DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ZGOM Zgomot din spate la franare/accelerare

salex
post 18 Oct 2004, 11:52
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 June 04




In legatura cu zgomotul de pe spate la franare - accelerare:

Aceeasi descriere a unui zgomot mi-a facut-o si un prieten de-al meu care are Logan. S-a zbatut mult, a schimbat tamburii intre ei, i s-a parut ca a s-a mutat si zgomotul de pe stanga pe dreapta, apoi zgomotul s-a mutat din nou pe stanga (fara sa mai schimbe tamburii intre ei), scandal la service etc. pana la urma a descoperit cauza.
In adancitura in care sta roata de rezerva erau niste piese metalice care, in momentul cand el frana veneau in fata, iar cand demara se duceau in spate, scotand acel sunet la franare si accelerare. Tot asa ele se puteau muta mai pe stanga, mai pe dreapta in functie de curbe. Masina nu avea absolut nimic. Cautati si voi sub roata de rezerva, in adancitura aia vedeti sa nu va fi aruncat si voua acolo niscai piulite sau mai stiu si eu ce piese care le raman lor in plus cand monteaza masinile! smile.gif smile.gif
Inainte de a desface tamburi, etc. mai intai verificati acolo.

Tineti-ma la curent cu ceea ce ati gasit acolo, sunt chiar curios.

Va doresc mult succes!

This post has been edited by salex: 18 Oct 2004, 12:04


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 18 Oct 2004, 12:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




salex, vrei sa ne spui ca problemele complicate au solutii simple? Uneori sunt asa de simple ca nici nu ne trec prin cap. smile.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florintit
post 12 Apr 2009, 16:51
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 10 April 09




Cu respect IRONICK ! Zgomotele de la nivelul tamburilor de frana spate au foarte multe cauze iar o confuzie cu zgomotele provocate de diverse obiecte aflate in compartimentul rotii de rezerva tine de o lipsa de experienta in ale masinii.


--------------------
logan mcv 2006 - ct 68 tit
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:19
Forum Renault