DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> filtru ulei

dolphintm74
post 26 Feb 2004, 12:29
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 26 February 04
From: Timisoara




Va salut pe toti. Sunt un mai vechi prieten al forumului, insa doar acum m-am inregistrat. Cunosc, in mare parte, probleme dezbatute pana acum. Din fericire, n-am avut neplaceri cu masina, DSN Confort, decembrie 2002. Am schimbat o data axul volan inferior. Mai am garantie si cred ga voi mai cere la service sa-mi inlocuiasca una-alta. Cateva sfaturi, in privinta celor ce ar trebuie schimate, chiar daca nu sunt vizibile defectiuni, mi-ar fi de mare ajutor. Acum doua saptamani, am fost la revizia de 10.000 km. Mi-au schimbat uleiul (le-am dus Elf Competition, produs in chiar in Franta - nu stiu daca am procedat bine, dar cred ca e mai bun decat uleiul Dacia pe care mi l-au fi pus ei; totusi astept pareri!) si filtrul, atat. Acum urmeaza de fapt intrebarea de baza: cat de tare se strange filtrul acela? Ce-i drept, uleiul nu curge, nu am observat sa se prelinga, desi mecanicul a strans filtrul cu mana, doar cu mana, extrem de lejer. Si, totusi, nu curge! Stiu ca presiunea e mai mare cand uleiul este mai "gros", dar stau si ma gandesc, oare nu exista riscul sa apara scurgeri pe la filtru mai la vara, cand se subtiaza? Inca ceva. Am verificat nivelul la ulei, este cam cu doi milimetri mai sus decat crestatura care indica maximumul admis, desi mecanicul a pus... trei litri fara vreo 100-200 mililitri. De scos pe cel vechi, sigur l-a scos pe tot, in fata mea, nu exista posibilitatea sa fi ramas. Astept raspunsuri edificatoare. Va miltumesc, George


--------------------
Renault Laguna 1 2001, 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 26 Feb 2004, 12:32
Post #2


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Filtrul de ulei se stringe EXCLUSIV cu mina, deci nu trebuie sa-ti faci probleme din punctul asta de vedere. Uleiul nu va curge nici la vara, nici la toamna, nici la iarna, nu va curge deloc! Gindeste-te ca si acum in motor sunt temeperaturile care vor fi si la vara, poate cu o diferenta de 10 grade celsius.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 26 Feb 2004, 12:34
Post #3





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


95


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 26 Feb 2004, 12:40
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Si la desfacut ce folosesti?

Peste tot se recomanda strangerea la mana (se si spune cat se invarte, am impresia 3/4 de rotatie, ca sunt si marcate sferturile pe el) ca altfel poti sa ai mari surprize la desfacere.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 26 Feb 2004, 12:43
Post #5





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


98


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
costi
post 26 Feb 2004, 12:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




La desfacut se foseste cheia lu' peste despre care mecanicosu' de la Latin Efe a zis ca-i de firma, fara de care nu se poate desface filtrul cu nimic si care costa nu stiu cite sute de euroi. Chestia este o prostie dar uitindu-ma in jurul filtrului trebuie sa recunosc ca locu-i strimt. Merge "cheia" aia cu lant care se petrece in jurul corpului filtrului, in care vrei sa-ti schimbi singur uleiulul sau nu ?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 26 Feb 2004, 12:51
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Mie mi-a fost desfacut filtrul doar cu dracie d-aia cu lant de bicicleta. De fiecare data a fost strans cu mana, avand grija sa se unga garnitura cu ulei proaspat. Nici o problema, whatsoever.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 26 Feb 2004, 12:54
Post #8





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


99


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
AL
post 26 Feb 2004, 14:44
Post #9


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Marty are dreptate!....si in manual si chiar pe unele filtre scrie clar CU MANA!... si eu zic ca este destul....dar trebuie o mana "de mecanic"....nu de pianist, sahist etc. smile.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 26 Feb 2004, 15:07
Post #10


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Pe vremea berlinei, faceam singur schimbul de ulei iar filtrul l-am strins si desfacut NUMAI cu mina


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Aºılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 26 Feb 2004, 16:01
Post #11


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




fratilor, terminati cu prostiile, deci filtrul se strange asa:

CU MANA pana nu se mai poate strange cu mana, apoi cu cheia 3/4 tura si apoi se da un "pic" inapoi (sa se aseze cica).
Se strange cu mana dintr-un singur motiv (acelasi ca si la bujii), sa nu o ia aiurea pe filet !!!!

Recomandat este ca inainte de montarea filtrului, sa se toarne niscaiva ulei in el (un fel de amorsare, sa zicem) si sa se unga tot cu ulei, garnitura.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 17:13
Forum Renault