DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> JOS taxa auto 2013, propuneri, discutii, posibile rezultate

velceani
post 29 Apr 2013, 10:18
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




Salutare oameni buni,

asa cum sper ca se intelege din titlu deschid acest topic in speranta de a gasi colegi de suferinta in aceasta "boala" numita "taxa timbru verde". Cred ca multi dintre voi aveti probleme cu aceasta si multi v-ati /va veti lovi de asta .

Eu am o propunere, hai sa ne strangem, undeva, candva la un meeting de protest, cel mai bine ar fi in Bucuresti, in fata/ pe langa parlament, toti daciotii, solenzari, supernovisti, loganisti...
Eu vad aceasta taxa o aberatie, nu va aduce nimic bun in Romania, decat masini vechi din Germania. Nu inteleg cum noi avand Dacia, masina romaneasca, mai noua si uneori mai buna decat rablele nemtesti cu n sute de mii de km, sunt obligat sa imi casez masina sau sa o dau la fier vechi?

Va rog sa nu va abtineti, cine are un cuvant de spus sa spuna...
Pana la urma noi ii platim si noi ii alegem, nu ei pe noi...





--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 29 Apr 2013, 10:45
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3789608

Noi ca noi da' ce zici de cei care si-au luat Logane, in marea lor majoritate cu motoare Euro 3 si Euro 4, in leasing prin anii 2005, 2006, 2007 sau chiar 2008...Dupa ce ca au platit de le-au sarit capacele rate si casco acum, la finalizarea contractului, mai platesc si timbrul de mediu!!! blink.gif sad.gif


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bossake
post 29 Apr 2013, 11:44
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 6 December 07
From: Bucuresti




Vezi ca cei cu logan luat dupa 2007 au taxa platita. loganurile 2004-2006 sunt cele mai defavorizate. Si ar mai fi cei de prin 2009-2010 care la vremea aia erau scutiti. Dar fiind euro4 masinile taxa e mai suportabila nu e 1500 cat e la un logan din 2006 eur3.

Cei care au masini pe credit am impresia ca masina e pe numele lor, deci nu se va face nicio transcriere la sfarstul contractului.


--------------------
Dacia Logan 2007 Prestige 1.6 16v - B 21 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 29 Apr 2013, 11:51
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Ma rog, era un fel de a spune...de a sublinia ideea ca la vremea respectiva Dacia by Grup Renault se bucura cind ii cresteau vinzarile iar acum a fost cea mai impotiva celor care, la vremea respectiva, au ajutat-o sa treaca cu bine peste criza...
Cei pe credit da, corect dar cei cu leasing nu!


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 29 Apr 2013, 12:53
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




da, pai tocmai ce am o colega care in 2014 termina leasingul, si trebuie sa plateasca 800 eur la un Logan luat in leasing, si se minuna... Si la un Corsa din 2001 1.2 e 100 si ceva de euro smile.gif)



--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 29 Apr 2013, 16:37
Post #6


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Cu riscul de a fi luat la pietre: eu sunt de acord cu O TAXA (nu cum e cea de acum) pentru inmatricularea masinii, dar o taxa de genul: iei masina noua, nu platesti nimic. Iei masina veche de 1 an platesti o suma modica... iei masina veche... platesti de-ti sar capacele. E plina Romania de kkturi pe 4 roti. Chiar ieri, am vazut pe podul de la 2 mai un Opel Vectra caruia i s-a rupt bieleta de directie in mers. Bine ca n-a murit nimeni.

Ar trebui o taxa care sa impiedice inmatricularea tuturor gunoaielor aduse din jermanea, olandia sau, mai rau, de la engleji.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 29 Apr 2013, 17:03
Post #7


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Si cum diferentiezi masinile bune de gunoaie? O masina din 1995, spre exemplu, intretinuta foarte bine de un neamt, e gunoi?

Sau un BMW M3 E36, care costa 8000 EUR, e gunoi?

This post has been edited by MyKe89: 29 Apr 2013, 17:04


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 29 Apr 2013, 19:43
Post #8


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Din 95 pana acum sunt... ~20 de ani. Deci da, e un gunoi. Cine se duce in DE ca sa cumpere o masina din noojcinci, stai calm ca nu da mai mult de 1200 de euro pe ea.

DA, BMW E36... nu mere de TX... toate-s gunoaie wink.gif ...
PS: nu imi mai vindeti kktu asta cu masinile intretinute de mosi labili psihic care se duceau cu rabla pana la piata, biserica si cimitir duminica.


This post has been edited by Iulikk: 29 Apr 2013, 19:49


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cityrush2007
post 29 Apr 2013, 20:02
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 7 April 13
From: Pitesti





Si varianta ta poate fi oarecum atacata,de ce sa conteze anul de fabricatie? O masina din 95 in care s-au investit bani grei poate fi peste un logan cu an de fabricatie ceva mai recent,daca eu sunt maniac si am un golf 3 in care am investit 2000 de euro in reconditionare(tablarie,motor etc.) de ce s-ar numi gunoi pe langa un logan din 2005 ?


--------------------
Dacia Logan Preferance 2007 - AG89ZBX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 29 Apr 2013, 20:06
Post #10


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Bre, daca AI DEJA golfu, de ce iti bati capu? E deja inmatriculat, nu mai platesti nimic. Stai calm ca nu baga nimeni 2000 de euro intr-un golf care il cumpara cu 600 wink.gif . Ar trebui o taxa care sa descurajeze importul de masini vechi (ca s-a investit in ele sau nu, asta nu conteaza). Nu o taxa care sa descurajeze vanzarea masinilor deja inmatriculate, cum este acum. Ce, crezi ca mie imi convine ca la o Solenza de 2000 de euro taxa sa fie 1500 sau cat plm e? ph34r.gif

Mie mi se rupe pixu ca ai bagat tu bani in masina aia... daca restul de masini sunt niste tigai, vei fi catalogat ca si restul in trafic.

Si eu am bagat bani in Solenza, joi o gramada (chestii care le pot dovedi cu facturi), in reprezentanta Dacia, nu la coltul blocului si cu piese originale, dar in trafic tot se va feri lumea de mine pt ca in mintea lor tot o bomba conduc, chiar daca este peste multe alte Solenze chiar si de aici de pe forum.

This post has been edited by Iulikk: 29 Apr 2013, 20:11


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cityrush2007
post 29 Apr 2013, 20:14
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 7 April 13
From: Pitesti




Nu am zis ca imi afecteaza in vreun fel taxa asta propria masina ,insa este cat se poate de ilegala si de nedreapta, tu daca ti-ai intretinut solenza pana acum iti place sa fie catalogata drept un gunoi cum sunt catalogate alte solenze ?
Dupa mine taxa ar trebui sa reglementeze lucrurile ce tin de poluare si eventual de starea masinilor,nu de anul de fabricatie,degeaba e din 2012 masina daca a fost dauna totala si reparata la nea Gica in curte si acum e bomba pe roti


--------------------
Dacia Logan Preferance 2007 - AG89ZBX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 29 Apr 2013, 20:17
Post #12


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Ai si tu dreptate. Pana mea... oricum sunt obisnuit sa catalogheze lumea Solenza drept gunoi 04.gif , nu e bai; nu ma caracterizeaza un staniol pe 4 roti. Atata timp cat ma duce din A in B cu muzica si aer conditionat eu sunt multumit. Dar stii ce mai amuzant? Ca majoritatea alora care spun treaba asta, sunt satui de la RATB...


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cityrush2007
post 29 Apr 2013, 20:24
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 7 April 13
From: Pitesti




Intr-un fel e normal sa evoluam si sa vrem ceva mai bun,dar asta e situatia tarii noastre,insa in loc de taxe aberante,ar trebui luate masuri pentru ca masinile sa se intretina in parametrii ok de catre proprietari, sa nu se mai dea spagi la R.A.R. cand intra toate masinile aduse de afara,sa se evalueze corect starea masinii la fiecare inmatriculare si sa se taxeze dupa criteriul asta si de poluare, nu asa dupa anul de fabricatie si mai stiu eu ce politici tampite


--------------------
Dacia Logan Preferance 2007 - AG89ZBX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
para06
post 29 Apr 2013, 22:08
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 898
Joined: 14 March 10
From: CONSTANTA




QUOTE(Iulikk @ 29 Apr 2013, 19:43)
Din 95 pana acum sunt... ~20 de ani. Deci da, e un gunoi. Cine se duce in DE ca sa cumpere o masina din noojcinci, stai calm ca nu da mai mult de 1200 de euro pe ea.

DA, BMW E36... nu mere de TX... toate-s gunoaie wink.gif ...
PS: nu imi mai vindeti kktu asta cu masinile intretinute de mosi labili psihic care se duceau cu rabla pana la piata, biserica si cimitir duminica.

*




as prefera oricand un e36 in loc de solenza:D si cat de curand o sa achizitonez unul..
si solenza mea nu e gunoi:) totul merge perfect la ea . acum 500km a iesit din service (distributie , discuri , placute , ferodouri ) , nu are nici cea mai mica problema

This post has been edited by para06: 29 Apr 2013, 22:08


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 - CT92PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 29 Apr 2013, 22:15
Post #15


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(Iulikk @ 29 Apr 2013, 19:43)
Din 95 pana acum sunt... ~20 de ani. Deci da, e un gunoi. Cine se duce in DE ca sa cumpere o masina din noojcinci, stai calm ca nu da mai mult de 1200 de euro pe ea.

DA, BMW E36... nu mere de TX... toate-s gunoaie wink.gif ...

Am zis BMW M3 E36. Si ala e gunoi?

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-m...54.html?lang=en


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 29 Apr 2013, 22:36
Post #16


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Dracu stie de cate ori l-a facut dauna babuta aia. Eu propun sa ne oprim aici. Deja incepem sa o dam in balarii.

Raman la ideea mea: o taxa care sa opreasca importul inutil de jeguri, pardon, masini este binevenita!


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
para06
post 29 Apr 2013, 22:39
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 898
Joined: 14 March 10
From: CONSTANTA




si dauna totala daca a fost , tot e mai inchegat ca orce din grupul renault-dacia= ))))))))))))))


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 - CT92PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 30 Apr 2013, 09:09
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Ba o taxa care sa opreasca detinerea de "gunoaie" e si mai bine venita. Asa un impozit anual pe model nemtesc. Pentru ca deja exista multe gunoaie gata inmatriculate, care nu se vor mai transcrie la schimbare de proprietar si vor circula in continuare pe strazi.

O taxa mare anuala pentru asa ceva, le-ar duce pe toate la rabla si ar incuraja achizitia de masini noi, cu motoare mici la care taxa anuala ar fi mica.

QUOTE(Iulikk @ 29 Apr 2013, 22:36)
Raman la ideea mea: o taxa care sa opreasca importul inutil de jeguri, pardon, masini este binevenita!
*



This post has been edited by litza: 30 Apr 2013, 09:09


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 30 Apr 2013, 09:46
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




eu unu nu sunt de acord cu taxa asta.
daca e deja inscrisa in Romania si e masina romaneasca, de ce sa ma rupa taxa asta, cand astea din afara le iei cu 1000 de euro si ai taxa la ele 100 - 200 de euro?

Nu pot sa o inteleg pe asta... Eu ca sa o dau pe a mea, de exemplu trebuie sa ii dau bani cumparatorului, si sunt chiar realist...

un calcul simplu -- 1000 euro + 1500 taxa = 2500 euro - un logan bun. Cine 243.gif mai cumpara solenze?

Si sincer la cat am bagat in ea, nu as da-o nici pe 3000 de euro.
Eu ma uit la mine... daca as avea 2500 de euro nu as mai vrea sa o dau si as tine-o pana moarte. Fiecare vrea o masina noua, dar, sa fim realisti, nu ne permitem aici in Romania sa ne luam. Statul ar trebuii sa investeasca aici, pentru ca industria auto ne ridica foarte mult economia. Atunci cand tu inlesnesti importurile de SH-uri nemtesti nu cred ca mai e ok.
taxa asta nu e ca sa te faca sa iti iei masina noua, ci ca sa te forteze sa iti iei rable de la nemti si altii...De si ei trebuie sa scape de rable smile.gif

This post has been edited by velceani: 30 Apr 2013, 09:51


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 30 Apr 2013, 16:00
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Macar nu mai mi-o ia banca daca nu imi platesc creditul!E singurul bun pe numele meu care deja nu mai e <BUN>!!!!


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 30 Apr 2013, 23:07
Post #21


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




QUOTE(Iulikk @ 29 Apr 2013, 21:17)
Ai si tu dreptate. Pana mea... oricum sunt obisnuit sa catalogheze lumea Solenza drept gunoi 04.gif , nu e bai; nu ma caracterizeaza un staniol pe 4 roti. Atata timp cat ma duce din A in B cu muzica si aer conditionat eu sunt multumit. Dar stii ce mai amuzant? Ca majoritatea alora care spun treaba asta, sunt satui de la RATB...
*



Iulikk, nu trebuie sa gandesti chiar asa, sunt pe strada Dacii 1100 sau Dacii 1300 care au peste 35 de ani vechime DAR au kilometri foarte, foarte putini (vezi autoturismele care sunt in Retromobil / Automobil Club Roman), de astea ce mai zici ?!?!?! Arata de parca acum au iesit pe poarta fabricii, probabil asa arata si a ta (Solenza) si a celor care au Logan, Supernova sau 1410.
Nu neaparat daca ai o Dacie, indiferent de model, asta insemna ca esti mai prejos decat ceilalti.
Trebuie sa fii mandru ca, conduci o Dacie in special una de epoca, o batranica biggrin.gif


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 1 May 2013, 07:40
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




aluibasarabeanu, nu e chiar asa, au destule cai legale sa te jecmaneasca.

Revenind la subiect ceva opinii, propuneri ?


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 1 May 2013, 22:46
Post #23


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




S-au facut n proteste, ba au iesit taximetristi in strada, ba s-a alimentat la benzinarii cu monede de 10 bani, ba proteste la ANAF si tot ca ei a ramas.
N-ai ce face, asta-i Romania.
Poate ar fi ceva rezultate daca ar iesi in strada cel putin 50-60% din soferii Romaniei, nu conteaza ca esti taximetrist, camionagiu, sofer distributie, agent vanzari sau ca ai masina personala. sa paralizezi la propiu transporturile si circulatia rutiera ceea ce e foarte putin probabil.

This post has been edited by cata82: 2 May 2013, 21:48


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 7 May 2013, 07:11
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




aici ai dreptate, chiar daca toti ne vaicarim, putini ar face ceva.
Chiar daca romanul nu are , face el ceva sa poata si de fiecare data o lasam pe altadata. Ma gandesc ca pana la urma se va face ceva, nu se poate.

icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 7 May 2013, 07:40
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(cata82 @ 1 May 2013, 23:46)
...
Poate ar fi ceva rezultate daca ar iesi in strada cel putin 50-60% din soferii Romaniei, nu conteaza ca esti taximetrist, camionagiu, sofer distributie, agent vanzari sau ca ai masina personala. sa paralizezi la propiu transporturile si circulatia rutiera ceea ce e foarte putin probabil.
*




ba conteaza: firmele de transport isi recupereaza tva-ul pe motorina...si la ce rulaj lunar au le convine...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin.nova
post 7 May 2013, 10:12
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




Da frate asa e dar fiecare ar trebui sa se gandeasca..ptr binele cel mare!


--------------------
Logan 1.6MPi 05' / Papuc 1.9D dropside 05'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannygambino
post 7 May 2013, 10:24
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 401
Joined: 28 January 10
From: Bucuresti




ar mai fi o optiune exemplul nemtilor care o saptamana nu au alimentat nici macar un gram de combustibil.... din punctul meu de vedere ori taxa de inmatriculare ori acciza pe combustibili trebe musai sa pice. o tara fara transport e o tara fara economie, dar deh oricum romanasu nostru de rand vrea sa munceasca doar la birou. Ba chiar am mai auzit din gura unor coate goale care nu detin masini "ceee domne lasa ca e bine, sa faca benzina 20 de lei sa nu se mai plimbe toti fraierii toata ziua"... ce nu rumega neuronul lor scofalcit e ca pretul carburantului se reflecta in mancare, adica si el va plati. Cum propunea deputatul ala retard sau senator sau ce masa'n c*r e, sa bage taxa de prima inmatriculare in pretul pe litru de combustibil... e o ineptie maxima, pentru ca tot ala care n-are ce manca va plati si mai mult pe mancare, desi nu spera sau nici nu viseaza sa isi cumpere vreodata o masina. .... poate sunt eu cam offtopic, dar m-am saturat de atatia bani dati degeaba lichelelor astora de ne conduc. Am ajuns de platim taxa ca am platit o taxa (gen tva aplicat si pe valoarea accizei din pretul unui produs - pai ce am cumparat o taxa definitiv ca sa imi aplici tva pe ea ?)

7 May 2013, 10:31:
QUOTE(velceani @ 29 Apr 2013, 10:18)
Salutare oameni buni,

asa cum sper ca se intelege din titlu deschid acest topic in speranta de a gasi colegi de suferinta in aceasta "boala" numita "taxa timbru verde". Cred ca multi dintre voi aveti probleme cu aceasta si multi v-ati /va veti lovi de asta .
Va rog sa nu va abtineti, cine are un cuvant de spus sa spuna...
Pana la urma noi ii platim si noi ii alegem, nu ei pe noi...
*



pana la urma romanul e las, si o taxa tot va ramane (mai mica sau mai mare) dar macar sa ii dea denumirea corecta , se numeste "TAXA DE NU AI VOIE SA AI MASINA", ca desi iti dau voie, eu ca si stat, las' ca te fac eu sa nu iti mai permiti, si noi deputatii si senatorii sa ne plimbam singuri prin buricul targului, ca oricum, si daca iti permiti prin n credite si leasinguri, iti mai foot si o buvinieta peste rovinieta si o alta taxa de autostrada (de 4eur/km cum zicea o matracuca mai acu ceva timp cand se vazuse transa ministra transporturilor).

This post has been edited by dannygambino: 7 May 2013, 10:31


--------------------
dacia solenza 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 7 May 2013, 12:34
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




ca bine le mai zici tu colegule,
respekt.gif

gandind la rece, unii oameni chiar nu gandesc...

This post has been edited by velceani: 7 May 2013, 12:35


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebastianu
post 10 May 2013, 07:16
Post #29


feel good on weels


Group: Members
Posts: 591
Joined: 26 April 07




Buna, zicea cineva mai sus de introducerea taxei in pretul combustibilului, bun; dar cu cei care au platit pana acuma taxele (si sunt multi), aaa sau pentru aceea au card special si nu-i va costa asa de mult combustibilul. A nostri parlamentari tot modifica pe taxa, sunt deacord cu o taxa de inmatriculare, trebuie cautat un model de taxa de la altcineva la care functioneaza bine de ani sau zeci de ani de zile.

Inca o idee, poate e (off), pe care o auzem intro zi la vulcanizare de la un nene (din italia), acea un Audi Q7 inmatriculat in Romania, il auzeam ca vorbea ca prefera sa inmatriculeza la noi masina si el circula acolo cu ea, pentru simplu fapt ca noi avem taxe mai mici. Zicea ca anual pe acea masina plateste in jur de 3000- 3500 Euro.
Numai bine.


--------------------
dacia solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2012
post 10 May 2013, 07:24
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 19 October 12
From: Iasi




Pe langa taxe, un itp corect ar elimina multe probleme.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 17:21
Forum Renault