DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Expira itp masina Germania, need help

motomete2004
post 7 Jan 2012, 19:43
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 16 January 11
From: Bucuresti




salut baieti nu stiu daca am postat unde tre dar hai sa incerc.in noiembrie am achizionat un mercedes din germania de la o cunostiinta,masina a ramas inmatriculata pe germania cu toate taxele platite asig,impozit,etc.luna viitoare imi exp itp,multi mi-au zis ca tre sa ma duc cu ea in germania,da cineva mi-a mai spus ca se poate face itp si aici ca cica tre sa te duci la rar si ca le zici ca vrei sa o inmatriculezi si ei iti da carte la ea si iti face si itp,si ca dupa aia merg fara nici o problema,care ati auzit sau stiti ceva ajutatima si pe mine ca vreau sa fiu legal


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 7 Jan 2012, 21:15
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Daca masina este inmatriculata in Germania atunci trebuie sa mergi acolo ca sa faci ITP(sau cum se numeste acolo).
Daca faci ITP in Romania(sau alta tara)acesta este valabil doar daca masina este inscrisa in tara respactiva.
Asa este legal!

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motomete2004
post 7 Jan 2012, 21:20
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 16 January 11
From: Bucuresti




adica itp nu o sa fie valabil si in germania daca ar fi sa plec cu ea acolo?ca eu am luato sa merg cu ea in romania,dar pe mine m-ar interesa daca stie cineva chestia cu RAR-ul care am mentionato mai sus,ca pot sa merg la rar sa ii faca cartea de identitate si itp-ul in vederea inmatricularii si eu sa nu mai continui cu inmatricularea


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Jan 2012, 21:22
Post #4


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




RAR are competență doar pe teritoriul României și doar asupra vehiculelor înmatriculate în România.

Dacă mașina este înmatriculată în Germania nu ai ce să faci la RAR.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 7 Jan 2012, 22:15
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




QUOTE(motomete2004 @ 7 Jan 2012, 22:20)
a,dar pe mine m-ar interesa daca stie cineva chestia cu RAR-ul care am mentionato mai sus,ca pot sa merg la rar sa ii faca cartea de identitate si itp-ul in vederea inmatricularii si eu sa nu mai continui cu inmatricularea
*


Cartea pe numele tau cred ca o vrei , nu ?Probabil ai putea , da' cred ca sare de 10mii de euroi, si de cand cu DNA , baietii s-au linistit.

This post has been edited by cread: 7 Jan 2012, 22:23


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 7 Jan 2012, 22:42
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




ITP-ul in RO se poate face numai in baza unui CIV romanesc, existent in baza de date a RAR.
Cand se face ITP-ul, inspectorul ITP comunica cu RAR-ul si ii transmite seria CIV, in baza careia se da blocaj pe statie sau se da aprobarea pentru ITP-ul admis (aprobare ce contine si seria foliei ce se va aplica pe certificatul de inmatriculare).
Cum nu ai civ romanesc...poti face cel mult o verificare a masinii, iar inspectorul ITP sa-ti dea o hartie cum ca respectiva masina este ok DPDV tehnic. Practic insa, acea hartie nu are nici o valoare in fata unui eventual control.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RZV
post 9 Jan 2012, 00:13
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 812
Joined: 24 August 05
From: Online




Salut,
Cunosc pe cineva cu o problemă asemanătoare în România (folosește o mașină înmatriculată în altă țară).
Înainte de expirarea verificării tehnice originale, a solicitat o autentificare RAR și emiterea de CIV în vederea înmatriculării (achitând bineînțeles taxele aferente), cu care s-a prezentat ulterior pentru ITP. După examinarea ITP, s-a eliberat acea anexă "carton galben" cu ITP valabil pentru 2 ani de zile (în baza CIV românești și a VIN). Bineînțeles că nu făcut nici o înmatriculare ulterior.
Toată distracția a costat aproximativ 500 de lei dacă rețin bine, însă acest ITP e valabil doar în România și nu ține loc de inspecție tehnică în țara de origine. Când/Dacă mașina va ajunge în țara de origine va trebui reexaminată tehnic.

Respecte.


--------------------
Scott Mountain Bike 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motomete2004
post 9 Jan 2012, 22:16
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 16 January 11
From: Bucuresti




multumesc maine ma duc sa fac programare la RAR


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Jan 2012, 22:28
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Faci degeaba treaba asta daca nu imnatriculezi masina in Romania.
Nu este valabila....intreaba la Politie/RAR daca nu vrei sa pricepi.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 9 Jan 2012, 22:38
Post #10


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




eu cred ca va functiona treaba, RAR-ul ii face omologare individuala-ITP pe 2 ani si Autenticitate valabila 6 luni, nu il obliga nimeni sa o si inmatriculeze..poate sa razgandeste si o inmatriculeaza la Bulgari, doar ca nu stiu cat va fi de valabil ITP-ul romanesc cand vei iesi din Romania pe nr.tale de Deutschland.


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motomete2004
post 9 Jan 2012, 22:40
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 16 January 11
From: Bucuresti




pai nu ies cu ea din tara,dupa 1 an 2 o dezmembrez vreau doar sa ma folosesc de ea aici in tara numai ies afara


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 9 Jan 2012, 22:44
Post #12


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Asigurarea ta RCA (cum s-o numi în Germania) nu e valabilă fără ITP-ul nemțesc. La asta te-ai gândit? Sau nu-ți pasă că poate lovești pe vreunu' și când o afla că n-ai asigurare te bagă în spital.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motomete2004
post 9 Jan 2012, 22:50
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 16 January 11
From: Bucuresti




asta e caut cat mai multe pareri legate de chestia asta


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Jan 2012, 22:52
Post #14


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Cand te plimbi asa cu nr.de Germania si ITP de Romania sa ai la tine niste haine/schimburi.
Poate ajungi direct la Gefängnis...

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 9 Jan 2012, 22:53
Post #15


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




poti face si RCA...in vederea inmatriculari, sunt societati care fac la 30 de zile..6 luni..1 an, prima este pentru numere provizorii, nu fac multi asiguratori.


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motomete2004
post 9 Jan 2012, 22:59
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 16 January 11
From: Bucuresti




am auzito si pe asta cu asigurarea in vederea inmatricularii,stiti cumva cum e si cu asta?


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 10 Jan 2012, 07:48
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(C a t a l i n @ 9 Jan 2012, 23:44)
Asigurarea ta RCA (cum s-o numi în Germania) nu e valabilă fără ITP-ul nemțesc. La asta te-ai gândit? Sau nu-ți pasă că poate lovești pe vreunu' și când o afla că n-ai asigurare te bagă în spital.
*



iti pierzi timpul de pomana, el prefera sa creada cu tarie ca plateste cineva asigurarea si impozitul in germania pentru masina pe care o foloseste el aici.......si ca acel suflet bun va face asta pana cand se decide el sa dezmembreze masina....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motomete2004
post 10 Jan 2012, 08:54
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 16 January 11
From: Bucuresti




masina este pe numele matusii mele asa ca nu mai dati voi cu presupusu nu ma apucam eu sa umblu asa ca nu sunt chiar batut in cap,daca intreb si eu ceva nu inseamna ca sunt vreun prost care e fericit ca si-a luat si el masina din germania,asa ca va rog abtineti-va cu rautati din astea ca nu-si au rostu


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Jan 2012, 09:35
Post #19


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai si atunci de ce nu mergi pana la matusa ta sa faci TUV asa cum trebuie, dupa care sa poti circula absolut legal ... de ce incerci tot felul de tertipuri romanesti?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Jan 2012, 09:54
Post #20


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




In Germania TUV-ul se elibereaza la masini in stare PERFECTA de functionare.
Plus costurile de dus/intors...etc.
Probabil din motivele astea,altele.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 10 Jan 2012, 10:36
Post #21


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Te duci matale pana in Germanica faci TUV si te intorci.
Asa esti in perfecta legalitate.
Altfel e vrajeala.
Poti sa faci o verificare tehnica si apoi sa ceri document de la statie ITP dar nu are valoare legala.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motomete2004
post 10 Jan 2012, 11:00
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 16 January 11
From: Bucuresti




da multumesc pentru raspunsuri se pare ca am postat unde nu trebuie pacat de forumu asta,dasta am ajuns unde am ajuns din cauza la rautatea romanilor,va garantez ca daca erati in situatia mea faceati la fel dar de,tre sa existe si destepti ca altfel....


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 10 Jan 2012, 11:07
Post #23


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu cumva din cauza celor care fentează legile?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Jan 2012, 11:26
Post #24


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(motomete2004 @ 10 Jan 2012, 11:00)
da multumesc pentru raspunsuri se pare ca am postat unde nu trebuie pacat de forumu asta

Aici pe forum gasesti raspuns la multe probleme...de diverse.
Dar daca tu nu esti multumit de raspunsurile primite sigur trebuie intrebat pe forum la Jilava sau alt penitenciar ca acolo sigur "te sfatuiesc" mai bine "meseriasii"in aceste ilegalitati.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 10 Jan 2012, 12:08
Post #25


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




QUOTE(espacern @ 10 Jan 2012, 11:26)
Aici pe forum gasesti raspuns la multe probleme...de diverse.
Dar daca tu nu esti multumit de raspunsurile primite sigur trebuie intrebat pe forum la Jilava sau alt penitenciar ca acolo sigur "te sfatuiesc" mai bine "meseriasii"in aceste ilegalitati.

@+
*


aplauze.gif jos palaria.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Jan 2012, 12:10
Post #26


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Singurul "destept" si care incearca sa faca o "romaneasca" esti tu .... de aia am ajuins unde am ajuns ... ca sunt destui ca tine care in loc sa urmeze calea legala nu cauta decat sa se "descurce"

Ca ti-a dat matusa masina ... si a ramas pe numele ei ... foarte bine da macar incearca sa fi in legalitate ... adica cu TUV si asigurare valabila, astfel incat atunci cand se intampla sa dai in unul sa poata fi despagubit .... in acest moment nu este .... asta am vrut sa intelegi, dar vad ca este departe de tine acest aspect .... mai mult de atat te si superi ca vacarul pe sat ....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 10 Jan 2012, 12:23
Post #27


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




eu totusi cred ca este in legalitate daca merge la RAR si face toate cele necesare-Omologare+ITP, nu e musai si Autenticitate, acu nu stiu ce zic cei de la RAR, dar ar trebui sa nu fie obligatoriu Autenticitatea, mai ales ca nu doreste inmatricularea definitiva, cel putin ..nu acum, faci si RCA de 6 luni sau 1 an dupa ce ai CIV-ul si cred ca poti circula cu masina, sa ai la tine toate actele...inclusiv cele de Germania-Brief mare+mic, ar trebui si ceva CV , ar putea sa ceara daca te opreste, mai poti merge si la Politie, sa intrebi daca este ok sa circuli asa, pana depui actele la ANAF sau pana intra noua lege cu taxa pe 2012.


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 10 Jan 2012, 21:28
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




un lucru e clar: asigurarea din Germania (daca o mai plateste cineva) nu o sa acopere nici o dauna in lipsa unui TUV valid. mor aia de ras daca te duci si incerci sa le explici modalitatea asta de obtinere a ITP-ului si cum crezi tu ca ar trebui sa fie valida asigurarea lor smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 10 Jan 2012, 21:51
Post #29


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Ca sa incepi orice procedura de genul asta la RAR (se vorbea aici de eliberarea CIV) nu ar trebui sa fi in posesia unui contract de vanzare cumparare a vehiculului respectiv? Altfel ai putea sa incepi inmatricularea oricarui vehicul furat din E.U. Se poate inmatricula si in Romania un vehicul inmatriculat in Germania ? Greu de crezut, eventual numar nemtesc in fata si romanesc in spate. radmasa.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motomete2004
post 10 Jan 2012, 22:57
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 16 January 11
From: Bucuresti




mai baieti sa nu aveti impresia ca sunt vreun dala de imi place sa fac ilegalitati sunt un matur cu copil acasa,nu-mi arde de prostii,chestia cu raru mi-a zso si mie cineva,azi am fost la rar sa vad care-i treaba,intr-adevar pot face carte de romania,pot face si itp si autentificarea toate astea in vederea inmatricularii,dupa ce am fost la rar am dat de un prieten care fratele lui lucreaza la circulatia si l-am sunat pe om si mi-a zsi in felul urmator,pot sa fac astea dar itp nu este valabil decat abia dupa ce inmatriculez,si ca nu pot sa merg foarte mult cu ea ca voi avea probleme,pentru ca nu pot sa circul cu o masina inscrisa pe germania,cu carte de romania cu numere de germania trecute pe cartea romaneasca,a zis ca unii mai inchid ochii daca intelegeti ce vreau sa zic,dar nu se merita,plus cum a zis un coleg mai sus am aflat ca daca am itp romanesc asig germana nu mai e valabila,asa ca nu e problema luna viitoare plec in germanica,ca v-am zis nu vreau probleme asa ca va rog baietii care au comentat mai sus tot felul de chestii aiurea,aveti si voi rabdare pana se gasseste o solutie si dupa aia puteti spune ce vreti eu zic ca asa e mai politicos,apropo puteam bine mersi sa ma duc la bulgari ca ma costa mult mai putin,dar sora mea a avut un accident cu o masina de bulgaria si stiu ce inseamna si bulgaria,eu vroiam ceva legal,am intrebat daca se putea bine daca nu asta e imi vad de drumu meu va multumesc ca ati participat la aceasta discutie


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:29
Forum Renault