DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Baghete usi, Au inceput sa mi se desfaca

crisstian
post 3 Jul 2006, 16:58
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Mai nou am observat ca baghetele de pe usi au inceput sa mi se desfaca.
Daca le prind cu mana pot sa le misc iar pe alocuri pot trage bine de ele.
Baghete=acele bucati de plastic care se monteaza pe usi cam la jumatate.
Le-a desfacut cineva? Cum sunt prinse.
Pentru demontare stiu ca se desface surubul din interior si se gliseaza spre inainte. Nu le-am demontat eu ci asa am auzit (citit)...... ca se procedeaza la demontare desi ma mir ca bagheta aia e prinsa doar intr-un surub (cel din zona balamalelor)
Ei cum se monteaza? Pe langa faptul ca se fixeaza in suruburi mai trebuie si lipite.
Daca trebuie lipite ce lipici se foloseste. (orice sau ceva special). Masina nu mai e in garantie, iar pentru atat parca nu m-as duce la service (datorita serviciilor....).
O vizita probabil o se le fac sa-si dea si ei cu parerea.

off topic
Imi aduc aminte cum m-am dus mai demult cu o mica zgarietura pe usa de la portbagaj si baietii ,,binevoitori" s-au ,,oferit" sa-mi vopseasca toata usa. Desigur am rezolvat eu problema pana la urma.....

This post has been edited by crisstian: 3 Jul 2006, 17:03


Attached thumbnail(s)
Bagheta_usa_spate.JPG ( Size: 7.1k ) Number of downloads: 639
Bagheta_usa_spate1.JPG ( Size: 11.49k ) Number of downloads: 690


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 4 Jul 2006, 09:13
Post #2


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Pot sa-ti spun ce-am patit eu. Am agatat bagheta de la usa soferului intr-un zid si-am rupt suportul surubului aluia care prinde bagheta pe interior. Rezultatul - clampaneaa bagheta. Am lipit cu prenadez si putin calti (canepa) un alt surub cu care am obligat bagheta sa nu mai 'clampane'. Impresia mea a fost ca baghetele sunt foarte slabe, si ar trebui probabil sa comand alta (dar deocamdata inca lipitura mea tine). De scos nu am scos-o, asa ca nu stiu daca nu are vreun alt surub de prindere mascat de fata de la usa.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Jul 2006, 11:16
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In afara de surub bagheta aia mai e prinsa in niste agrafe, cum sunt prinse fetele de usa


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 4 Jul 2006, 13:51
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Ornamentul de pe usa este destul de elastic.In urma unui "mic" accident bagheta s-a indoit mult (mai mult de 90 de grade) si nu s-a rupt.S-au rupt doar agrafele si partea din plastic pe care strange surubul.


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 5 Jul 2006, 08:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Am desfacut una din baghete si intradevar in afara de surubul (cel din zona balamalelor) bagheta mai era prinsa in 3 agrafe.
Le-am verificat nu aveau joc , urme de lipitura (adeziv) nu era asa ca am ajuns la concluzia ca bagheta e fixata in cele 4 puncte fara a se folosi adeziv.
Partea proasta pentru mine e nu am ce sa le fac. Am scris mai sus ca la usile din spate baghetele au inceput sa se ,,desfaca". Adica mi-a aparut o mica fanta intre tabla usii si bagheta. Se misca si in momentul in care le prind cu mana.
Agrafele le-am verificat nu au joc asa ca am ajuns la concluzia ca a ,,obosit" materialul.

Klaus as vrea sa te intreb daca acele agrafe de pe usa sunt prinse pe inerior cu piulita sau mai stiu eu ce sistem cu infiletare sau e doar un sistem cu cleme din plastic si pot fi extrase in afara doar printr-o simpla tragere.
Te intreb ca pe de alta parte undeva pe langa stalpii centrali (in partea de jos) imi zdrangane ceva si prin analogie m-am gandit ca nu cumva zdranganitul ala are vreo legatura cu agrafele dat fiind faptul ca baghetele pe spate au inceput sa cedeze incepand din zona suruburilor.
Cred ca ipoteza mea e putin exagerata dar niciodata nu poti fi sigur de unde vin zgomotele ascunse pana nu le gasesti.
Pe de alta parte as vrea sa verifice ceilati posesori de logan cu mana daca li se misca baghetele alea sau doar eu sunt ghinionistul. Cei cu mai multi KM .
Am fost si la daciaservice asa in ,,vizita" doar. Cand am ajuns era doar un inginer (ora inchiderii) cara nu mai intalnise asa ceva insa nici nu era sigur pe el asa ca a zis sa incerc dimineata cand ,,sunt mai multi". smile.gif

This post has been edited by crisstian: 5 Jul 2006, 08:26


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 5 Jul 2006, 08:47
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Probabil ca baghetele au fost montate in conditii de timp ceva mai rece, iar acum ca a venit vara s-a dilatat plasticul si arcuiesc. Asta daca spui ca agrafele stau bine. Nu stiu daca e alta solutie care sa rezolve problema afara de schimbarea lor.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 5 Jul 2006, 09:22
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Si la varianta asta m-am gandit. Sa se fi dilatat, dar m-am uitat si la alte loganuri si nu am observat asa ceva. Bine nu-i ceva grav deocamdata. M-am linistit cand am vazut ca nu sunt lipite ci prinse in agrafe. Ma gandeam sa nu le pierd pe drum.
Insa arata cam urat cand te apropii de masina. Ai impresia ca se ,,dezlipesc".

De inlocuit nici nu ma gandesc. Recent am cumparat una bucata surub cu niste cauciuc pe el (se numeste bieleta antiruliu- a nu se confunda cu bieleta de directie) si m-a a costat 1.200.000 lei vechi (PIESE DE ORIGINE). ,,Mi s-a facut parul maciuca" cand am auzit pretul.
Asa ca probabil baghetele alea de plastic ar trebuie sa aiba un pret deloc neglijabil cand cauti prin portofel.
O sa vad la iarna cum sta treaba. Adica daca se contracta si revin cat de cat la loc.
Iarna e nasol ca acolo imi poate intra sare si n-am cum s-o curat.


This post has been edited by crisstian: 5 Jul 2006, 09:28


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atehnic
post 5 Jul 2006, 09:28
Post #8


membru meserias


Group: Members
Posts: 77
Joined: 19 September 05




Poate off topic:

Stie cineva cu ce/cum se curata urmele albicioase de polish ramase pe baghetele laterale?



--------------------
Logan Preferance + Kia cee'd * 2005 // 2008 - CT 36 // 09
"Eu sunt un om pe niste scari..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Jul 2006, 09:29
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Agrafele de la bandouri nu sunt cu infiletare, arata f. apropiat de cele de pe fata de usa.
Dar de ce nu lipesti bandoul ala? Cu un silicon poliuretanic, dupa care il dai jos cu tot cu fata de la usa...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 5 Jul 2006, 09:42
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Klaus, nu sunt sigur ca am inteles ce-ai spus...
Sa lipesc bagheta de usa? Si daca sunt nevoit vreodata s-o desfac. O trag cu tot cu vopsea?! N-am inteles cand ai zis: ,,cu tot cu fata de la usa" . Plasticul ala e montat pe usa, direct pe tabla. De care ,,fata de la usa zici"?

In legatura cu agrafele .Pe interior nu stiu unde zici de agrafe.
Deci daca trag de agrafe ies fara sa le stric? Pot ulterior sa le montez inapoi sau sunt de unica folosinta?


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Jul 2006, 10:15
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu stiu daca poti sa le tragi ca eu nu am desfacut bandoul. Eu am vazut agrafele in targ... Ca au vrut aia sa mi le vanda cand am cumparat pentru fetele de usa.

Ref la lipire: ai inteles f. bine, lipitura aia se da jos f. greu. si probabil cu vopsea cu tot. Dar daca ajungi sa dai jos bandoul, ma indoiesc ca il dai jos doar ca sa-l dai jos... (doar in cazul in care nu vrei sa-l vopsesti de fapt)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 5 Jul 2006, 10:48
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Mersi Klaus pt raspunsuri.
Acum ramane sa vad daca le lipesc sau le las asa.
La faza cu lipitul nu ca as fi paranoic dar oare n-o sa fie probleme cu dilatarea.
Plasticul ala vara ma gandesc ca se dilata cat de cat, iar iarna se contracta asa cum e montat acum. Pe urma daca il lipesc sa nu ma trezesc ca imi ,,rupe" vopseaua cand lucreaza materialul.
Ai vazut la cineva sa fi procedat asa.


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 03:56
Forum Renault