DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Schimbare motor, cu altul decat de dacie

ravenclaw
post 5 Oct 2005, 13:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 August 05




Salutare... am si eu niste intrebari pentru cei care au schimbat motorului de pe dacie cu unul de pe o alta masina. Inca nu m-am apucat de modificarea celui original si incerc sa imi dau seama daca renteaza sa merg pe calea asta sau implantez unul strain. Singurul impediment cred ca ar fi cei de la RAR. Devreme ce exista astfel de masini inmatriculate as vrea sa stiu si eu ce cale au urmat. Am inteles ca merg motoare de vw golf, passat, volvo blink.gif ...... Daca stiti ceva in sensul asta scrieti va rog.... Pe ce considerente ati facut alegerea noului motor ?Daca subiectul ia amploare poate vorbim si despre ce modificari implica transplantul respectiv (costuri, probleme tehnice.... etc)
ABG (cu V6-le), mgi1400...daca cititi asta ...va ascult .
Mentionez ca masina ce urmeaza a fi modificata este o dacie sport 1400

P.S. Ma intereseaza mai putin "....am auzit ca...." si mai mult parearea celor care au facut modificarile respective

This post has been edited by ravenclaw: 5 Oct 2005, 14:18


--------------------
Dacia Sport - Gl 02 DHD
Always outnumbered ... never outgunned
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skija
post 5 Oct 2005, 14:18
Post #2


proud not to be american


Group: Members
Posts: 513
Joined: 5 January 05
From: Bucharest/Buzau




pai ti-l alegi pe ce considerente doresti.. consum, performante, fiabilitate sau altceva, iar despre ce implica schimbarea, vorbeste cu cineva de la RAR... iti vor spune ei ce si cum...


--------------------
LOGAN MCV 1.5dci 2007 - BZ 80 SKJ
decat o viata Cioran, mai bine o zi Van-Damme...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ravenclaw
post 5 Oct 2005, 14:23
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 August 05




Ma intereseaza mai mult performanta.... nu am de gand sa merg cu ea la VTM pentru ca nu imi permit... dar nici un motor diesel nu am de gand sa imi pun. V6 -le lui ABG...e dus la extrem... bravo lui ... dar nu stiu daca mi-as permite sa merg zi de zi cu un asemenea monstru si nici suportul tehnic nu cred ca il am. Ma tenteaza mai mult ceva de genu golf 1,6 injectie.... poate GTI..


--------------------
Dacia Sport - Gl 02 DHD
Always outnumbered ... never outgunned
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ABG
post 5 Oct 2005, 14:55
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 11 May 04
From: Constanta




Cel mai important la motorul pe care il vei pune este sa fie complet: motorul, cutia, planetarele. Daca este pe injectie, fii atent sa ai calculatorul, senzorii si instalatia electrica.
Am sa deschid si eu un topic cu modificarile facute dar momentan nu prea am timp. Promit ca va veni si ziua in care "am sa ma laud".
Ai putea opta pentru un motor de r5 turbo (aprox. 120CP)- varianta cea mai "usoara", sau unul de Fuego de 1.6 turbo (130CP). O sa mai vin cu completari, numai timp sa am. Ideea ta imi place. Alt motor face mare diferenta. Cu asta de Dacie nu ajungi prea departe, iar daca ajungi, s-a dus dracu' fiabilitatea.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ABG
post 5 Oct 2005, 14:57
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 11 May 04
From: Constanta




Daca schimbi motorul cuunul puternic, fii pregatit sa umblii si la trenul de rulare - frane, suspensii, rigidizarea caroseriei. Mai vorbim.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 6 Oct 2005, 10:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




pentru ca te intereseaza mai putin, "am auzit ca": fara a regandi si executa un nou sistem de prindere a motorului si fara a mai face modificari ale caroseriei "sub capota" ia in calcul varianta unui motor orizontal. la berlina e cam greu sa adaptezi un motor transversal din cauza spatiului...
iar daca vrei un motor gti golf 2 16 v, trebuie sa-l faci orizontal. asta implica niste modificari. inca din fabrica este gandit ca si motorul de supernova cu cateva grade inclinatie. daca nu o respecti, sa vezi balamuc.


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 6 Oct 2005, 23:53
Post #7


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Pune-i cu incredere un motor turbo, il poti impinge mult mai usor decat unul aspirat.

Uite ce putere scoate motorul meu la 0.5 bar. Putere la roata.

Testul a fost efectuat pe Bd Timisoara la firma MASTER TUNER (undeva langa Skoda), carora le multumesc si pe aceasta cale pentru sprijinul acordat.

Motorul suporta 1.2 bar (cu o garnitura de chiulasa speciala) fara nici un fel de problema asupra componentelor sale, numai ca scade viata turbinei. Puterea la presiunea aia, nu se face publica. Oricum pe strada merg cu 0.5 din motive de fiabilitate si consum redus.

Attached thumbnail(s)
dyno.JPG ( Size: 33.31k ) Number of downloads: 2030
dyno2.JPG ( Size: 36.07k ) Number of downloads: 2249


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrafox
post 7 Oct 2005, 10:05
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 2 May 05




155 cp dintr-un motor de 1600 supra-alimentat eu zic ca este super bine dar ma doare cand ma gandesc la fiabilitata redusa la acesta putere.apreciez super mult ceea ce faci ptr masina dar sfatul meu ptr ravenclaw este sa schimbe motorul de dacia si apoi sa incerce sa-l imbunatateasca pe acela (daca ar mai fi nevoie).sincer sa zic si eu parca m-as baga rau de tot in motorul de dacia dar daca m-ar lasa de 2-3 ori cred ca pur si simplu m-ar lasa si vointa sa-l mai repar


--------------------
dacia 1310 tlx - CT-02-GVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 7 Oct 2005, 10:12
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




mai bine ia-ti un buldozer ca ala are in jur de 900 de cai putere, sa vezi ce fuge...


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 7 Oct 2005, 10:56
Post #10


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Daca vrei sa te apuci de treaba asta iti sugerez urmatoarele:
1) Alege un motor de 1,4 -1,6 litri Turbo pt ca:
- este mai usor ca un motor mai mare dar aspirat.
- poate fi " impins" cum a zis SGM
- este mai usor de montat in opinia mea. Daca e vorba de un motor Renault s-ar putea sa se potriveasca fara mari griji.
- Neaparat sa fie un motor care a fost montat LONGITUDINAL. Exista probleme cu pozitia uleiului in carter si a sorbului de la pompa de ulei
- Incearca sa folosesti si cutia si planetarele de pe masina donatoare
2) Intareste caroseria si lonjeroanele ca altfel s-ar putea sa obtii un motor foarte rapid dar care alearga fara restul caroseriei. Monteaza bara intre oalele amortizoarelor fata si spate dupa ce le-ai intarit
3) Modifica suspensia: Arcuri mai tari si mai joase, amortizoare mai tari, bara stabilizatoare mai tare sau 2 puse una peste alta.
4) Modifica franele. Pune discuri pe fata si pe spate.
Concluzii:
Cauta cel mai bine un Renault 18 Turbo si ia motor, cutie, planetare, punte spate, etc de pe el.

Nota: Nu am facut toate astea si nici nu am de gand sa le fac cu mana mea. Cred ca SGM te poate ajuta in demersurile tale mai mult decat mine.
Cel mai bine ar fi sa vorbesti intai la RAR. Cei de acolo iti vor spune probabil ca nu or sa te lase sa inmatriculezi bestia asa ca cel mai probabil va trebui sa le faci pe barba ta. Oricum sa ne tii la curent.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anndi
post 8 Oct 2005, 02:48
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 932
Joined: 13 December 04
From: Timisoara




aia de la rar o sa iti spuna in fata direct si pe scur, asa in scarba...nu se poate! mars! dar daca sti pe cineva sau daca te agiti un pic se poate. eu zic ca pe dacia sport si putea sa pui un motor de r5 turbo, numai ca tre sa scimbi priza in cutie si carcasa cutiei. merge aproape orice motor pe cutia de dacia numai ca tre sa te chinui un pic. oricum merita. pana modifici motoru de dacie mori si tot nu iese mare lucru. orice alt motor il modifici la fel de greu da la ala simti de ce l-ai modificat. daca vrei o solutie de mijloc: motor reno energy 1,4 si vo 80 de cai. merge bine pe dacia si consumul e bun. daca ii dai in gura in orice instanta si oricat de dereglat ar fi consuma mai putin ca o dacia super reglata.


--------------------
Renault Megane GT220 GrandTour 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 8 Oct 2005, 19:39
Post #12


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




pt dizzy :KWX : el are motor de golf . motorul de golf e transversal . so , whats the problem ?


ps : motoarele de bmw sunt bune ?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tm8bnz
post 8 Oct 2005, 20:04
Post #13


turbomatic


Group: Members
Posts: 379
Joined: 13 March 05
From: RO,TM




Cauta-mi postul "Motor R5GTT pe D1300"...parca asa era... si vezi cam ce te interenseaza !


--------------------
Dacia 1.3T / Renault 5 GTT - 1986 / 1988 - TM8BNZ / TM88BNZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harciog
post 8 Oct 2005, 22:53
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti, ocazional Buzau




Acu...intreb si eu ca unu' care nu prea stie la virgulita problemele in acest caz... dar daca pui un motor diferit de Dacie, n-o sa ai ceva probleme pe la caroserie gen vibratii, stabilitate redusa, deteriorarea caroseriei in timp (nu ca nu s-ar intampla si daca ai lasa-o asa cum e...rugina e piesa standard al majoritatea Daciilor...
Intreb fiindca am 2 cunostiinte care, in iddea de a-si face un bine, si-au pus motoare de VW Golf (diesele) pe Dacii (gen 1985/1988). Caroseriile erau bune pan'atunci, solide etc... Dar in 2 ani dup-aia...cam curgea tabla de pe ele...vibratii si alte alea. sad.gif


--------------------
Dacia 1310 L - B 09 ATM
No, amu da-i ca mere... da-te si jos sa vezi ce-oi facut dup-aia...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ravenclaw
post 9 Oct 2005, 10:19
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 August 05




Multumesc pentru raspunsuri.... Ma batea gandul 053.gif sa ma duc pana "afara" si sa caut un Golf, un Renault si sa il aduc in tara pentru piese. Cred ca cea mai buna solutie e ceea a lui dizzy si anume un motor logitudinal de R 18 T, eventual un Fuego T. Ceea ce ma sperie pe mine cel mai tare este RAR-u pt ca nu as vrea sa am neplacuta surpriza sa imi fac damblaua sa stau vreo cateva luni de zile sa inghesui motorul ala acolo ca sa vina aia in 2 minute sa imi spuna "nu se poate". O sa ma duc totusi la ei sa vad ce imi zic si la ce se refera aceste modificari artizanale.


--------------------
Dacia Sport - Gl 02 DHD
Always outnumbered ... never outgunned
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
talibanu83
post 18 Oct 2005, 08:21
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 11 February 04
From: pitesti




salut.....da chiar aveti planuri destul de mari cu motoarele astea "nervoase"....eu sunt in proiect cu un motor de golf 2 de 1.3 carburatie, bineinteles ca motorul este transversal dar "meseriasul" pe mainile carui m-am lasat zice ca nu nu prezinta probleme pt el unsure.gif (si eu sper)...am dat comanda de flansa doar 1.5 mil... eu am optat pt variata pastrat cutie de dacie (daca as dispune de ceva $ m-as fi agatat de una de passat) .
sa le iau mai pe rand asa....
1.De ce vreau sa schimb motoru.....pai pe asta de dacie il stiti cu totii cum se comporta, chiar ieri l-am calcat pe coada ceva mai mult si mi s-a spart elicea de la pompa de apa (inca nu i-am facut poza dar o sa-i fac acuma innainte sa o duc la meserias sa imi cositoreasca radiatorul ca s-a fisurat ceva pe la radiator si pierde apa).
--oare daca as fi avut eu deja motorul de golf pus s-ar fi intamplat asa ceva?....bineinteles ca nu pt ca ala nu are "alica" care sa se invarta la ceva mai mult de 6000de ture si sa cedeze din cauza "curentului de aer"...(spun 6000 de ture pt ca am fulia de la pompa de apa schimbata cu una o idee mai mica blush.gif ...am avut ceva probleme vara cu temperatura la motor si am zis sa-i maresc turatia la pompa biggrin.gif icon_mrgreen.gif pt o racire mai buna).
2-Vreau motor de golf il am si are sub 12.000de kilometri si aia sunt facuti de framiu, e ca si nou ma gandesc ca are deja rodajul facut!!! happy.gif am scapat eu de o grija...
ma incanta rau de tot distributia asta ax cu came in cap sa vezi ce silentioasa o sa fie aborigeanca...am vazut ca pe aicea e un baiat cu ABG....pai a mai aparut unul cool.gif
3-motoru de dacie deja e cam obosit pt ca merg cel mai mult pe gaz. iar asta de golf consuma pe vw 6 si 8 pe oras sper sa ma incadrez in aceleasi valori rolleyes.gif sa pot sa merg pe benzina ca nu are rost sa il sufoc cu gaz
4-in cazul meu imi trebuie asa....flansa motor/cutie. tampoane motor schimbate, radiator + gmv de pe un golf de la dezmembrazi...., (electromotor ca motoru asta nu mai are asa ceva wink.gif ) si desi nu este cazul pt ca motorul nu este prea greu eu totusi am optat pentru o intarire a barei antiruliu cu una mai hoata sa ma las mai bine pe viraje smile.gif ,
5-la motorul de pe aborigeanca am facut o modificare la f de aer, la un moment dat lumea vorbea despre ea pe aicea ....atasez o poza va lamuriti voi de acolo ce anume am facut icon_mrgreen.gif
PS..pentru "sceptici" sau sa zic asa pentru cei care se intreaba bai asta are motor de golf 2 de acum cel putin 10 ani si are doar 12mii cu el cool.gif pai l-a luat framiu de "rezerva" pentru golfu lui a mers cu el un pic si dupaia a dat masina -bineinteles ca a pastrat motorul , si l-a luat de nou , daca a auzit careva au fost bagate in tara unele motoare de golf BENZINARE pt dacii unele nu au mai ajuns pe linia de productie sleep.gif . DA....inca e bun nu a ruginit nimica prin el chiar daca a stat atata timp nemiscat....am dat capacul de la culbutori era sa zic radmasa.gif de la tacheti ca acuma o sa avem tacheti hidraulici .... cool.gif happy.gif si am rotit un pic volanta si a ramas super uimit de faptul ca are in axul cu came niste "gauri" ca la oltcit prin care iese ulei...daca te fortezi un pic cred ca poti sa bagi un fir de par prin ele...asa si vroiam sa zic ca a scos ulei la 3/4 de rotatie nici macar o rotatie completa!!!!! sper sa nu fie vreo surpriza pe la cilindri dar nu vad dc ca e calitate nemteasca domne!!!! oricum o sa-l pun pe nenea sa imi schimbe cureaua de distributie ca are ceva ani la activ si dupa cum bine stiti astea sufera ca si cauciucul de efectul "imbatranire" si cred eu ca il pun sa de-a un ochi la cilindri sa vad daca imi pot face si eu freza in oglinda lor!!!eu sper sa da wub.gif ca daca nu insemana ca raman cu visele!!!si cu un motor bun de dat cu 3500pe kilogram la

Incercasem ceva cu motoru de dacie , il luase fratimiu pe asta de golf nou si l-a pus pe masina si am avut ocazia sa ma infrupt din carburatorul dublu corp de pe motorul vechi...(asta de il am yo auma e simplu).... asa .. si l-am pus pe dacie mi-a trebuit o flansa facuta la un atelier k nu am avut yo "scule" ...s-a vorbit si depsre asta la un moment dat pe aicea de alta natie de carburator pe dacie am testat-o eu cool.gif cu mult innainte sa fie discutata tongue.gif daca vrea careva lamuriri in aceasta privinta....sa de-a un buzz,
ahh era sa uit ... bai deci ...ieri .. elice sparta si mi s-a dus contactul ... nu-s un laudaros dar si asta s-a discutat pe aici si eu unu am fost nevoit sa improvizez ceva propriu si personal cool.gif din butonul de ventilator si inca unul de dezaburire ca la mine nu mai merg sarmele de pe luneta wink.gif ..hai ca mi-e sa nu bat campii off topic si sa mi-o iau in freza... numai bine...


--------------------
autohtona 1990, cv in 5 1990 - AG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciumonk
post 18 Oct 2005, 21:35
Post #17


EPURUL UCIGAS


Group: Members
Posts: 429
Joined: 10 April 04
From: Oradea




talibanu83,no comment.........ai 5 virgule in text......


--------------------
Fiat 500,Fiat 600 `64 Fiat 600 VTM, `65 VW 1200 - BH-xx-xxx;BH-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tonyus
post 18 Oct 2005, 23:24
Post #18


Simply clever...


Group: Members
Posts: 211
Joined: 12 April 04
From: Oradea




@ talibanu83
Sincer sunt foarte fericit ca eu stau in Oradea... wink.gif


--------------------
Skoda Fabia Combi 1.4 16v 2002
"A te certa pe internet (forum) e ca si cum ai participa la un concurs de retardati; chiar daca ai sa castigi, tot retardat ramai!"
COPYRIGHT LIVIU

Subscriu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 22 Mar 2006, 15:33
Post #19


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




Dragi colegi forumisti,

De ceva vreme (mai bine de 1 an) am devenit tare nemultumit de ce poate motorul de 1300 de pe batrana mea berlina si ma bate gandul sa-l modific sau sa-l schimb cu ceva mai puternic.

Urmarind topicurile de pe forum, am tras concluzia ca as avea urmatoarele optiuni:

- planat chiulasa si micsorat inaltime camere de ardere - cu un mic adaus de putere;
- schimbat cu motor de dacie de 1,4 sau 1,6, cu chiulasa modificata, alta axa cu came - ceva adaus de putere;
- alezat blocul de 1.3, pus set de 1,6, alta chiulasa - multa bataie de cap si fiabilitatea cam scade
- pus motor turbo de Renault - bataie de cap, modificari (am avut cazia sa-l vad pe-al bnz-ului, i-a iesit o treaba super si m-a facut sa stau foarte foarte mult pe ganduri; nimic nu se compara cu senzatiile ce le ai de la un motor turbo...)
- pus alt motor de Renault, de putere mai mare, cu blocul asemanator cu cel de 1,3 sau 1,4 si fara bataie de cap la prindere - varianta care ma atrage, avand un buget destul de restrans.

Cum ma aud destul de des cu anndi, fiind din aceeasi localitate, mi se pare interesanta ideea cu motorul de Renault Energy de 1,4(E6j-734/738/700/701/712/718, E7j-720/724/726/742/745), gasibil pe Clio, R19, Express - varianta de 80 cp (mai sunt unele de 77, 75 si 69 cp, puse si pe Megane). Avand si cutie de viteza de R21 longitudinala, nu imi mai bat capul cu o cutie pe masura. De fapt, asta cam e solutia ce se potriveste cel mai bine la ce as vrea sa obtin.

Nu mentionez inevitabilele intariri ce am de gand sa le fac la caroserie, inca sunt in faza de 'conceptie' si de adunat finante pentru el.
[...]
Din cate am inteles, ghidurile de supape de la E6j/E7j sunt dintr-un material care se uzeaza cam in 50.000 km (si atunci se da la ulei); iau in calcul si o eventuala chiulasa de rezerva.

Multumiri anticipate!

Ti-am sters o parte, erai la limita legii dreptului de autor.

This post has been edited by diaconuliviu: 22 Mar 2006, 15:44


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_teodorovici
post 2 Apr 2006, 21:43
Post #20


a


Group: Members
Posts: 5
Joined: 22 June 05
From: a




ravenclaw, pana la urma ce varianta ai ales? am si eu o dacie sport, si la fel ca tine nustiu ce sa fac... ma gandeam la Renault 18 Turbo, si apropo, daca stie careva la cati bani m-ar ajunge toata afacerea...


--------------------
a a a - a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 14 Apr 2006, 10:36
Post #21


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




pe dacie merge montat un motor de golf1,2 dar ai grija ca tre sa scimbi si cutia .un tovaras de-al meu a pus pe dacie motor de golf si a lasat cutia de dacie ....max90km/h ! plus de asta o gramada de modificari ,mai bine punea motoru ala cu tot cu cutie ,oricum tre sa modifici fuzeta pt ca planetara de golf nu intra in fuzeta de dacia !ai nevoie de un strungar bun .....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 14 Apr 2006, 13:02
Post #22


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




La pariu ca era vorba de motor dizelache ?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 14 Apr 2006, 13:09
Post #23


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(SiloS @ 14 Apr 2006, 14:02)
La pariu ca era vorba de motor dizelache ?
*


DA,era diesel !!!


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Apr 2006, 13:15
Post #24


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(sobolan @ 14 Apr 2006, 11:36)
pe dacie merge montat un motor de golf1,2 dar ai grija ca tre sa scimbi si cutia .un tovaras de-al meu a pus pe dacie motor de golf si a lasat cutia de dacie ....max90km/h ! plus de asta o gramada de modificari ,mai bine punea motoru ala cu tot cu cutie ,oricum tre sa modifici fuzeta pt ca planetara de golf nu intra in fuzeta de dacia !ai nevoie de un strungar bun .....
*




QUOTE(sobolan @ 14 Apr 2006, 14:09)
DA,era diesel !!!
*




Ce cutie era? ma indoiesc ca era in 5 trepte, daca era in cinci sigur poate mai mult de 90, la 90 la ora motoru are cam 2200-2500 rpm, functie de raportul treptei 5, si ma indoiesc ca un diesel nu poate mai mult de 2500 rpm, tinand cont ca au puterea maxima la 3500-4500 rpm.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 14 Apr 2006, 13:20
Post #25


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Era in 4 trepte..da oricum un motor diesel nu duce turatie mare ca asta pe benz.Optim la diesel 2000-2500 stiam eu .


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexblondul
post 6 Jul 2006, 23:43
Post #26


Membru Nedisciplinat


Group: Members
Posts: 335
Joined: 4 February 06
From: Lizeanu - Stefan Cel Mare




la alt motor ... ar putea fii cel de peugeot 205 GTI


--------------------
Dacia 1310 1986 TLX - B 12 SVE
Dacia 1310, rosu imperial, si tot tacamul ... Benzina sa fie , motor avem noi !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axxro
post 7 Jul 2006, 18:54
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 5 June 06




am o intrebare cam tampita care ma roade tare de tot. oare nu merge motor de golf 3 GTI pe dacie, bineinteles schimbat si instalatie electrica si cam tot pe ea de pe golf. eu strang acum ceva bani, vrand sa pun motor de G2 GTI si mar tenta unu de G3. sper sa ma ajutati cu raspunsuri concrete si sa nu raspundeti la shto. mersi mult.


--------------------
ford mondeo 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrafox
post 8 Jul 2006, 16:58
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 2 May 05




stiu ca sunt off topic dar macar are legatura cu schimbatul motorului.nu merge pe dacia 1100 un motor de 1,4 au de 1,6 tot de dacie ?


--------------------
dacia 1310 tlx - CT-02-GVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 8 Jul 2006, 19:16
Post #29


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Ba da . Si o sa faca show o dacie 1100 cu 80 de cai si cutie proiectata pentru 40 radmasa.gif

O sa aiba reprize super biggrin.gif


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axxro
post 10 Jul 2006, 18:34
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 5 June 06




revin: chiar nu stie nimeni daca se poate pune motor de G3 Gti, bineinteles cu toata instalatie electrica schimbata si numeroase alte piese.


--------------------
ford mondeo 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 07:51
Forum Renault