DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> in loc de accleratie --frana

ionutz_ro23
post 23 Mar 2006, 19:38
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 25 October 05




mi se intampla cateodata ca daca las dintr-o data de acceleratie parca as pune frana. daca accelez dintr-o data "tare" iara parca se ineaca.
ce poate fi????


--------------------
dacia 1310 - sj 95 sua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Mar 2006, 19:53
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Cand lasi brusc acceleratia se numeste ca pui "frana de motor". Iar daca storcesti brusca acceleratia, ori nu merge bine pompa de spritz din carburator, ori asa face ea.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 23 Mar 2006, 22:45
Post #3


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




Cand iei piciorul de pe acceleratie se numeste frana de motor, iar daca dupa (de exemplu cu treapta 2) vrei sa calci acceleratia la maxim, motorul nu trage cum ar trebui sa traga, ca poate asa face el, depinde de cum e reglat biggrin.gif . Dupa parerea mea cred ca e ceva normal sa iti faca asa...


--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 23 Mar 2006, 22:49
Post #4


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Ori e asa, ori sunt eu ametit.. Frana de motor e cand intri intr-o treapta inferioara de viteza, fara a mai calca pedala de frana! Daca iei picioru de pe pedala in mers se cheama economie de carburant, masina mergand din inertie! Cand esti in ture si iei picioru de pe gaz, masina da in nas pt ca pierde din putere, dar asta nu inseamna frana de motor smile.gif

Cat despre problema ta: se ineaca ori de la benzina, ori ca e murdar jigleru ala sau cum naiba ii zice!


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 23 Mar 2006, 23:03
Post #5


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




QUOTE(Adrian_Solenza @ 23 Mar 2006, 22:49)
Ori e asa, ori sunt eu ametit.. Frana de motor e cand intri intr-o treapta inferioara de viteza, fara a mai calca pedala de frana! Daca iei picioru de pe pedala in mers se cheama economie de carburant, masina mergand din inertie! Cand esti in ture si iei picioru de pe gaz, masina da in nas pt ca pierde din putere, dar asta nu inseamna frana de motor smile.gif

Cat despre problema ta: se ineaca ori de la benzina, ori ca e murdar jigleru ala sau cum naiba ii zice!
*


Ma cum, dar ce inseamna frana de motor, cand tii piciorul pe pedala de acceleratie?????, nu cand iei piciorul de pe pedala de acceleratie, si astepti ca turatiile motorului sa scada..., ca sa bagi treapta inferioara, si tot asa pana ajungi la viteza dorita, la frana de motor..., ce inseamna frana de motor???? huh.gif
Cum adica, cand esti in ture si iei piciorul de pe gaz, masina da in nas, nu mai are putere....pai tocmai asta e frana de motor..., nu? Cred ca faci o mare confuzie intre frana de motor si lipsa de putere a motorului, cand iei piciorul de pe acceleratie nu inseamna ca nu mai are putere... excl.gif

This post has been edited by EUROPE_: 23 Mar 2006, 23:04


--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catin_maus
post 23 Mar 2006, 23:16
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 17 October 05
From: Bucuresti




problema pe care o ai se cheama "nivelul mic in carburator" folosesc termeni astia pt ca nu stiu cum se zice stiintific, du-te la un mecanic si se rezolva imediat, nu e nevoie sa o duci in service, se rezolva foarte ieftin.

Bafta!!! wink.gif


--------------------
BMW / SKODA X 5 / OCTAVIA RS 2008 / 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 23 Mar 2006, 23:25
Post #7


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




La Dacia mea am patit o chestie , nu stiu daca e acelasi chestie cu problema ta ... Parghia care leaga axul acceleratiei cu pompa de sprit s-a tocit si astfel , cand incepeam sa accelerez progresiv si incet , se accelera pana la 1500 si apoi murea motorul dintr-o data ... daca acceleram rapid apuca sa pompeze benzina spritul si mergea ... Apoi am schimbat parghia dar nu am gasit din aia de care trebiua ci din aia care leaga socul de axul acceleratiei si la scut timp a cazut ca era dintr-un material mai moale si acum nu mergea decat la relanti , daca acceleram putin murea pe loc . Aceleasi sintome cred ca le-ar avea daca ar fi rupta membrana pompei de sprit sau infundat "ciocul" ala sau cum ii spune ...Si am mai patit o chestie : Am zis ca daca tot schimb ,sa schimb si membrana pompei de sprit . Am luat una noua ,de pitesti si surpriza in locul in care acctioneaza parghia de la pompa de sprit are un arc , ei bine arcul respectiv era mai moale (ca forta de apasare ma refer) dacat membrana pompei in sine , rezultatul : Apasai acceleratia , se deschidea clapeta de aer , si cand trebuia benzina din pompa de sprit nu venea nik ca defapt se apasa arcul nu membrana si murea motorul ... piese de 2 lei , am pus membrana veche si merge . Gata ca v-am plictisit destul .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 12:14
Forum Renault