DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

192 Pages « < 63 64 65 66 67 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bulgaria - Grecia

gicu_tatu
post 3 May 2007, 09:44
Post #1921


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 25 April 07
From: bucuresti




salut cris999
am si eu 2 intrebari .
1. la Skala Potamia ai trecut cumva pe langa sau ai observat cumva un hotel numit Natassa in apropierea(500m sau mai mult ) plajei.
2. ai intrat in apa sau era cineva in apa in perioada asta a anului ? huh.gif eu plec in iunie si sincer sa fiu cam am emotii cu temperatura apei in acea perioada . oare ma sperii degeaba ?


--------------------
daewoo matiz 2004/E+AC/796cc/50CP - B--PTK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sovidiu
post 3 May 2007, 11:14
Post #1922


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 10 July 06





pt. Cris999
salut.
As fi interesat sa trec prin aceeasi vama..spune-mi te rog si mie cum se cheama..si cum ajung la ea din svelingrad? sau capitan Andreevo?
care este primul oras din Grecia de dupa aceasta vama?
multzam.


--------------------
skoda mondeo 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sovidiu
post 3 May 2007, 11:16
Post #1923


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 10 July 06




......


--------------------
skoda mondeo 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicu_tatu
post 3 May 2007, 11:49
Post #1924


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 25 April 07
From: bucuresti




sovidiu , primul oras din grecia am inteles ca este Ormenio. sper sa nu gresesc . cand vrei sa pleci?


--------------------
daewoo matiz 2004/E+AC/796cc/50CP - B--PTK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sovidiu
post 3 May 2007, 12:06
Post #1925


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 10 July 06




the beavis: in bulgaria motorina este 1,74 leva...cursul de schimb normal 1euro=1.95 leva...insa se gasesc cam greu case de schimb...benzina probabil e putin mai scumpa...
gicu_tatu: as pleca la sfarsitul lui mai ineputul lui Iunie.
ceva amatori?
destinatzia mea prinicpala peninsula Sithonia(regiunea khalkidiki)

This post has been edited by sovidiu: 3 May 2007, 12:06


--------------------
skoda mondeo 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicu_tatu
post 3 May 2007, 12:47
Post #1926


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 25 April 07
From: bucuresti




eu plec spre thassos dar putem fi parteneri de drum prin bulgaria cel putin ca mai multi ochi vad mai bine si poate gasim mai usor granita . plec pe 5 iunie . daca te hotarasti mai vorbim


--------------------
daewoo matiz 2004/E+AC/796cc/50CP - B--PTK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogda
post 3 May 2007, 13:14
Post #1927


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 28 March 07




Salut la toata lumea
aseara am ajuns dupa mica vacanta .am trecut vama pe la Bechet. Ora 7 dimineata. Taxa de port 30 Ron , bacul pt masina si 2 persoane 90 Ron , vamesul nici nu s-a mai uitat pe pasapoarte. Am asteptat bacul vreo ora si ceva ca era la bulgaroi. In vama la blugari - a cerut ceva de cafea ( am zis ca nu am ), am platit taxa 5 euro+ chitanta , la bariera aceeasi poveste cu cafeaua , si eu la fel ca nu am , a ridicat bariera si am plecat. Timp petrecut la vama bulgareasca max 5 min.
Pe drum pana la Sofia 7-8 echipaje de politie dar am mers cat se poate de regulamentar si in spatele la cate o masina de bg. Pe centura o mare aglomeratie chiar la semaforul unde faci stanga. Cred ca am stat 30 min acolo. Am trecut si de centura si dupa Dupnitsa un mare blocaj ( aproape o ora pierduta si acolo- era sambata dupa pranz). La greci la vama s-a uitat la pasapoarte si valea , nici un minut( am avut intotdeauna noroc sa nu prind aglomeratie in vama la greci-cel mai mult am stat o data 25 min). In Grecia -directia Keramoti
Acolo nu platesc nimic pt ca partenerii mei de afaceri sunt greci si am o gramada de prieteni greci( am stat acasa la ei )
Am intalnit o pereche de romani care cautau cazare ieftina , si ma intrebau daca stiu. Cel mai ieftin ei au gasit cu 30 de euro /cam pt amandoi
Eu anul trecut in vara am stat in Keramolti si cu 20 euro pe noapte/cam in iulie
Ma rog , ne-am distrat , a fost frumos, ca intotdeauna . Am fost si pe Thasos a nu stiu cata oara dar parca nu te mai saturi .
PENTRU CINE VREA ALTE INFORMATII SI POT SA LE DAU CU MARE PLACERE , SI AM CITIT LA CINEVA MAI DEVREME CEVA DE 2 EURO ASIGURARE LA BULGARI DE PERSOANA ... FRATILOR NU VA MAI LASATI PACALITI , E VRAJEALA


--------------------
Renault Megane 1.6 16V 2002 - 109 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogda
post 3 May 2007, 13:27
Post #1928


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 28 March 07




La intoarcere am platit 26 euro bacul de la bulgari la romani. ATAT! nu suveniruri , nu spaga nu nimic.
consum 6,2% , am facut plinul la craiova -am ajuns la keramoti si am mai facut si 200 km pe acolo.Am facut iar plinul cand am plecat si mai am pt vreo 300 km benzina in masina. Motor 1,6 16Valve 109 CP
La intrare in Grecia benzinariile sunt mai scumpe
pentru cei care nu stiu , benzina s-a mai scumpit de anul trecut si la ei nu este acelasi pret peste tot . La acelasi lant de benzinarii gasesti 10 preturi sa zicem.
Pentru amatori :
Eu langa Keramoti stiu 2 benzinarii mai ieftine si bune
Una la iesire din Keramoti -se numeste Revoil si cealalalta tot Revoil inainte sa urci pe autostrada spre Kavala dinspre Keramoti
Pret benzina fara plumb 1.01 euro/l
si daca nu ma insel diesel 0,91 euro


--------------------
Renault Megane 1.6 16V 2002 - 109 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jimmy
post 3 May 2007, 16:56
Post #1929


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 20 June 06




Salutare,

care mai sunt taxele la iesirea din tara prin giurgiu, atat la bulgari cat si la romani, eventual si la intoarcere, pentru o excursie in grecia?

Care ati mai fost in insule, ce insule ati recomanda (pt plaja, apa calda, eventual shoping de haine etc)? Se gasesc cazari la fata locului in aceste insule sau trebuie rezervat din timp? (mentionez ca excursia va fi prin 10-17 iulie)

Mersi mult.





--------------------
Dacia Logan 2006, 1.4 Mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinalbei
post 3 May 2007, 18:44
Post #1930


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 May 05




Stie cineva care este drumul cel mai scurt pe care pot ajunge de la Craiova - Alexandria - vama Giurgiu? de fapt de la Alexandria la Giurgiu nu stiu cum este drumul. Poate cineva din zona sau care a trecut prin zona ma poate ajuta.
Multumesc


--------------------
Renault Megane II 1,5 dci 80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 3 May 2007, 19:29
Post #1931


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




@jimmy: 6euro fiecare trecere pe pod, 5euro vignieta pt. Bulgaria pt. o saptamana (obligatoriu de lipit pe parbriz). La noi nu am dat nimic la intoarcerea in tara si cred ca nici la iesire. Pt. Grecia te mai costa cate 2euro la fiecare punct de plata de pe autostrada (cam 100km) ... dar noi am prins cateva gratis.

Shoping poti sa faci in Paralia Katerini ... e plina statiunea de romani. Gasesti tot ce vrei: haine de piele, blana, ieftinituri si multe alte porcarii. Mie sincer nu mi-a placut cum arata.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cris999
post 3 May 2007, 21:28
Post #1932


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 November 06
From: Târgu Mureș




@gicu_tatu: 1. În Potamia nu țin minte să fi văzut hotelul Natassa și nici hoteluri asemănătoare cu cele de la noi. Majoritatea clădirilor au 2-3 niveluri, multe au 4-10 camere, așa zisele studiouri, un fel de garsoniere. În zona Golden Beach posibilitățile de cazare sunt de-a lungul plajei, la o distanță mai mică de 500 m de mare. Sunt atât de multe încât nu cred că nu vei găsi ceva acolo. Dacă ar fi să mai merg odata pe insulă pt. plajă, aș face un tur cu mașina și aș alege un loc mai discret decât Golden B. unde în sezon s-ar putea să fie f. aglomerat. Poate în sud, Limenaria, Potos
2. Temperatura apei în luna iunie mai mult ca sigur că va fi ideală pt. baie. În aprilie s-a făcut baie, dar era destul de rece, poate undeva la 16 grade. Te sperii degeaba.
@sovidiu Cea mai apropiată localitate este chiar Svilengrad. Spre graniță faci dreapta la intrarea în Svilengrad (cu 100 m după benzinăria aflată pe partea stângă). Dacă nu nimerești din prima, nu intra prea mult în oraș, întreabă pe cineva. În GR primul oraș este Ormeni, aflat la câțiva km. de la graniță


--------------------
Logan MCV 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicu_tatu
post 3 May 2007, 22:23
Post #1933


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 25 April 07
From: bucuresti




merci criss999
de fapt din ce am vazut poze si ce mi-au zis si cei de la agentie , Natassa este la fel cum zici tu cu 2-3 etaje. am rezervare acolo . fiind prima data cand merg in grecia am ales sa imi asigur macar cazarea de acasa . in plus oferta mi s-a parut foarte avantajoasa 110 euro/pers pe 7 nopti hotel 3* si demipensiune pentru 5 iunie . in sezon full mai crestea cu aprox 20 euro . sper sa gasesc drumul usor si sa nu ma ratacesc . mai caut inca parteneri de drum . unsure.gif
oricum multumim pentru impresiile din excursie si pt fotografii.


--------------------
daewoo matiz 2004/E+AC/796cc/50CP - B--PTK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANDOX
post 3 May 2007, 22:44
Post #1934


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 20 June 06




@gicu_tatu la ce agentie ai gasit asa ieftin?
Au site?


--------------------
HONDA CIVIC 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicu_tatu
post 3 May 2007, 22:50
Post #1935


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 25 April 07
From: bucuresti




pe langa europa travel , de care sincer m-am ferit dupa ce am citi pe unele forumuri , am gasit la vilextur . au site dar este in lucru . nu au ofertele acolo. i-am gasit la targul de turism . pe site gasesti doar transport de persoane si telefon adresa etc .
pretul nu include transport . autocarul era 50 euro.

This post has been edited by gicu_tatu: 4 May 2007, 10:12


--------------------
daewoo matiz 2004/E+AC/796cc/50CP - B--PTK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANDOX
post 3 May 2007, 22:56
Post #1936


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 20 June 06




Mersi , eu caut ceva pt. septembrie. O sa incerc sa iau legatura cu ei.


--------------------
HONDA CIVIC 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dady_vale
post 4 May 2007, 07:05
Post #1937


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 May 07




QUOTE(cristensen @ 3 May 2007, 09:16)
@dady_vale

nu am bilete si nici nu imi iau pentru ca nu vreau sa platesc comisioane agentiilor de turism si sa ma trimita cine stie unde....
vreau sa aleg la fata locului.... oricum sunt convins ca nu o sa duc lipsa de oferte de cazare...
in privinta zonei si asta ramane de vazut: halkidiki sau zona paraglia-nei pori ceva de genul asta.... acum studiez pe net site-urile grecesti sa vad cam ce conditii sunt.... tinem legatura!!!!
*




exact asa am si eu in plan. Serios poate mergem impreuna sunt multe care le vreau sa le vad dar cu cazrea sper sa nu fie problema in perioada aia.


--------------------
Opel Astra 1994 caravan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariantud
post 4 May 2007, 12:52
Post #1938


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 5 May 05




am citit tot despre aceste destinatii pe acest topic. Multumiri tuturor care au impartasit din experientele traite. O sa incerc si eu o tentativa anul asta. Am o intrebare despre detectoarele radar. Daca am inteles bine la bulgari sunt legale iar la greci nu. E corect? La greci a avut cineva probleme in acest sens?


--------------------
logan ambition - B-yy-TYG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 4 May 2007, 13:01
Post #1939


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




De ce-o fi așa de greu să respectați legea, Dumnezeule mare ?! Ce-ți fi avînd nevoie de sărăciile alea, numai bunul Dumnezeu știe ...

Îmbogățiți tot felul de escroci care vă vînd detectoare radar, și antiradare, și antirazeX, și antimarțieni ... E mult mai simplu și mai ieftin să respectați regimul de viteză ... Chiar și mai economic ... Mă rog, plăcerea voastră ...

Da, un prieten bun al meu a avut mari necazuri în Grecia pe tema asta. Îl amendaseră deja cu 950 euro, dar a intervenit un alt prieten foarte bun (și mult mai bine plasat, deși cu funcție modică, la ambasada noastră din Atena, care îl însoțea în mașină) și l-au iertat pur și simplu. Nu știu care ar fi fost urmările și dacă putea părăsi Grecia fără să plătească amenda, dar momentele au fost nu penibile, ci de groază ...

Așa că, mai bine fără detectoare radar în Grecia, cel puțin.

Baftă.


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogda
post 4 May 2007, 14:09
Post #1940


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 28 March 07




Pt MARIANTUD pe pagina 59 am postat ceva legat de detectoarele de radar in Grecia . Citeste acolo.
Despre Bulgaria nu stiu cat de legal este , dar chiar daca este lagal , si intr-o zi te va opri politia in Bulgaria va fi un motiv in plus pt a cotiza la buzunarele lor , de asta sunt sigur.
Eu fac drumul Cr -Salonic destul de des si nu am avut probleme niciodata pt ca merg regulamentar, si la un singur drum dus-intors intalnesc pesta 15 echipaje de politie in Bulgaria. Si parerea mea e ca poti sa iti iei doua detectoare de radar , nu unul , ca daca ai viteza tot o sa te prinda aia


--------------------
Renault Megane 1.6 16V 2002 - 109 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristensen
post 5 May 2007, 09:36
Post #1941


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 2 May 07




daca cineva care a fost in sithonia-AGIOS NIKOLAOS imi poate impartasi niscaiva impresii as fi foarte recunoscator pentru ca din ce am vazut pe net despre halkidiki mi se pare mai frumos.....


--------------------
cielo executive 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihailogan
post 5 May 2007, 18:42
Post #1942


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 14 March 06
From: Bucuresti




salut, care stie sa ma informeze si pe mine de unde se ia ferrybotul pt zakyntos, si ce preturi sunt? prin iulie vreau sa o apuc spre zakyntos


--------------------
Dacia Logan Preferance 1.4 2005 - B 90 PIx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dady_vale
post 5 May 2007, 21:27
Post #1943


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 May 07




Cris999 -- spune-mi si mie, daca nu sunt prea indiscret, c-am cat te-a costat tot traseul descris? si ai platit totul numai in euro? Multumesc


--------------------
Opel Astra 1994 caravan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cris999
post 5 May 2007, 21:47
Post #1944


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 November 06
From: Târgu Mureș




@dady_vale:cam 850 euro care includ și 2 haine de piele


--------------------
Logan MCV 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian.bazavan
post 5 May 2007, 23:47
Post #1945


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 13 June 06
From: bucuresti




buna, cam pe 3 august plec cu masina propie in corfu. ce oprire intermediara ma sfatuiti? doresc ca la dus sau la intors sa ma opresc sa vad meteorele! care e cel mai bun traseu? dar harta gr + bg pt. gps? tomtom sau igo? cu multumiri , marian


--------------------
ford fiesta 2005, 1,3 i , 70cp - B-05-TVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 6 May 2007, 08:38
Post #1946


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




Tocmai am testat noua harta I-go a Bulgariei, Mangalia - Balchik - Dobrich- Silistra-Ruse - Giurgiu, si e OK.
Mai exista mici portiuni pe care nu le stie , (ocolire sate), sau strazile din Silistra, dar in rest e corecta, harta urmareste fidel drumul (curbe , localitati, etc).
La ora actuala, este cea mai actualizata si mai corecta harta pentru Bulgaria.
Pentru Bulgareia si Romania Igo (Miomap sau altele cu harti igo) este numartul 1.

Pentru Grecia harta va ajunge in curand comparabila cu cele de la Destinator sau Papago. Cred ca deja se poate merge destul de bine cu I-go si in Grecia.


--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niccos
post 6 May 2007, 09:27
Post #1947


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 12 May 03




L-ai incercat si pe strazile din Ruse ?


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 6 May 2007, 16:26
Post #1948


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Mai uameni buni, lamuriti-ma si pe mine ca ma apuca dracii 022.gif : pasaportul este sau nu obligatoriu la bulgari & greci ? Se poate trece DOAR cu cartea de identitate sau nu ?
Am dat telefon la politia de frontiera si aia mi-au zis ca da . La agentia de turism am intrebat si mi-au zis ca da . Altii imi zic ca nu . Pe aici citesc ce zic unii useri ca li s-a cerut si pasaportul . Eu stiu asa : intr-o tara membra UIE nu este obligatoriu sa ai pasaport, ci poti trece doar pe baza cartii de identitate .
Cum e pana la urma? As ruga pe aceia care au fost sa-mi zica ! Deci daca am doar carte de identitate si nu pasaport nu ma lasa sa trec granita ?
Multam !

P.S. Eu plec pe 1 iunie cu destinatia Halkidiki . Daca exista amatori sa mergem in gasca ziceti . Dar eu merg legal (deci fara viteza) .


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hype
post 6 May 2007, 17:34
Post #1949


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 5 May 06




asta cu pasaportul ma intereseaza si pe mine ... pe la ce ora pleci? si la ce ora vrei sa ajungi? are careva un plan de calatorie - dar fara sa o calce aiurea prin BG ?


--------------------
Dacia Logan dCi preferance 2006 - b-60-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogda
post 6 May 2007, 17:55
Post #1950


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 28 March 07




Pasaportul nu este obligatoriu. Se poate trece si cu CI.
eu personal arat la toate vamile pasaportul. Am prieteni care au trecut cu CI in Spania , Franta , Italia, Grecia...
Daca ai pasaport , te doare mana sa il iei cu tine?
Singurul lucru care il risti cu CI este sa te tina mai mult ca sa verifice si alte chestii din astea
Hai o zi buna la toti


--------------------
Renault Megane 1.6 16V 2002 - 109 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Aici pentru plecari spre Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Plecari-spre-Grecia-2008-t112394.html

Aici pentru intoarceri din Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Intoarceri-din-Grecia-t81731.html

Cititi si cautati cu atentie pe forum si in topic, exista deja scrise info. despre taxe de drum.


--------------------
Go to the top of the page
192 Pages « < 63 64 65 66 67 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th May 2024 - 01:42
Forum Renault