DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages « < 10 11 12 13 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inmatriculare Masina Noua, Inclusiv Logan!

danchitu86
post 21 Nov 2005, 22:57
Post #313


Membru cu BRB


Group: Members
Posts: 199
Joined: 24 September 05
From: Bucharest




QUOTE(aleen_777 @ 21 Nov 2005, 23:43)
ATENTIE: puteti sa va recuperati banii pe numerele rosii temporare, respectiv 240.000 lei, cu conditia ca in momentul in care faceti solicitarea de restituire autorizatia de circulatie sa mai fie inca valabila. Pentru a va recupera banii e nevoie sa aduceti cele 2 placute, autorizatia de circulatie si o cerere pe care o puteti procura de la firma de acte auto de vis-a-vis.
*



Damn! Chestia asta cu "autorizatia valabila" cred ca e si in Bucuresti, nu? A expirat de 2 zile... paguba! blush.gif


--------------------
Logan 1.4 MPI Albastru Marin 2005 Laureate
People's problem is not that they are mortal, but that they are suddenly mortal...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleen_777
post 21 Nov 2005, 23:16
Post #314


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 24 October 05




QUOTE(danchitu86 @ 21 Nov 2005, 22:57)
Damn! Chestia asta cu "autorizatia valabila" cred ca e si in Bucuresti, nu? A expirat de 2 zile... paguba!  blush.gif
*



Ce stiu sigur e ca la noi in Valcea asa e...azi am depus numerele rosii si chiar azi imi expira si autorizatia de circulatie...politistul mi-a spus ca daca veneam a doua zi nu mai primeam nimic pe numere, de aici am tras concluzia pe care am trecut-o in tutorial.


--------------------
DACIA LOGAN Ambition 1.6 - VL-07-AAC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosming
post 27 Nov 2005, 23:33
Post #315


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 2 November 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(ghc @ 11 Nov 2005, 11:08)
Nota: Dealer-ul mi-a dat CIV cu folia aplicata, deci nu a trebuit sa ma deplasez la RAR, dar am fost taxat 69.63 RON.


Am fost eu la RAR pentru super folia aia de pe CIV. Au sediul in afara orasului pe drumul spre Oradea la vreo 15km; dupa ce se iese din Floresti, pe partea stanga, in spate la o parcare inainte de benzinaria OMV (m-am fatzait pe acolo vre 30 de minute pana i-am gasit).
Au programul de la 8:30 pana la 13:30. Trebuie mers la oficiul/camera 12 unde se face de catre angajatul RAR o copie xerox dupa CIV si dupa buletin. Eu am avut copii dupa ambele la mine si mi-a zis ca nu-s bune fara macar sa se uite la ele... si apoi am inteles de ce.. a facut o singura copie xerox pe care era si CIV si CI smile.gif. Dupa aia trebuie mers sa se achite o suma de ~20RON la casierie (care bineinteles este f. bine ascunsa in zona prin care se intra cu masinile la verificari) TIP: Sa aveti monede de 1000ROL si 5000ROL la voi deoarece in camera cu casieria este o masina de cafea....
Dupa ce se achita suma mentionata mai sus trebuie asteptat din motive necunoscute cam 1h si 30min. (timp in care se consuma tigari si cafea - vezi TIP-ul de mai sus, cu o mentiunea ca citez:" nu schimbam bani la ghiseu")




--------------------
Logan Ambiance 1.4 MPI 2006
cosming
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danchitu86
post 28 Nov 2005, 00:53
Post #316


Membru cu BRB


Group: Members
Posts: 199
Joined: 24 September 05
From: Bucharest




QUOTE(danchitu86 @ 21 Nov 2005, 23:57)
Damn! Chestia asta cu "autorizatia valabila" cred ca e si in Bucuresti, nu? A expirat de 2 zile... paguba!  blush.gif
*



Am fost acolo, termen 45 zile de la data eliberarii numerelor si a autorizatiei.
Se obtin 240.000 lei vechi smile.gif dupa o coada de 1 ora jumate in care te umpli de draci cand vezi incapabilitatea politiei + un trafic auto de alte 3 ore dus-intors, respectiv 3 l benzina.


--------------------
Logan 1.4 MPI Albastru Marin 2005 Laureate
People's problem is not that they are mortal, but that they are suddenly mortal...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wanderer
post 29 Dec 2005, 15:16
Post #317


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 10 October 05
From: Bucuresti




Salutari.

La una din benzinariile de langa udriste, precum si la dealer, mi s-a spus ca atata timp cat am numere rosii nu ma intreaba nimeni de rovigneta.

Ca urmare, am facut un drum Bucuresti/Orastie and back si nu m-a intrebat nimeni nimic de sanatate. Zo...as tinde sa cred ca da, nu ai nevoie de taxa de drum pana nu esti inmatriculat.

Pe de alta parte, pt Bucuresti, aveau rovigneta la acea benzinarie, deci cum va luati numerele noi treceti pe la benzinaria respectiva si va rezolvati problema cumpararii. biggrin.gif
Inca nu stiu pretul, cand am intrebat eu tocmai se schimba, asteptau noile "cotatii". biggrin.gif


In cadrul operatiunilor de inregistrare, preturile au fost f apropiate de cele scrise in tutorial.
- 10,3 RON RAR
- 8 RON fisa + 0.6 RON 2 copii factura, restul le aveam deja xeroxate, facute la biroul de langa RAR
- 29+49RON platiti la CEC = taxe
- 0.3 timbru fiscal
- 49 RON numar preferential
..impozitul nu l-am platit pt ca erau ultimele zile din an.
Cam atat cred...
Si tip: am inceput de la 8.30 alergatura CEC/RAR/Admin financiara/Udriste. Am ajuns pe la 11 la politie, coadaaaa.....de m-am lasat pagubas. M-am intors tot ieri la Udriste, pe la 6.30 seara...pustiu. Maxim un om pe ghiseu. Situatie verificata si acum cca o sapt cand am trecut pe acolo tot pe seara. Deci...aviz amatorilor.
Numai bine.

QUOTE(Eagles @ 28 Oct 2005, 10:31)
Pentru cei care au numere rosii si vor sa circule in afara localitatii: se pare ca nu este obligatorie rovigneta! Eu am fost pana la Urziceni si inapoi si nu am avut nici o problema!
*



This post has been edited by wanderer: 29 Dec 2005, 15:18


--------------------
Logan Laureate 1.4MPI - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 17 Jan 2006, 19:41
Post #318


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




Ajuuutooorrr
Am citit cam tot subiectul asta, si simt ca lesin biggrin.gif Tre sa trec si io prima data prin aceste "furci caudine".
Ce as dori sa stiu, cat mai urgent posibil :

1. Fisa de inmatriculare+dactilografierea ei: gasesc si pe langa adm financiara sector 3 Patrascanu sau Campia Libertatii ? Sau undeva prin zona Titan-Minis ? Sau undeva aproape de P-ta 1 Mai (sect 1) ? Sa nu ma mai duc pana la Udriste cu inca un drum doar pt asta. Planuiesc in perioada miercuri-vineri sa ma duc dimineata sa fac fisa aia + la adm fin, basca poate tot atunci sau seara pe la cec, si, joi/vineri seara (daca nu e coada) sau sambata sa fiu la udriste. Am impresia ca fisa aia pot s-o descarc si de pe net.

2.
QUOTE(angel35 @ 17 Mar 2005, 13:48)
Inmatriculare masina noua:
5.acte necesare la ghiseu:
-inca un formular de luare in evidenta (stie aia la dactilografie)

Ce e cu formularul ala apare in vreo lista deja postata ? care aia de la dactilografie, cea care dactilografiaza fisa de inmatriculare ?

3. Inteleg (sigur?) ca nu tre sa fie impozitul deja platit cand depun actele pt inmatricularea masinii, ci doar luat in evidenta la adm. fin. ? Vroiam sa platesc abia sapt aviatoare.

4. cererile alea pt adm. fin. si pt depunerea actelor la Udriste, inteleg ca le gasesc si acolo, respectiv?


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu
post 18 Jan 2006, 12:28
Post #319


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 6 December 05




Am reusit sa imi inscriu masina undeva intre 20-12-2005 si 09-01-2006.
Partea frumoasa a fost la RAR-ul din Grivita. Acolo la parterul blocului de peste strada(la exerx) este o fatuca care iti face cite copii trebuie la Udriste si Administratie, le pune si in ordinea care trebuie si costa ca 100.000. Asa am dat eu.
Si asa a fost.
Si din cite am inteles de la 01-01-2006 taxa la Udriste nu mai este de 290.000 ci de 300.000.


--------------------
Dacia Ambition - B-oo-OOO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
airboy
post 18 Jan 2006, 19:43
Post #320


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 January 06




Etape inmatriculare autoturism nou in jud. Harghita (Miercurea Ciuc)


Vad ca si altii au descris metodele specifice judetelor, iata cum am procedat eu, si cu aceasta ocazie, va multumesc pentru detaliile care m-au ajutat mult in adunarea hartzoagelor fara a fi pus in situatia de a sta la coada de doua ori.


Etapa 1.

CIV nou luat de la dealer, m-am prezentat la RAR M Ciuc (str. Vanatorilor nr.7) cu CIV si o copie xerox dupa aceasta. In 15 minute am primit CIV securizat, o bulina galbena (ITP 2008), factura si chitanta.

Platit 10.80 RON

Etapa 2.

Am dactilografiat fisa de inmatriculare la o firma care se ocupa de tot felul de hartzoage (la noi in Toplita).

Platit 10 RON – fisa + dactilografiere (imi deschid si io birou de asta, se castiga bine biggrin.gif smile.gif radmasa.gif )

Etapa 3.
La biroul Impozite si Taxe din cadrul Primariei am dus fisa de inmatriculare, o copie dupa CIV si o copie dupa certificatul de inmatriculare a societatii.
Mi s-a intocmit Proces verbal de luare in evidenta, am platit:


14 RON – Impozit autoturism
52 RON – Taxa inmatriculare auto

Dupa ce le-am aratat chitantele, mi s-a pus stampila, semnatura si am primit fisa de inmatriculare in mana.

M-am prezentat la OMNIASIG unde am primit inca o stampila pentru a “confirma” plata asigurarii RCA.

La caseria BCR am platit:

30 RON – Taxa certificat inmatriculare auto

A doua zi, la Miercurea Ciuc, am apelat la biroul de copiat acte situat vis-à-vis de Politie pentru a verifica daca am toate actele. Mi s-a spus ca e OK, mi-au completat pe CIV datele societatii si au mai facut 2 copii noi dupa aceasta.

3 RON (+2 RON ciubuc la tanti ca a fost tare amabila)

Si a venit randul sa stau la rand la Inmatriculari la POLITIE, etajul 1 , camera 33, ghiseul din stanga, in mana cu urmatoarele:

Fisa inmatriculare
Cerere tip pentru inmatriculare cu desemnarea delegatului
Certificat inregistrare societate (copie)
Factura pe autoturism (copie)
Contract vanzare-cumparare (copie)
BI delegat (copie)
Asigurarea RCA (copie)
CIV (copie)
Delegatie inregistrata in firma cu stampila si antet
CIV original
Chitanta Taxa inmatriculare
Chitanta taxa talon
O bancnota de 500.000 lei vechi (pentru numere preferentiale)
(Aici la Ciuc se iau banii inainte si pentru numere la rand, cand le iei mergi cu chitanta)

In cealalta mana mai aveam IN ORIGINAL:

Certificat inregistrare societate
Factura pe autoturism
Contract vanzare-cumparare
RCA

(acestea mi-au fost cerute pentru consultarea si conformitate cu originalul a copiilor, iar apoi inapoiate pe loc)

Politistul m-a rugat sa pun o stampila pe fisa de inmatriculare (langa cea de la asigurari) si sa semnez langa apoi mi-a dat chitanta de 49 RON si m-a informat ca in 10 zile sa merg dupa numerele preferentiale.

Numerele la rand se iau in aceeasi zi , dupa 15.30 !!!!!


Programul de lucru este urmatorul:

Luni-Vineri:
8.30 – 14.30 (depunere acte si dosare)
15.30 – 18.30 (eliberare acte si numere de inmatriculare)

Biroul de copiat acte este deschis de la 8, deci aveti timp 

Multumiri amabilului domn de la Odorheiu Secuiesc care m-a lasat in fata deoarece dansul avea vre-o 5 dosare de depus si ma lua benga pana ajungeam la ghiseu.

Total Costuri:

171 RON + asigurarea RCA + timpul smile.gif

This post has been edited by airboy: 18 Jan 2006, 19:46


--------------------
Daewoo Matiz E SunRoof - HR - xx - AIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aikido
post 24 Jan 2006, 11:42
Post #321


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 9 January 06




Am o intrebare: inainte de inmatriculare vreau sa imi schimb domiciliul; ca sa nu imi dea talonul pe domiciliul vechi, ar trebui sa cer la Dacia schimbarea facturii (e pe domiciliul actual, pe care il schimb in 3-4 zile) ?

Multumiri pentru un raspuns avizat.


--------------------
logan Ambition 2006 - B 48 COOL
Sunt prea bun ca sa fiu light!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 24 Jan 2006, 11:46
Post #322


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Factura se foloseste doar ca sa demonstrezi ca masina e proprietatea ta. Nu cred ca adresa conteaza din moment ce apar numele si CNP-ul corecte. Verifica asta si ar trebui sa fie OK.


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 24 Jan 2006, 13:13
Post #323


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Inmatriculare la Iasi
Mi-a fost de mare ajutor post-ul lui ursul-alb, asa ca o sa completez cu informatii proaspete in urma demersului pentru inamatricularea autoturismului propriu (vineri 20 ian. 2006).

QUOTE(ursul-alb @ 4 Jan 2005, 21:14)
1. Vizita la RAR, langa OMV din Pacurari; desi stiam f.clar de aici de pe site ca taxa e undeva in jur la 100.000, la casierie ma anunta ca am de plata...402.500 lei (off topic: dupa ce voi starnge suficiente informatii am de gand sa iau masuri daca RAR Iasi isi bate joc de noi; asadar va rog pe cei care ati platit mai putin sa-mi dati un PM daca se poate)

Am platit 105.000 pentru securizarea CIV-ului. In afara de original am mai avut nevoie de o copie care se completeaza conform modelului afisat in sala de asteptare.
Nu a fost nevoie de masina, doar de acte. Specificati ca este vorba de un autoturism nou.

2.a) Inainte de a merge la Directia Impozite si taxe locale trebuie sa facem rost de fisa de inmatriculare.
In parcarea din spatele Primariei (de unde se mai pleaca pentru proba de traseu pentru obtinerea permisului) este un centru de copiere si dactilografie (Stef). Am dat 67.000 pentru fisa de inmatriculare si cererea pentru inmatriculare pentru Politie.
Tot aici se poate incheia asigurarea obligatorie RCA la Omniasig si se pot face copiile necesare la Directia Impozite si taxe locale si la Politie. (Oricum trebuia sa astept 10 minute sa termine de dactilografiat, asa ca am incheiat si asigurarea RCA + facut copii)
QUOTE
2.cool.gif Directia Impozite si taxe locale (Primaria Iasi, Bdul Stefan cel Mare si Sfant, in interior, camera 15)

Aici se pune o stampila pe fisa de inmatriculare ca nu aveti debite la ei (au cerut copie dupa CIV, copie dupa factura si copie dupa CI si am completat un formular de-al lor), se poate plati si impozitul (eventual se poate plati si mai tarziu) eu l-am platit ca sa-mi iau de-o grija pe anul asta (am dat 220.000lei). Tot aici am platit si taxa de inmatriculare (530.000), deci nu a mai fost nevoie sa trec si pe la Directia Finante Publice Locale Iasi (etapa 3 din postul lui ursul-alb).
QUOTE
4. CEC, langa Hala Centrala (se poate si la BCR, recomand) – evident, ca la CEC, incet, manual, prost organizat, cu PC-uri care folosesc doar ca surse de caldura si pentru a sti cat e ceasul – am platit catre RAAPPS Bucuresti taxa de certificat auto, 290.000 lei (nu cer decat CI)

Am fost la CEC langa Hala Centrala, iar la mine s-au miscat repede, probabil ca au mai facut ceva antrenament intre timp. Am platit 300.000.

QUOTE
5. asigurare RCA – 1.575.200 lei (facut la Omniasig, reducere de 200.000 lei pentru 1 an, a trebuit CI si CIV; aici faza super romaneasca: intai am trecut pe la sediul central Omniasig unde un tip ce incheia asigurari m-a asigurat ca reducerea a fost pana la 31.12.2004; m-am dus la Hala Centrala, cam 200 m distanta, unde vanzatorii volanti Omniasig aveau bine merci reducere de 200.000 lei... efectiv te crucesti...)

Eu am rezolvat la punctul 2.a), pentru un an am dat 228,33 RON.

QUOTE
6. Politia Rutiera (program depuneri acte de luni pana samabata, si dimineata si dupa amiaza dupa 17 (pana vineri), nu am notat exact programul...) – aici am mai platit 490.000 pentru numere preferentiale, toate actele le-am depus printr-o cunostinta tipic romanesca  rolleyes.gif  ; deci trebuie sa aveti:
- copie dupa factura fiscala
- CIV in original (evident, securizata de RAR si cu viza de la Impozite si taxe locale) (nu mai stiu, si copie?)
- fisa de inmatriculare (dactilografiata)
- cerere adresata Politiei Rutiere (facuta tot acolo unde mi-a dactilografiat fisa de inmatriculare)
- chitanta de la taxa de inamtriculare
- chitanta de la taxa de certificat auto
- copie dupa RCA pe 1 an
- copie dupa CI

Am platit tot 490.000 pentru numere preferentiale. Intr-o saptamana sunt gata. Pentru depus actele nu era nimeni, in schimb era o coada mare pentru ridicarea numerelor de care ma cam speriasem. Ajunsesem la 11:40 si de la 12 incepea programul de eliberare a actelor si numerelor.

QUOTE
Totul a durat de pe la 9 pana pe la 16, dar am pierdut o gramada de timp cu chestii prostesti... si nu am prins mari cozi, doar la CEC erau vreo 6 iar la Politie la randul normal cam 5-6 oameni.
*



La mine a durat de la 9:15 cand eram la dealer sa-mi iau actele si la 11:45 eram gata. La RAR am stat vreo 20 min., iar la Directia Impozite si taxe locale era o coada mai mare pentru ca explica la toata lumea ce mai are de facut (de regula mai aveau de platit la CEC). Domnul de acolo era super de treaba. Eu ma dusesem fara fisa de inmatriculare (nu reiesea din postul lui ursul-alb pe ce trebuie sa puna stampila) si mi-a taiat chitantele ramanand sa vin in scurt timp cu fisa si sa-mi puna stampila. Nu a mai fost nevoie sa mai stau la rand.


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 24 Jan 2006, 13:13
Post #324


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(aikido @ 24 Jan 2006, 12:42)
Am o intrebare: inainte de inmatriculare vreau sa imi schimb domiciliul; ca sa nu imi dea talonul pe domiciliul vechi, ar trebui sa cer la Dacia schimbarea facturii (e pe domiciliul actual, pe care il schimb in 3-4 zile) ?

Multumiri pentru un raspuns avizat.
*



Exact asta am facut si eu. Nu este nici un fel de problema cu factura veche - de fapt nici nu prea s-a uitat nimeni pe ea smile.gif.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aikido
post 24 Jan 2006, 17:36
Post #325


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 9 January 06




Multumesc Ovidiusoft si ghc.
Eu am o experienta neplacuta cu "militienii" 10412898.gif si suflu si in iaurt


--------------------
logan Ambition 2006 - B 48 COOL
Sunt prea bun ca sa fiu light!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 25 Jan 2006, 18:21
Post #326


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(dil @ 24 Jan 2006, 13:13)
Inmatriculare la Iasi
*

Am actualizat primul post cu un link catre postul tau.


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi89
post 4 Feb 2006, 19:57
Post #327


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 4 February 06
From: Bucuresti




La Rar trebuie mers neaparat cu masina?daca e noua masina trebuie sa mai confrunte seria de pe masina cu ce e scris in carte?
Multumesc!


--------------------
daewoo matiz SE AC - B-00-000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danchitu86
post 4 Feb 2006, 21:20
Post #328


Membru cu BRB


Group: Members
Posts: 199
Joined: 24 September 05
From: Bucharest




QUOTE(adi89 @ 4 Feb 2006, 20:57)
La Rar trebuie mers neaparat cu masina?daca e noua masina trebuie sa mai confrunte seria de pe masina cu ce e scris in carte?
Multumesc!
*



Nu e nevoie, cartea masinii s-o ai. Ubla pe peste tot cu toate actele Plus copii si se rezolva.


--------------------
Logan 1.4 MPI Albastru Marin 2005 Laureate
People's problem is not that they are mortal, but that they are suddenly mortal...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi89
post 4 Feb 2006, 22:02
Post #329


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 4 February 06
From: Bucuresti




QUOTE(danchitu86 @ 4 Feb 2006, 21:20)
Nu e nevoie, cartea masinii s-o ai. Ubla pe peste tot cu toate actele Plus copii si se rezolva.
*



Da, am cartea. Ce bine ca nu trebuie masina ca nu prea ma descurc prin Buc cu masina deocamdata. De luni ma apuc si eu de actele pt inmatriculare. Daca nu era forumul asta nici nu stiam cu ce sa incep si probabil ca pana ma dezmeticeam pierdeam timp mult. Thx!


--------------------
daewoo matiz SE AC - B-00-000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi89
post 10 Feb 2006, 15:29
Post #330


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 4 February 06
From: Bucuresti




Am fost la Rar sa imi puna folia de securizare si sa imi dea bulina de ITP. A mers foarte rapid.Am fost pe la ora 1 si era gol pe acolo. MI-a pus folia aia de securizare dar acum am vazut ca nu mi-a pus nici o stampila. Trebuia vreo stampila? Ca eu am luat cartea cu foila si bulina si am plecat...nu am mai intrebat daca mai trebuie ceva.
Taxa e acum 105 mii. Si nu mi-a cerut factura fiscala.
In rest taxele care le-am platit la Cec sunt taxa certificat inmatriculare:300mii si taxa inmatriculare: 520 mii
Stiti cumva care e orarul de la Udriste?Cel afisat pe net cu luni vineri 8-20? asta e?
Multumesc!


--------------------
daewoo matiz SE AC - B-00-000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ApolloOne
post 17 Feb 2006, 16:18
Post #331


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 January 06




Saptamana trecuta am primit si eu mult asteptatul meu LOGAN AMBITION EGEE si azi am fost la RAR pentru securizarea cartii de identitate a autovehicului. Eu am fost la RAR-ul din Calea Grivitei, dar am inteles ca se poate si la cel din Voluntari. Nu am avut copie dupa CIV sau factura (de fapt, de factura nici nu m-a intrebat..., dar e mai bine sa o aveti la voi pentru orice eventualitate) asa ca am rugat-o pe doamna de la ghiseu sa imi faca copie dupa CIV. Mi-a dat un bon cu care m-am dus la casierie (cum iesiti din sala in dreapta...) si totul m-a costat 10.80 RON: securizarea, bulina ITP pe 2 ani (mie mi-a dat una galbena), copia xerox. M-am intors cu chitanta la ghiseul de securizare si am primit CIV securizata si bulina ITP. Totul a durat cam 10 minute. Am trecut pe la 9:15-9:20 si inaintea mea mai erau doua persoane.


--------------------
Dacia LOGAN ALBASTRU EGEE - 01-B-ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai25
post 18 Mar 2006, 12:38
Post #332


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 March 06




Cateva sfaturi, pe baza experientei mele de pana acum cu inmatricularea:
- la cumpararea unui Logan am primit o factura, pe care am achitat-o la banca prin virament; intreaba ei clientul care banca este mai convenabila, pentru ca virarea banilor in aceeasi banca este mai ieftina decat intre banci; au am rezolvat prin ING
- la livrarea masinii am primit o alta factura cu valoarea de jos zero
- dupa cateva zile am luat si CI, am mers cu ea la RAR in aceeasi zi si am rezolvat in cateva minute; aici trebuie CI + copie + copie de pe buletin, am platit 10.5 lei
- de la Udriste am luat fisele necesare, tiparite la masina; cost 10 lei
- la circa financiara trebuie mers cu ceea ce scrie la primul post, dar atentie, ca vor factura cu zero la sfarsit ! se mai completeaza o cerere la ei, care se ia de la informatii.
Deocamdata pana aici am ajuns si nici nu am rezolvat cu circa financiara sad.gif Aici sunt cozi imense, cel putin eu asa am prins; dupa ce am stat dimineata ~1h am aflat ca nu este buna factura si trebuie cealalta; cand am adus-o pe cea cu valoare zero + copie xerox, nu am reusit sa rezolv, fiindca indivizii de la coada au inceput vociferarile, ca nu m-au vazut mai inainte, doamna de la ghiseu a plecat in urma comportarii huliganice a indivizilor respectivi sad.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus - B-088080
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moshulik
post 6 Apr 2006, 10:54
Post #333


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 February 04
From: Bucuresti




Stie cineva daca TAXA de INMATRICULARE (de 460.000) care se plateste la CEC poate fi platita la oricare CEC din bucuresti sau numai la cel din sectorul in care e domiciliul ? (Eu stau in sect. 6).


--------------------
skoda octavia, am avut DSN, oltcit. 2003 - b-etc-etc
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 6 Apr 2006, 14:45
Post #334


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Pt. certificatul de inmatriculare m-au trimis la cecul de sector


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian04
post 8 Apr 2006, 05:47
Post #335


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 10 March 06
From: Bucuresti




Numai la sectorul de care apartii... au patit-o persoane in fata mea...la sectorul 3 nu primea altceva decat de sector....


--------------------
Logan 1,4 Laureate Logan 1,4 Laureate - B_96_SPM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dorkster
post 14 Apr 2006, 10:36
Post #336


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 March 06




QUOTE(Valentine @ 25 Nov 2003, 23:34)
Mai intai va deplasati la RAR (pe Calea Grivitei 391 - programul este Lun-Vin, de la 8,30 - 12,00 si 12,15 - 15,00 - pentru cei care vin cu Metroul este indicat sa coborati la statia 1 Mai, nu Grivita). Acolo cu copie dupa cartea de identitate si dupa buletinul proprietarului (in caz de procura si copie dupa buletinul mandatatului) precum si cu factura fiscala de cumparare a masinii (si copie) + 96.500 lei (conform lui mem, in pret sunt incluse si doua copii xerox - dupa buletin si CI a masinii, dar nu m-as baza prea mult pe asta) va secretizati cartea de identitate (i.e. se aplica o folie speciala pe datele masinii pentru a se evita falsificarea ulterioara a datelor) si deasemenea primiti O BULINA (da UNA nu doua) rosie / sau verde, reprezentand ITP-ul pentru 2 ani (precum si stampila pe Cartea de Identitate) care se lipeste pe numerele finale (eu am pus-o in spate). Dureaza totul cam 15 min.


Secretizarea costa 106.000 rol.

QUOTE(Valentine @ 25 Nov 2003, 23:34)
Mai departe deplasati-va la CECul din sectorul proprietarului.
aici http://www.rsb.ro/judet.php?jud=bb sunt sucursalele.
Acolo platiti taxa certificat auto (aprox 290,000 lei). Evident dureaza 5 min.

Apoi va deplasati la trezoreria taxa de inmatriculare auto (aka taxa talon - aprox 456,000 lei). Mai nou (incepand din Martie 2005) aceasta taxa se pare ca se poate plati si la CEC (la fel ca si cea de certificat auto). Oricum, adresele unde sunt aceste institutii, precum si nr. de telefon si orar, in acest loc


Ambele se platesc la CEC. Nu mai stiu cit costa fiecare, dar impreuna au costat 820.000rol.

QUOTE(Valentine @ 25 Nov 2003, 23:34)
Mai departe deplasati-va la Directia de Impozite si Taxe Locale pentru plata impozitului.


Pe drumul dintre CEC si Directia de Impozite si Taxe Locale, incercati sa gasiti o Posta de unde sa cumparati timbre fiscale de 10.000rol. Eu am avut nevoie de unul singur, dar, daca nu vreti sa riscati, cumparati-va 2-3. Atentie, sint Directii unde se gasesc timbre fiscale, dar nu este o regula. In sectorul 4, de exemplu, nu se gasesc.

QUOTE(Valentine @ 25 Nov 2003, 23:34)
Impozitul este aprox. 170,000 lei pe an pentru orice model dacia. Aveti nevoie de copii dupa fisa de inmatriculare, copie dupa factura, copie dupa asigurarea RCA, copie dupa buletin (ambele in caz de procura), copie dupa procura, copie dupa Carte de Identitate, timbru fiscal de 10,000 lei (luati de 12,000 ca sa fiti sigur, ca se mai schimba) - se gasesc la orice oficiu postal + evident toate actele in original. Procedura dureaza 15 min (eu nu am gasit nici un fel de coada, ora aprox. 11, luni).


Aici e partea ciudata. Nu am platit nici un impozit pentru masina, desi am intrebat explicit. Ma poate lamuri cineva?

QUOTE(Valentine @ 25 Nov 2003, 23:34)
ATENTIE: pentru cei ce vor NUMERE PREFERENTIALE, se mai adauga aici si chitanta numere preferentiale, pe care o luati de la ghiseul 13. Costa aprox. 460,000 lei. Pentru cei cu numere la RAND NU TREBUIE!


INAINTE de a va aseza la coada, mergeti la casierie si achitati placutele de inmatriculare. Eu mi-am luat numere la rand si a trebuit sa platesc INAINTE de ma aseza la coada. Cu ocazia asta le si aflati. Numerele la rand au costat 240.000rol.

Dorkster


--------------------
Dacia Laureate 1.5DCI - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
craibuni
post 26 Apr 2006, 18:51
Post #337


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 April 06




Sal! sunt un nou proprietar de Logan Pref 1,5 dCi.
Am cumparat masina de la un dealer din Craiova (Redac), am servici in Craiova - evident cu carte de munca, locuiesc in Craiova si mai am si viza de flotant tot pentru Craiova. Problema este ca eu am domiciliul stabil in alt judet - DB, si nu stiu unde trebuie sa inmatriculez masina.
Eu vreau in Craiova, n-am de gand sa merg cu numere de DB prin DJ.
Stie cineva daca este posibil, sau sunt obligat sa o inmatriculez in judetul de domiciliu stabil. sad.gif


--------------------
logan preference - DJ 029402
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 26 Apr 2006, 22:01
Post #338


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(craibuni @ 26 Apr 2006, 19:51)
Sal! sunt un nou proprietar de Logan Pref 1,5 dCi.
Am cumparat masina de la un dealer din Craiova (Redac), am servici in Craiova - evident cu carte de munca, locuiesc in Craiova si mai am si viza de flotant tot pentru Craiova. Problema este ca eu am domiciliul stabil in alt judet - DB, si nu stiu unde trebuie sa inmatriculez masina.
Eu vreau in Craiova, n-am de gand sa merg cu numere de DB prin DJ.
Stie cineva daca este posibil, sau sunt obligat sa o inmatriculez in judetul de domiciliu stabil.  sad.gif
*



Da, se inmatriculeaza unde ai domiciliu stabil. Sau mai simplu, unde platesti impozit, acolo o inmatriculezi.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 29 Apr 2006, 11:24
Post #339


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Tot ce trebuie pt. inmatriculare masina noua si programul de lucru de la politie (Iasi).
Martie 2006

This post has been edited by GoGu: 29 Apr 2006, 11:26

Attached File(s)
Attached File  acte_inmatriculare.doc ( 28k ) Number of downloads: 544


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
craibuni
post 30 Apr 2006, 09:24
Post #340


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 April 06




QUOTE(ovidiusoft @ 26 Apr 2006, 23:01)
Da, se inmatriculeaza unde ai domiciliu stabil. Sau mai simplu, unde platesti impozit, acolo o inmatriculezi.
*


Mersi. Mă gandesc să-mi schimb buletinul, dar asta inseamnă timp pierdut. Dacă schimb buletinul, trebuiesc schimbate și alte acte (ex: cartea de identitatea a mașinii)?


--------------------
logan preference - DJ 029402
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 30 Apr 2006, 09:57
Post #341


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(craibuni @ 30 Apr 2006, 10:24)
Mersi. Mă gandesc să-mi schimb buletinul, dar asta inseamnă timp pierdut. Dacă schimb buletinul, trebuiesc schimbate și alte acte (ex: cartea de identitatea a mașinii)?
*



Nu, CIV nu trebuie. Dar *cred* ca trebuie si permisul de conducere. Eu am tot amanat sa-l schimb, ca n-am avut timp sa ma duc sa-mi fac toate testele medicale, asa ca nu l-am schimbat. Dar e posibil teoretic sa-ti iei amenda daca difera adresele. Practic, daca ti-a cerut politia permisul, deja ai facut alta boacana mai grava si nu se mai uita la adrese smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Jun 2006, 08:34
Post #342


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(ovidiusoft @ 30 Apr 2006, 11:57)
Nu, CIV nu trebuie. Dar *cred* ca trebuie si permisul de conducere.
*



Daca iti schimbi buletinul, adica daca ai alta adresa in noul buletin este obligatoriu sa-ti schimbi si permisul de conducere, altfel risti sa te amendeze Politia. Eu am patit-o. Cel mai complicat la schimbatul permisului este fisa medicala, dar te duci la spital / policlinica si te orientezi acolo, adica gasesti o asistenta de treaba si te duce ea peste tot, pe la toate cabinetele.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages « < 10 11 12 13 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 10:11
Forum Renault