DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Temporizator bec portbagaj, La ce foloseste?

rif
post 20 Jun 2005, 14:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 26 April 05




Am ridicat masina saptamana trecuta si in weekend ma pun sa ii fac verificarile. La portbagaj am surpriza ca nu se stinge becul cand apsas pe intrerupatorul din partea stanga. Ma gandesc ca poate mai are si un alt intrerupator: ma bag in portbagaj (las cheia afara smile.gif ) si constat ca inca lumina e aprinsa. Stau putin acolo sa vad daca nu are efect intarziat dar nimic.

Mai constat ca nu am un surub de intindere a curelei de transmisie dar aflu mai apoi ca filetul este doar pentru reglaje din fabrica si ca nu am bec in cutia de la bord la preference.

Luni sun la service-ul dealer-ului in legatura cu becul din portbagaj si imi spune sa stau linistit ca are temporizator si sta aprins pana la 20 de minute. Poate cineva sa confirme?

Acum ce sunt eu curios este de ce ar trebui sa ramana becul aprins in portbagaj dupa ce il inchid si daca are cineva idee cum ar putea sa il shuntam.


--------------------
Dacia Preference 1,6 - TM
Dacia, automobilu' minune
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 20 Jun 2005, 14:57
Post #2


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




s-a discutat despre bec. E vorba (sa nu razi ca e adevarat) de un standard de siguranta pt cazul in care se auto-inchide un berbec in portbagaj.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Jun 2005, 15:13
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(rif @ 20 Jun 2005, 14:23)
Mai constat ca nu am un surub de intindere a curelei de transmisie dar aflu mai apoi ca filetul este doar pentru reglaje din fabrica
Sa inteleg ca ai desfacut cureaua de accesorii (ai scos-o de pe alternator, de pe fulia motor si de pe pompa de servo), ai desfacut aparatoarea de la motor doar ca sa te uiti daca ai toate suruburile de la intinzatorul curelei de transmisie? Mmm... Cred ca de fapt te refereai la altceva... Poate o exprimare mai explicita ar fi binevenita.
QUOTE(rif)
...si ca nu am bec in cutia de la bord la preference.
Este un lucru deja discutat aici pe forum, becul in torpedou este de la Laureate in sus.
QUOTE(rif)
Acum ce sunt eu curios este de ce ar trebui sa ramana becul aprins in portbagaj dupa ce il inchid si daca are cineva idee cum ar putea sa il shuntam.
Ca sa-ti raspund in ordine inversa, becul de la portbagaj este pus la masa temporizat de UCH, deci el are + permanent pe el. Rezolvarea extrem de simpla: se leaga butonul din portbagaj la masa si se pune la masa becul direct prin buton, fara a mai trece prin UCH. Dezavantaje: 1. nu mai stie UCH-ul daca e portbagajul deschis, dar la tine nu are relevanta caci nu ai avertizor de usi deschise pe bord. 2. Nu mai ai protectie la lumina aprinsa (daca tii portbagajul deschis 20 de minute, lumina se stinge, pentru a nu consuma bateria). 3. nu mai ai lumina dupa... inchiderea porbagajului.
Ca sa raspund la intrebarea de baza pusa de tine, exista niste standarde internationale care mentioneaza niste lucruri referitor la portbagaj si iluminara lui: 1. Posibilitatea de a fi deschis din interior. 2. Obligativitatea ca un anumit numar de minute (5 -15) incuietoarea portbagajului sa fie iluminata. De ce? Pentru ca, in caz de incident cu inchiderea unei persoane in portbagaj, aceasta sa poata deschide porbagajul din interior, sa nu stea sa bajbaie, plus ca aceasta deschidere a portbagajului din interior trebuie realizata cu mainile goale, nu cu scule (surubelnite etc).
Cum loganul este gandit sa fie vandut pe mai multe piete, este mai simplu si mai ieftin sa bage aceast facilitate direct de la inceput...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rif
post 20 Jun 2005, 17:21
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 26 April 05




QUOTE(klaus @ 20 Jun 2005, 15:13)
Sa inteleg ca ai desfacut cureaua de accesorii (ai scos-o de pe alternator, de pe fulia motor si de pe pompa de servo), ai desfacut aparatoarea de la motor doar ca sa te uiti daca ai toate suruburile de la intinzatorul curelei de transmisie? Mmm... Cred ca de fapt te refereai la altceva... Poate o exprimare mai explicita ar fi binevenita.
*



Aici m-ai prins cu mana in motor, frate! Este vorba de un dispozitiv de langa alternator (bobina aia din stanga fata) care din cate am vazut eu ar apasa pe cureaua aia (poate nu ii de transmisie dar asa i-am zis eu) si pare a fi mobil. Deasupra acestui dispozitiv este o parte fixa care are o gaura cu filet din care lipseste surubul. Aceasta lipsa am resimtit-o eu wink.gif


--------------------
Dacia Preference 1,6 - TM
Dacia, automobilu' minune
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rif
post 20 Jun 2005, 17:27
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 26 April 05




In orice caz am gasit trei probleme si nici una nu s-a confirmat ca fiind problema:

- bec la port acte nu trebuia sa fie (numai gaura)
- surub se foloseste numai la reglajul initial
- becul din portbagaj trebuie sa ramana aprins

V-am spus ca Dacia ii automobilu' minune.


--------------------
Dacia Preference 1,6 - TM
Dacia, automobilu' minune
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 21 Jun 2005, 08:56
Post #6


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




daca s-a lamurit, se poate inchide!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 13:20
Forum Renault