DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Moldova, dar nu a noastra

mariachi
post 30 Mar 2007, 09:12
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 8 November 04
From: Cluj-Napoca




merci de informatii!
saptamana viitoare ma duc pana la galati si ma gandeam sa dau o tura prin moldavia, dar cu pretul cartii verzi... ma las pagubas sad.gif Nu are rost sa dau 1 milion doar sa respir aer moldovenesc pentru cateva ore biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 1,5 dCI 2006 - nr de CJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 30 Mar 2007, 12:25
Post #32


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Tavarish Mariachi, mergi la Unita asigurari si fa-ti carte verde pentru Republica
Moldova (tari non-europene), aici intra si Turcia, Ucraina, etc., te costa 10 Euro pe
o luna de zile smile.gif, iti spun eu care fac naveta din 2 in 2 saptamani... Daca mai
astepti inca
1 saptamana, trec si eu spre Moldova la socri, pe la Giurgiulesti, Galati. Da un PM
si iti mai spun alte detalii, k ? wink.gif

Bafta,

Dragoselu


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 30 Mar 2007, 13:12
Post #33


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




Mai Dragoselu mai, cum dracu face Unita asigurari Carti Verzi cu 10 euro pe luna ?! Asta-i teapa pe fata, frate... S-au schimbat tarifele de la 1 ianuarie? E 40$ pe luna pentru tot romanul... Anul trecut am facut 2 (doua) Carti Verzi pentru Moldova, ambele la Unita (unde aveam si RCA-ul). Total: 2Ś30$ = 60$ (ca m-am dus de doua ori peste Prut). N-or fi manarite?

Da un nr. de telefon al agentului de la Unita care-ti face tie Carte Verde cu 10 euro pe luna. Sa-l sun, sa-mi faca si mie. Nu se poate asa ceva! Adica la Bucale se face cu 10 euro pe luna si la Iasi cu 40$? Baga o copie o poza ceva dupa hartie sa le-o arat celor din Iasi !

Hai, c-astept raspuns.


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michirec
post 2 Apr 2007, 07:41
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 9 September 05
From: Bucuresti




Si la Allianz este tot 10 euro/luna...nu este nici o greseala.


--------------------
renault Scenic 1,6 dci,96kw. 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 2 Apr 2007, 10:11
Post #35


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




@Aleks

Draga tavarish Alex, eu am facut carte verde la Unita Moinesti (jud. Bacau) dupa cum iti spuneam. Cred ca la Iasi e tepuiala mare. Cartea verde costa 10 Euro, poti da un telefon la Unita Moinesti, tel. 0234/361.165 si sa-l faci de cacao pe ala de la Iasi. Nu stiu, eu am o Dacia 1310, s-ar putea sa ai o masina cu capacitate cilindrica mai mare, mai sofisticata si sa-ti ceara mai multi bani la cartea verde. Si pe cartea verde la mine mai scrie la prima de asigurare (cea mai mica), codul, grupa si subgrupa A1, cred ca e cea mai mica prima. Am sa pun si o poza scanata ca sa le arati, dar mai spre seara, am scanner-ul la serviciu.

Bafta si nu va lasati pacaliti de marlani.

Dragoselu


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 2 Apr 2007, 13:29
Post #36


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




Mersi, man, gata le-am lamurit si eu. Au cazut, frate, chestiile alea cu 60$ per luna, respectiv 30$ pentru tarile limitrofe. Asta nu stiam eu ! Da' in schimb au tarife diferite. Par egzamplu, la BCR Asigurari e 15 euro per luna (asta din cauza ca au cel mai mic RCA din tara), la Unita - 10 (ai dreptate, banditul ala vroia sa-mi dea teapa, frate ! - l-am "pus bine" cu seful de la Unita Iasi), la Allianz tot 10. Bravo... Bai, da' ce tupeu de hoti la drumu mare au !

Las-o cu scanatul, nu era de neincredere, era ca sa ma conving eu, "sa pipai si sa urlu: este!" smile.gif

Mersi mult, merg mai linistit si eu peste Prutean...

Promit ca, de-acum inainte, sa ma informez inainte s-o fac pe Toma necredinciosul.

Ha ! Drum bun si gropi putine tuturor "colegilor" de Moldova. Ne vorbim la intoarcere pe larg, fiecare cu "aventurile" lui.


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 4 Apr 2007, 14:00
Post #37


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Apropo de calatorii, ati fi interesati sa dati o fuga si prin Republica Moldova? Nu v-ar strica totusi niste cumparaturi mai ieftine, gasiti ce vreti dincolo de Prut. Cartea verde e 10 Euro pe 1 luna de zile, iar taxele vamale la moldoveni nu costa mai mult de 25 RON, dar merita mers si vazut cum stau treburile. Eu plec joi dupa-amiaza, daca e cineva interesat sa facem un CONVOI cu Daciutele noastre, dati un raspuns. Va mai pot raspunde si la intrebari, eu am rude de casatorie in Moldova si merg destul de des.
Bafta,

Dragoselu

Daca sunteti din Galati, dupa cum stiti, puteti trece usor pe la Giurgiulesti, luati Calea Basarabiei, Piata Badalan (unde vand moldovenii legume si fructe) pana ajungeti in vama.


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 27 May 2008, 23:19
Post #38


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




Deci, scriu si eu aici cateva randuri...de voie de nevoie am fost nevoiti ca in acest week-endul ce tocmai a trecut sa dam o fuga pana la Chisinau...eu mai am fost pe acolo acu ceva ani, mai precis 8, am plecat din Bucuresti la ora Vineri la h 7.30 pe ruta..Slobozia..Buzau..Ramnicu Sarat...Focsani..Tecuci..Barlad..Husi, am trecut vama pe la Albita..Leusheni si am tinut-o drept spre Chisinau, drumul foarte bun...la vama au fost foarte politicosi, am platit doar 5 lei moldovenesti ceva cu ecologia, partea urata ca am avut parte de o ploaie pe drum de ne-a cam indoit, loganul a avut un comportament admirabil, la ora 17 eram in Chisinau , orasul foarte frumos, aerisit, f.f.verde, lumea ok, am uitat sa va spun ca de la vama pana la Chisinau nu am lasat-o mai jos de 100 km/h, aveam pregatiti 20 lei moldovenesti in caz de politie, nu a fost cazul nici duminica la intoarcere, am ajuns la Chisinau pe acelasi potop de credeai ca se inunda Chisina-ul, va pun ceva poze sa vedeti, de parcat fara probleme in clinica unde am fost, la intoarcere am plecat pe la 11.30 din Chisinau si la ora 18 eram deja in Bucuresti, in total cu ce am mai umblat pe acolo am facut cam de 900 km , cam obositor dar speram ca a meritat, am uitat sa va spun ..mancarea e super.

Attached thumbnail(s)
DSC01450.JPG ( Size: 315.54k ) Number of downloads: 434
DSC01448.JPG ( Size: 345.34k ) Number of downloads: 446
DSC01438.JPG ( Size: 223.93k ) Number of downloads: 438
DSC014560.JPG ( Size: 129.23k ) Number of downloads: 444
DSC01424.JPG ( Size: 1.34mb ) Number of downloads: 450
DSC01436.JPG ( Size: 1.35mb ) Number of downloads: 182


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 28 May 2008, 06:17
Post #39


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(Dreamer @ 24 Dec 2005, 12:16)
S-ar putea sa existe niste maxi-taxi .... banuiesc
Ai incercat pe CFR.ro ... sa vezi ce trenuri mai exista ? Sau niste autobuze ... trebuie sa vorbesti cu cineva care face ruta asta smile.gif niste studenti ...
Daca cunosti pe cineva in Iasi sau SUceava sa dai un telefon si sa intrebi ... poate stie acea persoana mai multe .... ultima solutie ... faci autostopul  biggrin.gif
*



Fa cu mana la un "pirat" moldovan smile.gif (ii recunosti dupa numerele C bineinteles

sau dupa marca Lada a masinilor) ca sunt si pe la Iasi, am sa ma interesez eu

de unde pleaca din Iasi, dar oricum stiu ca poti ajunge la Chisinau si cu 5 lei, la

intoarcere pare-mi-se platesti dublu (vama, chestii etc.)... Daca iti cer mai mult de

5 lei (ei vad ca esti roman) zi-le ca stii ca atata e drumul si mai multi bani nu ai! wink.gif


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 26 Mar 2009, 18:19
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




Salut,

Peste vreo doua saptamani merg intr-o excursie cu masina si voi trece si prin Republica Moldova. Voi intra in Moldova dinspre Cernauti, iar la intoarcere o sa merg spre Cluj (prin Iasi probabil e cel mai simplu/rapid).

Ce drum imi recomandati la intoarcere? De la Chisinau spre Ungheni, Nisporeni sau Leuseni? Sa fie cel mai convenabil (rapid, drum bun, trecere prin vama fara mari probleme).

Asigurare (carte verde) sper sa gasesc de cumparat la granita Ucraina/Moldova. Stie cineva mai multe despre asta? De ce alte lucruri mai am nevoie? Masina este inmatriculata in Anglia si are volanul pe partea dreapta.

Planul e sa stau acolo 2 zile. Merita oare sa dorm o zi la Balti si una la Chisinau, sau mai bine stau ambele nopti in Chisinau? Ceva recomandari de cazare?

Orice alte sfaturi de la cei care au fost acolo curand sunt mai mult decat binevenite.


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 26 Mar 2009, 20:52
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Iti recomand sa stai 2 nopti in Chisinau, Hotel Grand dedeman sau Jolly Allon. Ambele sunt in zone bune si decente. Te sfatuiesc sa o iei prin leuseni Albita , in felul asta ajungi mai repede la granita, mergi mai mult prin Ro. De drumuri bune nu poate fi vorba pe nicaieri. sunt, sa zicem... acceptabile, practicabile. Vezi ca hotelurile au parcare pazita, nu te zgarci la bani, la ei noaptea nici o masina nu sta parcata pe strada, sunt parcari private pazite . Asa fac toti localnicii, ca altfel nu mai gasesti nici o masina. Nu conteaza marca, se fura orice. in timpul zilei este safe.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michirec
post 27 Mar 2009, 07:37
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 9 September 05
From: Bucuresti




Cam cat ajunge o noapte cazare ?


--------------------
renault Scenic 1,6 dci,96kw. 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 27 Mar 2009, 16:29
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




Dumid, multumesc de informatii. Probabil ca o sa stau 2 nopti in Chisinau. M-am uitat pe net la ambele hoteluri recomandate de tine si sunt destul de scumpe. Peste 100 de euro pe noapte. Ceva mai rezonabil, dar totusi decent si sigur nu este?


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 28 Mar 2009, 10:19
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




ar mai fi codru, daca nu , verifica pe forumurile trip advisor ca sigur gasesti ceva. eu nu am mai fost pe acolo din 2003. de atunci sigur s-au mai construit.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 12:07
Forum Renault