DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> zgomot ciudat in partea dreapta

mankuso
post 5 Mar 2006, 00:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 February 06




Am un logan Laureate de 1.4 de anul trecut din aprilie. In septembrie 2005 am plecat spre Italia. Undeva pe autostrada in Austria, la 160km/h am avut impresia ca trece pe langa mine un avion. Nu era nici un avion care gresise pista, era un zgomot de la loganul meu (nu am stiut cu ce sa compar acel huruit; cert este ca zgomotul era crescator sa zic asa ca tonalitate). Pana in Italia am mai auzit de vreo 2 ori acel zgomot. Acum il mai aud doar cand merg de exemplu pe un drum pavat. Cineva mi-a zis ca ar fi caseta de directie. Acum vreau sa ma intorc in tara dar am ceva emotii din cauza masinii. Ce sa fie???


--------------------
Dacia Logan - IS-96-RIK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 5 Mar 2006, 13:04
Post #2


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Ai dat prea putine informatii ca sa te poata ajuta cineva. Doar daca a mai patit cineva fix ce-ai patit tu (ceea ce ma indoiesc) ca sa iti zica exact ce si cum.
Cel mai bine e sa vezi cum anume poti reproduce zgomotul, sa mergi la un service si sa iei un mester cu tine in masinsa si sa-i arati problema iar apoi sa-si bata ei capul cu ea. Daca ai garantie cu atat mai bine ca nu te costa nimic investigatia si eventuala reparatie.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 5 Mar 2006, 13:32
Post #3


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Nu cumva ai iesit putin pe banda de urgenta? Pe unele autostrazi, stratul de vopseaua care delimiteaza banda unu de banda de urgenta este un pic in relief si intrerupt, e de ajuns sa-l atingi un pic cu roata si zici ca esti cu tractorul. E doar o parere, nu dati cu parul! smile.gif


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mankuso
post 5 Mar 2006, 13:41
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 February 06




QUOTE(Flores @ 5 Mar 2006, 13:32)
Nu cumva ai iesit putin pe banda de urgenta? Pe unele autostrazi, stratul de  vopseaua care delimiteaza banda unu de banda de urgenta este un pic in relief si intrerupt, e de ajuns sa-l atingi un pic cu roata si zici ca esti cu tractorul. E doar o parere, nu dati cu parul! smile.gif
*



Nu era banda de urgenta. Acum apare acelasi zgomot si cand merg pe un drum pavat. Eu nu ma pricep deloc la mecanica de aceea nu stiu ce alte informatii sa mai dau. Huruitul e insotit si de o usoara vibratie sa zic. Se simte si in pedala de acceleratie vibratia respectiva. Prima data am avut impresia ca vine de la roata din spate. Acum nu mai e la fel. Parca se aude tot din partea dreapta dar din fata. sad.gif

QUOTE(DigitalScribe @ 5 Mar 2006, 13:04)
Ai dat prea putine informatii ca sa te poata ajuta cineva. Doar daca a mai patit cineva fix ce-ai patit tu (ceea ce ma indoiesc) ca sa iti zica exact ce si cum.
Cel mai bine e sa vezi cum anume poti reproduce zgomotul, sa mergi la un service si sa iei un mester cu tine in masinsa si sa-i arati problema iar apoi sa-si bata ei capul cu ea. Daca ai garantie cu atat mai bine ca nu te costa nimic investigatia si eventuala reparatie.
*



Acum apare acelasi zgomot si cand merg pe un drum pavat. Eu nu ma pricep deloc la mecanica de aceea nu stiu ce alte informatii sa mai dau. Huruitul e insotit si de o usoara vibratie sa zic. Se simte si in pedala de acceleratie vibratia respectiva. Prima data am avut impresia ca vine de la roata din spate. Acum nu mai e la fel. Parca se aude tot din partea dreapta dar din fata. Ideea e ca trebuie sa ajung in tara si am ceva emotii pt drum. Sunt totusi 2000 km si ma gandesc sa nu am vreo surpriza pe drum. Multumesc!


--------------------
Dacia Logan - IS-96-RIK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 00:43
Forum Renault