DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> patina/schimbator viteze

byte
post 19 Mar 2006, 11:21
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 15 March 06




Am o mica problema cu maneta schimbatorului de viteze. Maneta merge in stanga punctului unde ar intra viteza 1. Am cumparat o patina noua si am schimbat-o, dar maneta tot merge in stanga.
Am observat ca patina nu sta perfect orizontala si schimbatorul nu se opreste in ea ( partea de jos a schimbatorului si placuta nu sunt in acelasi plan smile.gif )...
Avti vre-o idee cum as putea sa rezolv problema?
Ma gandeam eventual sa pun niste saibe sub patina ca sa fie in acelasi plan cu schimbatorul ... insa oricum placuta nu o sa stea orizontala ...


--------------------
Dacia 1310 TLX - TM-10-LKM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 19 Mar 2006, 12:47
Post #2


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




Eu mi-am schimbat planseul pedalier si cred ca nu s-a potrivit perfect pt ca am exact aceleasi probleme ca tine. Astept sa se mai incalzeasca putin poate mai "modelez" putin bieleta...


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 20 Mar 2006, 14:56
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(byte @ 19 Mar 2006, 11:21)
[...]

Sigur arcul de la maneta schimbator e bun? Ma refer la cel care se opune cind apesi maneta pentru marsarier si care ar trebui sa ridice maneta. Daca da, pune saibe sau distantieri sau..vezi daca nu e strimba podeaua, lovita, etc.Sau, incearca sa impingi de maneta de jos in sus, dinspre bieleta. Daca se deplaseaza in sus, ai ceva la ansamblul ala cu nuca si arc de care spuneam.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byte
post 22 Mar 2006, 16:20
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 15 March 06




Am rezolvat-o cat de cat cu ajutorul unor suruburi cu care am ridicat patina in freptul schimbatorului. O sa vad cum se comporta in timp.
Probabil ca podul pedalier a fost schimbat sau maneta schimbatorului de viteza e prea lunga.


--------------------
Dacia 1310 TLX - TM-10-LKM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vaally
post 22 Mar 2006, 16:42
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 182
Joined: 4 August 05
From: Ploiesti




QUOTE(byte @ 22 Mar 2006, 16:20)
Am rezolvat-o cat de cat cu ajutorul unor suruburi cu care am ridicat patina in freptul schimbatorului. O sa vad cum se comporta in timp. 
Probabil ca podul pedalier a fost schimbat sau maneta schimbatorului de viteza e prea lunga.
*


Eu am avut aceleasi simptome si dupa ce am desfacut piesa din plastic de deasupra schimbatorului (de la bord spre scaune) am gasit suruburile de la oala schimbatorului desfacute. Le-am pus seibi si le-am strins la loc si merge perfect.


--------------------
Dacia berlina 1310 L - PH 11 SYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 16:13
Forum Renault