DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Capac rezervor antigel !!!!!

AlexV
post 23 Feb 2003, 20:48
Post #1


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Fratilor, am comis-o. Am plecat la munte
si la shell am completat cu un pic de antigel. Beleaua e ca am uitat sa pun capacul, am pleact si....
Nu s-a inamplat nimic. Am alergat cu 140 mult timp si am si fortat-o destul de tare.
Acum, partea buna e ca daca nu ai capac nu se intampla nimic. Partea proasta e ca trebuie sa imi cumpar capac.
Stiti cumva unde si cat costa??? Va rog mult spuneti-mi ca trebuie ca la drum lung nu a curs mult din el, foarte putin, dar la gropile din bucuresti e grav.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 24 Feb 2003, 00:15
Post #2


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




intreaba la un service dacia de capac P.S si eu am tras de ea azi la munte adica pe munte si a crapat radiatorul laugh.gif laugh.gif


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bondoo7
post 24 Feb 2003, 08:15
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 9 September 02
From: Roman




treaba e nasoala, din pacate nu cred sa gasesti numai capacul (doar daca esti f.f.f.f norocos) cred ca cel mai usor rezolvi problema cu un vas de expansiune nou (eu am patit-o la 1300 cand mi-a crapat vasul de sticla si mi-am pus de asta de plastic si la o saptamana am scapat capacul intr-o canalizare icon_twisted.gif , dupa care am mai cumparat un vas tongue.gif )


--------------------
dacia supernova confort
toate bune ?..?..?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verygood
post 24 Feb 2003, 09:47
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 26 September 02
From: Bucuresti, Romania




Mi s-a intamplat si mie de revelion (vezi http://www.dsn.as.ro/viewtopic.php?t=364). Am dat 180 mii lei de la reprezentanta Renault Brasov.


--------------------
Hyundai Accent 2007 - B-64-ZCZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 24 Feb 2003, 10:01
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




mie mi-a sarit capacul de la vasul de expansiune la o saptamana dupa ce am cumparat masina (si n-am fortat-o).
am cautat indelung si majoritatea vindeau capacul cu tot cu vas (500.000 lei !!!) . in cele din urma am gasit in targ capac identic - separat pentru numai 100.000 lei !!!. Mi-am zis ca tre' sa fi damblagiu ca sa dai atat numai pt un capac.
asa ca mi-am cumparat un capac pt vasul de lichid de frana pt Dacia 1310 cu 11.000 lei . Se potriveste la mare fix, are o mica gaurica (supapa) pt regularizarea presiunii .... este exact ce trebuie


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 25 Feb 2003, 00:23
Post #6


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




am gasit in targ cu 70.000 lei piesa originala renault. rezonabil spun eu. faza e ca e prea curat fata de motor. :?


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 25 Feb 2003, 00:32
Post #7


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




am uitat sa va multumesc pt sfaturi. eu m-am speriat cad am citit pe forum ca nu se gaseste capacul de la rezervorul de benzina si am crezut ca situatia e identica. Dar nu a fost. Al doilea magazin la care am intrebat a avut.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bondoo7
post 25 Feb 2003, 08:10
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 9 September 02
From: Roman




m-am interesat de problema pieselor de schimb si am aflat ca acum gasesti toate chitibusurile, depinde acum de astia cu magazinele ce fel de piese aduc pt stocul curent (daca nu prea se intreaba de anumite piese nu aduc decat la comanda, dar si asa nu e o problema, in 2-3 zile se rezolva)


--------------------
dacia supernova confort
toate bune ?..?..?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
io_domi
post 6 Sep 2009, 12:33
Post #9


Dacia Club Members


Group: Members
Posts: 56
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti




Am si eu o problema destul de ciudata iar daca cineva s-a mai confruntat cu asta sa are o parere pertinenta va multumesc anticipat. Am o DSN 2003 si urmatoarea problema cu busonul capacului de la antigel:
- cu capacul pe care l-a avut masina ( luata la mana a 2-a ), atunci cand se incalzaeste apa in borcan iese pe la capac ( supapa ) bule de aer si stropeste foarte usor cu antigel ( aproape nesesizabil ) dar destul de enervant in conditiile in care mai am 3 prieteni toti cu DSN si nu au problema asta. In plus mai miroase si urat in masina dimineata. NU AM PIERDERI DE ANTIGEL, NU TREBUIE SA COMPLETEZ, NU SE UDA NIMIC IN INTERIOR.
- am cumparat alt buson nou , l-am montat si face la fel.
- am schimbat busonul cu un altul asemanator ( doar culoarea nu mai este alba ci crem ) de la un renault 21 al socrului meu. Cu acest buson nu mai da nimic pe afara dar in schimb se aude cum circula apa prin circuit in interior ( destul de enervant ) iar antigelul parca al suge undeva in interior ( eu al tin undeva intre minim si maxim ).
- daca ai pun la loc capacul meu nu se mai aude apa in circuit, nivelul la antigel creste la loc intre min si max, dar incepe sa scoata iarasi bule de aer cu tot cu stropi.
Ce credeti ca poate sa fie? Amai avut cineva problema asta? Totusi care din busoane credeti ca este mai bine sa al pastrez?
Multumesc tuturor care au rabdarea de a citii acest topic si eventual o parere buna.

This post has been edited by io_domi: 6 Sep 2009, 12:35


--------------------
DACIA SUPERNOVA 2003 - B-84-XXX
"Rabdarea este ceva ce admiri la soferul din spatele tau si te enerveaza la cel din fata ta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinel_sandu
post 6 Sep 2009, 13:08
Post #10


Aliaj mecanic+sofer


Group: Members
Posts: 185
Joined: 25 March 04
From: Alexandria / Bucuresti




Daca "se aude cum curge apa undeva in terior" circuitul de racire nu este perfect etans. Pprobabil pierde apa pe la calorifer sau ai o alta neetanseitate in circuit care va trebui identificata si inlaturata. Caloriferul va trebui sa il schimbi sau sa il repari (gasesti tutoriale pe forum) daca el este vinovat de problema. Cat priveste capacul de la vasul de expansiune, cel mai bine il inlocuiesti cu unul de Solenza care e tarat la o presiune cava mai scazuta fata de cel de DSN (deci supune la solicitari ceva mai mici caloriferul si radiatorul) si are si o alta constructie zic eu mai buna decat cel de DSN.
Cauta pe forum ca sunt discutate si rasdiscutate aceste probleme.


--------------------
dracia DSN-ul lui tata:) 2001 Rapsodie - TR-03-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 6 Sep 2009, 13:19
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




cand antigelul se incalzeste motorul se infierbanta si antigelul si retrage in jos . asa trebue sa faca ! nu trebue sati dea bule pe la capac. , dar trebue sa "respire " pe acolo . ca in caz de ceva pe acolo ati arunca toata apa si daca ala nu respira nu prea are pe unde ... adik cand nu e pericol el trebue sa stea etans sa nu scape . sper sa intelgi . iati un capac care nu mai scuipa pe acolo si antigelul cand se incalzeste se lasa , atunci cand e motorul rece , dimineata completeaza pana la max iar cand ai sa mergi in sarcina o sa scada putin . totul e ok


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
io_domi
post 6 Sep 2009, 14:03
Post #12


Dacia Club Members


Group: Members
Posts: 56
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti




QUOTE(sonnic53 @ 6 Sep 2009, 13:19)
cand antigelul se incalzeste motorul se infierbanta si antigelul si retrage in jos . asa trebue sa faca !  nu trebue sati dea bule pe la capac. , dar trebue sa "respire " pe acolo . ca in caz de ceva pe acolo ati arunca toata apa si daca ala nu respira nu prea are pe unde ... adik cand nu e pericol el trebue sa  stea etans sa nu scape . sper sa intelgi . iati un capac care nu mai scuipa pe acolo si antigelul cand se incalzeste se lasa , atunci cand e motorul rece , dimineata completeaza pana la max iar cand ai sa mergi in sarcina o sa scada putin . totul e ok
*




Multumes " sonnic ", m-i se pare un raspuns ok, dar daca ai pun un capac care nu respira nimic se va auzii apa circuland pe instalatie in interiorul masinii. De asta cum scap?


--------------------
DACIA SUPERNOVA 2003 - B-84-XXX
"Rabdarea este ceva ce admiri la soferul din spatele tau si te enerveaza la cel din fata ta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 6 Sep 2009, 14:25
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




eu mi-am pus un buson de logan. 40 de ron la magazin. cred ca ti se aud bule prin circuit din cauza ca nu era etans. mergi cu busonul nou cateva saptamani si circuitul se va aerisi singur.


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
io_domi
post 6 Sep 2009, 15:31
Post #14


Dacia Club Members


Group: Members
Posts: 56
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti




QUOTE(mitzone @ 6 Sep 2009, 14:25)
eu mi-am pus un buson de logan. 40 de ron la magazin. cred ca ti se aud bule prin circuit din cauza ca nu era etans. mergi cu busonul nou cateva saptamani si circuitul se va aerisi singur.
*



Cred ca asta am sa fac o perioada. Merci


--------------------
DACIA SUPERNOVA 2003 - B-84-XXX
"Rabdarea este ceva ce admiri la soferul din spatele tau si te enerveaza la cel din fata ta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 6 Sep 2009, 15:45
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




iei una bucata capac care sa nu se auda [pe la el nimik ... apoi daca se aud bule de alea in interior , dar nuti pierde antigel si esti sigur de asta . aerisesti , . iei lasi ala fara capac si desfaci (este pe furtun deaasupra cum te uiti ) ceva se desfileteaza . se lasa desfacut pana iese fara bule . adik sa curga constant pjutin ...strangi ala la loc . completezi cu antigel si cam asta e wink.gif .. daca ati face bule in borcan inseamna ca ai garnitura de chiloasa ciupita . dar daca nu papa antigel e bine nu este wink.gif tu stii


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
io_domi
post 6 Sep 2009, 17:04
Post #16


Dacia Club Members


Group: Members
Posts: 56
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti




QUOTE(sonnic53 @ 6 Sep 2009, 15:45)
iei una bucata capac care sa nu se auda [pe la el nimik ... apoi daca se aud bule de alea in interior , dar nuti pierde antigel si esti sigur de asta . aerisesti , . iei  lasi ala fara capac si desfaci (este pe furtun deaasupra cum te uiti )  ceva se desfileteaza . se lasa desfacut pana iese fara bule . adik sa curga constant pjutin ...strangi ala la loc . completezi cu antigel si cam asta e wink.gif  .. daca ati  face bule in borcan inseamna ca ai garnitura de chiloasa ciupita . dar daca nu papa antigel e bine nu este wink.gif tu stii
*


O sa ai iau un nou capac de Solentza sau de Logan si o sa incerc. Bule in borcan nu imi face. Bluele le face la capac sus pe unde se aeriseste el. Ciudat m-i se pare ca cu vechiul buson nu baltacaie apa prin instalatie dar cu unul nou , da. Daca era ceva de la chiuloasa am inteles ca trebuia sa gasesc ulei in borcan sau in filtru de aer. Nu am asa ceva. Si nici ulei nu consuma deloc.


--------------------
DACIA SUPERNOVA 2003 - B-84-XXX
"Rabdarea este ceva ce admiri la soferul din spatele tau si te enerveaza la cel din fata ta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 6 Sep 2009, 22:15
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




nu trebue neaparat sa ai . cand te uiti in borcan daca ati face bule in el . se vede bine !!! e chiloasa ciupita . sau nu e aerisita bine . si nu se aaaeriseste de acolo de la borcan . vino in josu borcanului pe conducta si e un capacel negru care se desfileteaza . de acolo


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 08:20
Forum Renault