DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Se poate inlocui simeringul pompei servodirectie?, Dacia Logan 2005 1.4 MPI ~60000 km

Tetelu1980
post 13 Mar 2013, 19:04
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 20 December 07
From: Bucuresti




Buna seara!

Prezint urmatoarea problema: Dacia Logan 1.4 MPI 2005 aprox. 60000 km.
In vara am observat cateva pete imprastiate pe capota sub forma unei dungi formate din picaturi de ulei aruncate de fulia pompei de servodirectie. La momentul respectiv nu am acordat o atentie foarte mare problemei deoarece uleiul in vasul de expansiune al sistemului de directie asistata era la nivel. Intre timp problema a devenit ceva mai mare in sensul ca respectivul ulei a inceput sa murdareasca si ceea ce se afla sub pompa de servo, respectiv alternatorul si compresorul aerului conditionat.
M-am hotarat sa vad mai atent care este problema si dupa o verificare atenta am observat ca se pare ca pierderea de ulei este pe la axul pompei de servo, presupun ca acolo este un simering care nu mai etanseaza asa cum ar trebui. De asemenea am observat ca fulia este cumva presata pe ax, nu am observat niciun al sistem de prindere/blocaj cu stift filetat sau cu contrapiulita iar singura modalitate de acces in interiorul pompei ar fi prin spatele acesteia unde este prevazut un capac cu inchidere prin siguranta elastica segger.

Asadar are cineva cunostinta daca este posibila reconditionarea pompei prin inlocuirea simeringului de pe axul pompei, daca nu, cam la ce scoruri se ridica o alta pompa (de origine)?

Multumiri anticipate colegilor de forum pentru ajutorul acordat.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI 2005 - B-XX-SLT
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI PH1 (2005) B-XX-SLT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 13 Mar 2013, 19:12
Post #2


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Nu stiu ce sa spun de semering, dar pompele TRW sau ZF (de buna calitate) au preturi intre 700 si 800 lei. smile.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 14 Mar 2013, 09:36
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




fulia se schimba foarte usor , e nevoie de o presa cu 3 gheare , e montata prin simpla presare, fara canal de pana. Cat despre partea cu schimbarea simeringului ...nu are rost , o lucrare de calitate la un centru specializat pe asa ceva costa mult , exista sanse mari de recidiva. Recomand o pompa noua originala (vine fara fulie) , sau una din dezmembrari cu fulie cu tot , asta ca sa nu-ti mai bati capul cu prese si scule in plus. Spor!


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tetelu1980
post 14 Mar 2013, 18:06
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 20 December 07
From: Bucuresti




Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca pana la urma voi schimba pompa cu totul, la magazinele de pe Pantelimon, una noua de origine este 450 RON.

Inca o lamurire tehnica as mai cere de la voi: din cate stiu eu piesele folosite in asamblari cu ajustaj prin strangere nu prea se mai pot refolosi niciunele dintre piese, in cazul de fata fiind vorba de fulie, pe o pompa noua se poate refolosi?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI 2005 - B-XX-SLT
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI PH1 (2005) B-XX-SLT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 20 Mar 2013, 23:11
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




teteo, se refolosesc fuliile cu brio
potio sa o scoti de pe a ta cu o presa cu 3 gheare luata din piata/targ si o pui pe cealalta pompa batuta usor cu ciocanul


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 15:27
Forum Renault