DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> mare grije pentru cei care au jenti schimbate, sau anvelope necorespunzatoare

adostar
post 12 Jun 2006, 12:06
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




Un amic ieri a fost oprit de politie pentru depasirea vitezei legale, si cu ocazia asta garcea i-a ridicat talonul deoarece a observat dimensiunea anvelopelor necorespunzatoare.
Are o dacie din '99 la care a pus jenti aliaj pe 14" si anvelope SAVA Effecta 185/70 R 14 T. in talor sunt trecute 165/70 R13.
Acum trebuie sa mearga la RAR ca sa-i treaca in talon dimensiunea respectiva. ce caterinca!
Asa ca aveti mare grija cei care aveti alte dimensiuni la anvelope decat cele trecute in certificatul de inmatriculare.


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinI
post 12 Jun 2006, 13:15
Post #2


Nd 4 Spd 4 Life


Group: Members
Posts: 178
Joined: 13 April 06
From: Bucuresti




parerea mea este ca dl. sepcuta vroia si el o atentie, ceva, din moment ce s-a luat de dimensiunea la cauciucuri... banuiesc ca de masinile straine modificate cu roti si genti de 17-19, etc. nu se ia pentru ca nu stie cine conduce si nu se pricepe la cauciucuri la "alea"... biggrin.gif

cam de obicei cand incep sa zica de trusa medicala sau extinctorul ca nu sunt in masina, desi sunt in portbagaj, vor si ei o mica atentie... 022.gif


--------------------
Subaru Impreza 2.0 Hatchback 2009
'06 Dacia Logan 1.6 mpi
Whishlist Honda S2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
omman
post 12 Jun 2006, 13:24
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 9 January 04
From: Bacau




Nu dom-le. Intram in UE si dau si ei examen la atentie si corectitudine. Isi schimba si ei straiele si naravul - pardon - valuta.
Or sa amendeze in curand pe cei cu Dacia "ca nu mai corespunde standardelor UE" si incurca in circulatie pe smecherii cu masini tunate! blink.gif


--------------------
Nissan Almera 2006
Drum bun!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 12 Jun 2006, 13:27
Post #4


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Extraordinar, ce topic marfa! Daca in talon scrie una si baiatu' face alta cineva tb sa plateasca cf legii. Daca e ciumec pana la capat, sa mearga cu masina neinmatriculata, sa nu mai fie discutii.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 12 Jun 2006, 13:30
Post #5


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Ce voia de fapt politistul, nu stim.

Cert este insa ca fiecare masina are o anumita omologare. Daca montezi pe ea altceva (mai ales lucruri relevante pentru siguranta circulatiei, cum ar fi rotile), trebuie ca acest "altceva" sa fie corespunzator tehnic. Pentru ca politistul nu e tehnician, vrea sa vada o stampila (a.k.a. omologare).

Ca omologarile se mai pot lua pe spaga sau altfel, o fi adevarat. In orice caz, in povestea relatata dreptate avea politistul (si nu amicul cu altfel de anvelope).


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adostar
post 12 Jun 2006, 13:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




@OS. si eu i-am zis la fel. am uitat sa va zic ca i-a luat placutele cu nr. de inamtriculare pana la rezolvarea problemei.


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cryo
post 12 Jun 2006, 13:45
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 14 September 05
From: Iasi




nu neg, dreptate in cazul de mai sus avea politistul
DAR... ce te faci cand, de lene, iti sunt trecute in talon 1, 2, maxim 3 dimensiuni, cand masina ta suporta (oficial, in cartzulia ei), mult mai multe variante? Iti iei porsche, iti vine din fabrica cu jante de 16", tu vrei sa-i pui de 18 dar nu poti, pt ca, desi sunt avizate de producator, duduia sau duduiul care completeaza certificatele de inmatriculare era prea plictisit(a) ca sa-ti treaca mai mult de ce aveai pe masina cand a venit.

Am pus intrebarea asta pe forumul politiei din Constanta... n-am primit nici un raspuns, si de atunci nici ca a mai fost updatat forumul ala smile.gif


--------------------
Honda Accord 2.0i LS 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 12 Jun 2006, 13:46
Post #8


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




@adostar:

Exact.
Mai mult: lumea ar trebui sa fie multumita ca se petrec si asemenea lucruri - ele sunt semne de normalitate.

@cryo:
Mergi la RAR (si la Politie) sa inscrie in acte dimensiunile corespunzatoare. Repet: agentul din strada nu este tehnician. Menirea lui este sa vegheze la respectarea scriptelor.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinI
post 12 Jun 2006, 13:58
Post #9


Nd 4 Spd 4 Life


Group: Members
Posts: 178
Joined: 13 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(os @ 12 Jun 2006, 15:46)

Mai mult: lumea ar trebui sa fie multumita ca se petrec si asemenea lucruri - ele sunt semne de normalitate.

*



da, ar fi normal daca nu s-ar mai lua spaga, daca individul ar fi prospus o atentie si ar fi fost refuzata, etc. Dar atata timp cat sepcalie sta la panda pe mai te miri unde si in loc sa dea amenda ia loveaua, nu este normal.

la fel de normal mi se pare sa opreasca toate masinile tunate si sa le intrebe de stampila, sa puna cat mai multe rar-uri mobile si sa verifice la sange toate harburile de la noi, inclusiv sa le ridice taloanele la cele cu probleme la frane sau directie, etc. nu mi se pare normal sa verifice o dacie la sange si dupa ce nu gasesc nimic, ca sa ii dea amenda, cu un foarte larg zambet de satisfactie, ca nu avea trusa si extinctorul in masina, ci erau in portbagaj...

dar atata timp cat se incadreaza in litera legii politistul este sef... dai banu sau iei amenda, cel mai sigur este sa stii legislatia si sa nu iesi din litera legii... sad.gif


--------------------
Subaru Impreza 2.0 Hatchback 2009
'06 Dacia Logan 1.6 mpi
Whishlist Honda S2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 12 Jun 2006, 14:10
Post #10


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




QUOTE(AlinI @ 12 Jun 2006, 13:58)
da, ar fi normal daca nu s-ar mai lua spaga,[...]
*


Repet: nu stim ce voia de fapt politistul.
QUOTE(AlinI @ 12 Jun 2006, 13:58)
[...]sa stii legislatia si sa nu iesi din litera legii... sad.gif
*


Exact. That's it. Bull's eye.



--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 12 Jun 2006, 14:37
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




jante pe 14 dacie, in loc de 13...185/70/14 in loc de 165/70/13. Tare.

Deci...ca de obicei, dupa unii, politia e de vina...si vrea sa faca rau conducatorilor auto.

Nu o sa lase nimeni dimensiunile alea pe masina...poate daca o sa dea sapaga la RAR, altfel nu. Automat se modifica viteza de pe bord, fata de cea reala...si inca multe altele


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adostar
post 12 Jun 2006, 16:19
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




tare! am vazut si dacie cu jante de aro 10...ca sa nu mai zic ca sunt putini care au anvelope corespiunzator cu ce e scris in talon.


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 12 Jun 2006, 21:15
Post #13


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Pai stai un pic: eu am Dacia din '95, CN3, si in talon scrie 155/70 R13. !55 nu se mai pune pe dacii din anii '90. CE fac, din cauza ca scrie in talon 155 imi pun roti mai mici?Mereu am avut pe ea 165. Acum k fac astia exces de zel ma apuc sa dau debandada in magazine?


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuGeo
post 12 Jun 2006, 22:27
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 November 05




Exact. Si la mine in talon scrie ca am 145 r13. Desi cand am cumparat-o aveam 165/70 r13 si acum i-am pus 175/65 R14. Dimensiunea aceasta se afla in cartea tehnica in lista celor aprobate pentru modelul meu.


--------------------
Dacia Logan - b 02345
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 12 Jun 2006, 22:47
Post #15


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(adostar @ 12 Jun 2006, 13:06)
185/70 R 14 T. in talor sunt trecute 165/70 R13.
*


Alea-s niste roti enorme!
No offence, da' bine i-a facut!
Ce jante avea? In 4 prezoane?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uncle-Sam
post 13 Jun 2006, 08:36
Post #16


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




Si vrei sa zici ca daca te prinde si iti ia talonu ti le si omologheaza cand te duci sa ti-l iei? Ca eu unu nu mai gasesc dimensiunea 145/15 si am pus jante de aro cu 165/14


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 13 Jun 2006, 08:39
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




mai acum am mai patit-o si eu .... m-a oprit intr-o seara acum vreo 3 ani cu cielo si nu stiu ce jante modificate avea ...... si nu aveau de ce sa se ia .... si ca anvelopele sunt diferite pe spate si ca sunt uzate ... ma uit si eu .. era intuneric nu prea vedeam EU ... ce-i drept el avea lanterna ... in fine .... si ma ia .... nu aveati centura de siguranta .... si incepe sa scrie procesul verbal .... l-a scris, l-am semnat .... si nu cred ca l-am platit smile.gif .... a doua zi ma uitam la cauciucuri ... erau ok ca uzura... caci diferite nu aveau cum sa fie ....biggrin.gif

This post has been edited by NoDacia: 13 Jun 2006, 08:40


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 13 Jun 2006, 08:46
Post #18


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




QUOTE(AlinI @ 12 Jun 2006, 14:58)
sa ii dea amenda, cu un foarte larg zambet de satisfactie, ca nu avea trusa si extinctorul in masina, ci erau in portbagaj...
*


scrie undeva ca extinctorul tre sa fie in masina??? si trusa? blink.gif portbagajul nu face parte tot din masina??? blink.gif la unele masini extinctorul si trusa medicala au locul lor in portbagaj... nicidecum in masina... blink.gif eu zic ca daca trebuia sa fie extinctorul in masina trebuiau sa ii faca un loc special amenajat... hai ca trusa mai mere sa o pui in spate... dar extinctorul unde viata mea sa il pui sa nu se balangane??? il bag in spatarul de la scaun? blink.gif


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 13 Jun 2006, 09:52
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




QUOTE(cryo @ 12 Jun 2006, 14:45)
...
Iti iei porsche, iti vine din fabrica cu jante de 16", tu vrei sa-i pui de 18 dar nu poti, pt ca, desi sunt avizate de producator, duduia sau duduiul care completeaza certificatele de inmatriculare era prea plictisit(a) ca sa-ti treaca mai mult de ce aveai pe masina cand a venit.
...
*



Ai grija cand ridici talonul sa fie scris pe el tot ce trebuie, inclusiv dimensiuni la anvelope..
Si tot ce scrie acolo,.... verificati sa fie completat CORECT.

Mie, cand mi-au facut talonul, mi-au gresit seria de la caroserie.
Bine ca am verificat pe loc....
Le-am spus , mi-au luat talonul si mi-au zis ca-mi fac altul....
Mi-au mai cerut o data fisa de inmatriculare, cartea de identitate, copii dupa factura, taxa ( !! ) etc.
Am inceput sa fac scandal mare.... si nu le-a mai trebuit nici un act sau nici o taxa noua... a doua zi am avut talonul nou.
Si asa am ajuns sa am in cartea de identitate 2 inmatrculari, pe acelasi nume, in
aceieasi zi. !!!


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 13 Jun 2006, 10:11
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(Alydor @ 13 Jun 2006, 09:46)
scrie undeva ca extinctorul tre sa fie in masina??? si trusa?  blink.gif portbagajul nu face parte tot din masina???  blink.gif la unele masini extinctorul si trusa medicala au locul lor in portbagaj... nicidecum in masina...  blink.gif eu zic ca daca trebuia sa fie extinctorul in masina trebuiau sa ii faca un loc special amenajat... hai ca trusa mai mere sa o pui in spate... dar extinctorul unde viata mea sa il pui sa nu se balangane??? il bag in spatarul de la scaun?  blink.gif
*


OFF-TOPIC. Eu la camion am doua abtibilduri 40mm/40mm lipite vizibil pentru a indica unde este trusa medicala si unde este stingatorul.Am vrut sa-mi cumpar si eu pentru logan dar nu am gasit nici in EU.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adostar
post 13 Jun 2006, 11:16
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




@Muttley: "Ce jante avea? In 4 prezoane? "
da. sunt in 4 prezoane.
A fost azi la RAR si nu vor aia sa-i treaca in talon jantele smile.gif poate o rezolva pana la urma cu ceva spaga.


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 13 Jun 2006, 13:04
Post #22


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




de ce face politia rutiera se poate vb mult;)dar asa are dreptate anvelopele au alta dimensiune.dar de ce nu te duci la rar?


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 13 Jun 2006, 13:50
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




QUOTE(adostar @ 13 Jun 2006, 11:16)
@Muttley: "Ce jante avea? In 4 prezoane? "
da. sunt in 4 prezoane.
A fost azi la RAR si nu vor aia sa-i treaca in talon jantele smile.gif poate o rezolva pana la urma cu ceva spaga.
*




mai ..... eu am in cartea masinii, dimensiuni de la 195 -> 225 max pt motorizarea de 2l diesel ( daca constructorul zice asa... si e reglementat si in Germania ) ce dracu fac inginerii astia de la RAR ???? reinventeaza ei ... motorul ferrari ?


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSaiLor
post 13 Jun 2006, 14:30
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 6 April 04
From: Constanta




Pentru dacie berlina sunt omologate ambele tipuri de anvelope: 155/70 R13 si 165/70 R13. Nu se omologheaza alte tipuri de anvelope decat cu mari dificultati financiare tongue.gif. Pentru cei care s eplang ca in talon au doar 155 R 13 ... va duceti frumos la RAR si sa trece pe cartea masinii la observatii "Alte anvelope admisibile 165/70 R13" dupa care la politie pentru completare in talon.



<<eu am in cartea masinii, dimensiuni de la 195 -> 225 max pt motorizarea de 2l diesel ( daca constructorul zice asa... si e reglementat si in Germania ) ce dracu fac inginerii astia de la RAR ???? reinventeaza ei ... motorul ferrari ?>>

La RAR se va efectua in cartea masinii aceeasi operatiune ca si la dacie. Numai ca trebuie sa alegi ce tip vei folosi in afara de cele standard. Si eu am la audi 195 de iarna si 215 de vara trecute in talon si carte.


--------------------
Audi A4 1.9 TDI Clio 1.5 dCi - CT - 0123
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 13 Jun 2006, 14:47
Post #25


membru


Group: Members
Posts: 4.533
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Si eu care credeam ca la Dacie e omologat 155/80 R 13 (adica 155 R13)..... ca sa vezi, in fiecare zi aflu ceva nou.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 13 Jun 2006, 16:08
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Eu nu comentez actiunea respectiva, oricum numai Garcea ala stia ce cauta, deci nu ma bag...
Dar stau si eu si ma intreb, de ce oare n-o fi montat astia din fabrica direct anvelope mai late, cu talon mai mic, pe jante mai mari? Nu conteaza marca masinii, vorbesc in general. De ce? O fi din cauza ca se modifica comportamentul masinii in asa hal incat sa devina periculos? O fi din necunostinta proiectantilor? O fi din cauza costurilor?


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 14 Jun 2006, 08:44
Post #27


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Marius, masinile nu se mai fac din pasiune(vezi auto emotion) ci din buzines. Daca proiectezi sa pui o gramada de jenti pe un BMW, cresc costurile de productie, si o gramada de alte costuri aferente. Asa ca proiectezi masina care sa aiba numai un set al ei de jenti/roti si lumea o ia asa cum e, iar tu ai costuri rezonabile.


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Jun 2006, 09:15
Post #28


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




1. Militianu' nu avea dreptu' sa-i ridice permisul pentru neconcordante cu talonul! Nici macar in cazul in care seria de la motor nu corespundea cu talonul nu avea nici un drept sa iti ridice talonul! De ce? Pentru ca nu are abilitarea tehnica necesara! Asa ceva doar asista de un inginer RAR poate face!

2. Domnu' os, inteleg ca bintuiti strasnicele tarimuri germane (sau ma-nsel?). Ia spuneti-mi si mie, va rog, ce dimensiune de roti/anvelope scrie la dvs. in brief? Ca, din cinte stiu eu, la brief-urile noi nici nu se mai trece latimea si inaltimea gumei, se trece doat diametrul jantei folosite PE MODELUL RESPECTIV, recte 15" - 19"! Pai daca e sa intram in UE, s-o facem cum trebuie, nu ?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 14 Jun 2006, 10:26
Post #29


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Marty, eu n-am "mai nou", ci asa de vreo 4 ani. Iti spun insa ce scrie:

195/65R15 91V sau 205/60R15 91V pe janta 6Jx15 ET 45mm sau 7Jx15 ET 45mm; sau 205/55R16 91V pe janta 7Jx16 ET ET 45 mm sau 185/65R15 88Q M+S pe janta 6Jx15 ET 45 mm. Toate astea pe fata si pe spate (indicate separat).

Cum vezi, sunt precizate pentru anvelopa marimea, factorul de forma, clasa de incarcare, clasa de viteza. Janta este complet definita. La fel, ce anvelopa se poate monta pe ce janta.

Multumit?

PS: ET din descrierile de mai sus (pentru jante) este adincumea jantei (imi cer scuze, nu stiu cum se numeste: poate offset?)

-- edit: dupa cum miros eu treburile, nu-mi vine sa cred ca e de asteptat sa gasesti precizare de genul "jante intre 15 si 17 toli", care lasa la latitudinea posesorului de exemplu marimea anvelopei. Sa ne gindim ca anvelopele sunt un factor extrem de important in siguranta conducerii. Desigur, se poate sa ma insel; dar ideea de baza aici este asa: cu cit lucrurile sunt specificate mai exact, cu atit se lasa mai putine la buna dispozitie a "organului"... sau?



--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 14 Jun 2006, 13:56
Post #30


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(Marius @ 13 Jun 2006, 17:08)
Dar stau si eu si ma intreb, de ce oare n-o fi montat astia din fabrica direct anvelope mai late, cu talon mai mic, pe jante mai mari? Nu conteaza marca masinii, vorbesc in general. De ce? O fi din cauza ca se modifica comportamentul masinii in asa hal incat sa devina periculos? O fi din necunostinta proiectantilor? O fi din cauza costurilor?
*


Depinde de destinatia masinii. Dacia 1300 proiectata fiind in anii '60 pentru drumurile din anii '60 avea nevoie de pneuri relativ inalte care sa nu crape in gropi. In plus, pneuri mai inalte sunt mai confortabile. Confortul primeaza-n fata performantei la Dacie.
Un BMW M5 este destinat circulatiei pe autostrada si pe drumuri de la f bune-n sus. Principalul sau atu fiind performanta este echipat cu pneuri de talie joasa.
Evident, intra-n calcul si costurile. Un pneu de talie joasa este mult mai scump decat unul cu flancul inalt.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 00:50
Forum Renault