DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ZGOM Zgomote din zona bordului

modream
post 25 Nov 2004, 09:19
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




La mine a inceput sa vibreze ceva in partea stanga fata (zona bord - fereastra -usa -sofer, nu-mi dau seama exact). Zgomotul se produce cand accelerez si calc ambreiajul ca sa schimb viteza si dureaza 1 secunda. E cam enervant.... nu-mi dau seama ce-o fi. A aparut cam dupa 250km de mers cu ea. Suna cunoscut?


--------------------
Logan Opel Astra H 1.9 cdti 190 CP - B-94-MMT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviucostiniuc
post 19 Jan 2005, 22:55
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 January 05




Am un logan 1,6 MPI luat in octombrie 2004. Are 7000 KM. Masina merge bine in general. Un singur lucru ma scoate din sarite.
Dupa aproximativ 1000 de kilometri masina a inceput sa faca un zgomot destul de deranjant. Am incercat sa il localizez.
Zgomotul vine de undeva din zona bordului, mai exact zona consolei centrale (in interior, pe langa butonul de aer conditionat ) Se aude o zdronganeala parca ar fi un surub desfiletat ceva!

A mai patit cineva ceva asemanator?
Inca n-am mers la serivice cu ea. Dar inca ezit, deoarece presupun ca mecanicii de la Dacia o sa aiba o reactie gen "Ce sa-i faci ... ?Asta-i situatia " sad.gif


--------------------
Dacia Logan - B-40-AJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganelul
post 20 Jan 2005, 03:27
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 11 January 05




Poate iti vibreaza unu din gurile de aerisire care au un mic joc. Mie asa imi face cel din stanga dar foarte rar si parasolarul sofer la fel face.


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hentiu
post 20 Jan 2005, 15:01
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 2 July 04
From: Timisoara




Logan Ambition, Noiembrie 2004.

Am aceeasi problema si pana acum nu am reusit sa vad de unde se aude. La service nu prea am chef sa merg pentru atata lucru, pentru ca poate vor desface bordul si vor strica altceva mai rau sau le vor mai ramane suruburi pentru o masina supa ce vor monta bordul.
Cred ca este ceva spatiu sub volan prin care s-ar putea vedea ceva si eventual interveni .
Inca n-am incercat pentru ca garaj n-am iar afara este deocamdata prea frig...


--------------------
Dacia Logan Ambition - TM-96-HEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 20 Jan 2005, 20:01
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




vezi si tu pe-acolo, parca mai zicea cineva ca avea asa o problema si erau niste fire care nu erau prinse in clema in care ar fi trebuit sa fie si dupa ce le-au fixat s-a rezolvat problema...umblati si voi pe-acolo smile.gif

la mine scartaie prinderile pentru centura da n-am timp sa ma uit la ele...alta data biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex10
post 20 Jan 2005, 22:56
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 22 November 04
From: Bucuresti




am aceiasi problema dar pana acum am crezut ca e ceva prin torpedo sau prin buzunarele usilor. Daca merge cineva la service si intreaba de asta poate ne spune si noua


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 - ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 25 Jan 2005, 10:04
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




Si la Skodita mea se aude un zgomot in bord de cand am luat-o (am acum 8.000 km). Este un fel de zbarnait aproape insesizabil care se aude cand masina e rece sau cand merg pe drumuri cu denivelari. Dar am reusit in cele din urma sa il localizez. Provenea de undeva din partea inferioara a bordului, unde se "petreceau" diverse plastice din care acesta era confectionat. Initial, am rezolvat problema cu bucatele de buret, pe care le-am introdus intre plasticele respective (de unde provenea zgomotul). Dar cu timpul buretele s-a "mancat" prin frecarea cu plasticul si zbarnaitul a reaparut. Am fost sfatuit sa inlocuiesc buretele cu o bucatica de cauciuc, dar pana acum nu am avut timp sa o fac.


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hentiu
post 29 Jan 2005, 13:00
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 2 July 04
From: Timisoara




Si a mai aparut un zgomot in bord... Asa ca acum am zgomote si in stanga bordului si in dreapta...Stereo...
Am impresia ca totusi le voi zice celor de ca dealer in momentul in care voi merge pentru vizita de rigoare (inlocuire cric, reprogramare computer injectie, etc.)
Oricum, nu mi se pare deloc normal ca la o masina de 2 luni sa apara tot felul de zgomote prin bord...


--------------------
Dacia Logan Ambition - TM-96-HEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hyperyon
post 31 Jan 2005, 01:03
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 28 September 04
From: Iasi




nu stiu si la mine dupa un timp la 2400 de km incepe sa se auda niste zgomote ....surround smile.gif nici nu stiu de unde sa le mai iau...din bord..portiera dreapta....portiera stanga
nu e un zgomot clasic de dacie...nu stiu...e deranjant asa cateodata.ca bazaitul unei muste


--------------------
Mazda CX5 2017 - 2.0 Revolution - B985HYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_05
post 4 Feb 2005, 15:24
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 January 05




am fost eu la service cu o problema asemanatoare. zgomotul era de la pedala de acceleratie. este din platic si cand turam motorul pana la 3000 rot/min si ridicam brusc piciorul de pe acceleratie scotea un zbarnait ca de surub desfacut. a trebuit sa merg de doua ori ca sa o repare. din pacate dupa 1 saptamana a inceput sa faca din nou... si nu m-am mai dus la service.


--------------------
DACIA Logan Laureate 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agryn
post 4 Feb 2005, 16:24
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 5 November 04
From: Radauti




da' ce i-a facut ca si pe mine ma streseaza zgomotu' pana m-am dumirit si eu ce si cum, credem ca mi-am lasat pe vibratii telefonu' prin masina blink.gif


--------------------
Logan Laureatte 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_05
post 4 Feb 2005, 16:30
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 January 05




n-as putea sa-ti spun exact pt ca din cauza locului in care este pedala nu am vazut ce i-a facut. a demontat-o si a facut niste "ajustari" cu un ciocanel. chestia e ca oricum n-a tinut nici 200 km... asta ca nu zic si ca baietii de la service erau exagerat de plictisiti si nervosi si m-au luat cu "asa fac toate".


--------------------
DACIA Logan Laureate 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hentiu
post 5 Feb 2005, 21:49
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 2 July 04
From: Timisoara




Azi am fost su masina la o firma sa-i pun alarma si l-am rugat pe tipul care s-a ocupat de ea sa se uite pe sub bord, doar-doar o vedea el ceva neinregula(ceva desprins pe-acolo).
N-a avzut nimic care sa para neinregula, si adevarul este ca nu prea ar fi ce sa faca zgomote pe-acolo. Si totusi, eu am un zgomot, o zornaiala prin zona. Spe sa nu fie undeva in interiorul traseelor de aer...
Are cineva ceva documentatie despre cum se petrec lucrurile cu tubulatura de aer cald, unde se face distributia aerului spre diferitele guri de incalzire si unde sunt clapetele drespective de distributie ?



--------------------
Dacia Logan Ambition - TM-96-HEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanBMB
post 5 Feb 2005, 22:14
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




La mine se aude un zogot (tremurat) in bord atunci cand plec de pe loc, cand e turata putin mai mult decat e la relanti.
Nu ma deranjaza dar eram curios daca si la voi e la fel.
PS. La gropi nu se aude nimic.


--------------------
Dacia logan preference 1.6 - B- 82 -BMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviucostiniuc
post 12 Feb 2005, 11:27
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 January 05




QUOTE(Hentiu @ 29 Jan 2005, 13:00)
Si a mai aparut un zgomot in bord... Asa ca acum am  zgomote si in stanga bordului si in dreapta...Stereo...
Am impresia ca totusi le voi zice celor de ca dealer in momentul in care voi merge pentru vizita de rigoare (inlocuire cric, reprogramare computer injectie, etc.)
Oricum, nu mi se pare deloc normal ca la o masina de 2 luni sa apara tot felul de zgomote prin bord...
*




Ti-as recomanda sa te duci odata cu masina doar pentru probleme legate de zgomote. Ca altfel daca te duci la revizie sau pentru cric ....... ei rezolva treaba aia si cu zgomotele te plimaba...... ba ca nu au vazut nimik, ba una , ba alta........ stii cum is romanii? 053.gif


--------------------
Dacia Logan - B-40-AJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 24 May 2005, 17:11
Post #16


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.462
Joined: 1 November 04
From: sat




Bun, iata-ma postand unde nu credeam ca o sa mai postez.
Dupa ce am dat de o "troncaneala" in dreapta-spate care ba se manifesta ba nu, si asta numai pe drumuri cu piatra cubica, gropi sau alte denivelari, iata inca una: in stanga-fata, sub bord.
Initial am crezut ca e parasolarul. Batea si ala, dar tinut cu mana zgomotul ramanea (e drept, mai atenuat). Am luat toate obiectele din buzunarul lateral al usii. Nimic.
Pana la urma l-am localizat, ca venind de sub bord, in zona reglajului farurilor, aeratorului, dar nu stiu CE trancane. Vreo idee ?


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 24 May 2005, 17:16
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Verifica daca ai alarma, sa nu fie vreun modul al alarmei care sa zdrangane pe acolo!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 24 May 2005, 17:23
Post #18


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.462
Joined: 1 November 04
From: sat




@Sony: si eu, care ma gandeam sa-mi pun si alarma laugh.gif

Acuma, cine stie, poate ca daca o sa pun alarma si incepe sa zdrangane, sunt zdranganeli in antifaza si rezulta... liniste laugh.gif

Revenind la subiect, nu, nu am alarma si firele care le vad pe acolo sunt stranse bine.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 24 May 2005, 17:48
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Eu in zona aia am un modul de reglaj al alarmei si nu este fixat.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oli_h
post 1 Jul 2005, 18:20
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 May 05
From: Timisoara




Salut
eu am un sunet in bord ndeva in dreapt casetofonului cam vreo 3-4 cm departare de acesta si daca apas cu mana bordul se opreste. Am fost la service si maimuta de acolo a zis ca e un cablu si ca dac vreau ma rezolva adica da bordul jos si in 2 zile totul e ok.
Dar...
singur a spus ca dupa aceea sar putea sa bata alte chestii. Ce ma sfatiuti sa fac?


--------------------
Dacia Logan - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Jul 2005, 19:03
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sa-i tansmiti maimutei ca se poate da jos doar ornamentul consolei centrale, nu tot bordul. Si atunci poate foshgai in voie in spatele cass-ului.
Sa mai puna si el mana pe o carte ca va descoperi lucruri interesante...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oli_h
post 3 Jul 2005, 18:33
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 May 05
From: Timisoara




mersi
am sa postez cand se va rezolva problema 053.gif


--------------------
Dacia Logan - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adisan
post 3 Jul 2005, 20:26
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 19 December 04
From: ORADEA




Sa stii ca si eu am auzit la viteze de peste 110km/h un zgomot in zona casetofonului ca si cum nu ar fi strins bine ceva surub ori are joc la sina pe care culiseaza casetofonul in lacasul lui.
blush.gif

Insa dupa ceva timp au disparut si nu se mai aud, la aceleasi viteze.
Fie s-a reglat singura problema contribuind si drumurile noastre, fie era o rigiditate pina s-a mai incalzit plasticul casetofonului de la caldura. unsure.gif

Important este ca nu se mai aude zgomotul. wink.gif

This post has been edited by adisan: 3 Jul 2005, 20:37


--------------------
DACIA LOGAN Preferance 1.4 MPI - BH - xx - xxx
salutari din Ardeal....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mephistone
post 27 Jan 2007, 16:13
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 11 January 05
From: Timisoara




Am si eu un zmomot de undeva de deasupra torpedoului de cand am fost la revizia de 30000km si nu mi-am dat seama inca ce e,mi se aude doar cand trec peste denivelari.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 - cameleon
don't worry,be happy,feel good
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinel_lva
post 27 Jan 2007, 21:35
Post #25


membru interesat


Group: Members
Posts: 295
Joined: 28 March 06
From: Piatra Neamt




la mine face ca dracu in zona grilei de dezaburire.parca sunt piulite scapate in el.


--------------------
RENAULT Koleos 2018 - nt05***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R
post 27 Jan 2007, 22:10
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 27 January 07




Mephistone, vezi dacă ți-au pus capacul de la racordul de testare la loc. Presupunând că au pus și testerul cu ocazia reviziei.


--------------------
Dacia Logan Preference 2005 - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robacau
post 3 May 2007, 08:24
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 May 07




Salut, vibratiile le am si eu, tot pe dreapta fata, la turatii mici, la fel de enervant...Am crezut ca e de la scaun, apoi de la sist. de prindere al centurii, apoi de la maneta schimbatorului de viteze...E totusi din bord....Zgomotul a aparut la 5200 km...Si ca sa fie treaba buna imi arata un amic, la aparatoarea aripa dreapta fata, lipsa un surub (a mers la sigur pt. ca nici el nu il avea...asa e din fabrica) La voi e la fel???In service mi-e putin teama sa merg- sunt multe istorii, daca intelegeti ce vreau sa zic unsure.gif
Voi cum ati rezolvat problema(daca ati rezolvat-o)?
P.S. si ca sa nu uit...geamul de la portiera stanga fata, cand e lasat la jumate, are si el un zgomot... plange.gif ce le-am facut????am cumparat masina abia pe 31 ianuarie...

This post has been edited by robacau: 3 May 2007, 08:28


--------------------
dacia logan laureate 2006 - b-59-jhe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kumpel
post 16 Aug 2007, 10:04
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 16 August 07
From: Oradea




Salut tuturor!
Sunt nou nout pe aici asa ca va rog putina intelegere pentru novici. Sper ca am nimerit in topicul corect vis-a vis de problema mea. Adica o zdraganeala nasoala in bord partea stanga foarte aprope de stalp.Se aude la gropi si mai ales la linii de tramvai. Pe asfalt neted nu se aude defel. Dureaza de vreo 2-3 luni iar cu masina am 20.000 km. M-am dus cu ea la service in Oradea si tipul de acolo, care de altfel a fost foarte de treaba, a condus-o si el putin pe un drum cu hartoape si a detectat si el zgomotul zicand, ca mai mult ca sigur sunt e vreun tub de ventilatie care s-a desprins. Mi-a spus ca se rezolva pe garantie fara nici o problema doar ca tre sa dea jos bordul. Aici am eu o problema. Mi-e cam frica sa dea jos bordul ca apoi cine stie ce zgomote mai apar, poate nici nu reusesc sa-l mai puna la loc cum a fost etc. Intrebarea catre voi este daca cineva a mai avut problema asta sau ceva asemanator si daca cineva si-a demontat bordul (in service sau acasa). Mai am 2 luni de garantie asa ca va rog daca ma poate ajuta cineva cat mai repde ca timpul trece si daca tot o fac macar sa o fac pe garantie. Mersi.


--------------------
DACIA LOGAN 1.6 LAUREATE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Aug 2007, 10:28
Post #29


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Demontatul bordului e simplu (de altfel cred ca e descrisa operatiunea pe acest topic), nu sunt probleme ce ar putea rezulta in urma lui.
Daca tot demontezi bordul recomand o prindere de cabluri mai serioasa prin zona, ca prinderea cablului de antena de radio de ex lasa de dorit. de asemenea niste bureti autoadezivi subtiri (benzi adezive de ex) pusi pe suportii de prindere ca sa nu zdrangane ar ajuta la randul lor.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kumpel
post 16 Aug 2007, 11:48
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 16 August 07
From: Oradea




Mersi mult Klaus pt sfaturi. In topicul asta nu am gasit explicatiile privind demontarea bordului, sau poate nu stiu eu sa caut biggrin.gif . O sa mai caut, da fiind novice poate ca de aia nu gasesc. Daca ai putea sa ma ajuti indicandu-mi unde sa caut exact. Inca odata multumesc.


--------------------
DACIA LOGAN 1.6 LAUREATE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 20:14
Forum Renault