DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scoatere filtru ulei Clima

radunic
post 3 Mar 2004, 08:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 23 January 03
From: Timisoara




Toata ziua de ieri mi-am petrecut-o cautand o scula de desfacut filtrul. Am incercat si cu lamela din aia reglabila, nici o sansa, e strans ca drac' si nici libertate de miscare nu e. Am incercat cu lant, aceeasi poveste. In final am confectionat o cheie dintr-o teava de otel in interiorul careia am sudat niste electrozi sub forma de rizuri ce sa se potriveasca pe adanciturile din filtru. Am zis ca nu mai pot da gres. Rezultatul: (dupa ce am luat un brat al fortei de 1 metru, ca nu se misca deloc) am reusit sa deformez filtrul si nu mai are rizuri acuma. Nici surubelnita nu pot sa o bag prin el din motive de clima. In orice caz, criminali astia din service cu stransul filtrului. Ce solutie credeti ca am? (am evitat sa ma duc la acelasi service din motive ca am iesit din garantie)...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Taz
post 3 Mar 2004, 08:27
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 27 September 02
From: Tulcea




Mam lovit si eu de aceiasi problema dar am Europa si deci ceva mai multa libertate de miscare. Am strins filtrul vechi cu cheia franceza pina a muscat bine din filtru (oricum il aruncam nu conteaza ca s-a deformat) si asa am reusit sa-l desfac.


--------------------
DACIA DSN EUROPA - TL-20-YNA
Some things just can't be improved...
but they can be individualized
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunic
post 3 Mar 2004, 10:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 23 January 03
From: Timisoara




Am incercat si eu cu cheia franceza pusa invers, dar degeaba, strans ca naiba si lipsa spatiu...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 3 Mar 2004, 11:30
Post #4





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Ultima solutie e sa iei un dorn ascutit la un capat si sa-l bati ( dai scutul jos si bati de dedesubt ) in filtru spargind tabla dintr-o parte in alta si sa invirti. Am vazut procedidu-se asa cind nimic altceva nu mai merge.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Marty
post 3 Mar 2004, 11:56
Post #5


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Sau te bagi sub masina cu cheia aia cu banda, stringi pina nu mai poti si tragi de acolo. Atentie, trebuie neaparat "groapa" sau elevator!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Taz
post 3 Mar 2004, 12:11
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 27 September 02
From: Tulcea




Ai grija ca daca l-ai gaurit trebuie neaparat sa rezolvi problema caci altfel masina o mai poti misca doar trasa pina schimbi filtrul. Sa-l gauresti nu-i greu tabla e subtire dar s-ar pute-a sa se rupa cind inerci sa il desurubezi daca nu reusesti din prima si intri in alt "caca". Incearca de sub masina ca probabil e mai mult spatiu la clima.


--------------------
DACIA DSN EUROPA - TL-20-YNA
Some things just can't be improved...
but they can be individualized
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunic
post 3 Mar 2004, 12:49
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 23 January 03
From: Timisoara




De-asta imi era si mie frica, sa nu-l ingauresc si nici sa nu il pot da jos, ca dupa aia stau si ma uit la ea. De sub masina am incercat, ca e singurul loc ce iti ofera vreo 10 grade, dar nu merge. Am incercat cu cheia cu banda sa strang f. tare, dar nu merge, tot aluneca cheia in loc sa se desfaca filtrul. La chestia cu dornul m-am referit ca as fi bagat surubelnita prin el, dar vorba lui Taz, se rupe tabla cat am eu gradul de libertate si apoi pauza...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 3 Mar 2004, 13:18
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Eu am rugat pe cineva si mi-a confectionat o "cheie" special pentru acest procedeu.
Partea nasoala e ca esti din Timisoara.
Totusi, daca e careva prin Bucuresti care are nevoie de asa ceva, tipati.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunic
post 3 Mar 2004, 14:19
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 23 January 03
From: Timisoara




Pune si tu te rog o poza cu cheia aia, sau descrie-o sa-mi dau seama cum e facuta!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 3 Mar 2004, 14:30
Post #10


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Hai ca iti descriu eu cheia respectiva smile.gif ..

Este vorba de un inel cu maner. Inelul are diametrul interior cat diametrul exterior al filtrului. Filtrul are niste caneluri pentru desurubare. numarul acestora variaza dar este multiplu de 3 (trei). Adica am vazut filtre cu 6 caneluri din astea dar am vazut si cu 12.
Pe interiorul inelului cheii respective se prind (sudeaza) trei umflaturi (pot fi si capuri de suruburi infiletate din interior spre exterior) plasate simetric. Cu minunea asta se desface ORICE filtru de dimensiunile respective oricat de strans ar fi. Am vazut minunea asta la CNCD smile.gif. Numai ca acolo era o chestie fabricata industrial.

In desenul atasat se poate vedea sistemul.:

Attached thumbnail(s)
cheie filtru.JPG ( Size: 17.09k ) Number of downloads: 844


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 3 Mar 2004, 14:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




QUOTE
In final am confectionat o cheie dintr-o teava de otel in interiorul careia am sudat niste electrozi sub forma de rizuri ce sa se potriveasca pe adanciturile din filtru. Am zis ca nu mai pot da gres. Rezultatul: (dupa ce am luat un brat al fortei de 1 metru, ca nu se misca deloc) am reusit sa deformez filtrul si nu mai are rizuri acuma. ...


Liviu, cam asta afacut si el saracu' da vezi ca s-u bulit corpul filtrului si eu tare ma tem ca trebuie o interventie "autorizata" (atelier) . Si nu mai stiu cine spunea pe aici ca pe filtre scrie sa le stringi cu mina....


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 3 Mar 2004, 14:56
Post #12


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




am eu 2 tipuri de chei: tipul 1 din poza lui Liviu (dar cu ffffffff multe caneluri, nu le-am numarat), si inca un tip, cu 3 suruburi la 120 de grade, care se regleaza ca sa stranga filtrul. Daca vrea cineva, sa urle !


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 3 Mar 2004, 15:04
Post #13


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




costi,
cred ca mi-a scapat specificatia respectiva ...

In cazul asta numai la service se poate rezolva problema .. se pare ca filtrul respectiv a fost strans cu simt de raspundere ... nasol moment ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 3 Mar 2004, 15:37
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




ai incercat sa il desfaci cind motorul e firbinte?


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunic
post 4 Mar 2004, 07:48
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 23 January 03
From: Timisoara




Am reusit! Am imbunatatit cheia ce o facusem (ii pusesem initial doar 4 electrozi, de data asta am pus 12 cate adancituri are un filtru, luand ca model filtrul nou pentru a o putea folosi si alta data). Am pus-o pe filtru, i-am dat cateva si am infipt-o in filtru. Am dat si cu ceva spray pentru desfacut (nu stiu daca a avut vreun efect in afara de Placebo smile.gif ) si am reusit.
Va multumesc tuturor pentru informatii.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:56
Forum Renault