DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scartzait enervant in spate

bcata
post 9 Jul 2002, 11:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Mai am o problema cu DSN-ul meu: scartzaie tare pe undeva prin spate, intai in dreapta (cam de cand am luat-o), apoi a inceput si stanga. La revizii de fiecare data imi spuneau ca nu au ce sa faca, ultimul mecanic mi-a zis ca ar fi de la amortizoare ca ar fi modelul initial (am model ianuarie 2001). Acum cica au schimbat amortizoarele din dotare, are sens sa mi le schimb (pe banii mei, evident, ca au trecut de mult cele 6 luni de garantie la ele)?
Din cate am observat eu, zgomotul vine de undeva din spatele banchetei, un pic mai jos. Deci ar avea sens sa fie amortizoarele. Ce ma sfatuiti?

10x


--------------------
.: Catalin :.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristian
post 9 Jul 2002, 11:22
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 8 July 02
From: Cluj Napoca




Esti sigur ca nu bancheta scartie ? Multa lume s-a plans din cauza asta printre care ma numar si eu.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcata
post 9 Jul 2002, 12:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Nu stiu de unde e. E posibil sa fie si de la bancheta, dar cum aflu? O scot de tot? Si daca e de la bancheta, pot sa-i fac ceva? Mi-o poate schimba cat mai e in garantie? Banuiesc ca raspunsul e un NU clar :-) Ideea e ca scartzaitul asta e aproape singurul care ma calca pe nervi. Restul (scartzaitul la frane, troncanitul alarmant pe piatra cubica, etc) sunt suportabile. Pot s-o ung pe undeva, sau ce naiba sa-i fac sa nu mai scoata zgomotul asta?


--------------------
.: Catalin :.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristian
post 9 Jul 2002, 13:17
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 8 July 02
From: Cluj Napoca




Nu pot sa-ti spun exact cum sa faci cu bancheta ca nici eu nu m-am ocupat de ea inca. Am inteles ca nu e mare lucru de facut la bancheta sa nu mai troncane. Cica trebuie fixata mai bine. Dar cum, nu stiu


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 9 Jul 2002, 13:32
Post #5


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




La bancheta cica se da cu izolirband pe partile alea metalice cu care se prinde.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcata
post 9 Jul 2002, 13:50
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Ce e ala? Se gaseste de cumparat pe undeva? I-as da si cu tamaie, daca as scapa de zgomotul ala...


--------------------
.: Catalin :.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 9 Jul 2002, 14:05
Post #7


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Izolirband-ul este banda aia adeziva de plastic (pe vremea lu' impuscatu' era din panza) cu care se izoleaza firele. Se gaseste la orice magazin de electronica/electrica. E ca un fel de leucoplast pt fire smile.gif


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costins
post 9 Jul 2002, 20:16
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 July 02
From: Tulcea




eu deocamdata i-am pus niste vaselina la clichetul de fixare. altii au scos complet prinderea aia desteapta cu clichet patent romanesc si au legat pur si simplu bancheta de ceva din apropiere (nu am vazut inca de ce si cu ce). eu as pune ceva din teflon nu izolierband din plastic.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 10 Jul 2002, 07:04
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Am pus eu izolir cu teflon si s-a ros... Intru-cat nu mai suportam cloncanitul (not again!), am zis sa incerc sa schimb. Am pus leucoplast din ala de pe vremuri (ce am mai gasit si eu pe acasa prin sertare), sa vedem cum tine...


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcata
post 10 Jul 2002, 16:26
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Haideti ca m-ati facut curios. Am coborat si eu jos acum si i-am invalit agatatoarea aia care prinde bancheta in banda izolatoare (asa stiam eu ca se cheama, BTW biggrin.gif ) sa vedem cum se comporta. Si i-as mai da si cu vaselina pe de-asupra, sa fie tacamul complet. smile.gif
Iar la o verificare mai atenta, am vazut ca si placa aia din spate daca e zgaltaita suficient, se freaca de plasticul negru care acopera boxele (cred) si mai scartzaie si acolo.. deci tre sa ii fac si aluia ceva..


--------------------
.: Catalin :.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 10 Jul 2002, 19:54
Post #11


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




QUOTE
am vazut ca si placa aia din spate daca e zgaltaita suficient, se freaca de plasticul negru care acopera boxele (cred) si mai scartzaie si acolo.. deci tre sa ii fac si aluia ceva..

La aia nu prea vad ce o sa-i faci. Poate sa dai cu vaselina pe cauciucul ala. Asteptam cu interes solutia gasita de tine. 8)


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcata
post 11 Jul 2002, 16:50
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Dupa cum v-am zis, am pus banda izolatoare doar pe unul din carlige (ala din dreapta), pe cel din stanga l-am lasat asa cum era sa pot sesiza vreo diferenta.. si... culmea... MERGE! biggrin.gif Acum scartzaie doar in stanga. Deci de acolo era. Aduceti-mi aminte daca ne-om intalni vreodata sa va dau cate o bere! wink.gif

E clara treaba atunci. Intr-un weekend tre sa o iau la puricat si s-o ung, s-o bibilesc, sa-i pun banda peste tot unde are probleme. Multam inca o data!


--------------------
.: Catalin :.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 30 Jul 2002, 13:45
Post #13


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Cel mai bine puneti cite o bucatica de "varnish" ,adica izolatie de la un cablu electric de perlungitor, pe urerchile de prindere, si multa vaselina in clichet.
Alta cauza poate sa fie faptul ca pernele de din spate nu mai sint "incuiate", sistemul este extrem de prost, se rezolva prin aplicarea de fisii de burete mai dens sub perne in dreptul sistemului de incuiere biggrin.gif


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 30 Jul 2002, 15:53
Post #14





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Ref scartait pe spate. Vezi daca nu este dintre cheder si haion. Se freaca haionul de cheder cand treci prin gropi sau denivelari. Ca sa verifici apasa pe haion, vezi ca masina sa stea pe loc biggrin.gif si vezi daca auzi scartaitul de care vorbesti. Daca e de acolo iti dau si solutia. Pe porbagaj, sunt montate doua chestii de cauciuc, sunt filetate, mai roteste putin astfel ca haionul sa nu mai preseze atat de tare pe cheder. Ai grija insa sa nu-ti ploua in masina.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 23 Oct 2002, 17:38
Post #15





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Mai scartie si capacul interior al portbagajului care se freaca de suportii laterali pe care se sprijina cand ese in pozitia normala (orizontala). Solotia: asezati un burete intre mocheta de pe suportii laterali si suportii de plastic pentru ca defapt scartaie mocheta care se freaca de plastic.
O sa eliminati o gramada de zgomote care credeati ca sunt din alta parte daca faceti chestia asta !


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 23 Dec 2002, 00:15
Post #16





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Aceeasi problema o am shi eu.
La mine cel mai tare scartait venea de la hayon. Asa ca am "dessurubat" chestiile alea doua din cauciuc pe care se sprijina. Prin dessurubare, se inaltza, fixand ceva mai bine hayonul.

Atentie ! nu le dessuruba prea tare ca nu se mai inchide kkt ala de portbagaj.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Florin Constantinescu
post 3 Jan 2003, 10:00
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 December 02
From: Bucuresti




Misto ideea cu izolir-ul lipit pe haion sa nu mai scartaie (daca ungi cheder-ul te poti murdari!), am cumparat o rola mare (5m) de LEUCOPLAST (ala vechi, roz, de la farmacie), am folosit doar jumatate din latimea de 5cm si mi-a ajuns sa lipesc pe tot haionul. Mai intai am sters cu spirt urmele de cheder si grasime dupa care am lipit leucoplast-ul de jur imprejur, astfel chederul nu mai freaca pe metal/vopsea ci pe banda de panza.

NU SE MAI AUDE NIMIC.... adica nu mai scartaie haionul biggrin.gif in rest.... cum stim sad.gif , dar ma angajez ca la vara sa o antifonez. Inainte am avut un Oltcit si i-am "bagat" spuma poliuretanica in toate orificiile. De bine ce l-am preparat (vopsitorie, antifonare, motor, cutie... boboc ce sa mi vorbim) s-a "urcat" un jeep pe el in fata blocului si l-am dus la REMAT! Inca mai cred ca DSN-ul e un pas inainte biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Grandtour 2003 Autentique - B 02 BZM
Megane Grandtour 1,9 dTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 5 Mar 2003, 14:07
Post #18





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


vezi la tutoriale, ca sunt mai multe variante am postat si eu una cu care chiar am scapat de scirtiit....

am coborit suportul de prindere, totusi uita-te la tutoriale...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 5 Mar 2003, 14:18
Post #19


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




am revolvat scartaitul la spate !!! am pus niste bucati de furtun de gradina pe langa marginea de la boxe inspre capatul unde se inchide hayonul , liniste aproape totala , mai trebuie sa rezolv si scaunele dar nu am avut timp ieri... incercati si solutia asta poate ca functioneaza !!! la mine a mers ca unnnnssss.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 5 Mar 2003, 15:05
Post #20





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Bcata

uite-te aici
http://www.dsn.as.ro/viewtopic.php?t=87

Dar mai intii, fa asa, apasa butonul neegru :-) si rabateaza canapele, dupa care fa o tura, si vezi daca mai ai zgomotul. Concluziile sunt clare, daca face zgomot e de la altceva, daca nu... e de la canapele.... :-)


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
BLACK SPIDER
post 13 Jul 2006, 09:45
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 29 June 06




salut baieti,

eu am imbracat suportii (plasticele )de la boxele din spate in mocheta de culoarea celei din masina iar chederul politei cu o banda di panza groasa luata dintr-un magazin de materiale textile. Atrata super si nu mai scartie

Apropo montati cel putin un suport de solenza pt. haion


--------------------
PEUGEOT 307 RC unicat 2007 FULL OPTION
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinel_sandu
post 13 Jul 2006, 11:02
Post #22


Aliaj mecanic+sofer


Group: Members
Posts: 185
Joined: 25 March 04
From: Alexandria / Bucuresti




QUOTE(BLACK SPIDER @ 13 Jul 2006, 10:45)
*



In 3 ani s-or fi mai schimbat lucrurile.....
BLACK SPIDER, te rog mai uita-te si la data ultimului post inainte de a posta ceva
Sau poate vrei neaparat sa faci multe posturi biggrin.gif , atunci spor la scris...


--------------------
dracia DSN-ul lui tata:) 2001 Rapsodie - TR-03-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bbionut
post 23 Sep 2006, 13:05
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 September 06




Sa nu deschid alt topic scriu aici smile.gif
Am descoperit un scartait in dreapta spate care nu e trecut pe forum. La mecanismul centurii din dreapta spate in cazul meu. E un zgomot prelungit ca si cum ai indoii o bucata de tabla elastica si revine la normal. O trepidare mai mult cand trec prin gropi. Inca nu am reusit sa fac nimic la mecanismul acela. Daca a reusit cineva sa ii faca ceva sa imi zica si mie pls.


--------------------
Dacia Supernova 2002 Confort - cj-19-neo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 23 Sep 2006, 14:32
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




1.Scoti mecanismul, pui o bucata de cauciuc de 4-5mm dedesubt si apoi stringi la loc (faci gaura pt. surub si pt. stutul de ghidaj) si...o sa simiti diferenta !!!
2. Exista posibilitatea sa picuri cu o seringa putin ulei exact in cavitatea unde e arcul lamelar (departezi un pic capacul e plastic) !


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes2007
post 26 Oct 2007, 22:07
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 13 October 07




si a mea scartzaie in spate de o gasesc dracii,dar ce sa ii faci e dacie si punct,nu mi-as schimba nici in ruptul capului amortizoarele pentru scartzait si la noi inca nu sunt probleme uitatziva-tzi la cei cu loganuri sa vedetzi acolo probleme adevarate


--------------------
Bmw 318 2000 - BV-33-LEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 15:38
Forum Renault