DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> carait la inchiderea centralizata de la usa dreapta fata

ion73
post 30 Dec 2002, 08:00
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




la inchiderea usilor, se aude un carait la motorasul dreapta fata :cry: .sigur ar trebui schimbat.dar ce o sa fac cind nu mai sint in garantie?.se pot repara astea cumva?ati incercat careva din voi sa vedeti ce au in interior si daca se poate repara ceva? :?:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 30 Dec 2002, 10:24
Post #2


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Daca e in garantie da telefon la WC si cam in 2-3 luni iti trimit ei altul nou icon_twisted.gif .
Nu cred ca se merita reparate. Costa ceva intre 150.000 si 300.000 in functie de provenienta (no name-unguresti-italienesti)


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 30 Dec 2002, 10:33
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




de unde ai scos-o cu 2-3 luni.dai sa fim seriosi.stau cu caraitul ala 3 luni?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 2 Jan 2003, 18:40
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Eu am stat. Intre timp caraia si in spate. Se uita toata lumea la mine cand inchideam usile. Acum le-au schimbat si apas de doua ori pe telecomanda ca m-am dezobisnuit sa ma uit la semnalizare.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 6 Jan 2003, 11:30
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




AM SCHIMBAT "ACTUATORUL" (CICA ASA II SPUNE).AU AVUT PE STOC.SA VEDETI CE CHESTIE S-A INTIMPLAT.O DAT PE CONTACTELE ACTUATORULUI CU UN FEL DE SPRAY, SI NU O MAI CARAIT SI NU A MAI VRUT SA-L SCHIMBE.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Jan 2003, 10:04
Post #6


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Pai nu e bine ... baga repede telefon la VC si zi-le sa iti dea actuator nou ...
Ala odata ce caraie trebuie SCHIMBAT nu REPARAT !!!


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 7 Jan 2003, 10:14
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




PINA LA URMA A PUS UNUL NOU.NU STITI ASTEA NU SE POT REPARA?VORBESC,CAND NU MAI SUNT IN GARANTIE SI NU AM CHEF SA PLATESC DE FIECARE DATA


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Jan 2003, 10:28
Post #8


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Actuatoarele nu ar trebui sa caraie deloc!. Astea care caraie sunt facute dintr-un plastic extrem de prost.
Eu mi-am schimbat mai inati actuatorul de la usa soferului (pe garantie). Cand a inceput si asta sa caraie m-am dus in targ in Vitan si mi-am cumparat eu doua actuatoare made in Italy (alea originale sunt made in Hungary) ca nu mi-au mai facut probleme (a .. am uitat .. cand m-am dus in Vitan ptr actuatoare aveam deja stereofonie in fata smile.gif )


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 7 Jan 2003, 10:30
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




SCUMPE?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Jan 2003, 10:36
Post #10


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Cam scumpe ... 300Klei bucata ... dar macar nu imi caraie smile.gif.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 7 Jan 2003, 11:19
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




SE POTRIVESC BINE LA DSN SAU TREBUIE CEVA MODIFICARI


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Jan 2003, 11:25
Post #12


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Actuatoarele sunt standard ... smile.gif .
Au intrat perfect ... in aceleasi gauri ... arata identic ..


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 7 Jan 2003, 11:36
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




NU SE POT REPARA?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Jan 2003, 11:40
Post #14


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




ba da .. se pot repara .. problema este ca odata ce au inceput sa caraie ... inseamna ca s-au ros niste dinti din plastic .. asta inseamna ca daca le repari nu o sa ai nici o garantie ca or sa te tina ... se pot strica din nou oricand sad.gif ... asta e situatia ..
De aceea eu am ales solutia cu inlocuitul lor ...


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 7 Jan 2003, 11:46
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




SI ATUNCI DE CE A INCERCAT ALA DE LA SERVICE SA M-A ABUREASCA CU SPARAYURI DE CONTACT.CULMEA CA NU A MAI CARAIT.ZICEA CA DIN CAUZA CA NU FACEA BINE CONTACT NU PRIMEA SUFICENT CURENT SI DE ACEEA DADEA RATEU.NU L-AM CREZUT


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Jan 2003, 11:54
Post #16


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Nu te mai baza pe ce zic astia de la service .. astia nu vor sa munceasca .. mai ales daca e vorba de garantie si nu primesc banii imediat (tu nu platesti nik iar ei tre sa isi recupereze banii de la Dacia) ....


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 7 Jan 2003, 12:10
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




tot timpul le-am dat.asa-i romanu.
spune-mi te rog daca poate intra apa in masina pe sub pinza aceea alba care este lipita pe usa sub masca aceea ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-27-YFV
post 5 Jun 2003, 11:19
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 29 April 03




Cu cel fel de spray ar trebui sa dau sa nu mai caraie? Astept actuator de la Pitesti din martie!!!! icon_evil.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zongo
post 5 Jun 2003, 13:36
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 4 June 03
From: Cluj Napoca




Poti sa incerci sa-l repari, fa-ti curaj si desfa-l! Si mie mi s-a stricat unul, de fapt a crapat carcasa din plastic si caraia. L-am strans cu banda adeziva si am rezolvat problema. In cele din urma mi s-a stricat altceva, intepenea.... Si l-am schimbat cu unul nou. Dar dupa ce l-am desfacut pe cel vechi mi-am dat seama ca l-as fi putut repara...


--------------------
uffff....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doru
post 7 Jun 2003, 00:05
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 27 May 03




Mie prima data cand a inceput sa faca urat , mi-au facut ceva la el , si un timp nu am mai avut prb. Cand a inceput a doua oara scandalul, mi l-au skimbat.


--------------------
VW PASSAT TDI 4 MOTION - B-05-TIE
Keep It Real!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
copsa
post 8 Jun 2003, 11:16
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 June 03




Shi eu am avut probleme cu cel din stg fata dupa 6luni shi dr fata dupa 1an shi in special cind afara temperatura scadea sub 0 grade. De fiecare data la schimbat pe loc fara sa se uite la el ce este defect. Defecte ce pot aparea este fie se uzeaza mecanismul de roti dintate din interior fie limitatorii de capat se oxideaza caz in care se pot curata cu un spray pt contacte


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 8 Jun 2003, 16:18
Post #22


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Rotile dintate din interiorul actuatoarelor sunt facut dintr-un plastic ordinar care vara se dilata si iarna se contracta. Se slabeste astfel rezistenta materialului si incep sa aiba joc intre ele sau sa se ciobeasca dintii. De aici si caraitul. Daca le dai cu spray si nu mai caraie doua zile n-ai facut nimic, ca o sa inceapa sa caraie si mai voiniceste. Partea proasta este ca respectivele rotite nu pot fi inlocuite, ca nu se gasesc de vanzare. Eu am patit o faza asemanatoare cu rotitele ce reglau pozitia oglinzilor. S-a rup una si n-am asit sa cumpar doar rotita. Trebuia sa iau intreaga oglinda. Am fost la dezmembrari si mi-am luat o oglinda veche, i-am scos rotita si am rezolvat problema. Morala este sa pastrati actuatoarele stricate ca cine stie cum mai aveti nevoie de vreo rotita pentru unul care se strica si e pacat sa dati alti ani.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 8 Jun 2003, 18:13
Post #23


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




motorasele nu se strica in 1-2 ani. in 6-8 ani apar uzuri. daca motorasul e bun.
se strica foarte repede daca sunt fortate, deschizi - inchizi usa din tzumburus. daca rotitzele ar fi fost din fier sa vezi ce zgomot ar fi facut.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 9 Jun 2003, 11:48
Post #24


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Ai dreptate ca nu se strica in 1-2 ani. Daca motorasul e bun. Dar vazand cati au probleme cu caraitul tind sa cred ca motorasele sunt varza. Nu spun ca rotile ar trebui facute din fier, ca ar face zgomot, dar sunt masini nu foarte scumpe (de ex. Cielo) la care motorasele rezista bine-merci si 6 ani si nu se aude nici un carait. Oricum, actuatoarele se pot schimba cu unele italiene (astea de pe DSN sunt unguresti parca) mai scumpe, dar cu mult mai bune. Le-am vazut prin Vitan si sunt cam 350-400k.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 9 Jun 2003, 13:18
Post #25


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




eu am 2 cielo. cand le-am luat in 95 se stricau motorasele in draci. pana nu ne-am mai jucat noi la ele, adica la tzumburuse. de atunci am schimbat doar unu, dupa 6 ani.
si eu la sn mea am scos tzumburusele si nu s-a stricat nici un motoras de atunci.
dar sunt si masini la care s-au stricat 3. la alea sigur a fost un lot de motorase proaste.

numai bine. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 9 Jun 2003, 16:04
Post #26


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Daca se strica de la tzumburuse atunci cei de la Dacia, cu sau fara voia lor, au facut un bine posesorilor de Solenza. N-au mai instalat tzumburusele laugh.gif . Partea proasta e ca daca se strica cipul din cheie, sau se duce bateria (sau mai stiu eu ce) nu mai poti sa-ti inchizi masina. Deci fie cu tzumburuse si carait la motorase, fie fara ele dar cu riscul de a nu mai putea incuia masina. Acum, ca sa fiu sincer, eu n-am vazut masina care sa nu aibe tzumburuse sau orice alt sistem de blocare mecanic si as prefera sa le am. Dar, deh, unde nu-i cap...

PS Am vazut ca panourile de usi au spatii pentru tzumburuse, ceea ce ma face sa cred ca se pot instala totusi. Trebuie gandita problema.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 9 Jun 2003, 22:48
Post #27


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




eu la scenic nu am nici un sitem de blocare mecanic. nici clio bicorp.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remus
post 16 Jul 2003, 14:20
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 27 March 03
From: Buzau




Ambele usi cârâie si le-am lasat asa din iarna. Acum cred ca ma voi incumeta sa le schimb laugh.gif Oare cât dureaza?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hawkeye
post 16 Jul 2003, 16:41
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 16 July 03




mi-am montat singur inchiderea centralizata pe o nova gt. m-am incurcat la cuplarea celui de-al doilea motoras si anume:
motorasul principal are 5 fire dintre care 2 se cupleaza la alarma si care il actioneaza. motorasele secondare au decat 2 fire care se cupleaza cumva la unele din cele 5 de la motorul principal. are cineva idee cum anume?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 21 Jul 2003, 23:56
Post #30


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




hawkeye00, in afara de actuatoare (motorase) mai ai nevoie de un modul de comanda al inchiderii centralizate. Acest modul se leaga la randul sau de alarma.
Eu am cumparat tot setul (4 actuatoare, modulul, cablurile + alte accesorii de montaj) de la magazinul de pe Mihai Bravu. Daca te intereseaza iti pot da schema inchiderii.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 06:33
Forum Renault