DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Roata spate blocata, de ce oare?

Alex_Z
post 12 Jun 2006, 16:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 29 March 06




Salut! Nu stiu ce se intampla, masina mea parca e blestemata sa aiba vesnic probleme cu franele.
De data aceasta pe spate e problema, una din roti e infranata, cu cealalta n-am probleme. Am dat azi jos tamburul, am impins sabotii sa nu mai frece, am resetat sistemul ala de autoreglare si surpriza, si-a dat drumul. Numai ca am observat urmatorul fenomen: daca ma pune pacatul sa trag frana de mana, problema revine.
Cablul de frana e nou, nu e tensionat peste masura (altmiteri aveam si cu cealalta roata probleme), sabotii, la fel sunt noi, rulmentii is unsi cum trebuie. Ce are? Mentionez ca daca folosesc doar frana de picior n-am probleme.
Si inca un lucru: surubul ala care fixeaza tamburul trebuie strans la maxim sau moderat? Ca eu am ramas surprins cat de usor l-am dat jos.
Ultima data cand am fost la service de mi-am schimbat sabotii si cablul de frana baietii mi-au zis ca puntea mea ar fi de break, in caz ca are vreo relevanta.
Multumesc.



--------------------
Dacia Berlina - IS-32-KRP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 12 Jun 2006, 16:19
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Cand tragi frana de mana, si o lasi, uita-te pe sub masina cum e cablu, tensionat sau moale. CIlindri receptori nu au nici o legatura daca zici ca nu se intampla decat la frana de mana.
Ai verificat arcul ce aduce sabotii la loc( e fix sub cilindru receptor)? sa nu fie sarit..stiu si eu..

This post has been edited by argon: 12 Jun 2006, 16:25


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostake
post 12 Jun 2006, 17:14
Post #3


Membru relaxat


Group: Members
Posts: 187
Joined: 1 February 06




1.Cum a spus si dl.argon verifica arcurile de readucere.
2.Piulita care tine tamburul se strange pana la capat dupa care se slabeste 1/4 de tura.Apoi ii ppui siguranta si stiftul de siguranta.


--------------------
dacia logan 1,4 2005 laureat - B 10 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex_Z
post 12 Jun 2006, 17:26
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 29 March 06




QUOTE(argon @ 12 Jun 2006, 17:19)
Cand tragi frana de mana, si o lasi, uita-te pe sub masina cum e cablu, tensionat sau moale..
*



Dupa ce o eliberez e moale. Arcul care trebuie sa readuca sabotii e la locul lui. Ma gandesc ca "prinde" undeva cablul, undeva intre bifurcatia aia cu 2 suruburi si roata, da nu reusesc sa-mi dau seama unde, doar e nou si ar trebui sa mearga stas. Sau trebuie cumva unse articulatiile de la saboti ? Ca le-am schimbat in service si n-am retinut exact ce au facut aia acolo.
Oricum, mai incerc si maine, de data asta asistat de cineva, sa vad ce se intampla exact cand trag frana de mana.


--------------------
Dacia Berlina - IS-32-KRP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinakes
post 15 Jun 2006, 16:03
Post #5


X


Group: Members
Posts: 341
Joined: 24 March 06
From: X




Chiar daca e nou , cablul ar putea sa nu fie montat corespunzator !

Mergi la baietii care ti l-au montat si explica-le problema .

Probabil ca ti-l vor regla si nu vor mai fi probleme !

Bafta multa !


--------------------
X X X - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 08:58
Forum Renault