DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Atentie de unde bagati benzina

AMDO
post 10 Aug 2005, 04:07
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




De ceva timp in coace am incercat sa vad cat de corecti sunt distribuitorii de benzina, si de fiecare data cand am alimentat, am facut plinul si am resetat computerul de bord, aducand si consumul la 0. Si surpriza. De fiecare data la pompa intrau mai multi litri decat consumam. La Petrom in loc de 43 L mi-au intret 47,5 L, La lUK OIL de fiecare data cu 1 - 2 L mai mult. Am verificat si OMV. Pe data de 08.08.05 (am si bonul), computerul de bord indica 40,8 L consumati, iar pompa a declansat exact la 40,8 L.
Si atunci ma intreb ce se intampla cu Petrom si LuK Oil?
Oare cum o fi la Shell, Agip, Rompetrol, Mol?


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 10 Aug 2005, 06:10
Post #2


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




QUOTE(AMDO @ 10 Aug 2005, 04:07)
Am verificat si OMV. Pe data de 08.08.05 (am si bonul), computerul de bord indica 40,8 L consumati, iar pompa a declansat exact la 40,8 L.
Si atunci ma intreb ce se intampla cu Petrom si LuK Oil?
Oare cum o fi la Shell, Agip, Rompetrol, Mol?
*



Miroase puțintel a reclamă mascată. Cam mari diferențele. Și-apoi sînt o sumedenie de stații. Eu alimentez preponderent de la Lukoil și n-am băgat de seamă așa ceva.
Ai sesizat pe cineva de la Petrom cînd ai constatat diferența aceea de cca. 4 litri?

This post has been edited by ursamajor: 10 Aug 2005, 06:12


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 10 Aug 2005, 06:40
Post #3


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




blink.gif
Alimentezi dimineata...se zice ca benzina e mai dihai decat orice, iar precum apa...e putin inghetata cand o introduci in rezervor
cool.gif LolLolLo.gif post-336-1110552459.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 10 Aug 2005, 06:58
Post #4


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




QUOTE(RIon @ 10 Aug 2005, 06:40)
blink.gif
Alimentezi dimineata...se zice ca benzina e mai dihai decat orice, iar precum apa...e putin inghetata cand o introduci in rezervor
cool.gif  LolLolLo.gif  post-336-1110552459.gif
*


Daca ar alimenta dimineata ar trebui pana seara sa se dilate benzina din rezervor si computerul sa raporteze mai mult nu invers.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 10 Aug 2005, 07:14
Post #5


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




chiar? tu nu vazusi ca eu glumisi?


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 10 Aug 2005, 07:19
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Off: eu alimentez Petrom si dupa ceasul pompei am consum 6% cu 4 persoane; asta inseamna ca de fapt am mai putin? waw, ce masina am.

On. E posibil sa fie de la diferenta de densitate daca ai facut invers de cum spunea RIon
dar e posibila si dereglarea pompei.

This post has been edited by diaconuliviu: 10 Aug 2005, 07:19


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gino78ro
post 10 Aug 2005, 07:26
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 May 05
From: Constanta




Pompele sunt calibrate aiurea. Ele trebuiesc verificate periodic cu un vas calibrat la metrologie, iar abaterea este de 20ml la 20 l . Bineinteles ca nu este asa, mai ales ca ei trebuie sa acopere pierderile (deh este vara). Intr-un cuvant pompele sunt "stranse" mai mult decat este normal.


--------------------
Dacia Logan - CT 78 AFG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dRg
post 10 Aug 2005, 07:37
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 13 September 04
From: Galati




Posibil sa ai dreptate. Dar aici ai uitat un lucru: daca masina are inclinare diferita la pompa normal sa intre mai putin ca inainte. Ar trebui facuta proba la aceeasi pompa, adica plin acolo, mers , si dupa care plin din nou acolo.Atunci ar trebui sa fie cum zici tu.



--------------------
VW Bora 1.9 TDI 115CP 2000 Highline - XXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 10 Aug 2005, 07:55
Post #9


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




QUOTE(RIon @ 10 Aug 2005, 07:14)
chiar? tu nu vazusi ca eu glumisi?
*


Asa sunt eu, intotdeauna am tendinta de a lua glumele mai in serios smile.gif


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 10 Aug 2005, 07:55
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




Nu e vorba de calibrare, e vorba de FURT!!!
Adica sa imi spuna si mie cineva, cum e posibil, in rezervor in care intra MAXIM 37 de litri sa imi bage gheorghe de la OMV 64 de litri blink.gif ???
Intamplarea a avut loc in urma cu 3 saptamani... e drept ca alimentam cu GPL la papuc. Da tot nu e posibil.. cand am vazut io ca trece de 64 de litri blink.gif (deh, am observat tarziu) i-am zis la ala sa-si cheme seful ca io nu ii platesc... dupa cateva schimburi de replici amicale, i-am paltit 30 de litri. Atat! Si i-am spus ca daca ai a doua zi se mai intampla vin cu OPC-ul.
Ca regula generala pt alimentarea cu benzina: NU alimentati de a statiile de iesire/intrare in orase!!! Acolo am cumparat cei mai multi litri de apa pe post de benzina!!! Incercati sa alimentati d ela pompele din interiorul oraselor mari...
Nu alimentati de la firmele fantoma!!! Pt ca desi pretul poate fi mai mic cu cativa lei vechi, aveti toate sansele sa bagati gazolina sau diluant in loc de benzina!!!

Numai bine!


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 10 Aug 2005, 08:35
Post #11


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




deosebri majore intre petrom-ul de la iesirea spre popesti leordeni si OMW Berceni am gasit si eu, ca-o fi din cauza densitatii a ajustajelor sau altceva deja nu-mi mai trebuie sa stiu, acum bag benzina doar de la OMW


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 10 Aug 2005, 12:03
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




mie mi s-a intamplat sa umplu odata o sticla de 2 litrii ( pana prostului ) si am umplut sticla de cola ochi si imi arata 1.98 deci mol nu cred ca fura... cred ca e computeru de logan smenarit.



--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 10 Aug 2005, 12:30
Post #13


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(steph @ 10 Aug 2005, 13:03)
mie mi s-a intamplat sa umplu odata o sticla de 2 litrii ( pana prostului ) si am umplut sticla de cola ochi si imi arata 1.98 deci mol nu cred ca fura... cred ca e computeru de logan smenarit.
*


Asta este intr-adevar cel mai simplu (si ieftin biggrin.gif) test pe care poti sa il faci la statia de la care alimentezi cel mai des (de obicei aia cea mai apropriata de casa/scarbiciu).


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gino78ro
post 10 Aug 2005, 12:50
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 May 05
From: Constanta




La pompele de benzina (nu stiu la GPL) daca ajunge aer din instalatie in aparatul de volumetrie al pompei, senzorii de inregistrare pot sarii cu 10 -15 litrii. Fenomenul este rar dar se intampla cand s-a terminat rezervorul si conducta a tras aer, iar supapa de refulare a aerului este infundata (si de obicei asa este).


--------------------
Dacia Logan - CT 78 AFG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SUPERCAR
post 10 Aug 2005, 13:14
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 624
Joined: 6 June 05
From: Constanta




QUOTE(gino78ro @ 10 Aug 2005, 12:50)
La pompele de benzina (nu stiu la GPL) daca ajunge aer din instalatie in aparatul de volumetrie al pompei, senzorii de inregistrare pot sarii cu 10 -15 litrii. Fenomenul este rar dar se intampla cand s-a terminat rezervorul si conducta a tras aer, iar supapa de refulare a aerului este infundata (si de obicei asa este).
*


Tu de unde alimentezi...la ce benzinarie din Constanta ofera cea mai calitativa benzina(fara apa) si nu te insala nici la cantitate?


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Martie 2007 Euro4 - 70CP@90CP - CT 82 PWR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gino78ro
post 10 Aug 2005, 13:29
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 May 05
From: Constanta




De furat toti te fura, iar ca loc de alimentat nu am unul anume si chiar daca aveam nu-i faceam eu reclama gratuita. In general prefer OMV dar bag si de la ceilalti. Cat despre apa din benzina, sa stii ca ea se mai aduna si din cauza condensului (la statiile cu rezervoarele la semivedere), din infiltratiile din pamant si mai contaza si vechimea rezervoarelor. Daca stii statia peco de pe marginea ghiolului de pe Mamaia. Acum este renovata si nu mai sunt riscuri, dar pana acum 2-3 ani puneai apa juma' juma'.


--------------------
Dacia Logan - CT 78 AFG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 10 Aug 2005, 13:31
Post #17


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Apropo de testare: intr-adevar, daca aveti dubii majore cu privire la o statie, luati un bidon de 5l si umpleti-l pana la gat.
Diferenta intre ce arata pompa si cei 5L este abaterea pompei (mai greu de calculat/demonstrat doar in 2l...).

Eu unul pun numai de la Petrom de cand au scos benzina aia de 99, si intr-adevar difera de la pompa la pompa, desi imi este imposibil sa calculez cu cat fura. De exemplu, daca bag de la pompa de la piata Titan, merg cam cu 20% mai putin pe aceeasi benzina decat daca bag de la Petromul de la Minis.
Iar cand am bagat de la un Petrom la intrarea in Brasov (dinspre Miercurea Ciuc), mi-a mers motorul ff prost, de parca bagasem de 95...

Asa ca din pacate difera nu numai cantitatea pe care ti-o baga, ci si calitatea. Si asta chiar in cadrul aceluiasi lant de benzinarii si pentru aceeasi benzina, nu doar de la o marca la alta!


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 10 Aug 2005, 19:23
Post #18


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




QUOTE(RIon @ 10 Aug 2005, 07:14)
chiar? tu nu vazusi ca eu glumisi?
*



Off-topic:

eu glumii
tu glumiși
el glumi etc.
Ia lecții de la un oltean sau evită folosirea perfectului simplu , deși în primul caz ai nimerit-o. Oricum, ardelean fiind, nu te prinde. wink.gif

This post has been edited by ursamajor: 10 Aug 2005, 19:36


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 10 Aug 2005, 19:37
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Se spune: in primul caz o nimerisi. wink.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bihomoldoveanul
post 10 Aug 2005, 21:16
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 515
Joined: 31 December 03
From: Bucuresti




Eu cred ca aveti prea putine probleme si prea mult timp liber.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 10 Aug 2005, 21:40
Post #21


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




Offtopic: Biho sau moldoveanule , ce oi fi tongue.gif , concluzia asta am tras-o si eu cand vad ce timp au unii sa tot scrie pe forum. Nene ce servici de va plictisiti asa tare aveti, ziceti-mi si mie sa vin si eu smile.gif


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 11 Aug 2005, 10:52
Post #22


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti






--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 11 Aug 2005, 11:21
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(ursamajor @ 10 Aug 2005, 06:10)
Miroase puțintel a reclamă mascată. Cam mari diferențele. Și-apoi sînt o sumedenie de stații. Eu alimentez preponderent de la Lukoil și n-am băgat de seamă așa ceva.
Ai sesizat pe cineva de la Petrom cînd ai constatat diferența aceea de cca. 4 litri?
*



Daca tot crezi ca e reclama, sa o ducem pana la capat. Am alimentat de la OMV linga Urdiste.
Nu ai bagat de seama la Luk Oil. Dar ai facut ce am facut eu?????
Fa si apoi mai vorbim. Reseteaza la plecere din benzinarie si apoi intoarce-te si fa plinul tot acolo. Dar se poatre vedea doar pe plin. Apropo, Luk Oil pe Mihai Bravu, si Tot pe Mihai Bravu la intesectia cu cheiul Dambovitei.
La Petrom am sesizat si mi-au spus ca nu exista asa ceva. Inca nu te-ai obisnuit cu raspunsuri de genul asta in Romania. Sau treiesti cumva in spatiul Schengen.
PS: Crede-ma ca nu lucrez la OMV, am propria mea afacere si nu colaborez in nici un fel cu cei de la OMV. De obicei de cativa ani in coace prefer (preferam) benzinariile Luk Oil, Petrom si Agip. Nu am nimic cu ei, dar mi se pare cel putin curios rezultatul incercarilor mele.
Sa auzim numai de bine.


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 11 Aug 2005, 11:24
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(RIon @ 10 Aug 2005, 06:40)
blink.gif
Alimentezi dimineata...se zice ca benzina e mai dihai decat orice, iar precum apa...e putin inghetata cand o introduci in rezervor
cool.gif  LolLolLo.gif  post-336-1110552459.gif
*



Se poate, dar spre exemplu, la 40 litrii, 2 litrii in plus mi se pare mult. E totusi un 5%.


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 11 Aug 2005, 11:30
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(dRg @ 10 Aug 2005, 07:37)
Posibil sa ai dreptate. Dar aici ai uitat un lucru: daca masina are inclinare diferita la pompa normal sa intre mai putin ca inainte. Ar trebui facuta proba la aceeasi pompa, adica plin acolo, mers , si dupa care plin din nou acolo.Atunci ar trebui sa fie cum zici tu.
*



Multumesc. La asa ceva nu m-am gandit. Si totusi, inclinarea poate fi de maximum 0,3 - 0,5 %. La o panta mai mare masina ar luao la vale. Si o deiferenta de 5% pana la 10% in cazul Petrom Tunari, mi se par mult prea mari pentru o inclinatie atat de mica. Si totusi e o idee.
Multumesc.


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 11 Aug 2005, 11:38
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(steph @ 10 Aug 2005, 12:03)
mie mi s-a intamplat sa umplu odata o sticla de 2 litrii ( pana prostului ) si am umplut sticla de cola ochi si imi arata 1.98 deci mol nu cred ca fura... cred ca e computeru de logan smenarit.
*



In primul rand cei de la Dacia (cu care de altfel ma cert prin Vocea Clientului de trei saptamani si nu am de ce sa le iau apararea) nu cred ca au vre un motiv sa nu calibreze bine computerul de bord.
Sa zicem ca ai dreptate. Dar daca ar fi decalibrat sa zicam cu X%, ar insemna ca la orice benzinarie sa bag benzina cu o diferenta egala intre toate benzinariile de FIX X%.
ce zici de treaba asta.
Oricum am de gand sa verific acest lucru si pe un drum Romania-Ungaria-Austria-Germania si inapoi.


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 11 Aug 2005, 11:45
Post #27


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Da daca bagi de la soferul lui 104, e buna?


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 11 Aug 2005, 11:53
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Cornel001 @ 10 Aug 2005, 21:40)
Offtopic: Biho sau moldoveanule , ce oi fi tongue.gif , concluzia asta am tras-o si eu cand vad ce timp au unii sa tot scrie pe forum. Nene ce servici de va plictisiti asa tare aveti, ziceti-mi si mie sa vin si eu smile.gif
*



OK Domnul Cornel 001. Am o firma proprie ata de mica in cat sunt singurul salariat in afara de contabila. Su crede-ma ca muncesc f. mult. Practic fac munca pt. 1 buc. Director + 1 buc. agent vanzari + 1 buc. probleme de contabilitate primara, + 1 buc. secretariat + 1 buc. probleme de vama + 1 buc. facturare + tot la un singur om. Vi se pare putin Domnul Cornel 001 ?
Important a sa sti sa-ti faci timp pentru toate si sa te daruiesti intradevar acolo unde-ti place ceea ce faci.


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 11 Aug 2005, 11:57
Post #29


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




nu pune la suflet...unii trec usor fara sa-si dea seama de la gluma la ironie de prost gust...
Dar cum Romania este o tara libera ... iar sezonul de vanatoare inca nu s-a deschis...


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 11 Aug 2005, 16:27
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




Adevarul este ca sunt un impatimit al automobilelor si recunosc ca site-ul asta ma atrage atat de mult ca uneori nu mai judec suficient si pierd destul timp (si bani) pentru a citi, scrie si invata multe lucruri interesante.
Si ma bucur mult ca exista oameni cu care pot conversa pe tema automobilelor, iar cei care au simtul umorului chiar ma ajuta uneori sa uit de necazuri.
Va multumesc tuturor.


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 02:07
Forum Renault