DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> pedala de ambreiaj, merge mai greu

VeNoM386
post 28 Nov 2005, 20:44
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




In ultima vreme imi merge pedala de ambreiaj putin mai greu, parca nu o mai pot controla asa de bine. Cursa ei nu mai este continua peste tot, are niste zone in care parca se "blocheaza". Ma gandesc ca e de la arc si de la temperatura de afara, desi iarna trecuta nu a facut asa. Aveti idee ce poate fi ?


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Nov 2005, 23:33
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




S-ar putea sa fie si de la cablu. Caz in care il paste o schimbare


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 30 Nov 2005, 18:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Mie mi-au schimbat cablul de acceleratie. Aceleasi simptome. Cred ca si cel de ambreiaj incepe sa se duca... Am ~ 5500 km, e cam devreme. Dacia, ce sa-i faci!


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 20 Dec 2005, 20:37
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




Simptomele sunt asa : apas pana in capat pedala si cand incerc sa o readuc usor in pozitia normala parca merge in trepte. E enervant pentru ca nu o pot controla bine mai ales la semafoarele unde trebuie sa stau de n ori si de n ori trebuie sa misc masina care un metru in fata (Eminescu e cel mai bun exemplu).
O sa ma duc la un service, sper sa ma bage careva in seama, nu vreau sa aud ca asa face toate.


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danchitu86
post 20 Dec 2005, 23:20
Post #5


Membru cu BRB


Group: Members
Posts: 199
Joined: 24 September 05
From: Bucharest




Subscriu la ce a scris lungan, si eu am schimbat cablul de acceleratie acum vreo doua saptamani, la 1700km.
La tine, 70% ar fi cablu ce trebuie schimbat. La acceleratie a durat 30min, deci nu cred ca ar fi o problema prea mare de timp.
Bafta cu desteptii din service!


--------------------
Logan 1.4 MPI Albastru Marin 2005 Laureate
People's problem is not that they are mortal, but that they are suddenly mortal...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 22 Dec 2005, 09:25
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




Am fost la Motor Service azi dimineata la 8:00, cand am ajuns acolo nu aparuse problema inca (partea ciudata este ca problema apare numai cand masina este bine incalzita), s-au uitat baietii si au dat bagat niste ulei pe cablu.
Am vorbit azi cu un prieten caruia i s-a intamplat acelasi lucru pe un Clio, la fel pedala de abmreiaj agata si i-au schimbat o bucsa si inca ceva in cutia de viteze. Sper sa nu am aceeasi problema.


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Jan 2006, 00:21
Post #7


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.462
Joined: 1 November 04
From: sat




Ca tot e topic de ambreiaj...
Azi am incercat sa urc o bordura destul de inalta cu spatele. Am mai urcat-o eu si pana acu, dar nu mi-a mirosit a incins in masina decat la ultima tentativa, adica asta. Era un miros similar celui care mi-a aparut in momentul in care la vechea 1300 s-au calat sabotii pe spate-dreapta.

Nenea care era la garajul din apropiere mi-a zis "Prietene, ai 'ars' ambreiajul. De acum incolo o sa-ti patineze si o sa sfarsesti prin a schimba discul. Sfatul meu prietenesc e sa nu mai parchezi pe trotuarul asta si sa-ti cauti un alt loc de parcare, unde nu trebuie sa urci 20 cm de bordura. "

Cum pot sa imi dau seama daca s-a intamplat intr-adevar ceva grav?

This post has been edited by Illusi0n: 7 Jan 2006, 19:25


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 7 Jan 2006, 00:47
Post #8


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




E masina firmei deci nu este grav .


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Jan 2006, 00:50
Post #9


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.462
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(big2003 @ 7 Jan 2006, 01:47)
E masina firmei deci nu este grav .
*



Avand in vedere ca firma si masina apartin mamei...


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 8 Jan 2006, 22:06
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




nu-i chiar asa cu ambreiajul si prajeala lui.,...
daca scoate miros de incins odata nu inseamna ca s-a si dus....

incearca sa accelerezi brusc, pe la 40-50 kmh in treapta a 4-a sau a 5-a...


daca trage si demarezi treptat e ok,,,,

daca urca turatia si masina nu trage patineaza ambreiajul...
sau incearca sa pleci de pe loc cu frana de mana trasa bine, si vezi daca moare motorul, sau daca patineaza discul,,,,

desi, repet, nu cred ca s-a dus ambreiajul de la atata lucru...
bafta!

p.s. garantie nu mai ai?


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
babone
post 25 Feb 2006, 09:15
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 23 April 05




Cam aceeasi problema ca cea relatata de VeNoM386 a aparut si la loganul meu dupa 9000km si mers preponderent prin oras. La ridicarea piciorului de pe pedala de ambreiaj aceasta nu mai are o cursa lina, ci intrerupta la jumatate, unde scoate si un zgomot (un clanc!). Si la apasare se simte ca ar agata in acelasi punct al cursei, dar fiind in tensiune nu se simte asa de pronuntat.
Chestia e prezenta tot timpul, si la rece si la cald, si in mers si pe liber, si cu motorul oprit. De patinat nu patineaza si cuplarea se face lin deocamdata. Sa fie vre-o bucsa, lagar, ax sau arc al pedalei? Sau ghidajul cablului din peretele pedalier, pe unde am vazut ca trece cablul intr-un unghi tare ciudat, provocator de frecari si uzuri? Astea, ca si gresarea cablului s-ar rezolva usor, insa ma tem sa nu fie ceva provenit din corpul ambreiajului care se transmite la pedala prin cablu.


--------------------
Renault Megane 2.2 Estate 2008, 1.5dci 78kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 25 Feb 2006, 19:28
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




La Loganul de la serviciu (Laureate, 31.000 km) a aparut o vibratie ciudata a ambreiajului atunci cand il eliberez usor. Parca ar fi o frecare suplimentara a pedalei sau a cablului. Cand conduc mai mult prin oras este obositor.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
babone
post 26 Feb 2006, 19:12
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 23 April 05




Se pare ca la mine ceea ce simteam si auzeam la ridicarea pedalei de ambreiaj a fost de la un nenorocit de arc de rapel, mare si gros, situat pe axul pedalier, intre pedala de ambreiaj si cea de frana. Arcul asta are un joc mare longitudinal si se deplasase mai mult spre dreapta (spre pedala de frana). L-am tras inapoi, catre pedala de ambreiaj si a disparut problema! Acum nu stiu daca n-or fi ceva uzuri pe acolo sau ceva slabit, ca n-am prea vazut bine pe intuneric.


--------------------
Renault Megane 2.2 Estate 2008, 1.5dci 78kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
< Aiwa >
post 10 Mar 2006, 18:00
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 10 March 06




Buna tuturor......
La revizia de un an la Dacia Logan pe care am achizitionat-o pe 4 ianuarie 2005.......tipul de la dealer mi-a reglat ambreiajul...adica........mie imi prindea exact la mijlocul pedalei......ma obisnuisem cu pedala asa......insa el a spus ca e mai bine sa prinda putin mai jos.....astfel incat mi-a reglata pedala sa prinda ambreiajul mai jos putin......si implicit s-a scurtat cursa pedalei de ambreiaj......este ok si asa....chiar daca mi-a luat ceva timp sa ma obisnuiesc cu el asa.......in rest .......numai de bine...... smile.gif


--------------------
Renault Espace V Initiale Paris 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Mar 2006, 22:55
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




@< Aiwa >: Nu prea am inteles bine, punctele alea de apar prin mesajele tale sunt sbstitut la spatii sau la alte semne de punctuatie?
Ca mie nu mi se pare ca si-ar gasi locul in topica frazei.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 11 Mar 2006, 09:17
Post #16


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




biggrin.gif Are prea multe puncte de suspensie și nu are ce face cu ele...

< Aiwa >, te rugăm, mai pune și tu virgule pe ici pe colo, și nu mai folosi super fraze. Limba română e destul de flexibilă și poți spune ce ai de spus și din câteva propoziții, încheiate corespunzător cu un singur punct. Nu te supăra pe noi!


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paparazzi
post 14 Mar 2006, 20:35
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 5 March 06
From: Bucuresti




Ca este un topic depsre ambreiaj vin si eu cu o intrebare poate ma lamuriti.
Am un Logan Laureat 1.5dci ridicat acum 6 zile de la dealer. Intre timp masina are 500km la bord.
Ieri s-a intamplat ceva ciudat.
In timp drum spre munca pedala a inceput sa aiba o vibratie.
Vibratia se simte foarte tare in talpa daca doar ating pedala de ambreiaj ( fata sa il calc) si odata cu ea tremura si ceva prin bord.
Daca masina este in sarcina ( in mers) si ating la fel de slab ambreiajul nu am nici un fel de vibratii. De la ce sa fie?
Poate avea vre o legatura cu vremea de afara, adica umezeala etc.
Nu am intrat prin balti mari iar atunci cand eram nevoit sa trec prin apa, am cautat zona cu cea mai putina apa si trecerea am facut-o foarte lin, fara valuri care sa intre sub masina.
Ma luminati si pe mine ce poate sa fie?


--------------------
Dacia Laureate 1.5dci - B-XX-JAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 15 Mar 2006, 14:39
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




La mine persista problema, astazi de ex a trebuit sa merg prin bucuresti peste 70 KM, intre orele 11:30-14:00, cand este super trafic. Recomandati-mi si mie un service unde as putea rezolva problema.


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 27 Mar 2006, 16:24
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




QUOTE(babone @ 26 Feb 2006, 19:12)
Se pare ca la mine ceea ce simteam si auzeam la ridicarea pedalei de ambreiaj a fost de la un nenorocit de arc de rapel, mare si gros, situat pe axul pedalier, intre pedala de ambreiaj si cea de frana. Arcul asta are un joc mare longitudinal si se deplasase mai mult spre dreapta (spre pedala de frana). L-am tras inapoi, catre pedala de ambreiaj si a disparut problema! Acum nu stiu daca n-or fi ceva uzuri pe acolo sau ceva slabit, ca n-am prea vazut bine pe intuneric.
*



Si la mine se pare ca agata undeva. Am gasit arcul respectiv dar se pare ca nu are joc si nici nu e deplasat. Mai mult, zgomotul mi se pare ca vine de undeva de sub capota si nu de la arc. Cateodata se aude acel "clanc" si in frana de motor. O fi ceva pe la cutia de viteze?? Acum de cand s-a incalzit face intr-o veselie.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
< Aiwa >
post 28 Mar 2006, 07:45
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 10 March 06




Pt. klaus si DFA: va multumesc pentru remarci, o sa incerc sa tin cont pe viitor.


--------------------
Renault Espace V Initiale Paris 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sdobre
post 4 Apr 2006, 20:22
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 21 October 04




Si eu am aceeasi problema, mai ales cand se incalzeste si este foarte mult utilizat ambreiajul (in oras-plecare de pe loc). La revenirea usoara a pedalei, pe langa senzatia de frecare si vibratii (parca ar freca plastic pe plastic), se si aude un zgomot din zona pedalei. Daca a gasit cineva vreo solutie la problema sa ne zica si noua ca este tare enervanta.


--------------------
dacia logan ambition perla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 5 Apr 2006, 08:30
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Se pare totusi ca zgomotul provine de la arcul care tine tensionata pedala de ambreiaj. O sa incerc sa-l ung putin, poate rezolv problema.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 5 Apr 2006, 09:51
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




sdobre, eu am fost in service si mi-a uns cablul. Initial maimuta a zis ca trebuie reglat ambreiajul, dar i-am aratat ca problema era de gresare a cablului sau pedalei.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 7 Apr 2006, 12:12
Post #24


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Si la mine se gripeaza mai ales cand e rece afara. Oare nu e din cauza lipsei de ungere intre pedala si ax?


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 10 Apr 2006, 12:24
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




In week-end am uns arcul acela de la pedala de ambreiaj, dar nu a avut nici un efect. Agata in continuare. Cred ca o sa fac o vizita in service, singur nu pot sa-i dau de cap.
Am rezolvat insa cu cablul de acceleratie. Pana acum ungeam sufa doar in partea dinspre clapeta de acceleratie (partea vizibila). Acum am dat jos cablul si am turnat putin ulei pe el. E alta viata...


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 10 Apr 2006, 12:29
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




QUOTE(Sony @ 5 Apr 2006, 09:51)
sdobre, eu am fost in service si mi-a uns cablul. Initial maimuta a zis ca trebuie reglat ambreiajul, dar i-am aratat ca problema era de gresare a cablului sau pedalei.
*


si mie mi-au gresat cablul cand am fost la revizie ... alta viata


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sdobre
post 10 Apr 2006, 20:12
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 21 October 04




@SONY, degeaba ai uns pedala si cablul. Astazi, cand am ajuns acasa si motorul era cald, iar ambreiajul se manifesta in felul cunoscut, am deschis capota la motor (dupa ce l-am oprit) si am pus-o pe nevasta-mea sa apese pe pedala de ambreiaj sa aud de unde vine zgomotul. Din pacate se aude chiar la furca ambreiajului, de undeva din interiorul cutiei de viteze. Nu stiu daca se poate face ceva in situatia asta, dar oricum nu va mai chinuiti sa ungeti in alta parte.


--------------------
dacia logan ambition perla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupu86
post 10 Apr 2006, 22:53
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 5 April 06
From: arad




daca loganu este in garantie..si doresc sa -mi regleze ambreiajul sa prinda mai jos..costa ceva? rolleyes.gif


--------------------
Renault Megane III Grandtour Bose Edition 2012 1.6 dci 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 11 Apr 2006, 10:39
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




QUOTE(sdobre @ 10 Apr 2006, 20:12)
@SONY, degeaba ai uns pedala si cablul. Astazi, cand am ajuns acasa si motorul era cald, iar ambreiajul se manifesta in felul cunoscut, am deschis capota la motor (dupa ce l-am oprit) si am pus-o pe nevasta-mea sa apese pe pedala de ambreiaj sa aud de unde vine zgomotul. Din pacate se aude chiar la furca ambreiajului, de undeva din interiorul cutiei de viteze. Nu stiu daca se poate face ceva in situatia asta, dar oricum nu va mai chinuiti sa ungeti in alta parte.
*



La tine zgomotul se aude si cand stationezi si calci pedala de ambreiaj? La mine nu face decat in mers.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 11 Apr 2006, 15:32
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




@sdobre, la mine nu se auzea nici-un zgomot. Problema era ca mergea un pic in hopuri. Se simtea doar cand dadeam drumul foarte usor pedalei.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:37
Forum Renault