DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme semnalizare

tanumotanu
post 7 Jan 2006, 19:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 25 July 05




Merg avariile, merge semnalizarea pe dreapta dar nu merge semnalizarea pe stanga.
Cand semnalizez la stanga se aude un fel de carait neregulat in releul de semnalizare.
Am incercat cu 2 relee noi si face la fel. Toate semnalizatoarele functioneaza cand pun pe avarie.

La maneta de semnalizare, fara sa o misc in sus sau in jos am facut contactul cu o surubelnita. Se comporta la fel, semnalizarea dreapta merge, stanga nu.

Aveti idee ce poate fi?


--------------------
Dacia Berlina - asfdassfg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tanumotanu
post 7 Jan 2006, 21:48
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 25 July 05




Reformulez intrebarea.
De ce semnalizarea dreapta merge iar cea stanga nu merge ci doar clikaie releul mai repede?

Pe avarie toate becurile functioneaza.


--------------------
Dacia Berlina - asfdassfg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan_punk
post 8 Jan 2006, 00:18
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 14 July 05




incearca sa vezi daca nu cumva unul din papuci care vin de la semnalizator sa nu faca contact. acele mufe de sub volan nu tre sa desfaci aparatorile. bafta


--------------------
Dacia 1300 berlina - b-48-prj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madcos
post 8 Jan 2006, 00:23
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 17 October 05
From: CONSTANTA




si eu am avut aceeasi problema.ca sa vedem daca este acelasi sistem,scoate butonul de avarie din fire si semnalizeaza.daca nu mai merg semnalizarile inseamna ca este la fel ca la nova si remedierile pot fi urmatoarele:schimbi butonul de avarie,sau il desfaci si ii cureti contactele din interior.la mine cand vroiam sa semnalizez trebuia sa gadil butonul de avarie.daca nu mere treaba,inseamna ca ai un contact imperfect pe la semnalizator pe partea respectiva.poti itai sa te joci putin la avarii cand vrei sa semnalizezi sa vezi daca tinde sa semnalizeze ca sa stii sigur ca este din buton


--------------------
NOVA GT NOVA GT - CT 06 UDH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electric
post 8 Jan 2006, 02:42
Post #5


in cautare de informatii


Group: Members
Posts: 403
Joined: 18 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(tanumotanu @ 7 Jan 2006, 21:48)
Reformulez intrebarea.
De ce semnalizarea dreapta merge iar cea stanga nu merge ci doar clikaie releul mai repede?

Pe avarie toate becurile functioneaza.
*


sint mai multe cauze posibile dar cel mai sigur e intrerupatorul de semnal .


--------------------
dacia Logan 2012
[COLOR=red][SIZE=7][B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gti98
post 9 Jan 2006, 18:03
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 700
Joined: 12 November 05




QUOTE(stefan_punk @ 8 Jan 2006, 10:18)
incearca sa vezi daca nu cumva unul din papuci care vin de la semnalizator sa nu faca contact. acele mufe de sub volan nu tre sa desfaci aparatorile. bafta
*



La modelele mai noi de relee nu apar diferente intre ramurile dreapta stanga la semnalizarea de avarie, ci pur si simplu, comutatorul de avarie cupleaza ambele ramuri pe releu. Din contra, releu lde semnalizare nu functioneaza corect daca sarcina e mai mica. Mai profan exprimat, daca unul din becurile principale de semnalizare, (cel din fata sau cel din spate, nu aripa sau semnalizarea din bord) este defect, releul tacane cu o frecventa mai mare, semnalizand defectul soferului. Este posibil ca becul sa se aprinda, dar rezistenta circuitului sa fie marita (de obicei un contact partial oxidat; cel mai frecvent masa are probleme, acolo e zona umeda); reducerea curentului pe ramura respectiva e suficienta ca releul sa nu mai functioneze bine.
Bafta!


--------------------
Dacia Nova GTI GTI 98 - IS 57 ENB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ches
post 18 Feb 2006, 15:42
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 October 05
From: Bucuresti




Am si eu o problema cu semnalizarea, dar ceva mai grava: nu se mai aprinde martorul din bord si nici nu se aude acel tacanit specific releului de semnalizare. Practic nu am de unde sa stiu daca semnalizez sau nu, ai ales ca si levierul de comanda nu face contact tot tipul. Am toate motivele sa cred ca releul e de vina. Releul este electromecanic, de dacia 1300.

Intrebarea mea este: se poate inlocui releul de semnalizare electromecanic cu un releul electronic? Cel care vindea la magazin nu a stiut sa imi raspunda.

Multumesc!


Later EDIT:

Am gasit informatia care ma interesa:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=23566&hl=

O sa-mi iau electronic biggrin.gif

This post has been edited by ches: 18 Feb 2006, 15:59


--------------------
Chevrolet Epica 2.0D/2006 - B xxx LMT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
against
post 19 Feb 2006, 20:12
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 17 February 06




QUOTE(ches @ 18 Feb 2006, 15:42)
Am si eu o problema cu semnalizarea, dar ceva mai grava: nu se mai aprinde martorul din bord si nici nu se aude acel tacanit specific releului de semnalizare. Practic nu am de unde sa stiu daca semnalizez sau nu, ai ales ca si levierul de comanda nu face contact tot tipul. Am toate motivele sa cred ca releul e de vina. Releul este electromecanic, de dacia 1300.

Intrebarea mea este: se poate inlocui releul de semnalizare electromecanic cu un releul electronic? Cel care vindea la magazin nu a stiut sa imi raspunda.

Multumesc!
Later EDIT:

Am gasit informatia care ma interesa:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=23566&hl=

O sa-mi iau electronic biggrin.gif
*


daca iti merg totusi avariile,vezi ca este de vina butonul de avarii.se desface si se curata contactele.


--------------------
bmw audi quattro bmw audi quattro - CT 00 OOO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ches
post 22 Feb 2006, 13:57
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 October 05
From: Bucuresti




Am fost si am cumparat un releu electronic si l-am monmtat. Mergea cat se poate de bine.
Apoi a venit un vecin si mi-a spus ca are un bloc de leviere de semnalizare/aprindere faruri nou nout pe care nu-l foloseste si mi l-a dat biggrin.gif. Cel vechi era intr-o stare f proasta.

Dupa ce am montat dracovenia, am vazut ca nu mai merge semnalizarea stanga. Am zgaltait un pic de fire si am gasit o pozitie in care mergea, dar din pacate acum nu mai merge din nou. O sa vad in seara asta poate reusesc sa rezolv problema.

O sa ma uit si la butonul de avarii, pt ca si el arata ca dupa razboi gun3.gif

This post has been edited by ches: 22 Feb 2006, 13:58


--------------------
Chevrolet Epica 2.0D/2006 - B xxx LMT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ches
post 24 Feb 2006, 15:06
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 October 05
From: Bucuresti




Am rezolvat, era un papuc prost din fabrica si nu facea contact cu firul. L-am taiat si am prins firele la mana. Acum merge binisor, doar butonul de avarii mi-a facut o figura si nu ma lasa sa semnalizez, dar dupa ce l-am frecat un pic si-a revenit. Cred ca o sa cumpar unul nou. biggrin.gif


--------------------
Chevrolet Epica 2.0D/2006 - B xxx LMT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 18:11
Forum Renault