DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> activare martor usi deschise, cum se procedeaza ? pls help

tedy
post 23 Jul 2005, 14:35
Post #1


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




Salut, as vrea sa stiu si eu cum sa activez martorul de usi deschise din bord.Am Ambiance si nu este prevazuta cu asa ceva ,dar am citit aici multe chestii pe care le-am si pus in aplicare (ex: stropitoarea care nu dadea comanda la stergatoare).Daca are cineva idee cum se leaga si unde.....sa ma invete si pe mine. multumesc

This post has been edited by tedy: 23 Jul 2005, 20:43


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Jul 2005, 23:31
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Treaba e cu probleme:
1. NU EXISTA led pe bord (deci trebuie pus)
2. NU EXISTA legatura UCH-Bord (trebuie facutta
3. nu stiu daca UCH-ul de pe ambiance (care este altul decat de pe modelele cu inchidere din telecomanda) are functia respectiva.

Insa dpdv electric se trage fir de la pinul A20 (cel mai de sus de pe randul al doilea de la mufa mica - randul imediat urmator celui cu stropitoarea -care este A7...) la pinul 12 din mufa a doua (cea din partea drepata a bordului cum te uiti la el montat, cel de sus din dreapta. Daca bordul e scos si intors cu spatele, mufa devine in partea stanga (mufa GRI) si pinul A12 este cel din stanga sus. Insa eu traiesc cu o vaga impresie ca pe ambiance mufa gri NU EXISTA. Deci o eventuala legatura trebuie facuta direct pe placa bordului, la care se adauga si ledul aferent care trebuie lipit, PLUS rezistorul ledului ( de cca 1 k ohm) - daca desfaci placa e scris R319, dar nu e montat.

Daca vrei sa ti se aprinda cand deschizi oricare din usi, atunci trebuiesc montate contactoare usa la toate usile si trase fire astfel:
din fata, pentru sofer exista (cred), pentru pasager se trage si se duce la pinul B40 al UCH (cel de sus de pe randul 4 - ultimul rand cum se pleaca de la cel cu pinul de stergatoare)
pentru spate se trag fire de la contactoare si se duc amandoua la pinul B30 - cel de sus de pe randul al 3-lea.

Toate acestea sunt valabile daca uch-ul suporta functia de afisare.
cel mai simplu de verificat, verifici daca la deschiderea usii soferului pe pinul A20 de pe UCH apare masa (se pune la masa, caci ledul din bord se aprinde prin punere la masa).
Daca nu exista contactor pe usa soferului, se pune la masa B40 (intrare contactor usi fata) si se verifica daca A20 ( semnal "-" pentru avertizor usi deschise bord) este pus la masa de UCH. De aici te descurci cf. celor de mai sus...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 24 Jul 2005, 00:04
Post #3


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




multumesc mult nea klause ,sper sa ma descurc .....uitasem sa spun ca am contactoare pe usi ( am alarma la care e legata si inchiderea centralizata) si cred ca o sa mearga pana la urma.....nu prea am inteles de ce usile din spate trebuie sa vina pe alt pin in UCH

Deci pt cine vrea sa beneficieze de aceasta optiune ca sa-i zic asa ,am facut exact cum a spus Klaus si mi-a iesit din prima.Am tras un firicel de la pinul A20 din UCH si am intrat in pinul A12 de la mufa gri din bord.Am pus un LED din cele 12 care le-am scos (alea portocalii) la locul lui pe cablaj si la R319 o rezistenta de 1 k.Poze nu am stat sa fac ca era tarziu cand m-am apucat si tot m-a prins noaptea cu bordul in poala smile.gif.Nu e greu cand stii tot ce ai de facut.Mufa gri care credeam ca nu exista la Ambiance se pare ca exista smile.gif. Daca nu m-am exprimat suficient de clar, raspund cui are nevoie . Bafta la toti !


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Sep 2005, 08:17
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 23 Jul 2005, 23:31)
Daca vrei sa ti se aprinda cand deschizi oricare din usi, atunci trebuiesc montate contactoare usa la toate usile si trase fire astfel:
din fata, pentru sofer exista (cred), pentru pasager se trage si se duce la pinul B40  al UCH (cel de sus de pe randul 4 - ultimul rand cum se pleaca de la cel cu pinul de stergatoare)
Pentru spate se trag fire de la contactoare si se duc amandoua la pinul B30 - cel de sus de pe randul al 3-lea.

M-am intrebat de ce sunt 2 intrari pe UCH pentru contactorii de pe usi: una pentru usile fata (B30) si una pentru usile spate (B40)...
Si am constatat ca atunci cand ai motorul oprit si pozitiile aprinse, daca se deschid usile din spate nu suna avertizorul de faruri aprinse, dar daca se deschid usile din fata (oricare dintre ele) suna...
Deci pinul B30 este in stransa legatura cu avertizorul de faruri aprinse.
Daca se doreste sa sune doar cand se deschide usa de la sofer, se muta firul de vine de la usa pasagerului de pe pinul B30 pe pinul B40 (adica pe intrarea de usi spate)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 9 Dec 2005, 18:12
Post #5


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




QUOTE(tedy @ 24 Jul 2005, 00:04)
uitasem sa spun ca am contactoare pe usi ( am alarma la care e legata si inchiderea centralizata)
*


erau cumva trase firele din fabrica? sau a trebuit sa tragi si firele pana la UCH cand ai pus intrerupatoarele pe spate?


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 9 Dec 2005, 22:52
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Nu are, cel putin pe spate. La Preferanceul meu a trebuit sa pun si contactoare ca nu avea.

This post has been edited by andreic: 9 Dec 2005, 22:52


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 9 Dec 2005, 22:56
Post #7


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




contactoare am vazut si eu ca n-are, firele ma interesa daca nu cumva sunt deja trase.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 9 Dec 2005, 22:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Cum am mai spus, nu le are trase.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 9 Dec 2005, 22:58
Post #9


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




ok, merci.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 31 Dec 2005, 12:13
Post #10


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Si-a montat cineva o lampa rosie pe usa, care sa se aprinda la deschiderea usilor ?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 3 Jan 2006, 16:11
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




QUOTE(klaus @ 19 Sep 2005, 08:17)
M-am intrebat de ce sunt 2 intrari pe UCH pentru contactorii de pe usi: una pentru usile fata (B30) si una pentru usile spate (B40)...
Si am constatat ca atunci cand ai motorul oprit si pozitiile aprinse, daca se deschid usile din spate nu suna avertizorul de faruri aprinse, dar daca se deschid usile din fata (oricare dintre ele) suna...
Deci pinul B30 este in stransa legatura cu avertizorul de faruri aprinse.
Daca se doreste sa sune doar cand se deschide usa de la sofer, se muta firul de vine de la usa pasagerului de pe pinul B30 pe pinul B40 (adica pe intrarea de usi spate)
*


Te contrazic. La mine (Laureate din iunie 2005) suna indiferent de ce usa deschid.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Jan 2006, 12:49
Post #12


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Am o intrebare (care in mod sigur va fi lamuritoare de ce la tine se intampla altfel decat la Loganurile care vin din fabrica...): nu-i asa ca ai alarma montata?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 5 Jan 2006, 13:00
Post #13


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(IRONICK @ 31 Dec 2005, 13:13)
Si-a montat cineva o lampa rosie pe usa, care sa se aprinda la deschiderea usilor ?
*


De așa ceva aș fi interesat și eu, și nu neapărat roșii, eventual și ceva alb/transparent, dispus în partea de jos a ușii, ca să lumineze zona dintre ușa deschisă și prag, să vezi în ce bălți și noroaie calci când ieși din mașină noaptea...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 29 Jan 2006, 15:19
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




Am si eu o intrebare:pentru contactorii de la usile din spate,pe unde a-ti tras firele?Prin prag?


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 30 Jan 2006, 10:57
Post #15


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




Da,prin praguri si le-am legat la butoanele de la usile din fata,in paralel peste ele.bafta


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 30 Jan 2006, 12:46
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




Multumesc.Sa inteleg ca ai legat firele care vin de la contactori la pinul B30 al UCH-ului?.In tutorial zicea Klaus ca firele de la usile din spate trebuie legate la pinul B40 al UCH.Nu e o problema daca le legi pe toate la acelasi pin?


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 30 Jan 2006, 15:20
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




ar putea fi o problema in cazul in care ai alarma:
ai uitat usa dreapta fata deschisa si ai armat alarma; aceasta observa ca usa dreapta este deschisa, o izoleaza, dar.. va izola si usa din spate


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 31 Jan 2006, 02:18
Post #18


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




Pai de cand alarma izoleaza fiecare usa in parte? La alarma mea exista un singur fir care vine la butoanele de la usi....poate tu ai o alarma cu 4 fire,pt fiecare usa cate unul.In cazul asta....nu mai raspund:),dar eu n-am auzit inca de asa ceva,bafta


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 1 Feb 2006, 19:01
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




in manual zice ca izoleaza zona (nu spune ce se intelege prin zona)
citind mai departe zice ceva de capota/portbagaj, usi, contact. deci cred ca la astea se refera cand zice "zona". dar sunt si alarme mai destepte..


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lorand
post 13 Feb 2006, 17:49
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 22 November 05
From: Timisoara




Sa-mi fie iertata interventia daca nu e chiar la subiect, dar n-am gasit altundeva raspunsul.

As dori sa stiu unde este localizat UCH-ul? In manual nu am gasit nimic si vad ca pe acest forum se fac referiri foarte dese si precise la el. Exista undeva, sau are cineva vreo documentatie referitoare la UCH?

Multumesc frumos.


--------------------
Dacia LOGAN 1.5dCi 2006 Preference - TM-10-MPV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 13 Feb 2006, 18:26
Post #21


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(lorand @ 13 Feb 2006, 18:49)
As dori sa stiu unde este localizat UCH-ul
*


Este undeva între coloana de direcție și panoul de siguranțe, cam pe la înălțimea gambei piciorului stâng, cum stai la volan, ascuns după planșa bordului.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 13 Feb 2006, 22:42
Post #22


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(bassfreak @ 1 Feb 2006, 19:01)
in manual zice ca izoleaza zona (nu spune ce se intelege prin zona)
citind mai departe zice ceva de capota/portbagaj, usi, contact. deci cred ca la astea se refera cand zice "zona". dar sunt si alarme mai destepte..
*



Pai da nea bassfreak "usi" ,nu usa fata sau usa spate,vede usa deschisa,ea iti izoleaza toate usile dar activeaza capota si portabagjul,nu face diferenta intre usa spate sau usa fata,la contactorii de pe usi se leaga doar 1 fir de la alarma,nu pt fiecare usa cate-un fir


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 14 Feb 2006, 02:07
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




am inteles, mai studiez si eu problema si cum sunt legate la UCH astazi ca imi leg si eu firul la martorul din bord smile.gif (am vrut sa-l leg ieri dar n-am apucat din cauza ca montarea proiectoarelor mi-a luat toata ziua post-336-1110552439.gif !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 23 Feb 2006, 14:13
Post #24


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon





Explicatiile lui Klaus sunt exemplare, numai ca apare o mica contradictie de notatie: in postul al doilea inverseaza B30 cu B40, dar nu e grav, ideea se intelege oricum foarte bine: 10x.

Hai ca mi-am facut si eu de lucru si mi-am instalat smile.gif. De acuma adio usi spate uitate intre-deschise.

E destul de dificil de desfacut mocheta din dreptul banchetei fata si am renuntat. Asa ca am ales o solutie alternativa, realizand conexiunile in paralel pe contactorul din portbagaj, in ideeea de a evita avertizorul sonor pentru lumini la deschiderea usilor spate. A fost relativ simplu, mocheta laterala stanga din portbagaj are numai un punct de sustinere (ca un fel de nasture) si se desface usor. In portbagaj, mai exact pe laterale-spate-jos exista o gauri suficient de mari care comunica cu pragurile, numai bune pentru a baga manuta si a extrage firele de la contactoare. Cel mai bine se repereaza aceste gauri astfel: desfaceti dopurile vechi de la usi, va aplecati bine in portbagaj, si se vede lumina pe acolo (daca e seara rugati un amic sa tina o lanterna).

Ultimul tip: verificati conexiunile electrice inainte sa clipsati definitiv contactoarele de plastic. Sunt foarte meschine la scos, nu merg decat fortate, eu de exp. am rupt un piciorus din greseala.



--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 23 Feb 2006, 19:41
Post #25


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




Poate va ajuta....ca sa scoateti contactoarele destul de usor,trageti intai garnitura de pe ele...pe urma ies usor ajutandu-le cu un varf de surubelnita,bafta


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 24 Feb 2006, 06:59
Post #26


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




de unde ati facut rost de intrerupatoare pt usi?


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Feb 2006, 10:44
Post #27


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(yO_ @ 23 Feb 2006, 14:13)
[...]apare o mica contradictie de notatie: in postul al doilea inverseaza B30 cu B40,
*
Da, da, corect. Cred ca fuse din graba tongue.gif .


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 24 Feb 2006, 14:08
Post #28


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




@tedy : exact aceeasi metoda am aplicat si nu vreau sa iasa, pana la urma l-am scos dupa rupere piciorus. Dar las ca l-am rezolvat prin bandajare cu banda adeziva. Acum sta in doua picoruse destul de fest...
Poate ca nu erau de firma (plastic prost)?

@Scorpio: din Vitan, mie mi-a adus cineva cu 12 Ron bucata.


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 25 Feb 2006, 20:15
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




QUOTE(yO_ @ 23 Feb 2006, 14:13)
Explicatiile lui Klaus sunt exemplare, numai ca apare o mica contradictie de notatie: in postul al doilea inverseaza B30 cu B40, dar nu e grav, ideea se intelege oricum foarte bine: 10x.

Hai ca mi-am facut si eu de lucru si mi-am instalat smile.gif. De acuma adio usi spate uitate intre-deschise.

E destul de dificil de desfacut mocheta din dreptul banchetei fata si am renuntat. Asa ca am ales o solutie alternativa, realizand conexiunile in paralel pe contactorul din portbagaj, in ideeea de a evita avertizorul sonor pentru lumini la deschiderea usilor spate. A fost relativ simplu, mocheta laterala stanga din portbagaj are numai un punct de sustinere (ca un fel de nasture) si se desface usor. In portbagaj, mai exact pe laterale-spate-jos exista o gauri suficient de mari care comunica cu pragurile, numai bune pentru a baga manuta si a extrage firele de la contactoare. Cel mai bine se repereaza aceste gauri astfel: desfaceti dopurile vechi de la usi, va aplecati bine in portbagaj,  si se vede lumina pe acolo (daca e seara rugati un amic sa tina o lanterna).

Ultimul tip: verificati conexiunile electrice inainte sa clipsati definitiv contactoarele de plastic. Sunt foarte meschine la scos, nu merg decat fortate, eu de exp. am rupt un piciorus din greseala.
*


N-am inteles.Asa cum iti dai seama ca ai usa(usile)din spate deschise?


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 25 Feb 2006, 20:34
Post #30


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Simplu, se aprinde ledul de pe bord, sau la inchidere nu mai flicare semnalizarea. Pana acuma imi mergea ledul decat pe usile din fata unde erau contactoarele din fabrica.


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 00:18
Forum Renault