DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> maare bela mare, rulmenti spate

crocodil
post 19 Mar 2006, 12:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 23 November 05




SAL!
descrierea evenimentelor !!!
Ma duc in sevice recomandat ("ba dute acolo ca e ieftin si lucreaza bine baieti de treaba"),zis si facut ma duc la "baietii de treaba" schimb rulmenti fata pivotii,placute frina,rulmenti spate saboti de frina,adevarul subtirel pt o dupamasa intreaga de munca 3 "baieti de treaba" 1 mil, plec acasa simteam eu masina mai "impotmolita asa ",dar nu am dat prea mare importanta ,ma plimb cam 1 sapt prin bucuresti si simbata dau o fuga pina la ploiesti la niste prieteni ,cind ajung acolo stupoare MARE fumega roata de pe stinga spate,pun mina pe tambur ,sa fac fripturi pe el nu altceva ,pun mina pe telefon sun la "baietii de treaba"! "AAAAAA no problem sefule este un sabot un pic mai grosut si se toceste nu iti face probleme pina ajungi in buc nu o sa mai fie nimic ".zis si facut plec seara in buc ,cu opriri din Km in Km, pe la jumatatea drumului nu se mai incalzea, dupa inca o sapt zgomote ciudate prin masina scartaituri uruituri ,iau problema in brate si desfac roata STUPOTRE DE LA INCPUT !!!!. Dupa desfacerea capacului de la piulita in care trebuia sa fie vaselina gaesc numai pilitura metalica ALBASTRA si aschii de metal . Incerc sa scot taburul de frina ,nu merge ,sun la "baietii buni " le zic ce am gasit acolo "AAA pai daca nu e vaselina inseamna ca ai umbatu tu acolo noi ce sa facem acum!!"

INTREBARE :
CUM SCOT EU TAMBURUL DE FRINA SI RULMENTII DE ACOLO MAI FRATILOR CA O PUNTE SPATE NU MA INCINTA SA CUMPAR !!!!

SI ATENTIE MARE LA "BAIETII BUNI SI IEFTINI " MAI UITA SA PUNA VASELINA SAU CINE STIE CE ALTE MICI SI NE SEMNIFICATIVE ELEMENTE !
AJUTOOOR!
blush.gif





--------------------
DACIA CLi - b-22-dac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Mar 2006, 13:14
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu conteaza daca au pus sau nu vaselina , rulmentii spate sunt reglabili, ei au strans piulita prea tare, si cu vaselina si fara sau dus rulmentii..mergi la un service mai serios, puntea nu cred ca trebuie sa o schimbi.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 19 Mar 2006, 13:21
Post #3


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




Vaselina era normal sa dispara,doar s-a transformat in ulei la cat de incinsa a fost roata(tamburul),a curs de acolo.Cred ca nu au reglat cum trebuie distatierele de la frana de mana,sau excentricele pt saboti noi,daca ai cu reglaj automat trebuie sa le reglezi cum trebuie ca altfel vei pati la fel si data viitoare


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 06:03
Forum Renault