DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomot dreapta spate, telescop?

cicos
post 14 Jun 2005, 21:57
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 20 May 05
From: Rm Valcea




Salutare.
Am masina de 2 luni, timp in care am facut 1500 km. Dupa 3 saptamani, am inceput sa aud un usor zgomot in partea dreapta spate. Am vazut pe un topic cineva care zicea de un zgomot ca o pietricica ce loveste in usa !
Nu am dat atentie, insa zgomotul se aude din ce in ce mai tare ! Seamana mult cu cel facut de centura de siguranta care loveste stalpul. Insa parca e sunet de tabla. Am intrebat pe toti care stau in spate sa-mi zica de unde vine sunetul si au zis ca parca ar veni din port-bagaj. Bineinteles, am inceput investigatia: am scos tot din port-bagaj, lasand doar roata de rezerva, care mi s-a parut foarte bine asezata, insa zgomotul este acelasi.
Cineva mi-a zis ca ar putea fi de vina telescopul, mai exat bucsa de la telescop. Pentru ca sunetul se aude doar cand drumul este cu denivelari. Cred ca pe un drum cu piatra cubica s-ar auzi mereu ! Spun asta pentru ca am mers pe o portiune foarte scurta si s-a auzit tot timpul.
Daca a mai avut cineva problema asta, rog sa posteze. Vreau sa ma duc in service si sa nu stau pe acolo zile intregi pana-si dau seama ei


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - VL-xx-RLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 15 Jun 2005, 07:02
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




ar putea fi,asa cum a postat cineva, o problema simpla si anume : in spatiul amenajat pentru roata de rezerva sa gasesti niscaiva piulite sau mai stiu eu ce (asta pentru ca am inteles ca nu ai umblat la roata de rezerva).
sper sa fi doar atat!


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Jun 2005, 09:17
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu recomand:
1. Se da spatarul bancheta spate jos
2. Se urca o alta persoana la volan
3. Se urca in spate si se asculta de unde vine zgomotul (de preferabil sa se scoata si traversa aia, care nu are rol de rigidizare ci de a impiedica bagajele sa loveasca in spatarul spate).
4. Se depisteaza locul de provenienta.

Insa, avand in vedere ca mentiunea este de zgomot din portbagaj, inainte de etapele enuntate mai sus cred ca ar fi utila si o privire aruncata in zona esapamentului spate, unde sunt niste scuturi termice, care s-ar putea sa loveasca in esapament (sa fie prea aproape de coloana de esapament), si care se indoaie la mana (atentie! sa fie reci...)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 15 Jun 2005, 10:22
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Am și eu acest zgomot, din partea dreaptă și a bănuit că este din cauza coarbei, care cred că se mișcă la denivelări. Bătând ușor în mocheta de sub coarbă (lateral, unde sunt clemele de fixare) se aude și de acolo un țăcănit, care seamănă cu cel auzit dîn mașină dinspre portbagaj. Voi încerca să lipesc o bucată de burete în zona respectivă.
Am fixat cu bandă adezivă și cablurile care sunt sub scaunul din spate de podea, fiindcă am observat că bătând în mijlocul scaunului se aude un zgomot metalic. S-ar zice că scaunul apasă pe ele, dar nu, și la gropi este posibil ca ele să facă zgomot, lovindu-se de tablă.
Mai fac deseară un drum și vă spun dacă este vreun rezultat.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cicos
post 15 Jun 2005, 21:12
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 20 May 05
From: Rm Valcea




QUOTE(klaus @ 15 Jun 2005, 10:17)
Eu recomand:
1. Se da spatarul bancheta spate jos
2. Se urca o alta persoana la volan
3. Se urca in spate si se asculta de unde vine zgomotul (de preferabil sa se scoata si traversa aia, care nu are rol de rigidizare ci de a impiedica bagajele sa loveasca in spatarul spate).
4. Se depisteaza locul de provenienta.
*


Am fost la un prieten mecanic auto si am mers cu masina cam 20 min. poate depistam problema. Nu am dat bancheta jos. Si tot ascultand asa, vine ideea de a deschide usa si a merge cu ea deschisa, incet. Pocniturile nu se mai aud ! Concluzia : in trepidatii, usa se misca si incuietoarea loveste in chestia aia metalica in care se prinde incuietoarea de la usa !!! ( ca un surub prins in caroserie - va rog sa-mi ziceti cum se numeste ) Si loveste tare ! Am desfacut in speranta ca se mai poate regla, dar constatam ca nu poate fi realizat un reglaj , numai o usoara deplasare in sus. Sunetele s-au diminuat serios, sunt mult mai rare si mult mai slabe ! Ne-am uitat sa nu fie ceva slabit la usa, vreun surub ceva, incuietoarea nu arata ca ar avea ceva slabit. Daca zgomotele reapar, o sa ma duc la service sa schimbe incuietoarea.
Va recomand sa va uitati si voi la incuietoare, cei care aveti problema asta cu pocniturile alea pe spate si sa desfaceti surubul ala in care prinde incuietoarea si sa ridicati un pic de el - atat cat permite.

This post has been edited by cicos: 15 Jun 2005, 21:14


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - VL-xx-RLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 16 Jun 2005, 13:54
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




aceeasi problema cu zgomotul am si eu dar pe partea stanga si tot de la usa. Sper cei din sevice sa stie ce au de facut!


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_b
post 16 Jun 2005, 17:10
Post #7


Membru Simplu


Group: Members
Posts: 625
Joined: 9 December 04
From: Craiova+Sibiu




La mine este un zgomot ca un parait blink.gif si numai cand ma dau jos din masina!
Am observat ca atunci cand ma urc in masina sau ma dau jos, se aud niste zgomote prin spate!
Mai are cineva asa ceva, sau macar stiti despre ce este vorba?
Vreau as mentionez ca in timpul mersului nu se mai aude zgomotul.


--------------------
'05 Dacia Logan 1,6 Ambition - MBM
War is peace. Freedom is Slavery. Ignorance is Strength.
--->Logan Tuning Club Craiova<---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 17 Jun 2005, 08:19
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04





Cred ca nu ai de ce sa-ti faci griji. Paraitul asta e de la frana de mana (banuiesc ca o tragi cand parchezi masina ) ia vezi daca nu o mai tragi mai paraie?


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan25
post 1 Sep 2005, 18:28
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 31 August 05




QUOTE(Mario_b @ 16 Jun 2005, 17:10)
La mine este un zgomot ca un parait  blink.gif  si numai cand ma dau jos din masina!
Am observat ca atunci cand ma urc in masina sau ma dau jos, se aud niste zgomote prin spate!
Mai are cineva asa ceva, sau macar stiti despre ce este vorba?
Vreau as mentionez ca in timpul mersului nu se mai aude zgomotul.
*


Sa stii ca si eu am aceiasi problema. Ba chiar la un amic e mult mai nasol, super deranjant. Se aude zgomotul respectiv si cand inchid portiera, si cu frana si fara de frana trasa. Ba mai mult, cand imping in rotile din spate se aude (putin timp dupa stationare) zgomotul si mai amplificat. Chesti ca la service nu se aude (si aia baga placa ca nu au ce constata). De vreo cateva ori au auzit si ei zgomotul, au ridicat-o pe rampa, au uns ceva pe dedesubt, insa nici un rezultat. Ma termina masina asta.


--------------------
Dacia logan - OT-25-LOG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kinder74
post 2 Sep 2005, 08:06
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 9 June 05




[FONT=Arial][FONT=Arial][FONT=Arial]

Si la mine paraie la fel....


--------------------
LOGAN 1.4 LAUR - B-25-MYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 4 Sep 2005, 20:20
Post #11


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




La kilometrii astia nu cred ca are cum sa fie telescopul . Mai degraba vreun surub slabit prin portbagaj , ceva de genul celor enumerate de Klaus.

This post has been edited by big2003: 4 Sep 2005, 20:21


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 17 Sep 2005, 00:18
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




asta seara am observat un boncanit, scartait la puntea din spate suna cateodata a amortizor bulit dar acest sunet se aude DOAR la gropi in balans nu!! ce o fi??
bucsile de la punte?? hmm!!
nici nu vreau sa ma mai gandesc oricum luni dimineata ma postez in fata la service sa o remediez ca ma am si problema cu rugina!!


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 17 Sep 2005, 06:44
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Vezi tiopicul despre zgomot dreapta spate - telescop.

Sau la tine e pe partea stanga si era nevoie de topic separat?

[topicurile au fost unite]


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DjurdjaK
post 18 Sep 2005, 00:21
Post #14


Member of ..


Group: Members
Posts: 170
Joined: 7 October 04
From: Bucuresti




incearca sa ungi cu niste vaselina repartitorul de la frana. asa se auzea si la mine.am fost la un service dacia si bineinteles nu au stiut ce sa ii faca cu toate ca stiau care e problema. s-a rezolvat cu un mecanic de la bloc in 2 minute.


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 85CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 18 Sep 2005, 01:12
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




am observat ca e pe ambele parti! si SIGUR nu e repartitorul! ca ala se aude de mai mult timp si e alt sunet! biggrin.gif pe langa care se mai adauga si tamburii scartait!
offfff


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 28 Sep 2005, 14:12
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




am fost la service in perioada cu ploile SI surpriza cand am ajuns acolo a intrat apa peste tot si masina mea nu mai scartaia nicaieriiiii moamaaaaaaa mecanicii mi-au zis ce sa-i faca daca nu se aude nimic!!!
acum ca s-a facut vremea din nou frumoasa a aparut si scataitul boncanitul pe spate !!! asa ca sa ma grabesc la service!! la voi ce a problema a fost??

This post has been edited by Alecs_TGA: 28 Sep 2005, 14:14


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 11 Oct 2005, 10:50
Post #17


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




QUOTE(Alecs_TGA @ 18 Sep 2005, 01:12)
am observat ca e pe ambele parti! si SIGUR nu e repartitorul! ca ala se aude de mai mult timp si e alt sunet!  biggrin.gif pe langa care se mai adauga si tamburii scartait!
offfff
*


Am avut si eu niste zgomote de genul asta , dar se pare ca sint mansoanele de la cablul de la frina de mina, care atinge de puntea din spate in yona rotilor.
Se vede in ambele parti ca locul unde atinge a ramas metalul fara vopsea si este lucios.....ieri am observat si eu cu ocazia ridicarii masinii service.


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 Oct 2005, 12:06
Post #18


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.461
Joined: 1 November 04
From: sat




Am si eu bocanitul ala in spate dreapta, numai la gropi, si cateodata la plecarea de pe loc.
Initial a fost telescopul din dreapta spate, care a cedat la 6400km. Dupa schimbarea lui, acum, la 8220km, zgomotul se aude in continuare, ba chiar mai puternic. Am scos tot din portbagaj si am rulat cativa zeci de kilometri: nici o schimbare, acelasi zgomot ! Am incercat sa reproduc zgomotul apasand pe partea din spate a masinii, dar nu am reusit sa o zgaltaii atat de mult incat sa se auda din nou. M-am uitat pe dedesubt, mansoanele cablului de frana n-au nici o legatura, nu se vad locuri in care acestea ar atinge.
Martea viitoare o sa merg la revizia de un an, sa vad atunci care e si problema cu zgomotul asta, care ma scoate din sarite! Nici macar cu vechea 1300 nu am avut probleme din astea. Telescoapele de pe ea au 22 de ani si abia acum bate unul pe stanga spate.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lau_swat
post 11 Oct 2005, 12:48
Post #19


Membru si atat


Group: Members
Posts: 405
Joined: 7 September 05
From: Timisoara




Si la mine se auzea ceva, pana la urma am depistat k era arcul de la portbagaj, iar bratul nu era destul de beni strans, am intors arcul invers si acum e ok, nu mai face. Ar fi o solutie dar nu stiu cum iti face tie.

Bafta


--------------------
Renault Megane III dynamique 1,6 16V
Ce tie nu-ti place altuia nu-i face
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 Oct 2005, 13:38
Post #20


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.461
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(lau_swat @ 11 Oct 2005, 13:48)
Si la mine se auzea ceva, pana la urma am depistat k era arcul de la portbagaj, iar bratul nu era destul de beni strans,


Cum ai descoperit ca era arcul ?

QUOTE(lau_swat @ 11 Oct 2005, 13:48)
am intors arcul invers si acum e ok, nu mai face. Ar fi o solutie dar nu stiu cum iti face tie.


smile.gif Cum sa faca? bang! biggrin.gif E un zgomot.... hmmm... similar unui pahar de plastic care loveste in alt pahar de plastic. Alta descriere mai buna nu am gasit.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lau_swat
post 13 Oct 2005, 08:14
Post #21


Membru si atat


Group: Members
Posts: 405
Joined: 7 September 05
From: Timisoara




Am luat bancheta din spate jos, traversa, absolut tot si am pus pe cineva sa tot puna mana pe ici si colo, iar cand a pus mana pe arc(pe bratul portbagajului) nu a mai facut...
Am intors invers arcul, iar acum e ok, dar nu cred ca te ajuta cu nimic, la mine nu se auzea cum se aude la tine (pahar atins de alt pahar). Du-te la astia in service si stai pe capul lor, ca altfel nu fac nimic, stai langa ei cand iti umbla la masina, chiar daca nu le convine, la urma urmei e masina ta...

Bafta


--------------------
Renault Megane III dynamique 1,6 16V
Ce tie nu-ti place altuia nu-i face
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 13 Oct 2005, 12:26
Post #22


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




QUOTE(Illusi0n @ 11 Oct 2005, 13:38)
Cum ai descoperit ca era arcul ?
smile.gif Cum sa faca? bang!  biggrin.gif E un zgomot.... hmmm... similar unui pahar de plastic care loveste in alt pahar de plastic. Alta descriere mai buna nu am gasit.
*


Am patit eu ceva asemanator si in final am descoperit ca mansonul cablului de la frina de mina , aroape de roata atingea in puntea din spate...a si lasat luciu metalic in zona unde atinge.
Chestia asta o poti vedea cel mai bine cu masina ridicata .
Un alt amanunt este ca in acea zona mansonul are un manson de cauciuc....dar se pare ca nu este suficient.


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 19 Oct 2005, 12:58
Post #23


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.461
Joined: 1 November 04
From: sat




Am fost la revizie (de fapt i-am dat tatalui meu sa duca masina la revizie) si am semnalat problema. Cica nu's ce bucsa din cauciuc au uitat sa monteze dupa ce au schimbat amortizorul, si au montat-o acum. Deocamdata nu mai aud zgomotul ala de pahare din plastic lovite.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ursaru
post 15 Jan 2006, 11:05
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 January 06




Si la mine cred ca au uitat ceva desfacut in usa stinga spate .Am incercat sa scot fata de use si nu am putut cred ca este prinsa cu "braduti" si nu vreau sa rup ceva pierd garantia .Stie cineva cum se desface ? Intreb deoarece eu nu ma duc decit la CNCD-Pitesti cu ea , in restul nu am incredere (am patit-o cu DSN-ul ) si nu vreau sa fac un drum si o zi prin service pentru o saiba .
La voi se aude clipocitul benzinei in rezervor cind se mai goleste?
Ambreiajul cu zgomot de diesel uzat se aude si la mine dar dupa ce merg mai mult sau o forjez. Cred aceasta problema a aparut dupa ce au inceput asamblarea integrala a mot.-cut. la Pitesti . Eu am avut DSN-Clima an 2000 cu amb.hidraulic ,mot.-cut. au venit gata asamblate la ea fabrica decit la bagat in coaje, si nu am avut aceasta problema si i-am facut 70000km. mad.gif


--------------------
Dacia by Renault Ambition - B-46-MCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cleo
post 15 Jan 2006, 14:13
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 January 06




Imag005.jpg ( Size: 31.23k ) Number of downloads: 157
Imag006.jpg ( Size: 25.59k ) Number of downloads: 137
Imag008.jpg ( Size: 36.57k ) Number of downloads: 151
Imag009.jpg ( Size: 40.48k ) Number of downloads: 148




salut la toata lumea. sunt un nou membru pe forum.
am gasit o rezolvare pentru zgomotul produs de catre cablul franei de mana. in poze se vede o rezolvare destul de usor de facut cu ajutorul unei bucati de cauciuc si a colierelor de plastic.
sper ca pe viitor sa nu mai apara aceasta problema.
masina are 11 luni si 12.000 km, iar zgomotul a inceput sa apara acum 2 zile. in prealabil a fost schimbat pe garantie telescopul stanga spate.

p.s . pozele sunt facute cu tel. mobil (calitate scazuta)


--------------------
dacia logan 1.4 - GJ 11 KGB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Jan 2006, 17:47
Post #26


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Ursaru @ 15 Jan 2006, 11:05)
Intreb deoarece eu nu ma duc decit la CNCD-Pitesti cu ea , in restul nu am incredere (am patit-o cu DSN-ul )
*

CNCD-Pitesti nu mai sunt autorizati Dacia. Retragerea autorizatiei este cumva de bine ?

QUOTE(Ursaru @ 15 Jan 2006, 11:05)
Ambreiajul cu zgomot de diesel uzat se aude si la mine dar dupa ce merg mai mult sau o forjez. . .... Eu am avut DSN-Clima an 2000 cu amb.hidraulic ,mot.-cut. au venit gata asamblate la ea fabrica decit la bagat in coaje, si nu am avut aceasta problema si i-am facut 70000km. mad.gif
*

La DSN este alta treaba cu ambreiajul. Nu apare zgomotul de diesel.

This post has been edited by IRONICK: 15 Jan 2006, 18:52


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos1908
post 16 Jan 2006, 11:43
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 September 04
From: craiova




Am avut si eu o bataie pe dreapta spate dar, la mine deocamdata e de la benzina din rezervor. Desi mi-a luat ceva timp pina sa imi dau seama. Alte zgomote ar mai fi cel de diesel dar nu m-am suparat prea tare, pt ca ma asteptam sa-mi apara deoarece m-am documentat pe acest forum si un sbarnait in habitaclu dar nu-l localizez (nevasta zice ca se aude in stanga, eu il aud in dreapta si cateodata il auzim amandoi in plafoniera). Dar fiind foarte frig zilele astea poate fi si de la gheata care s-a format prin oglinzi sau usi tinand cont ca nu face decat cand e rece.


--------------------
Dacia logan ambition 1.6 MPI 2006, - DJ20TAL, Mio C520
Am, nu dau, si bine fac!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosming
post 2 Feb 2006, 20:39
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 2 November 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(dragos1908 @ 16 Jan 2006, 11:43)
Am avut si eu o bataie pe dreapta spate dar, la mine deocamdata e de la benzina din rezervor. Desi mi-a luat ceva timp pina sa imi dau seama. Alte zgomote ar mai fi cel de diesel dar nu m-am suparat prea tare, pt ca ma asteptam sa-mi apara deoarece m-am documentat pe acest forum si un sbarnait in habitaclu dar nu-l localizez (nevasta zice ca se aude in stanga, eu il aud in dreapta si cateodata il auzim amandoi in plafoniera). Dar fiind foarte frig zilele astea poate fi si de la gheata care s-a format prin oglinzi sau usi tinand cont ca nu face decat cand e rece.
*



Salut nu stiu daca am nimerit topicul dar am si eu niste zgomote in Logan:
-De fiecare data cand merg cu masina pe drumuri cu denivelari se aud tot felul de lovituri de parca cineva ar arunca cineva cu un pumn de pietricele in tabla.
-Pe deasupra se mai aude cum se misca benzina in rezervor.
-Si mai mult, am un "vajait" enervant pe la 2000rpm care pare ca vine de pe undeva din compartimentul motor.
Ce sa fac? sad.gif




--------------------
Logan Ambiance 1.4 MPI 2006
cosming
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 3 Feb 2006, 01:06
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(cosming @ 2 Feb 2006, 20:39)
-De fiecare data cand merg cu masina pe drumuri cu denivelari se aud tot felul de lovituri de parca cineva ar arunca cineva cu un pumn de pietricele in tabla.

Pentru ca nu sunt acoperite cu nimic 'oalele' rotilor si orice pietricica se loveste direct de plastic. O solutie ar fi lipirea unei mochete cauciucate care sa diminueze zgomotele.
QUOTE
-Pe deasupra se mai aude cum se misca benzina in rezervor.

Se aude si la Clio, chiar si la A4 s-au plans unii.
QUOTE
-Si mai mult, am un "vajait" enervant pe la 2000rpm care pare ca vine de pe undeva din compartimentul motor.

E putin subturata la 2000.


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos1908
post 3 Feb 2006, 10:40
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 September 04
From: craiova




Am localizat cei doi greieri din masinuta mea. Primul zbarnait este in spate si cred ca vine de la cele doua ornamente din plastic care imbraca stalpii. Cel de-al doilea este de la cochilia care imbraca axul volanului (cand apas partea de sus a cochiliei nu mai face).
Din pacate nu ii pot injura pe cei de la dacia, pt ca sunt 90% convins ca baietii care mi-au montat alarma nu au strans bine cateva suruburi. Tot de mantuiala se lucreaza in serviceurile noastre! Scuze daca am fost offtopic!


--------------------
Dacia logan ambition 1.6 MPI 2006, - DJ20TAL, Mio C520
Am, nu dau, si bine fac!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 13:23
Forum Renault