DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Indicatorul de combustibil nu arata nivelul corect, sau martorul de realimentare sta aprins tot timpul

marksman
post 3 Jan 2007, 18:34
Post #31


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.473
Joined: 1 November 04
From: sat




Decomadata nu m-am lovit de problema asta, dar la mine se intampla urmatorul fenomen: fac plinul (opresc intotdeauna alimentarea cand declanseaza pistolul pompei, deci nu fortez sa alimentez pana in "buza"), merg la drum intins, consum 10-15 l de carburant si nu scade nici o linie. Apoi scade brusc doua.
Indicatiile sunt apoi corecte, pentru ca dupa ce se aprinde becul iar eu fac din nou plinul, intra cam 46l, plus cei 4-5 l rezerva, ajungem la ~ 50l, deci capacitatea declarata a rezervorului.

This post has been edited by Illusi0n: 3 Jan 2007, 18:36


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 4 Jan 2007, 09:43
Post #32


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(bobo77 @ 3 Jan 2007, 17:55)
pai daca aveai 3 liniute, de ce ai mai bagat 56 l?
*

Pentru ca atita a "intrat". Tie daca iti spune cineva "Hai sa-ti fac un plin!" refuzi?

QUOTE(C@talin @ 3 Jan 2007, 18:11)
problema e ca computerul asta stie de max 50 daca bagi peste  atunci el iti indica eronat si dasta vin  erorile,acuma e clar
tu daca bagi 56 el  stie max doar 50 si iti calcculeaza  de la 50 in jos nu de la 56 sau cat bagi in jos
*

Stiu asta si ai dreptate, dar concluzia pe care o trag de aici e ca daca rez. are 63L cum spune lumea pe aici inseamna ca cele 3 liniute indicau doar 7L ? sau totusi rez. are capacitate mai mare? Am mai spus pe aici ca alta data adunînd ce aveam in rez. (conform meniu diagnosticare) cu ce am alimentat la pompa (pina in buza) mi-a iesit un total de 71L, lucru care vad ca se confirma iar (56l cit am bagat + 3 liniute (aprox. 15L)).
Se uitau toti cei de fata la mine spunindu-mi ca voi ramine in "pana prostului" pentru ca daca la 3 liniute eu zic ca am 15l si de fapt sint vreo 7l, acu' stau cu morcovu' mai tot timpul.
Nici nu mai stiu ce sa mai cred despre datele furnizate de CB diferentele intre ce "spune" acesta si realitate sint foarte mari, da altfel ca si in cazul consumului cum am zis mai sus 70 in loc de 82L, de multe ori imi indica consum mediu de 3,9% de se minuna toata lumea (inclusiv eu) si cind spuneam altora ma trimiteau la plimbare crezind ca-mi laud masina.
Problema nasoala e ca in service nu prea am cum sa demonstrez toate astea. Acu' sper ca dupa ce am schimbat bordul datorita turometrului că si CB se va "purta" mai bine, asta daca depinde de el, că banuiesc că CB primeste date eronate de fapt, că doar toate (CB) au acelasi soft de calcul si daca la unii indica corect...
Daca stie cineva care este acuratetea datelor furnizate de CB sa ne zica si noua, poate ca "toleranta" oficiala e undeva intre 10-20% si atunci nu-mi mai fac griji mad.gif .


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jimbo
post 4 Jan 2007, 09:56
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 77
Joined: 11 February 05




Mie mi se pare foarte simplu: Cand mai este o liniuta sau se aprinde becul, alimentez.
Am testat, din momentul in care se aprinde becul am mai mers cel putin 45 Km. Eu zic ca e suficienta distanta asta pentru a gasi o pompa de benzina. Asa ca nu vad ce conteaza cati litri sunt in rezervor atunci cand sunt aprinse toate liniile, sau cat reprezinta o linie.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 2005 - TM XX xxx
Daca vi se pare ca mi-ati inteles explicatia prea usor, atunci nu m-ati inteles.(Alan Greenspan)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 4 Jan 2007, 10:02
Post #34


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Nu cred ca ai dreptate (parerea mea...).
Deci putem sa-i sugeram lu' Dacia ca aceasta informatie nu e necesara si prin urmare ar putea renunta si la ea si sa ramina doar "becul rosu".


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ady_78
post 5 Jan 2007, 11:58
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 January 07




La diesel mergi sigur 70 de km din momentul in care s-a aprins becul(verificat de mine) .


--------------------
Logan Laureate 1.5dci Decembrie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinasd.
post 5 Jan 2007, 23:51
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 2 June 06




normal e ca liniile sa scada pe rand, indiferent de modul de alimentare. Cu becul aprins am mers 73 km (1.4 ) cu 90-100 constant si nu am ramas fara benzina...cred ca mai avea ceva vapori prin rezervor


--------------------
dacia 1300 1980 - cs 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jimbo
post 11 Jan 2007, 16:13
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 77
Joined: 11 February 05




QUOTE(mariuscond @ 4 Jan 2007, 10:02)
Nu cred ca ai dreptate (parerea mea...).
Deci putem sa-i sugeram lu' Dacia ca aceasta informatie nu e necesara si prin urmare ar putea renunta si la ea si sa ramina doar "becul rosu".
*



Ai dreptate, informatia este utila, dar eu spun ca nu ar trebui sa ne facem atatea probleme legate de cantitatea exacta de benzina din rezervor. Liniile alea sunt cu caracter informativ. Pentru cantitatea exacta exista calculatorul de bord.

Tin minte ca am vazut o emisiune Top Gear cand se mira Clarkson ca mai merge cu audi A8 dupa ce de mult era acul de benzina la 0 si becul de benzina aprins. Deci indicatorul de benzina nu e 100% exact si nici nu vrea sa fie. Dovada e si faptul ca atunci cand se aprinde becul rosu, calculatorul de bord nu iti mai zice cati Km mai ai de facut cu benzina ramasa. Ideea e sa alimentezi inainte de a se aprinde becul sau imediat dupa aceea si atunci totul e OK.

Revenind la problema, daca se observa ca abaterea este cam mare, atunci clar se impune o vizita la un service.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 2005 - TM XX xxx
Daca vi se pare ca mi-ati inteles explicatia prea usor, atunci nu m-ati inteles.(Alan Greenspan)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 12 Jan 2007, 09:19
Post #38


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Nu sunt foarte sigur...

Dupa ce se aprinde becul rosu, calculatorul nu-ti mai zice cati km mai poti sa faci daca acestia sunt mai putini decat 50. Daca nr. de kilometri pe care ii mai poti face este mai mare de 50, parca ii afiseaza si cu becul rosu aprins.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Think4Me
post 12 Jan 2007, 10:36
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 5 January 06
From: Bucuresti




SO.....va zic problema mea......in ultima perioada......indicatorul de benzina imi scadea mereu cu cate 2 liniutze blink.gif merg la 4 service-uri si pun "testerul pe ea" si raspunsul era acelasi "PROBABIL NU URMARESC EU SI E DOAR O IMPRESIE".
Ciudat este faptul ca si alte persoane care mi-a condus masina a remarcat acest lucru si inca o problema umpic "offtopic" va spun ca si nivelul apei nu-mi indica la drum lung cele 4 liniutze(ceea ce inainte erau 4 linii constant)....imi indinica mereu 2 liniutze si din cand in cand intr-un interval de aprox 10 minute crestea la 4 liniutze si apoi scadea iar la 2 liniutze....fapt pt care cei de la cele 4 service-uri nu au gasit nici o explicatie la acest lucru....oricum ma consider ca sunt un om fericit ca totusi am reusit sa vand Loganul!!!!
Precizez ca masina o aveam de aproximativ 1 an si 3 luni si aveam 23.000km parcusi.....in primi 15.000 masina a fost nemaipomenita dar dupa 20.000 km a inceput sa faca "figuri"

This post has been edited by Think4Me: 12 Jan 2007, 10:41


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - -
Live to Win, Dare to Fail !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaix82
post 13 Jan 2007, 11:32
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 13 January 07
From: Constanta




salut baieti,
a mea a luat max pana acum 65,02 l asta la cumparare
mai exista metoda verificarii litrilor in rezervor.nu arata mai mult de 50 l.tii butonul de reset apasat si pui contactul,tii pana apare un cod apoi apesi pe buton,se vor misca cam aiurea acele dar dupa luarea contactului revine totul la normal mie mi-a aratat intre 3l(min)-50l(max-cat e inreg calculatorul sa vada rezervorul)


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006 1.5dci 80 cp 190 nm - CT-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 11:31
Forum Renault