DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> planetare de Logan pe DSN, sint compatibile?

florin_is
post 14 Jun 2006, 08:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 14 June 06




La aproape 60 000 km sunt nevoit sa schimb ambele planetare, pe motivul fisurarii burdufelor originale de doi lei. La un service din Iasi (Bosch Auto Center) mi s-a recomandat de catre un mecanic mai in varsta sa pun planetare de Logan, deoarece sunt mai bine echilibrate iar burdufurile sunt de calitate. Stie cineva ceva despre astfel de schimbare?


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_B
post 14 Jun 2006, 08:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 16 July 02




QUOTE(florin_is @ 14 Jun 2006, 11:08)
mi s-a recomandat sa pun planetare de Logan, deoarece sunt mai bine echilibrate iar burdufurile sunt de calitate. Stie cineva ceva despre astfel de schimbare?


Chestia cu "mai echilibrate" e o tampenie monumentala.

Partea cu burdufele e adevarata - sunt din plastic si se pare mai rezistente. Eu am schimbat una pe masina asta iarna - tot din cauza de burduf spart. Era prea frig ca sa schimb burduful. Cum nu am decat 6 luni cu ea, nu pot sa-ti spun cat de rezistente sunt burdufurile.

Se gasesc burdufuri din plastic ca piesa de schimb.

Vezi cand cumperi sa numeri canelurile la fuzeta - la Logan, sunt 2 tipuri - numai unul se portiveste (parca de la gama de sus)... oricum, daca le iei din service, se ocupa ei de ales piesa.

Pe mine m-a costat planetara (lunga) 3.100.000 Rol. Ca sa iti faci o idee de preturi in buc. De schimbat, am schimbat-o singur.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_is
post 14 Jun 2006, 10:19
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 14 June 06




Multumesc, Stefan_B. Cu "Mai echilibrate" mesterul se referea la configuratia lor, in sensul ca au nu stiu ce greutate pe ele ca sa nu vibreze. Daca diferenta de pret o fi mare, o sa iau tot de DSN insa o sa caut alt tip pt. burduf, in sensul plastic+teflon.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristy04
post 16 Jun 2006, 11:55
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 9 June 06
From: is




eu am pus tot de logan si nu am nici o problema , intradevar sunt mai bune daca se poate zice asa, tot piese romanesti sunt, dacă nu e diferenta mare de pret iti recomand sa pui de Logan pentru sunt mai bune, asta o stiu de la un mecanic de la Dacia Service , pe mine m-au costat anul trecut vreo 10 mil amandoua,asa ca multa bafta biggrin.gif

This post has been edited by DragosP: 16 Jun 2006, 22:29


--------------------
dacia supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 20 Jun 2006, 17:00
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




Scuze ca intreb aici, dar burdufurile la planetara nu se pot schimba? La mine au aparut striuri. Ma gandeam sa le dau cu silicon, oare ajuta? Multumesc.


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacuBurebista
post 22 Jun 2006, 09:36
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 16 November 04




nu te chinui cu siliconul - mai bine schimba burdufurile


--------------------
supernova clima - b25ymt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_is
post 22 Jun 2006, 14:10
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 14 June 06




Am luat planetare de SN la un pret de 6 700 000 ROL ambele. Sint fabricate in 2006 si au burdufe din plastic (poate teflon?!) iar cea lunga are si o greutate de echilibrare. Sunt foarte mici diferente ca materiale si accesorii fata de cele de Logan. Posibil ca baietii de la Dacia sa se fi dat pe brazda si sa fi renuntat la celebrele burdufuri de scurta utilizare.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gutenberg
post 22 Jun 2006, 20:09
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 18 April 05
From: Oradea




De o saptamana am observat si eu ceva pata sub planetara stanga. Am fost la service, m-au urcat pe elevator (am si o toba intermediara sparta) si mi-a zis mecanicu ca pata e de la planetara, la burduful de la cutia de viteze. Dupa ce am mai studiat si pe aici problema, voiam sa ma asigur ca pot pune pe planetara de SN burduful de Logan. Se potriveste 100%? Ca maine ma duc la service sa imi schimb toba sparta si burduful de la cutia de viteze. Eu nu prea imi imaginam cam ce trebuie schimbat in cazul asta, dar azi am trecut pe la magazine si am pus mana si pe burduful cu pricina (burduful de cauciuc care la capatul mai ingust are un rulment prins cu un colier pe deasupra). Asta e de fapt piesa care trebuie schimbata? Si daca maine ma duc la service (nu au in magazie burduf interios planetara stanga ptr SN) si cer sa mi se monteze burduf de Logan, o sa fie ok? Ca "mesteru" de acolo nu stie exact daca se potriveste si nici nu a mai facut asa ceva. (tot eu l-am invatat- cu instructiunile de pe forum- cum sa bage vaselina la caseta de directie).
V-as fi recunoscator daca m-ati putea lamuri pana maine dupa-amiaza cand sunt programat la service blush.gif Multam fain.
P.S. La magazia service-ului zicea tanti de acolo ca burduf planetara stanga-partea dinspre cutia de viteze de Logan e vreo 800.000. Atata poate costa cauciucul ala cu rulment? blink.gif sau eu incurc piesa ce trebuie de fapt inlocuita la mine?

This post has been edited by Gutenberg: 22 Jun 2006, 20:14


--------------------
Dacia Super Nova Clima - BH-XX-MAG
O carte se poate lovi de un cap si sa sune a gol , fara ca sa fie de vina... cartea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remus66
post 22 Jun 2006, 22:56
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 25 September 04




Da cam atit poate costa, acum 3 saptamini am intrebat eu asa preventiv la magazinul de pe Mihai Bravu si pretul era de 120 RON.


--------------------
Volkswagen Golf 4 Pacific Variant 2005 - B-71-KPD
Cu un nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat; dar duci o lupta colosala, cu prostul care are scoala!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_B
post 23 Jun 2006, 09:13
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 16 July 02




QUOTE(florin_is @ 22 Jun 2006, 17:10)
Am luat planetare de SN la un pret de 6 700 000 ROL ambele. Sint fabricate in 2006 si au burdufe din plastic (poate teflon?!) iar cea lunga are si o greutate de echilibrare. Sunt foarte mici diferente ca materiale si accesorii fata de cele de Logan.


Ai dreptate cand zici ca sunt f. mici diferentele - pentru ca ai luat o planetara de Logan laugh.gif Asta e singura imbunatatire fata de SN - greutatea de la mijloc.



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_is
post 23 Jun 2006, 10:19
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 14 June 06




radmasa.gif
Numai ca la magazin alea costa mai scump, doar una e vreo 8 mil. Vanzatorul zice ca asa le fac acum, folosesc cam aceeasi tehnologii ca la UNUL din modelele Logan (mi-a spus ca ar fi doua modele pe Logan, ar diferi nr. de caneluri unsure.gif atentie cei care vreti sa schimbati cu asa ceva!). Se schimba doar codul si eticheta de pe cutie.
Cu toate ca urasc stilul acesta (adica sa nu pun mana pe cartea tehnica, sa identific exact reperul ci sa merg "dupa ureche") ma omoara lipsa timpului. Inca stau cu planetarele in portbagaj si n-am ajuns la mecanic.
Cele bune la toata lumea !

P.S.
Pretul de burdufe de Logan e cel discutat mai sus, pt. cel cu rulment. Unul de exterior, spre roata, costa cam 400 000 in Iasi.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
COSTY
post 18 Jul 2006, 08:46
Post #12


Constantin


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




QUOTE(florin_is @ 14 Jun 2006, 11:08)
La aproape 60 000 km sunt nevoit sa schimb ambele planetare, pe motivul fisurarii burdufelor originale de doi lei. La un service din Iasi (Bosch Auto Center) mi s-a recomandat de catre un mecanic mai in varsta sa pun planetare de Logan, deoarece sunt mai bine echilibrate iar burdufurile sunt de calitate. Stie cineva ceva despre astfel de schimbare?
*




Da sunt OK
Mi-am montat si eu.


--------------------
Renault Megane III - Sport Tourer 1.6 16V VVT 110CP / 2009 / Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 18 Jul 2006, 11:26
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(florin_is @ 23 Jun 2006, 12:19)
radmasa.gif
(mi-a spus ca ar fi doua modele pe Logan, ar diferi nr. de caneluri  unsure.gif atentie cei care vreti sa schimbati cu asa ceva!). Se schimba doar codul si eticheta de pe cutie.
*



Sunt diferite cele de la 1.6MPI fata de cele de la 1.4?


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Jul 2006, 11:41
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




sunt diferite alea pentru discuri ventilate fata de alea pentru discuri pline...
Au un nr. de caneluri usor diferit (21 la cele cu discuri pline, 23 la cele cu discuri ventilate)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 19 Jul 2006, 14:27
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Sau poate de la diesel la benzinar?


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 19 Jul 2006, 14:54
Post #16


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




E cam acelasi lucru, pt ca modelele pe benzina au discuri pline iar cele diesel au discuri ventilate.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentin
post 31 Jul 2006, 15:53
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 29 January 03
From: Bucuresti




Din iulie 2006 au inceput si cei de la Dacia masoare (verifice) planetarele pe o masina de masurat in coordonate. Pana acum aveau niste dispozitive de 0,0002lei.

Programele de masura le-am facut eu.
La diesel planetarele sunt diferite.

Aaaaa si am vazut ca au acolo o magazie plina cu planetare stricate pe care le reconditioneaza si le vand ca piese de schimb; Sunt cele vopsite cu negru din magazine.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dic
post 17 Aug 2006, 18:34
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 4 January 04
From: Bucuresti




Am cumparat 2 planetare DACIA de origine pentru DSN. Acum nu stiu daca sunt cele de Logan, dar arata usor diferit decat cele originale pe care le-am avut pe masina:
- au alte burdufuri (arata mai robuste si sunt prinse cu coliere sub forma de banda metalica, nu sarma); scrie sau apare sigla Renault pe fiecare burduf
- planetara lunga (dreapta) are un inel gros de cauciuc la mijloc (pentru stabilitate?), inel care nu apare la cele de DSN
- am remarcat stantat pe metal (pe o muchie de pe partea care intra in cutie): Made in France.
- au un cod de bare lipit pe mijloc


--------------------
Dacia DSN Rapsodie x 2 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kent99
post 18 Aug 2006, 08:18
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 13 March 06
From: B




Dic zi-mi si mie te rog magazinul de unde le-ai cumparat si cat au costat ?


--------------------
Dacia Super Nova - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dic
post 18 Aug 2006, 14:38
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 4 January 04
From: Bucuresti




Sursa aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=649555
QUOTE(Dic @ 11 Aug 2006, 23:23)
In urma (deja) clasicei povesti cu burdufele taiate, sunt nevoit sa schimb ambele planetare. Am cautat putin prin Bucuresti si am gasit asa...

la magazinul Dacia de pe Mihai Bravu:
- planetara dreapta (lunga, de origine) 440 ron
- planetara stanga (scurta, de origine) 410 ron

La magazinul Terra Global Trust de pe Bd.Gloriei (sect.1)
- planetara dreapta (lunga, de origine) 360 ron
- planetara stanga (scurta, de origine) 335 ron

Mai este necesar sa spun de unde am cumparat? biggrin.gif Din diferenta de pret sper sa imi iasa manopera la un service autorizat Dacia...
*



Sunt vreo 3-4 magazine pe Bd.Gloriei la intersectie cu Bd. Bucurestii Noi si Str. Jiului (pe linia autobuzului 331).

This post has been edited by Dic: 18 Aug 2006, 14:40


--------------------
Dacia DSN Rapsodie x 2 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lancerEvo
post 21 Aug 2006, 13:34
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 24 May 05




ii modelu nou de planetare, nu stiu daca si pe logan ii la fel da pe solenza asa is!


--------------------
Dacia 1300 - cj 06 cal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 9 Jun 2007, 07:31
Post #22


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Eu nu m-am lamurit daca Stefan_B a cumparat planetara de tip "Logan" cu 310 lei noi sau daca a luat tipul "DSN".

Si la sectiunea SLZ e o problema ce intereseaza oamenii - cu aceleasi planetare LGN.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=48513

Am gasit planetare de SLZ/DSN cu 350-380 lei in targ si cele de LGN la 600 lei!!! Chiar ati cumparat asa scumpe? De potrivit inteleg ca se potrivesc.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 9 Jun 2007, 10:01
Post #23


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Stefan a luat planetara de LGN, zice clar asta. Doar că asta s-a întâmplat acu' un an, și poate prețurile erau altele.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 12 Jun 2007, 18:25
Post #24


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Revin aici cu speranta ca nu am dezinformat oamenii.

Am fost in targ si am luat planetara dreapta - codul e aproape cum a zis icsu, doar ca el le-a inversat.

Cod: 60 01 548 120 - planetara dreapta.

Doar ca nu e de Logan ci de DSN/SLZ !!!!
Adica acesta e noul cod pentru planetara de SLZ pentru ca inlocuieste codul vechi, fiind construita putin diferit, adica cu burduful acela plastifiat si cu cauciucul de echilibrare pe mijloc.

Am pus mana si pe o planetara de logan Diesel, cum zic cei din targ. Intr-adevar are 23 caneluri insa diametrul cu care intra in disc e mai mare in mod vizibil. Din pacate nu am avut ocazia sa vad si planetara de LGN pe benzina sa vad de are 21 sau 23 caneluri. Poate sunt doua modele de planetare pe LGN benzina (din care unul ar merge eventual la SLZ) si un al treilea pe Diesel, nu stiu sa va zic....

Cert e ca am numarat canelurile pentru planetara cu codul mentionat si sunt sigur doar 20 caneluri. Deci nu sunt nici 21 si nici 23, ceea ce ar duce totusi la concluzia ca nu ar fi la fel cele de LGN cu cele de SLZ/DSN.

Complicata treaba....

Pana la urma am optat sa iau o planetara cu codul mentionat pentru ca e putin peste 100 euro.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 13:58
Forum Renault