DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Patinoar in "masina"

post 9 Dec 2002, 16:56
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Buna, fratzi de suferinta... Cu scrisul sunt nou pe aici, dar va urmaresc parerile de ceva vreme. Incerc sa mai fur si eu cate ceva... 8) Acum am nevoie de un sfat direct... De AJUTOR urgent!
Apa in masina, evident! Am fost in service cu ea, mi-au schimbat crucea cardanica de la cuplajul de volan... Am gasit apa in masina pe toata partea stanga, fata spate si portbagaj... Ce Doamne iarta-ma blestem mai este si asta?! Cum sa scap de el? icon_evil.gif
Scartz pe spate, la torpedou, la scaune, la usi... Sper sa gasesc ceva timp in weekend sa va calc pe urme si sa le mai atenuez.
Dar cu apa... am patinoar in masina cu vremea asta. AJUTOR!
Mercic anticipat oricarui crestin care isi va face un bine cu mine...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 9 Dec 2002, 19:14
Post #2


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Daca ai sa urmaresti pe acest forum .. ai sa gasesti solutii pentru toate locurile pe unde intra apa .. asa ca o enumerare scurta ...
1. Verifica scurgerile stalpilor .. kla multe dsn-uri acestea sunt astupate cu mastic de catre lucratorii uzinei care sunt extrem de zelosi .... ele se afla chiar la imbinarea dintre stalpi si praguri .. pe exterior .. se vad daca deschizi portierele.
2. Da cu mastic pentru chedere pe la barbriz/luneta .. atat intre cheder si geam cat si intre cheder si tabla.
3. Astupa cu silicon capetele suruburilor care fixeaza bordul .. sunt 4 la numar .. doua in stg .. doua in dr.
4. siliconeaza/masticheaza capacul din plastic al climatizarii de sub capota.
5. da cu mastic pe la garniturile triplelor spate.
6. Da cu mastic (de fapt .. inlocuieste masticul original) pe la foliile ce acopera partea interioara a portierelor (accesibile prin indepartarea mastilor din plastic de pe interiorul portierelor)
7. Verifica chederul hayonului .. eventual .. baga mastic
8. verifica gaurile din praguri de pe interior (accesibile prin scoaterea ornamentelor din plastic din interior)
9. verifica capele amortizoarelor din portbagaj ... cica si pe acolo ar intra .. dar in mers.
10 ... ai grija ca toate geamurile (mai ales cele ale portierelor spate) sa fie foarte bine inchise .. au prostul obicei sa de mai deschida de la socuri/vibratii.

Deci .. dupa cum spuneam si in titlu .. IT'S TOO LATE .. va trebui sa astepti sa vina primavara/vara ca sa poti lucra linistit.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 10 Dec 2002, 14:14
Post #3





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Merci, Liviu...
O sa incerc sa gasesc un garaj sa fac cat mai multe din ce mi-ai spus. E destul de foarte grav si nu asteapta amanare.
Merci inca o data... Am pus bani deoparte de cateva beri pt. prima ocazie :wink:

Spune-mi te rog legat de suieraturile mult "laudate"... Cand merg cu motorul supraturat intr-o treapta de viteza se aude un uruit, suierat mai degraba.... De unde poate sa fie?! Este pe partea de circulare a aerului sau poate fi de la cutie sau rulmenti?

Deja ma gandesc la un bax de vin superior pt. tine... smile.gif


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 10 Dec 2002, 14:22
Post #4


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Pai .. in primul rand ce versiune de DSN ai ???
Intreb asta pentru ca in mod curent apar doua huruieli/suieraturi ....
A. de la fulia de intindere a curelei compresorului de A/C (eu am schimbat o fulie)
B. de la fulia de intindere a curelei alternatorului sau chiar de la un rulment al acestuia.

La mine s-a manifestat intai huruiala de la fulia de la A/C ... pana mi-a fost trimisa fulia noua am mers cu cureaua de A/C scoasa de tot ... a fost liniste pana la un moment dat cand a inceput sa se auda alta huruiala (de fapt huruiala asta se aude ca un fel de rulment uzat) si banuiesc ca era de la ceva prin zona alternatorului (pentru ca NU aveam curea la A/C deci partea asta iesea din discutie). Oricum .. mai am un an garantie asa ca .. in ritmul in care merg eu sper sa pice tot ce e de slaba calitate ca sa pot schimba elementele respective. Pana una alta asta mi-am cumparat .. asta am ...


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uscatu83
post 26 Nov 2007, 16:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 20 November 07
From: Turnu Magurele - Bucuresti




verifica la coloana de directie pe unde intra in podea. garnitura aia mare de sub acceleratie. are o catare si trebuie sa intre in podea.mie imi intra si nisip pt ca se ridicase garnitura aia in sus pe coloana de diresctie si sub ea era gaura de bagai mina. intra foarte greu la loc.


--------------------
Dacia Super Nova cu Ac. 2001
Detinator de Super Nova cu Ac si rugina.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
preghicialex
post 26 Nov 2007, 16:22
Post #6


Z


Group: Members
Posts: 240
Joined: 10 August 06




Off topic: Hai ca ai batut recordul... smile.gif Nu crezi ca omul ala din Decembrie 2002 si-a rezolvat submarinul? 5 ani smile.gif un nou record! Sa stii ca nu primesti recompense daca ai posturi multe. Scuze daca te am luat tare!


--------------------
X Y Z
Ex: SuperNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuly89ct
post 26 Nov 2007, 18:07
Post #7


Membru cu masina...


Group: Members
Posts: 404
Joined: 30 September 07
From: Constanta




auziti...dar in loc de mastic nu merge cu prenandez?sau cu silicon de imbinari pentru acvariu?biggrin.gif intreb pentru ca dispun de materialele astea si sa nu mai caut si mastic.As vrea sa bag pe la stopuri la garnituri ca'mi intra apa in portbagaj pe partea stanga.si sa astup si gaura aia prin care trece cablajul de la becuri pentru stop.


--------------------
BMW 525d E60 2006
"Nu e niciodata prea tarziu pentru a nu face nimic". Confucius
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 22:24
Forum Renault