DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Greșeli gramaticale, Propunere de modificare regulament

DragosP
post 8 Dec 2005, 14:08
Post #1


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Plecând de aici , și urmărind continuarea, sper că veți înțelege de ce propun următoarele...
So, tolerându-se greșelile gramaticale, nu înțeleg de ce nu se tolerează limbajul (de 3 lei vechi) tip irc. (și nu mirc cum aiurea este denumit). Am auzit și văzut pe mulți spunând că s-au grăbit să scrie și n-au fost atenți. Bullshit, asta nu ține, la clasa I eu luam rigle peste palme și castane-n cap dacă veneam cu chestii de-astea. Scriind corect, te respecți pe tine, și, mai ales respecți pe ceilalți. Așa că propunerea mea este ca greșelile gramaticale (aici aș exclude erorile de typo evidente, cu toate că ...) să fie pe picior de egalitate cu folosirea unui limbaj tip irc. Nu scrii corect? Ia la tata niște warn-uri, ban-uri s.a.m.d până te prinzi că ești român și ca atare trebuie să scrii corect românește. Nu-ți convine? Verde!


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 8 Dec 2005, 14:12
Post #2


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Cred ca asta deja se face. Si nu de putine ori moderatorii sau ceilalti "colegi" au atras atentia. Si s-a lasat cu mustari sau warn-uri.


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uncle-Sam
post 8 Dec 2005, 14:17
Post #3


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




De acord cu DragosP! Eu nu ii inteleg pe cei din Transilvania: cum puteti scrie cu accent de ardelean (II bine sa umflu prea tare cauciucurile? Nu ii pericol sa explodeze?)? Nu am nimic cu oamenii de acolo, dar avem o limba pe care O SCRIEM toti la fel. Vorbitul e altceva


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 8 Dec 2005, 14:18
Post #4


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(Lexy @ 8 Dec 2005, 14:12)
Cred ca asta deja se face. Si nu de putine ori moderatorii sau ceilalti "colegi" au atras atentia. Si s-a lasat cu mustari sau warn-uri.
*


De acord, și eu am făcut-o de câteva ori. Trasul de atenție nu-i totuna cu aplicarea unei mici corecții smile.gif Și dacă nu-i scris clar undeva, se pot isca oricând discuții privind măsurile discreționare eventual luate de moderatori.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 8 Dec 2005, 14:19
Post #5


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




prin scriere incorecta te referi si la neutilizarea diacriticelor? pentru ca eu unul m-am invatat sa scriu repede pe tastatura in layout englezesc si o sa prefer sa nu mai scriu nici un reply decat sa stau 2minute/rand.

daca e vorba numai de scrierea incorecta gramatical sunt total de acord.

This post has been edited by bertro: 8 Dec 2005, 14:21


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 8 Dec 2005, 14:20
Post #6


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Dragos, din 23 mil de romani citi scriu si vorbesc gramatical corect?
Ceea ce propui tu, ar face o discriminare. Pentru ca sunt membrii pe forum care dintr-un motiv sau altul n-au studiat la "singe" gramatica si care mai fac unele greseli gen "sa" si "s-a" etc., dar care vin cu idei si solutii foarte bune la capitolul tehnic de exemplu.

Si prefer sa trec cu vederea unele dezacorduri gramaticale cind imi spune " ca surubul X se desface cu cheia Y".


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 8 Dec 2005, 14:22
Post #7


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Eu mai tot timpul am warn-ul 10% ptr limbaj irc asa ca moderarea nu doarme, nu-i asa baieti? radmasa.gif


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 8 Dec 2005, 14:23
Post #8


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Nu tine. O sa explic mai tarziu de ce. Abia cand ajungi sa faci ceva timp munca de moderare iti dai seama ca e ceva mai complicata situatia.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 8 Dec 2005, 14:23
Post #9


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(bomicabomic @ 8 Dec 2005, 14:20)
Dragos, din 23 mil de romani citi scriu si vorbesc gramatical corect?
*


HUH? Și ce-mi pasă mie că nu știe acordul subiectului cu predicatul? Atunci de ce ne plângem că suntem invadați de manele, că se calcă cu mașina rondurile de flori, că ne bubuie demenții cu petarde în cap? Câți din 23 mil au petarde?? blink.gif
Pe de altă parte, discrimare my ass, la fel se poate spune și despre irc.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Dec 2005, 14:24
Post #10


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Si eu am vazut la multa lume scris "ii" in loc de este, sau "is" in loc de sunt....si m-am documentat si e corect dpdv gramatical..mai taranesc da corect..desi ma deranjeaza foarte tare asa o exprimare....adica cui e lene sa scrie "sunt" scrie "is" si a rezolvat...dar suna ca la coada vacii...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 8 Dec 2005, 14:26
Post #11


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




hm...la mine se mai produc din cauza tastaturii de laptop, da'...revin si editez wink.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Dec 2005, 14:28
Post #12


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(RIon @ 8 Dec 2005, 14:26)
hm...la mine se mai produc din cauza tastaturii de laptop, da'...revin si editez wink.gif
*




dar ce-ar fi sa-ti dai warn? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 8 Dec 2005, 14:29
Post #13


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Hai sa nu amestecam borcanele: o chestie este limbajul de tip IRC, alta chestie greselile gramaticale grave si alta chestie treaba cu ardelenii. Daca cineva se simte lezat ca eu mai scriu si cu "io" atunci sa vada si aspectul celalalt, adica limbajul de tip "sudist". De exemplu, ce inseamna "decât"?

Si, cu dedicatie pentru initiator: ce inseamna scris corect? Astea (acestea) e permise?
QUOTE
So, tolerându-se greșelile gramaticale

QUOTE
Bullshit, asta nu ține



--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uncle-Sam
post 8 Dec 2005, 14:30
Post #14


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 8 Dec 2005, 16:24)
Si eu am vazut la multa lume scris "ii" in loc de este, sau "is" in loc de sunt....si m-am documentat si e corect dpdv gramatical..mai taranesc da corect..desi ma deranjeaza foarte tare asa o exprimare....adica cui e lene sa scrie "sunt" scrie "is" si a rezolvat...dar suna ca la coada vacii...
*



Imi vine greu sa cred ca se accepta regionalismele astea in SCRIS. O sa ma interesez


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 8 Dec 2005, 14:32
Post #15


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




Eu îl propun pe Știe Tot v. 1.1. Dealtfel l-am mai propus câte unora, dar fără a-i jigni. Totuși, nu putem avea pretenția să fim toți erudiți. wink.gif

QUOTE(ghc @ 8 Dec 2005, 15:29)
... adica limbajul de tip "sudist". De exemplu, ce inseamna "decât"?


Ăla e limbaj tipic găzăresc, de la Ploiești. Acolo se spune:
"Avem decât pâine la pachet." Corect fiind "nu avem decât pâine...", "Avem numai (doar) pâine..." DECÂT, se folosește doar în varianta negativă. E frecventă greșeala, la fel cu "flagrantul" dobitocilor de pe la TV, când corect e "flagrant delict", flagrant nefiind altceva decât un adjectiv și nu substantiv.

This post has been edited by ursamajor: 8 Dec 2005, 14:49


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 8 Dec 2005, 14:32
Post #16


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Am scris ca le editez! tongue.gif
Nu cred ca putem educa pe cineva, si nici moderatorii nu isi vor pierde vremea cu dictionarul ortografic si ortoepic in mana!


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walleye
post 8 Dec 2005, 14:33
Post #17


Membru


Group: Banned
Posts: 159
Joined: 28 June 05
From: Timisoara




QUOTE(Uncle-Sam @ 8 Dec 2005, 14:17)
De acord cu DragosP! Eu nu ii inteleg pe cei din Transilvania: cum puteti scrie cu accent de ardelean (II bine sa umflu prea tare cauciucurile? Nu ii pericol sa explodeze?)? Nu am nimic cu oamenii de acolo, dar avem o limba pe care O SCRIEM toti la fel. Vorbitul e altceva
*



apoi tata accentu' ii chestie de vorbire, nu de scriere. si doua la mina, e corect si cu ii, din cite stiu io. e forma a verbului "a fi", asa cum "io" e forma a lui "eu". si daca e sa se faca atita scandal pe asta, atunci IO sustin ca posturile mele au valoare literara si reprezinta stilul meu slefuit in douaj' de ani de vacante in caras-severin si bihor si sa dea dracu' sa va luati de mine pe tema asta ca va bag o plingere la oficiul EU pentru minoritati ca ma discriminati ca nu mai intra romania in veci in ioroopa si cind afla guvernu' ca am fost refuzati pe motiv de discriminare etnica pe daciaclub va ia mama dracu', va scoate marinaru' in afara legii si o sa fie interzis prin constitutie sa circuli in dacie si renault o sa dea faliment din cauza instabilitatii produsa de prabusirea uzinei de la pitesti din lipsa de piata si or sa se piarda slujbe si va va uri o tara intreaga, fiarelor cu fata umana mai putin marty care-i inuman, si atunci sa vedeti voi daca n-o sa regretati ca v-ati luat de mine ca scriu cum gindesc adica bihobanateneste si in fond si la urma urmei pina nu-i lege in codul penal pentru prostie voi ce va excitati atita?

mai serios, nu facem creatie literara. cred ca o definitie mai corecta ar fi "vorbire scrisa", daca se poate asa ceva. poate la tutoriale sa se bata la popou aia care n-au facut o verificare a textului dar in rest? unde mai e farmecul sa te injuri cu diversi pe forum, daca trebuie s-o faci cu dex-ul in fata?

LE: mi-a scapat un "legi" in loc de "legii"

This post has been edited by walleye: 8 Dec 2005, 14:34


--------------------
Alco Century 628 - Monon 404
nu hraniti moderatorii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 8 Dec 2005, 14:34
Post #18


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Eu am aproape toate posturile editate desi rar adaug ceva, si atunci scriu explicit "LE:" sau "Later edit:". Pur si simplu nu prea ma asculta tastatura si cand vad ce am scris trebuie sa revin.
Eu propun ca orice eventuala sanctiune pentru scriere defectuoasa sa se aplice daca userul n-a editat postul dupa sa zicem o ora.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 8 Dec 2005, 14:35
Post #19


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Uncle-Sam @ 8 Dec 2005, 14:30)
Imi vine greu sa cred ca se accepta regionalismele astea in SCRIS. O sa ma interesez
*


Uite o sursa: http://dexonline.ro/search.php?cuv=fi&source=, al treilea alineat din Dictionarul Ortografic.


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 8 Dec 2005, 14:36
Post #20


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(DragosP @ 8 Dec 2005, 14:23)
Atunci de ce ne plângem că suntem invadați de manele, că se calcă cu mașina rondurile de flori, că ne bubuie demenții cu petarde în cap? Câți din 23 mil au petarde?? blink.gif
*


Asta n-are nici o treaba cu gramatica.
Sunt o multime de nea Ion, tanti Maria, care n-au decit 4 clase si se comporta in societate ca si unul cu 2 facultati, de multe ori chiar cu mai mult bun simt.



--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 8 Dec 2005, 14:40
Post #21


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(b64chr @ 8 Dec 2005, 15:34)
Eu propun ca orice eventuala sanctiune pentru scriere defectuoasa sa se aplice daca userul n-a editat postul dupa sa zicem o ora.
*


Cine sta sa cronometreze ora aia?Stau moderatorii cu fluierul la gura?Asta e ai gresit, te-au ars si gata!
Nu todeauna esti la calculator daca primesti o avertizare ca sa corectezi imediat. Si eu am patit-o, mi-am editat postul da warnul a ramas asa ca chill.


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 8 Dec 2005, 14:45
Post #22


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




As mai mentiona ca desi am un respect deosebit pentru limba noastra si intotdeauna ma preocupa calitatea lingvistica a mesajelor mele, am folosit diacritice doar cand se putea crea confuzie.
Deci, sunt pentru scriere corecta dar contra unor reglementari severe pe aceasta tema. Atunci ar trebui angajati moderatori profesori doctori docenti hororis causa in limba romana...


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uncle-Sam
post 8 Dec 2005, 14:46
Post #23


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(ghc @ 8 Dec 2005, 16:35)
Uite o sursa: http://dexonline.ro/search.php?cuv=fi&source=, al treilea alineat din Dictionarul Ortografic.
*



blush.gif frumoooos! Ma intreb cand o sa fie acceptat limbajul irc. (deh, majoritatea cuvintelor din acest limbaj sunt abrevieri)


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 8 Dec 2005, 14:47
Post #24


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




nu sunt de acord.

eu stiu ca ar fi misto (da, sunt un ignar gregar) sa facem si fundatia culturala daciaclub, si disco-clubul esoteric daciaclub, si parohia daciaclub si asa mai departe.

observatiile ar fi urmatoarele:
1. pe aici mai vin si oameni strict cu probleme (tehnice, rugina, gainat de cioara) - daca chestiunea e cat de cat inteligibila, eu zic ca un raspuns tot ar trebui sa te lase inima sa-l dai

2. se adopta noile norme ale academiei? ma rog...chiar daca nu se adopta (si se refuza la modul manifest sau se lasa chestia calaie) exista totusi dispute in diverse parti ale lexicului, sintaxei, vocabularului s.a.m.d. (DEX won't help)

3. problemele astea sunt destul de greu de urmarit si e o munca sisifica pentru moderaturi. cred ca adoptarea unei astfel de masuri va fi urmata de un val de demisii (glumesc pe jumatate).

4. cu...sau fara diacritice? - either way, jumate din prezentii useri sunt loviti.

ca sa nu mai amintesc de certuri, trimiteri la dex, verba, gutenberg, Sfantu' Maftei samd. intr-un mixaj multicolor de opinii, bordeie, obicee.

maximum as zice ca topicul ala (era altul, nu asta) care trata diversele greseli intalnite sa fie pus sticky aici la Cafenea si cam atat.

This post has been edited by Lolek: 8 Dec 2005, 14:52


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 8 Dec 2005, 14:55
Post #25


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Eu am propus de cateva ori sa se faca 'lipicios": Limba asta romana ..... offf ....


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 8 Dec 2005, 14:58
Post #26


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Mai Dragos..macar asa, o bere acolo...sa nu te reclam la OSIM biggrin.gif ! Auzi, io nu eram 100% serios acolo din aceleasi motive ca domnul Ake...e enorm de lucru


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 8 Dec 2005, 15:32
Post #27


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




@ Lolek, "moderaturi", aih? icon_mrgreen.gif
--------------------------------------------------

mda...am promis ca revin
din cele 1001 de motive pentru care nu vad apicabila chestia o sa punctez cateva, unele sunt deja mentionate anterior.

- e greu de stabilit care e nivelul acceptabil. probabil ca daca ar intra Liiceanu sau Patapievici pe site ar fi oripilati si de posturile celor mai corecti dintre noi

- sa nu uitam ca forumul e o sursa de informatii rapida, nu o sezatoare literara. Multi intra de la birou intre doua frecari de ridiche ba din partea sefilor, ba catre subalterni. Browserul cu daciaclub e probail de cele mai multe ori strecurat intre un tabel excel, doua editoare de texte si trei programe de grafica. Simultan mai sunt si shpe ferestre de messenger unde se schimba dulcegarii cu colegele de liceu. Asa ca devine destul de greu sa faci o reverificare a postului pe forum

-foarte multi prefera sa-si intareasca formularile scrise pentru mai multa expresivitate cu diverse artificii ce tin mai mult de vorbire sau mimica. E greu sa cataloghezi aceste posturi ca fiind gresite gramatical.

- cine mama naibii sta sa citeasca mii de posturi pe zi? Chiar daca ar fi un moderator atat de constiincios, la un moment dat posturile cu greseli ajung atat de multe incat, matematic vorbind, timpul pentru corectare/warn ( ba unii mai vor si PM) devine insuficient

-in consecinta, o buna parte din munca de moderare se face pe baza de REPORT-uri. Daca s-ar incepe folosirea butonasului pentru greseli gramaticale, ar incepe o avalansa de mesaje si s-ar face o varza ca in discutia aia despre PearlHarbor unde pana la urma s-a dovedit ca toata lumea avea dreptate

mai sunt motive,
dar moderatorii mai si munceste fratilor....


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 8 Dec 2005, 16:16
Post #28


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




E o idee tampita!
Este ipocrizie curata asta. DragosP, nu ma fa sa iti vanez posturile smile.gif Sunt convins ca daca iau la puricat, din cele peste 130 de posturi, gasesc minim vreo 2-3 cu greseli. Oricine poate numeri intr-un moment mai nasol, sau nu se stie cum se strecoara un backspace si iti sterge linuta. Eu am patit-o de cateva ori, am observat si am editat. Poate a stat asa 10 minute, o ora, important e ca acea greseala nu a fost facuta din incultura.
Am acusi 1000 de posturi si sincer uitandu-ma printre primele mele posturi, am gasit 2 cu greseli gramaticale. Asta nu inseamna ca nu stiu cand se scrie "sa" si "s-a"! Se poate gresi!
Eventual de facut un topic in care sa luam la misto pe veterani, simtinudu-se astfel sa scrie din ce in ce mai corect. Nu datul cu parul e solutia, stii tu ca "ridendo castigat mores". Si eu am observat anumiti useri care gresesc in mod repetat, si le-am atras atentia pe PM.
Este un criteriu subiectiv de a dat BAN sau WARN.
Daca se inventa prostometru era o treaba, dar inca nu!
Sa se repecte limba in privinta englezismelor! Si a IRC-ismelor.
Nici bagand "SO" in propozitii scrise in limba romana nu e tocmai corect, sa stii.

Si eu recunosc ca de la o vreme m-am invatat sa scriu cu "is"!
Si daca veti citi opere de-ale marilor scriitori, veti vedea ca e f des folosita forma.
argon, cu coada vacii, m-ai lasat puff smile.gif E o forma CORECTA din punct de vedere gramatical. Si crede-ma ca nu esti cel mai potrivit sa faci astfel de afirmatii, numai eu ti-am atras atentia la 2 greseli grave!

EDIT: DragosP, de ce ai scris totusi cu diacritice? E pierdere de vreme. Imi ia mult mai mult sa scriu cu asa ceva, si nici nu cred ca e necesar. Daca un cuvant necesita diacritice pt. a nu fi confundat, da. Dar asa nu are rost, e pierdere de vreme.

This post has been edited by Steffyx: 8 Dec 2005, 16:17


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 8 Dec 2005, 16:33
Post #29


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




QUOTE(Steffyx @ 8 Dec 2005, 17:16)
DragosP, nu ma fa  sa iti vanez posturile


Nu mă face! Greșeală frecventă. icon_mrgreen.gif

QUOTE(Steffyx @ 8 Dec 2005, 17:16)
DragosP, de ce ai scris totusi cu diacritice? E pierdere de vreme. Imi ia mult mai mult sa scriu cu asa ceva, si nici nu cred ca e necesar. Daca un cuvant necesita diacritice pt. a nu fi confundat, da. Dar asa nu are rost, e pierdere de vreme.
*



E respect de sine, față de aproape și față de limba română maternă, vorbită și de tine. Toți străinii utilizează diacriticele. wink.gif

This post has been edited by ursamajor: 8 Dec 2005, 16:36


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 8 Dec 2005, 17:25
Post #30


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




"...cu sfintele tale rugaciuni, si imparatiei lui Dumnezeu ma fa partas cu toti sfintii..."
si exemple sunt multe! Este iara (nu cauta, ca e forma acceptata) corect din pct. de vedere gramatical.
Si cu respectul, ce sa zic, si prescurtarile inseamna ca ofenseaza limba romana. Intr-o lucrare, un test, o scriere, orice, nu scriu fara diacritice. Cand o sa scriu pe hartie fara diacritice, atunci e lipsa de respect.


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 11:21
Forum Renault