DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lichid frana

klaus
post 6 Dec 2003, 16:04
Post #1


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Thanks to Dave Zeckhausen :
Lets look at what the DOT ratings mean. The table below shows the MINIMUM wet and dry boiling points for DOT 2, 3, 4, and 5 brake fluid in degrees fahrenheit.
DOT 2 DOT 3 DOT 4 DOT 5
Dry Boiling point 374 401 446 500
Wet boiling point 284 311 356


The DOT 2 spec is for drum brakes and is obsolete. If you have any DOT 2 in your garage, throw it away! DOT 5 is for silicone brake fluid. Silicone brake fluid (DOT 5) should be avoided because it is not compatible with regular brake fluid, it is hard to pour without introducing bubbles and thus results in soft pedal feel, and moisture still gets into your system and will pool in low areas like your calipers and encourage rapid corrosion. STAY AWAY!

That leaves DOT 3 and DOT 4 fluids. These fluids are compatible with each other and may be interchanged or mixed with no ill effects.

Let's look at some popular brake fluids and their boiling points:

Fluid DRY WET
Castrol LMA DOT 3/4 446 311
Ford Heavy Duty DOT 3 550 290
ATE Super Blue Racing 536 392
ATE TYP 200 536 392
Motul Racing 600 585 421
Castrol SRF 590 518
Performance Friction 550 284


Castrol LMA is very good at rejecting moisture and may be kept in your brake system for a couple years. The LMA stands for "Low Moisture Activity". This is the minimum quality stuff that I would use in my Impala. It comes in plastic containers which do not have a long shelf life. Don't buy lots of this stuff at a time because moisture can make its way through the plastic containers.

Ford Heavy Duty DOT 3 is VERY inexpensive and is popular among racers because of its excellent dry boiling point. It absorbs moisture quickly, but the racers don't care since they change their fluid frequently. Comes in metal cans so it may be stored. I would not use this in my Impala for the street.

ATE Super Blue Racing and ATE TYP 200 are the same brake fluid in two different colors (blue and amber, respectively). BMW recommends this brake fluid for their street cars because it, like Castrol LMA, absorbs moisture very slowly. The advantage over LMA is that ATE has a much better wet boiling point. You can put this stuff in your car and forget about it for a long time. An excellent choice for a weekend track car which also sees regular street duty. Comes in metal cans. This is what I use in all my street cars.

Motul Racing 600 is a very exotic and expensive synthetic fluid with high wet and dry boiling points. I use this exclusively in my race cars. Too expensive for the street and requires frequent changing due to its hygroscopic nature. Sold in plastic bottles. It is not suitable for the street because it absorbs moisture quickly.

Castrol SRF is a hyper-exotic and hyper-expensive brake fluid that is generally used by wealthy Porsche owners at track events. I've seen prices of $78 per liter for this stuff. Sold in metal cans. I can't afford this stuff!

Performance Friction High Performance DOT 3 has a good dry boiling point but a crummy wet boiling point. It comes in metal cans which is good for shelf life and sells for $7.87 per 16 ounce container. If you are even considering this fluid, I would go with the cheaper Ford Heavy Duty DOT 3. In either case, change this fluid frequently due to the poor wet boiling point.



--------------------------------------------------------------------------------

Thanks to Leigh Smith for the following information on the impact of moisture content in brake fluid :

The amount of moisture in brake fluid definitely affects its performance. The big problem is it is absorbs moisture quickly. Over a relatively short period of time brake fluid will absorb moisture from the air. SAE field tests have shown that the average one year old car has 2% moisture in the fluid. A random test of vehicles in the U.S. showed an average water content of 2.6% for vehicles with an average age of 8 years. And 25% of these vehicles had water content greater than 4%.

As water content in brake fluid increases over time, the boiling point decreases. Fluid with a reduced boiling point (or high water content) can create vapor by boiling in the caliper, or wheel cylinder. The result is sudden brake failure. And water in the brake fluid can contribute to corrosion of parts such as steel pistons and ABS modulators.

The end result is even though DOT 3 fluid is "rated" at greater than 401oF, in the typical 3 to 4 year old car with 3 to 4% moisture content, it could boil under 300oF. And if it has got more than 4% moisture, you may as well be running straight water!

Moral: Flush your brake fluid every year or so. But only if you would like it to work well scarcely an inch away from those toasty 500oF rotors on your SHO during a couple of hard stops! Or would you rather have a squishy pedal?

Technical data courtesy of Leica Refractometers. www.leica-ead.com.

Sursa: http://www.shotimes.com/SHO3brakefluid.html


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 24 Jun 2005, 01:16
Post #2


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




Ce e chestia aia de sus ca nu inteleg mai nimic. Nici n-am timp acum sa studiez mai bine. Chestia e ca am o intrebare si am dat search sa vad daca s-a mai postat si n-am gasit nimic, decat topicul asta care are legatura cu problema mea. Problema e: la Dacia mea a inceput sa se aprinda becul rosu BRAKE (ala dreptunghiular). Tata zice ca tre completat lichidul de frana si sa cumpar o sticluta de 200-250 ml. Eu am vrut sa verific ca chiar asta e cauza. Stie cineva? Mentionez ca, din cate stiu, are servofrana. Si inca franeaza binisor, dar... Ce lichid ar fi mai bun si compatibil cu ce am deja in Dacie (habar n-am ce am dar ce s-o pune de obicei) ?

This post has been edited by Cornel001: 24 Jun 2005, 01:18


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 24 Jun 2005, 11:22
Post #3


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




pune dot 3 !ai grija daca se aprinde indicatorul poate ai lichid doar pe conducete!atentie!!!!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 24 Jun 2005, 18:50
Post #4


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




Mersi de raspuns! Am fost si am luat dot3. Si raspunsul tau m-a lamurit mai bine ce vroia sa zica articolul de mai sus citat de klaus wink.gif


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 24 Jun 2005, 23:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




M-am tot întrebat, oare ce se depreciază la lichidul de frână de tot susțin producatorii de autoturisme ca trebuie schimbat lichidul de frână. Acum am înțeles și problema se pune în special la șoferii cu un stil de conducere mai sportiv.
Un post interesant...


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 26 Jun 2005, 16:09
Post #6


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Lichidul de frana e hidrofil (cred ca asta e termenul..), adica "atrage" apa, si asfel ijn timp "inglobeaza" apa, ceea ce face ca sa ii scada temperatura de fierbere, scad astfel performantele franarii, etc. In plus tevile circuitului de franare se corodeaza de la apa.
S-ar putea sa conteze si stilul de condus; am vazut mai demult un tabel cu producatorii de autoturisme si perioada sau nr de km cand trebuie schimbat lichidul de frana. Majoritatea erau cu 1 sau 2 ani, si ca nr km 20k-60k. Singura exceptie era Ferrari cu 6 luni sau 5mii km !


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 27 Jun 2005, 11:46
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Ca o intrebare de dumb...

Pe la noi in romanica se gaseste pe rafturile magazinelor, un lichid de frana TIP N... Asta de care e? unde se regaseste intre cele enumerate de klaus...dot 3, 4...???
E in sticlute de plastic de 250 si 500 ml, de culoare gri, si o eticheta alb cu visiniu...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 27 Jun 2005, 13:19
Post #8


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Am vazut si eu....cred ca este tip DOT 3 (e recomandat pt Dacii), si la Dacia pana acum cativa ani se folosea DOT 3.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 30 Jun 2005, 20:08
Post #9


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




tip N este dor 4 sau dot 3!adica pt ale noastre!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciumonk
post 30 Jun 2005, 20:24
Post #10


EPURUL UCIGAS


Group: Members
Posts: 429
Joined: 10 April 04
From: Oradea




SYL, lichidul de frana nu e "hidrofil".E higroscopic.Adica absoarbe apa.


--------------------
Fiat 500,Fiat 600 `64 Fiat 600 VTM, `65 VW 1200 - BH-xx-xxx;BH-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 30 Jun 2005, 21:25
Post #11


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




Klaus a uitat sa precizeze ca temperaturile de acolo sunt in grade Farenheit (conversia: http://www.scorpiosite69.freeserve.co.uk/temperature.htm ).

Un lichid de frana interesant, cu pret de 3,9 euro/250 ml este si Pentosin (Dot4) - ptr Dacie e super ok. Are aceleasi performante ca si ATE Super Blue si e mai usor de gasit.


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau lcf
post 30 Jun 2005, 23:21
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 23 February 05
From: Constanta




am luat azi 2+2 , 120.000 cica e bun,cred ca e bun, astea romanesti(bidon negru,eticheta visinie i bidon albastru,eticheta galbena) mananca garniturile. sant patit.


--------------------
Volskwagen Corrado 1995 - CT 29 VRG
VW Corrado VR6 2.9 & Opel Astra G caravan 2.0 DTL.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Nov 2005, 19:37
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




As vrea sa mai punctez niste lucrururi:
Lichidele de frana sunt clasificate de Department of Transportation (DOT) cu un numar DOT. Aceste numere au la baza atat componenta chimica cat si performantele pe care trebuie sa le aiba lichidul de frana. Acest numar DOT mentioneaza caracteristicile minime pe care trebuie sa le aiba lichidul (asta inseamna ca un lichid DOT 3 de la o firma sa corespunda binemersi la caracteristicile DOT 4)
Din punct de vedere chimic, lichidele de frana se impart in doua categorii:

1. DOT 3, 4 si 5.1 sunt bazate pe Glycol. Rezistenta la caldura a lichidelor pe baza de glycol scade dramatic odata cu absorbtia de apa, chiar si in cantitate f. mica.
Lichidele pe baza de glycol sunt higroscopice. Ele atrag apa si din surse f. butin vizibile (ca de ex., odata ce capacul a fost desigilat, lichidul incepe sa absoarba apa. De aceea nu este indicat utilizarea unui lichid de frana aflat intr-un recipient la care nu se stie de cand este deschis; sau abssoarbe prin garniturile sistemului de franare, pe care daca nu se depune apa de la ploaie, se condenseaza din atmosfera)
Procentul de apa din lichidul de frana creste cu ca. 1-2% in fiecare an de utilizare
Apa in lichidul de frana scade punctul de fierbere a lichidului si mareste capacitatea de compresie a lichidului (lucru de evitat).
Acesta este motivul principal pentru are la cca. 2 ani lichidul de frana trebuie schimbat.

2. DOT 5 sunt bazate pe silicon.
Lichidele bazate pe silicon nu sunt higroscopice si nu absorb apa din aer, insa apa tot poate ajunge in instalatia de franare. Aceste molecule de apa conduc la scadere punctului de fierbere a lichidului si la coroziune (apa nu se amesteca cu lichidul si circula sub forma de "bule" prin circuit)

I. Lichide bazate pe glycol (dot 3, 4, 5.1)
Acestea sunt lichidele folosite in mod normal in sistemele de franare. culoarea lichidului atunci cand este "curat" este o culoare usor galbuie sau transparenta. Daca lichidul capata o culoare maronie sau negra, ar trebui schimbat.
DOT 3 - are punct de fierbere la cca. 205 C,
DOT 4 - punct de fierbere la cca. 230 C. Lichidele DOT 4 sunt mai higroscopice decat cele DOT 3, si de aceea pot ajuge destul de repede sa aiba aceleasi caracteristici cu cele DOT 3
DOT 5.1 - punct de fierbere la cc. 260 C. Este conceput pentru sistemele de franare cu ABS care au modulatoare (valve de control) si care au cerinte suplimentare fata de cele DOT 3, 4.
Mai este cunoscut si ca DOT 4 plus.
Niciodata sa nu se foloseasca lichide bazate pe silicon (DOT 5) in locul celor bazate pe glycol (DOT 3, 4 sau 5.1)

II. Lichidele bazate pe silicon (DOT 5)
Lichidele bazate pe silicon nu absorb apa, deci isi pastreaza mai mult caracteristicile de fierbere decat cele bazate pe glycol.
Utilizarea lichidelor pe silicon nu inseamna ca nu trebuie schimbate regulat. Astfel, desi nu absoarbe apa, totusi aceasta isi gaseste loc de intrare in sistem, scazand astfel punctul de fierbere, si formand picaturi si bule care corodeaza elementele de metal ale sistemului de
Acestea se folosesc cu precadere la masinile de expozitie (nu ataca si strica vopseaua), karturi, motociclete, vehicule militare si la bicicletele cu frane hidraulice.

Lichide si cantitati:

Supernova lichid SAE J 1703 DOT 4, 0.650l
Solenza lichid SAE J 1703 DOT 4, 0,450l
Logan lichid SAE J 1703 și DOT 4, 0,5l


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 21 Jan 2006, 15:05
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




as vrea sa stiu si eu cam ce lichid de frana (marca) este bun pt daciile berline. Daca a cumparat cineva un lichid de frana si a fost multumit de el. Eu am folosit dastea romanesti...si pot sa spun ca sunt jalnice.Am toata instalatia de franare noua pe masina.Tot aud ca depinde si ce fel de lichid de frana folosesc, de ex: unu romanesc costa 50.000 iar la aceeasi cantitate unul strain costa 200.000. As vrea sa stiu cam ce lichide de frana folositi si daca se poate si niste preturi.


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 23 Jan 2006, 11:24
Post #15


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




pai dot 3.nu stiu pretul.de firma nu stiu ce sa-ti recomand.total ar fi bun sau unele nemtesti


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hedonis
post 25 Jan 2006, 12:36
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 August 04
From: Bucuresti




totusi am o nelamurire!!! de ce lichid de frane DOT5 nu este recomadat la ..ex. Dacia Supernova ????

astept un raspuns cu un real interes, pt. ca trebie sa-l schimb
Si ce producator este mai bun pt. SRN?? si ce categorie??


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Jan 2006, 13:21
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. Pentru ca lichidele de franare pe baza de glicol (DOT 3, 4, 5.1) nu sunt compatibile cu cele pe baza de silicon (DOT 5) (lumea zice ca formeaza la amestecarea lor niste "gume" care nu fac bine circuitului sub presiune, si devine extrem depericuloasa franarea cu acei compusi in circuit). Eu din cate stiu, cele doua nu se amesteca intre ele si astfel ramane pe circuit lichid glicolic, care atrage umezeala, si care va creste astfel inevitabil compresibilitatea lichidului si va scadea punctul de ferbere.
2. Pentru ca lichidele bazate pe silicon nu sunt compatibile cu piesele de "cauciuc" pe baza de siliconi
3. Lichidele de franare pe baza de silicon se "lipesc" de rezidurile din circuitul de franre (murdarie, resturi de la garnituri rezultate in urma uzurii) si pot crea niste "gelatine" care pot infunda circuitul.
4. Lichidele DOT 5 sunt scumpe (si la noi nu prea se gasesc)
5. Lichidele DOT 5 sunt mai expuse la aer mai mult in instalatie (nu se poate face aerisirea complet).


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hedonis
post 25 Jan 2006, 17:40
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 August 04
From: Bucuresti




multumesc mult pt. raspuns
m-am lamurit


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 27 Jan 2006, 20:35
Post #19


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




eu recomand castrol!e cam scump da merita!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 3 Feb 2006, 18:34
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(clau lcf @ 1 Jul 2005, 01:21)
am luat azi 2+2 ,  120.000 cica e bun,cred ca e bun, astea romanesti(bidon negru,eticheta visinie i bidon albastru,eticheta galbena) mananca garniturile. sant patit.
*


Nu e dot4? Am auzit de la un mecanic ca nu e bun dot 4 pt dacie. .Am vrut sa cumpar si eu azi dar m-am razgandit si am luat tot unul romanesc...DOT 3

This post has been edited by Radduu: 3 Feb 2006, 18:58

Attached thumbnail(s)
DSC00035.JPG ( Size: 201.89k ) Number of downloads: 38


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 3 Feb 2006, 20:11
Post #21


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Radule .... nu stiu ce lichid de frana e ala .... dar nu imi inspira incredere deloc ...


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 3 Feb 2006, 20:24
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




scrie pe el autentificat rar....il folosesc de putin timp si mi se pare normal. Oricum, am fost acum la shell si am gasit lichid de frana 2+2 DOT3 si mi-am cumparat dasta. Sper sa fie bun de ceva.. unsure.gif

This post has been edited by Radduu: 3 Feb 2006, 21:01

Attached thumbnail(s)
DSC00037.JPG ( Size: 221.43k ) Number of downloads: 29


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 4 Feb 2006, 14:19
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




vedeti ca la daciile mai noi sau poate si inainte se poate folosi linistit DOT4. In cartea cu instructiunile de folosire de la dacia mea din 97 specifica ca se poate folosi si DOT3 si DOT4. LA vara o sa schimb si eu lichidulde frana


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 4 Feb 2006, 15:42
Post #24


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Logic ca se poate folosi si dot 3 si dot 4, se pot amesteca fara nici un fel de problema.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
am_o_dacie_veche
post 4 Feb 2006, 16:24
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 4 February 06





Pentru dacii se recomanda DOT 3. Cel mai bun (calitate/pret) este cel facut de Desan. E un producator de la noi, are fabrica in bucuresti.
nu ataca nimic, daca de asta mi-a fost frica vreo secunda...
costa destul de putin si e la fel de bun ca 2+2 sau castrol. care costa de 3 ori mai mult.


--------------------
Dacia 1310 - BR23AKE
Daca ma mai tine inca 8 ani, o inscriu in Cartea Recordurilor!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 07:34
Forum Renault