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




QUOTE(clr @ 20 Jul 2005, 13:21)
Sau in loc de sticle inghetate pui "bateriile" acelea special facute pentru asa ceva. Eu le folosesc si n - am avut probleme.
*



Si eu am baterii, dar la o lada de 40 de litrii, trebuiau mai multe si ajungeau sa ma coste mai mult decat lada. In plus, apa din sticle este curata, si se poate bea. Nu ocupa locul degeaba. Si tine rece 48 de ore !!
Inca o data, sticlele trebuiesc congelate BETON !!

This post has been edited by GABY IS BACK !: 20 Jul 2005, 12:29


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandy
post 12 Dec 2005, 18:08
Post #60





Group: Members
Posts: 0
Joined: 29 November 05




Vreau sa ma innoiesc inainte de sarbatori si sunt in dilema sa-mi iau combina frigorifica sau frigider? Care sunt mai bune cu un motor sau cu doua? Marca romaneasca sau straina....? sad.gif


--------------------
peugeot 206 peugeot 206 - 25 is vsx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:16
Forum Renault