DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> discuri ventilate

manex
post 16 Nov 2003, 01:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 16 November 03
From: Bucuresti




am 2 intrebari
1 pot sa pun discuri ventilate pe dacie?
2 in ce consta schimbarea carburatorului cu unul bicorp? il pot lua de oltcit? va creste consumul? se va auzi altfel?
as dori raspunsuri ca pentru prosti.... smile.gif


--------------------
am zis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 16 Nov 2003, 02:29
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




carburatorul cu corp dublu iti va creste consumul cu siguranta

pai nu ai discuri ventilate pe fata ???
ce dacie este ?


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manex
post 16 Nov 2003, 02:32
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 16 November 03
From: Bucuresti




nu am . e dacia 1300, elemente 1310, 1983, 5 trepte. ar mai trebuie schimbat si altceva in afara de discuri?. as avea frine mai bune?(am servo)


--------------------
am zis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 16 Nov 2003, 10:04
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




Berlinele au discuri simple ... ai putea teoretic, la Renault Gordini sunt discuri ventilate si spate si fata .... si caroseria e de dacie 1300 cum ar veni ohmy.gif . Dar se poate, chestia este de unde gasesti discuri ventilate care s-ar potrivi ca nu poti sa iei de ex: Mercedes SL ca are discurile cat roata de la dacie


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-misu
post 17 Nov 2003, 12:24
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 October 03
From: Bucuresti




POTI PUNE DISCURI DE R18 VENTILATE IAR PE SPATE POTI PUNE TOATA PUNTEA


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 17 Nov 2003, 12:28
Post #6


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Misu, nu tipa ca te auzim tongue.gif

Intrebare: daca pui discuri ventilate nu trebuie sa schimbi si etrierele?


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 17 Nov 2003, 12:38
Post #7


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Manex, daca ai 1300/1310/1325 , poti pune discuri ventilate! Problema este ca trebuie sa schimbi toata fuzeta, implicit etrierul si sa treci si la jante cu 4 prezoane/piulite. Depinde cit de dispus esti sa faci modificarile astea.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 17 Nov 2003, 13:37
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




Daca Dacia ar prinde 200km/h,atunci am avea nevoie...
Dar la 130-140 cat merg ele....
Si mie imi suradea ideea,tot la 1300,dar la cat costa am renuntat.
La o fuzeta in 4 prezoane,sincer m-as baga.Si trabantul are 4 biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manex
post 21 Nov 2003, 01:36
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 16 November 03
From: Bucuresti




multumesc pentru raspunsuri. costa mult... hmmm . tot sper ca dau si eu peste o oferta de la dezmembrari, si sa stiu daca ma bag sau nu. poate nu. costa destul.


--------------------
am zis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 21 Nov 2003, 11:36
Post #10


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




da merită


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 23 Nov 2003, 00:11
Post #11


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




Bai eu am auzit ca papucurile (dacia pick up) astea noi au discuri ventilate pe fata. Sau poate am auzit prost? :oops:


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirelush
post 3 Dec 2003, 02:21
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




ai auzit bine ! au discuri ventilate ... dar sunt mai mari decat alea de dacie ... ash vrea eu sa pun da sa vad cat costa smile.gif


--------------------
Mirel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 3 Dec 2003, 08:29
Post #13


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Vezi ca e si altfel prinderea pe fuzeta. Nu cred ca vrei sa te apuci sa schimbi fuzeta doar de dragul de a avea discurvi ventilate pe fata, pe urma trebuie sa-ti cumperi si jante cu 5 prezoane, cauciucuri......


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirelush
post 5 Dec 2003, 00:19
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Marty daca ma apuc sa schimb schimb tot .. schimb si tamburii spate ... idea nu e numai sa am doiscuri ventilate ideea e ca discurile alea sunmt si mai mari decat astea dp dacia normala Discuri ventilatie fata: O (mm) 235 si Tamburi spate: O (mm) 254 si tre sa bagi pe ele jenti mai mari gume mai mari ... deci suporta si gume mai late dcat amarata asta normala banuiesc ! oricum ai vazut ca roata de papuc e ceva mai mare !icum acuma nu am bani sa fac asta ... poate la vara icon_mrgreen.gif


--------------------
Mirel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirelush
post 5 Dec 2003, 00:21
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Jante de referinta(") 5.0 Jx14"
Pneuri de referinta fata / spate 175 R 14C
ca am uitata sa zic asta smile.gif


--------------------
Mirel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serediuc
post 9 Jan 2004, 11:59
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 January 04
From: Iasi




Stie cineva daca se pot pune discuri pe rotile din spate ?? ca la dacia 1100 au fost ...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 9 Jan 2004, 12:08
Post #17


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Cred ca discutia a mai fost, dar parca am concluzionat ca se pot pune dar costa al naibii de mult (fuzete, etriere etc.).
Daca ma insel mea culpa


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 10 Jan 2004, 01:04
Post #18


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu ma gandesc ca daca se pun discuri ventilate mai mari degeaba se pun daca nu se modifica si pompa de servofrana pentru a genera o presiune de apasare mai mare a placutelor pe discuri. Altfel diferenta ar fi foarte putin insesizabila si nu cred ca ar renta investitia. Pe de alta parte o modificare la servofrana (o inlocuire, eventual cu una de papuc nou) e destul de costisitoare si astfel toata tarasenia asta ajunge sa coste poate mai mult decat un set motor si o refacere a cutiei. Si mie mi-ar placea sa franeze mai bine dar nu cred ca e posibil fara o investitie masiva.
Sorry daca am batut campii.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 10 Jan 2004, 15:11
Post #19


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




bogdan_o are dreptate. Costa milioane bune si nu obtineri mai nimic. Va imbatati cu apa rece. Sistemu de franare o sa va coste cat juma' din masina. Vrei sa bagati bani de 2x valoare masinii pana va bagati picioru in ea si dupa aia va suparati ca o vindeti pe 3 castraveti?

:shock:


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 10 Jan 2004, 15:16
Post #20


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Bine bine il faci, dar dupa aia nici dreacku nu ti'l pune bine la punct. Astia in service nu's in stare sa regleze un sistem mai simplu.


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 10 Jan 2004, 20:40
Post #21


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Amicul meu care lucreaza la Di-Bas, s-a gindit ca discurile ventilate nu-i sunt de ajuns. Asa ca a-nceput sa viseze la discuri ventilate si gaurite. Dupa ce a visat el o perioada indelungata (cca. 5 minute), a suit masina pe alevator, a dat cele 4 discuri jos si si-a cenzurat niste gauri cu bormasina. E foarte multumit de inventia/interventia lui! Spre groaza mea!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 10 Jan 2004, 21:37
Post #22


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Amicul tau o cam cauta cu lumanarea. Discurile ventilate si perforate nu sunt gaurite cu bormasina. Sunt facute special, turnate sau extrudate. Altfel se slabeste rezistenta discului si la un drum la munte unde discurile sunt solicitate la maxim se pot sparge si atunci a rupt-o in fericire.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c1p0
post 11 Jan 2004, 00:19
Post #23


I find your lack of faith disturbing.


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 October 03
From: Bucuresti - Colentina




QUOTE
Amicul meu care lucreaza la Di-Bas, s-a gindit ca discurile ventilate nu-i sunt de ajuns. Asa ca a-nceput sa viseze la discuri ventilate si gaurite. Dupa ce a visat el o perioada indelungata (cca. 5 minute), a suit masina pe alevator, a dat cele 4 discuri jos si si-a cenzurat niste gauri cu bormasina. E foarte multumit de inventia/interventia lui! Spre groaza mea!


Glumesti, nu??? :shock:


--------------------
Dacia Logan dCI Ambition 2007
I feel like I'm diagonally parked in a parallel universe.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 11 Jan 2004, 10:07
Post #24


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Din pacate nu glumesc. Cretinul merge de 3 ani cu ele asa si-l doare-n sfecla de gura mea! N-are decit o Vectra cu motor d-ala de 150 CP iar discurile erau cam subtiri cind le-a facut inventia.......
bogdan_o, stiu si eu cum sunt facute alea, de cind ma uit cu jind la niste kit-uri Tarox... da' costa :?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 11 Jan 2004, 12:20
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




QUOTE
Eu ma gandesc ca daca se pun discuri ventilate mai mari degeaba se pun daca nu se modifica si pompa de servofrana pentru a genera o presiune de apasare mai mare a placutelor pe discuri.

Pentru a face un upgrade la discuri ventilate, sunt cateva probleme distincte:

1. Eficienta franarii. In conditii identice (etriere cu pistonase de diametre egale si placutele de frana au aceeasi suprafata si dispunere), un disc ventilat nu franeaza mai eficient decat unul neventilat.
Singurul avantaj al discului ventilat este ca se raceste mai repede (se "ventlieaza"). Mai exact, utilitatea lui se vede numai dupa un numar de franari puternice. De exemplu, un traseu muntos pe care va incapatanati sa-l parcurgeti la limita, o suita de franari puternice de la 100+ KM/h la aproape zero (gen circuit de curse), etc.

2. Pompa de frana. La Dacie, daca sistemul de franare este in bune conditii, imediat poti bloca rotile din fata, chiar cu discuri neventilate. Cum blocarea rotilor nu este deloc modul ideal de franare, rezulta ca nu ai nevoie de o forta mai mare de apasare pe discuri.
Pompa de frana trebuie schimbata (cu una cu diametrul interior mai mare) numai daca, instaland discuri de frana ventilate si etrierele aferente, noile etrierele au pistonase cu diametru semnificativ mai mare fata de etrierele standard.
Daca diametrul pistonaselor este egal, merge foarte bine pompa veche (manualul de fizica cls. a IXa).
Daca diametrul este un pic mai mare, inca se mai poate folosi pompa veche, cu observatia ca va creste un pic cursa pedalei de frana (volumul de lichid pe care trebuie sa-l impinga pompa este mai mare). O cursa ceva mai lunga a pedalei nu este neaparat un lucru rau. Dimpotriva, te ajuta sa dozezi mai exact franarea. Dar, aici tine de gustul fiecaruia.

3. Pompa de servofrana. Foarte putin probabil ca ar trebui schimbata. Doar in cazul in care schimbi pompa de frana cu alta, care nu se potriveste cu servofrana.

4. Eficienta economica. Daca mergeti frecvent cu masina la curse, sau parcurgeti toata ziua trasee montane sinuoase, in stil "entuziast", atunci merita sa cheltuiti banii si sa instalati discuri ventilate in fata. Altfel, cred ca investitia nu merita (cu singura exceptie: nu aveti ce face cu banii).

5. Dacia 1300 are frane foarte bune. Sistemul de franare standard al Daciei 1300 este foarte eficient. Din pacate, multi sunt nemultumiti, din cauza calitatii executiei componentelor si intretinerii defectuoase. Pompele de frana sunt recunoscute pentru calitatea proasta. Discurile se deformeaza adesea. Pistonasele se intepenesc in etriere si franele "freaca". Iata cateva idei prin care puteti avea frane foarte bune pe Dacia 1300, cu un buget redus:
- Pompele de frana cu dublu circuit sunt mai putin eficiente si au o viata mai scurta decat cele originale, cu simplu circuit. Eu am trecut de la pompa cu dublu circuit la pompa cu simplu circuit, si masina franeaza mult mai bine. Din pacate, la Daciile mai noi nu poti face aceasta modificare intrucat, daca se prind cei de la revizie, te pica.
- Considerati pompele de frana drept "consumabile". Schimbati-le (cu totul, sau macar garniturile) de indata ce este evident ca masina nu mai franeaza foarte bine, desi circuitul e corect aerisit iar celelalte componente ale sistemului de franare functioneaza OK. Durata medie de viata a unei pompe cu dublu circuit: 2 ani. La pompa cu simplu circuit: 4-5 ani. Costa, dar e vital ca pompa sa fie in conditii perfecte de functionare.
- Este absolut imperios sa schimbati lichidul de frana (tot lichidul, din tot circuitul) o data pe an. Cel mai bine, primavara. Lichidul de frana absoarbe apa si corodeaza intern pompa de frana, conductele, repartitorul, pistonasele in etriere si cilindrii receptori spate. Schimbarea se face turnand lichid nou in borcanul de la pompa si lasandu-l sa curga pe la fiecare roata, pe rand. Trebuie sa scoateti min. 300..400 ml lichid de frana de la fiecare roata, iar la urma lichidul sa iasa perfect curat. Nu va zgarciti. Este si o metoda eficienta de aerisire completa. BMW cere expres schimbarea lichidului de frana o data pe an. Probabil ca nu sunt idioti.
- Conductele de cauciuc de la etreiere si de la puntea spate se schimba cel putin o data la fiecare 6 ani, sau de fiecare data cand este evident ca s-au deteriorat (sunt umezite cu lichid la imbinarile cauciuc - mufe, crapate, etc.) Mai mult, conductele de cauciuc putrezesc din interior spre exterior. Cand sunt prea deteriorate in interior, actioneaza ca o supapa: lasa lichidul, impins cu presiune de pompa, sa treaca spre etriere / cilindri receptori, dar nu-l mai lasa sa revina dupa ce eliberati pedala de frana. Rezultatul: franele "freaca". In plus, devin elastice; o parte din cursa pedalei e folosita de fapt sa umflati furtunele deteriorate in timp.
- Schimbati discurile de frana (da, cele pline, neventilate) cand sunt prea uzate, dau deformate, sau un uzura neuniforma ("santuri" adanci pe suprafata). Discurile de frana se schimba intotdeauna pereche.
- Placutele de frana, foarte important. Cautati unele mai "moi". Au calitatea ca frictiunea este mai buna si protejeaza discurile, care se uzeaza mai putin si uniform. OK, o sa schimbati mult mai des placutele - dar e mai ieftin si mai usor decat sa schimbati mai des discurile. Placutele de Ramnicu Sarat sunt prea dure. Eu am fost multumit de unele din Cehia (le gaseam in targul Vitan , intr-un ambalaj gri cu ceva scris/dungi galbene).
- Ca sa asigurati racirea mai eficienta a discurilor neventilate, demontati asa-zisa aparatoare de praf (tabla neagra din spatele discurilor de frana). Efectul este semnificativ.
- Asigurati-va ca repartitorul de frana este in stare buna de functionare si corect reglat (scrie in manualul Dacia cum se face).
- Adaptati-va stilul de franare. Ca sa se raceasca, discurile au nevoie de cat mai mult timp / aer. Adica, se racesc mai bine daca franati puternic si pe durata scurta de timp, decat daca franati mai lin dar pe durata mare de timp.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 11 Jan 2004, 13:12
Post #26


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
- Schimbati discurile de frana (da, cele pline, neventilate) cand sunt prea uzate, dau deformate, sau un uzura neuniforma (\"santuri\" adanci pe suprafata). Discurile de frana se schimba intotdeauna pereche.

Unde-i ala care zicea ca m-a prostit pe mine vinzatorul cind mi-a vindut o pereche de discuri si ca trebuia sa-mi cumpar numai unul ?????? :?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirelush
post 11 Jan 2004, 14:02
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




eu sunt multzumi cu franele mele ! da parka suna mai frumos am discuri ventilate .. si parca arata ami bine adca itzi pui niste jentzi mai mari smile.gif


--------------------
Mirel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirelush
post 11 Jan 2004, 14:03
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




orikum momentan numai am pe ce sa le pun smile.gif


--------------------
Mirel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 Jan 2004, 01:59
Post #29


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Intr-adevar daca forta de apasare pe discuri creste creste si riscul ca rotile sa se blocheze mai usor. Dar eu mai degraba as merge pe acest risc si sa imi franeze mai bine decat cum franeaza acum. Problema este ca in marea parte a cazurilor franele sunt moderate, rareori sa blocheaza discurile. Ei bine in situatiile astea isi face simtita prezenta forta de apasare mai mare.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodel
post 30 Apr 2004, 22:41
Post #30


rege`n tara orbilor


Group: Members
Posts: 217
Joined: 2 April 04
From: Bucuresti




Salut io va zic ceva simplu shi eficient daca aveti servo frana cautati la dezmembrari pompa de frana BENDIX de r11 care are un diametru interior mai mic deci presiune mai mare frane excelente.Io am cumparato in vara trecuta cu 600 de mii


ps trebie sa ai dublu circuit


--------------------
dacia 1410 Sport 1989 - B 25 RLR
Low Rider Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 12:53
Forum Renault