DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Evitare plata Timbru de Mediu 2013

jeoanesss
post 21 Apr 2013, 12:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 April 13




Am cumparat o Solenza 1.9 d in 2012, dar nu am reusit sa o inmatriculez pe numele meu pana la 1 ianuarie 2013.
Am facut toate actele pentru inmatriculare, dar mi se mai cere in plus Timbrul de mediu. Acest timbru se calculeaza in functie de emisiile de Co2/km trecute in Cartea de identitate a vehiculului(CIV), dar la mine nu scrie asa ceva in CIV. M-am interesat si valoarea acestui timbru pentru masina mea, Solenza 1.9d din 2004, ajunge la 1500 EURO, exact cat am dat pe masina.
M-am mai interesat si am aflat ca acest timbru de mediu se poate evita, daca fostul proprietar imi face o imputernicire (procura) pe numele meu si astfel as putea sa circul cu numerele de inmatriculare ale fostului proprietar.
Problema este in felul urmator:
Cand am fost la politie pentru a preschimba numerele mi-a fost trecut pe talon la rubrica instrainat catre numele meu + data la care am cumparat masina.
Se poate ca fostul proprietar sa-mi faca o procura daca pe talon la rubrica instrainat catre scrie numele meu?


--------------------
dacia solenza 2004 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius 77
post 21 Apr 2013, 14:52
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 30 September 12




QUOTE(jeoanesss @ 21 Apr 2013, 12:42)
Am cumparat o Solenza 1.9 d

1. Am facut toate actele pentru inmatriculare, dar mi se mai cere in plus Timbrul de mediu. Acest timbru se calculeaza in functie de emisiile de Co2/km trecute in Cartea de identitate a vehiculului(CIV), dar la mine nu scrie asa ceva in CIV.

2. M-am interesat si valoarea acestui timbru pentru masina mea, Solenza 1.9d din 2004, ajunge la 1500 EURO, exact cat am dat pe masina.

3. M-am mai interesat si am aflat ca acest timbru de mediu se poate evita, daca fostul proprietar imi face o imputernicire (procura) pe numele meu si astfel as putea sa circul cu numerele de inmatriculare ale fostului proprietar.
Problema este in felul urmator:
Cand am fost la politie pentru a preschimba numerele mi-a fost trecut pe talon la rubrica instrainat catre numele meu + data la care am cumparat masina.
Se poate ca fostul proprietar sa-mi faca o procura daca pe talon la rubrica instrainat catre scrie numele meu?

1. Va trebui să te adresezi RAR-ului pentru completarea emisiilor CO2 în CIV.
Din ceea ce am găsit pe net, la Solenza 1.9 D, emisiile CO2 sânt 150g/km, norma Euro 3.

2. Aproximativ 1500 Euro este timbrul de mediu la Solenza pe benzină, dar în cazul motorului pe motorină, suma de plată este mai mare.
Așadar, Dacia Solenza 1.9 Diesel, an 2004 (vechime 8-9 ani), EURO 3, emisii 150g/km CO2 :
150 x 41,58 x (100 - 61) / 100 = 2.432, 43 Euro

3. Dacă ai scris pe talon înstrăinat către ... la data de ... , ai 30 de zile să înmatriculezi mașina.
Dacă nu o înscrii în cele 30 de zile, la un eventual control al poliției rutiere, îți vor reține talonul.

PS: nu era nevoie să deschizi încă un topic pe tema timbrului de mediu, există deja vreo 5.


--------------------
Dacia Logan 2006 Prestige 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jeoanesss
post 21 Apr 2013, 17:59
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 April 13




Am inteles cat ajunge timbrul dar as vrea un raspuns la urmatoarea intrebare:
Se poate ca fostul proprietar sa-mi faca o procura daca pe talon la rubrica instrainat catre scrie numele meu?


--------------------
dacia solenza 2004 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silesax
post 22 Apr 2013, 06:03
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 26 November 09




nu se poate.ai luat teapa.trebuia sa te gindesti bine inainte sa faci acte.
incearca la bulgari pe firma neaparat.


--------------------
dacia break 1997 motor 1400 - br 03 ufg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
banet66
post 3 Jul 2013, 21:07
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 March 13




Incearca cu acte de partaj - autovehicolele dobandite in urma partajului sunt scutite de taxa!


--------------------
Dacia Solenza 2004 - B51CGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Jul 2013, 09:55
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




cred ca eu o sa ma duc pana in Germania , apoi ma insor , apoi divortez si asa voi putea sa conduc o masina decenta inmatriculata pe numele meu cu bani ok . Urmatoarela luna o sa fiu ocupat ! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

P.S. Sa nu uitati darurile de nunta , ca alea sunt bonus ! icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Jul 2013, 11:04
Post #7


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Parca si prin mostenire se poate evita plata, dar astea sunt cazuri rare.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Jul 2013, 15:38
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Si tu acum instigi romanasii la omoruri si alte alea.
O sa auzim de inscenari de crime pentru inmatricularea masinilor pe numele nevestelor fara plata taxei de mediu radmasa.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 13:01
Forum Renault