DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> pb cu cutia in 5 trepte, nu intra din a 5-a in treapta inferioara

Bogdan17
post 21 Jun 2006, 14:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 June 06




Buna Ziua! Am si eu o pb cu , cutia de viteze, am o dacia 1300 din 1981 si am pus pe ea o cutie in 5 trepte totul a fost perfect pana cand am facut un drum azi iarna de vreo 150km dupa care nu mai intra din a 5-a in treapta inferioara pana nu ma opresc si bag din nou 1!!! De ce? in schimb 1->2->3->4 si invers merg perfect!!!


--------------------
Dacia Berlina '81 1300 - SB-03-KRL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan17
post 21 Jun 2006, 17:39
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 June 06




cutia este de renault si tijele le-am verificat ca am avut cutia jos pt ca am schimbat semeringu pt ca curgea ulei dar nu am mai desfacut cutia sa ma uit in interior!! de prost poate imi dadeam seama ce are!! altceva ce ar putea sa fie!? precizez ca in a 5-a intra foarte bine dar cand trebuie sa schimb nu mai intra in treapta inferioara pana nu ma opresc si bag din nou 1-a!!!!


--------------------
Dacia Berlina '81 1300 - SB-03-KRL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mae
post 21 Jun 2006, 17:56
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 19 February 04
From: pierdut prin bucuresti




deobice cutiile de viteze astea mai noi sunt mai inteligent facute astfel incat - de exemplu daca masina se msica cu o oarecare viteza- nu prea mai potzi sa bagi in I-a - chestie de protectie a cutiei
acum tu nu ai zis tot-
daca masina se incatineste sa zicem pe la 60- potzi sa bagi in a 4????
nu intra deloc sau intra foarte fortat?
incearca cand vrei sa schimbi din a 5 in a4-a apasa ambreiajul si nu mai tura motorul- cand ajunge la relantii icnearca sa bagi in a 4-a (nu conteaza viteza masinii)- daca nici asa - atunci cred ca are o buba cutia - si ala de lacare ai cumparat-o nu tzi-a zis, si dasta a vandut-o si el


--------------------
dacia break 2001 injectie
burn baby... burn... burn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cnn
post 21 Jun 2006, 17:57
Post #4


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 45
Joined: 20 September 05




De la ce tip de Renault provine cutia de viteze? (Eu am montat de R18, pe Dacia mea din '78) si sunt foarte multumit.
Verifica functionalitatea timoneriei, acum, cand cutia este pe masina. Daca ai posibilitatea, deasupra unui canal de vizitare, suspenda partea fata a masinii (de preferat pe capre) si fara a o tura prea tare treci prin toate trepte de viteza. Din canal o persoana cu ceva aptitudinii in ale mecanicii, poate urmari ce se intampla si daca exista o cauza exterioara pentru simptomul prezentat de tine.


--------------------
-- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan17
post 21 Jun 2006, 18:04
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 June 06




Nu itra nici cum in a 4-a am incercat sa o las la relanti dar nu a intrat din cand in cand intra in a 2-a dar nu mai intra in treapta superioara!!!!Ce e ciudat ca restul merg perfect chiar si cand bag a 5-a si rulez dar cand incetinesc si trebuie sa schimb viteza pauza ca nu mai merge si dupa ce incetinesc si opresc masina bag 1 si totul e perfect!!!! De cEeeeeee?


--------------------
Dacia Berlina '81 1300 - SB-03-KRL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amc
post 21 Jun 2006, 23:25
Post #6


2 trancane


Group: Members
Posts: 603
Joined: 28 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Mae @ 21 Jun 2006, 18:56)
deobice cutiile de viteze astea mai noi sunt mai inteligent facute astfel incat - de exemplu daca masina se msica cu o oarecare viteza- nu prea mai potzi sa bagi in I-a - chestie de protectie a cutiei
*



dry.gif hi-tech sunt! direct din 1970 icon_mrgreen.gif


--------------------
YUGO Zavzta 2007/prestige - 1-B-NU-IS--chhh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 21 Jun 2006, 23:25
Post #7


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




eu cred ca ai sincroanele duse , incearca cu dublu ambreaj ca la camioane .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
workarea
post 22 Jun 2006, 00:55
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 10 October 05
From: Drumul Taberei




QUOTE(cnn @ 21 Jun 2006, 17:52)
Pentru raspuns detaliat cred ca trebuie sa clarifici urmatoarele probleme:
- cutia ai pus-o pe masina?
- drumul pe care l-ai facut avea 150 km dus-intors sau numai dus?
- "azi" iarna cum era vremea? rece, mai putin rece sau calda?; era zi sau era noapte?; ningea, era inorat sau era soare?
-  din ce te opresti? si ce bagi din nou?

Cu toate acestea sunt convins ca odata cu cresterea temperaturii aerului, se va revolva si aceasta problema. Fii fara grija.  plange.gif
*



@ cnn > explica-ne si noua, te rog, ce te-a putut determina sa fii atit de deplasat, ca sa nu folosesc si alte epitete. Vad ca ai si recidivat, un post mai jos, si ai insistat pe acelasi ton incalificabil.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI, 2007 - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 20:23
Forum Renault