DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Consum combustibil / viteza ......

Bogdan.spd
post 1 Nov 2002, 13:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Nu stiu cati dintre voi urmaresc strict consumul, dar presupun ca aveti din cand in cand curiozitatea de a verifica si acest lucru. Personal, am notat fiecare litru pe care l-am bagat in masina si as putea calcula oricand o medie ... cred ca e in jur de 7,2 l/ 100 km (pt 33.000 km parcursi pana acum); valoarea mi se pare destul de mare avand in vedere ca merg cam 50 % oras - 50% afara - insa, de obicei ma cam "grabesc" - asa ca zic ca e rezonabil.
Sunt de acord ca la nivelul consumului contribuie calitatea benzinei, insa mai deteminante mi se par conditiile de drum (daca e liber, drept, panta ... incarcarea masinii) si stilul de condus. Am reusit o "performanta" destul de interesanta si anume plecat din Bucuresti cu plin superplus fp de la Petrom (masina cu 4 persoane si full bagaje) pana in Vama Veche (varianta Lehliu); am consumat putin peste jumatate de rezervor, la un mers in forta, drum agomlerat, cu multe depasiri. La intoarcere am zis sa fac un mic test si am mers noaptea extrem de linistit.- f. putin trafic (mai mult m-au depasit alte masini) si fara a calca pedala de acceleratie mai mult de 1/3 - 1/2... accelerari f. line, frana f rar iar viteza maxima 90-100 km/h, in functie de cum se ducea singura. Surpriza a fost un consum de exact un sfert de rezervor !!! Sunt convins ca indicatorul de benzina nu arata perfect, insa diferenta, sa zicem, de la 23-24 l la 13-14 l e mare. Cred totusi ca raportul optim viteza - timp - consum, e undeva intre 105-115 km/h, masina simtindu-se destul de bine la viteza asta, consumul nedepasind 6% la mers constant.
Sunt si eu curios ce consumuri minime si maxime ati constatat fata de ce-am obsevat eu:
- minim 4,5 - 5% afara, viteza maxima 90-100 km/h
- maxim 9 - 10 %, la viteze peste 150-160 km/h
- 7,5 - 8,5 % in oras (cu tot cu AC dar nu la orele de varf / aglomeratie)

Bafta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JCV
post 4 Nov 2002, 10:17
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 23 May 02




Eu am obtinut urmatoarele consumuri:
- aprox 5-5,5l/100km - afara in functie de viteza de croaziera(100-110 sau 130-140km/h)
- 7,5l/100km in oras trafic de vara(rarefiat chiar si dimineata)
- aprox 9l/100km in oras pe trafic foarte aglomerat(dimineata si dupa masa cand ies de la servici). Mentionez ca stilul de condus este alert. (orasul in care locuiesc este Timisoara)
Astept iarna sa vad cat o sa-mi consume.
BAfta


--------------------
Zambeste, maine va fi mai rau. :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 5 Nov 2002, 13:44
Post #3





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


5-6% 90-100 sau 6-7.5 120-130km..eu nu merg mai tare cu masina asta.
medie consum mixt cca. 7%.
daca asculti cu mare atentie motorul....observi cu usurinta ...ca peste 90-105-110 max...nu prea se mai simte "bine" desi masina ruleaza cu usurinta pana la 140-150km la ora dupa care oricum viteza creste ff..incet...
In concluzie 90-100 viteza optimala..pt. consum...si oricum conteaza stilul de condus. Desi imi place viteza....din varii motive incerc sa ma temperez cu dsn-ul..pentru ca 90-100 cred ca e mai mult decat suficient...cine a mai condus si alte masini..intelege ce vreau sa spun.....


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 15:53
Forum Renault