DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ZGOM Pocnituri in usa cand e geamul deschis

mromantan
post 2 Apr 2005, 19:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 12 January 05
From: Cluj




La mine se aud niste pocnituri in usa(si la sofer si la pasager), cand e geamul deschis chiar si putin.. Parca loveste ceva in geam si se aude mai tare pe denivelari.
Are cineva vreo idee ce este??


--------------------
Dacia Logan
Ambition rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 2 Apr 2005, 20:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Se misca geamul si loveste in usa.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mromantan
post 2 Apr 2005, 20:34
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 12 January 05
From: Cluj




Pentru asta trebuie desfacut panoul de la usa banuiesc ...


--------------------
Dacia Logan
Ambition rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 7 Apr 2005, 08:21
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(mromantan @ 2 Apr 2005, 20:47)
La mine se aud niste pocnituri in usa(si la sofer si la pasager), cand e geamul deschis  chiar si putin.. Parca loveste ceva in geam si se aude mai tare pe denivelari.
Are cineva vreo idee ce este??
*


biggrin.gif m-am linistit, credeam ca numai la mine face asa, cei drept la mine se aude si pe stanga si pe dreapta cand geamul este deschis in proportie de 80%, daca este lasat pana jos nu se mai aude, dar daca vrei sa mergi cu el crapat, il auzi la fiecare gropita sau denivelare pe care o treci!

excl.gif ar trebui sa o incadram la "asa face toate!" , o sa ii pun pe aia la service sa se uite!

This post has been edited by vad: 7 Apr 2005, 08:23


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doru
post 7 Apr 2005, 10:01
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 27 May 03




Si la loganul pietenei mele face tot la fel geamul din dreapta cand e deschis.


--------------------
VW PASSAT TDI 4 MOTION - B-05-TIE
Keep It Real!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DjurdjaK
post 7 Apr 2005, 14:47
Post #6


Member of ..


Group: Members
Posts: 170
Joined: 7 October 04
From: Bucuresti




aceeasi problema si la mine. geamul din stanga face un zgomot ciudat la gropi.am fost la service si mi-au mai strans macaraua ca era slabita


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 85CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mromantan
post 10 Apr 2005, 00:26
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 12 January 05
From: Cluj




QUOTE(vad @ 7 Apr 2005, 08:21)
biggrin.gif m-am linistit, credeam ca numai la mine face asa, cei drept la mine se aude si pe stanga si pe dreapta cand geamul este deschis in proportie de 80%, daca este lasat pana jos nu se mai aude, dar daca vrei sa mergi cu el crapat, il auzi la fiecare gropita sau denivelare pe care o treci!

excl.gif ar trebui sa o incadram la "asa face toate!" , o sa ii pun pe aia la service sa se uite!
*



Daca e inchis complet sau jos complet nu se aude nimica. Dar si putin sa fie deschis se aude. Daca mergi in service zi-mi si mie pls care era cauza. smile.gif


--------------------
Dacia Logan
Ambition rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 10 Apr 2005, 22:41
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




da am fost am facut revizia, iar la geam ce sa imi zica....."e din ciclul asa face toate" .... motivatia "expertului de la AMG" ..... geamul este putin curbat si bate in macara, chiar daca se schimba macaraua sau geamul la fel va face, chetia este ca am mai descoperit 2 zgomote, de geam, macara (la fel ca cel descris aici) la geamul (in usa) din spate dreapta cand cineva sta rezemat de cotiera, iar geamul din partea dreapta scartaie de iti sar creierii la deschidere de pe la jumatate (cred ca asta e problema de murdaria de pe cauciucurile pe care culiseaza)!

This post has been edited by vad: 10 Apr 2005, 22:44


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 11 Apr 2005, 09:23
Post #9


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




OFFTOPIC (mai mult sau mai putin) 3 intrebari: 1. ai deja 15.000 km cu ea? 2. dupa cati km (sau cat timp) ti-au aparut zgomotele 3. cand ai luat masina?


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 11 Apr 2005, 11:41
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




1. ai deja 15.000 km cu ea? DA chiar astazi i-am facut!
2. dupa cati km (sau cat timp) ti-au aparut zgomotele ........ zgomotel le-am sesizat dupa ce s-a incalzit afara si am fost nevoit sa merg cu geamul deschis prin oras
3. cand ai luat masina? pe la inceputul lunii octombrie


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 11 Apr 2005, 15:43
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




La mine dupa ~7000km si odata cu utilizarea mai frecventa a geamului datorita vremii, a inceput sa scartaie geamul sofer, iar cand este deschis la fiecare miscare de denivelare sau ceva neregulat se aude pocnind (un inceput de scartaiala intrerupta) cate un pic geamul frecand chederul.. sper ca s-a inteles


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dany_el
post 7 Jun 2005, 20:06
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 6 May 05
From: Bucuresti




1. Am un Logan Laurete 1.6 MPI din data de 31 marite a.c. Am implinit deja 3000 de km. Problema mea este ca atunci cand manevrez geamul portierei stanga fata indiferent de sensul in care o fac, la oprirea geamului se aud mai multe pocnituri in portiera (ceva care loveste geamul). Aceste zgomote se aud apoi la toate hopurile mai mari si inceteaza doar cand presez cu cotul foarte tare pe tapiteria portierei.Ce poate fi? Acest zgomot a aparut cam acum 3 saptamani,pana atunci ne avand aceasta problema. sad.gif Mai are cineva problema asta?


2. La Loganul meu Laurete 1.6 MPI se intampla ca atunci cand ajung la viteza de 120km/h sa se auda foarte tare motorul (cred eu) pana la viteza de 140 km/h dupa care totul e ok si motorul isi reia mersul domol si fara nici un fel de zgomot. Care poate fi explicatia acestui ciudat fenomen? Oare sunt eu prea stresat? A mai sesizat cineva? Zgomotul este atat de puternic ca nu poti vorbi normal in masina. Poate fi vorba de vibratii ale caroseriei?Ajutati-ma sa inteleg! Multumesc anticipat. wacko.gif

3. Am Logan 1.6 MPI si am facut cu el peste 3000 km. Acum aprox. 2-3 saptamani am avut neplacerea sa constat aparitia unui zgomot ciudat (care imita sunetul scos de un geam lovit cu un obiect metalic) care venea exact din portiera soferului si care aparea in urma folosirii geamului indiferent de sensul in care o faceam. Mai exact la oprirea geamului dupa urcare sau coborare. Zgomotul este ritmat(ca un mototr care merge in gol si loveste ceva). A desfacut cineva pana acum tapiteria portierei sa-mi poata spuna ce este acolo? unsure.gif Zgomotul inceteaza daca presez cu putere tapiteria pe portiera.

This post has been edited by dany_el: 7 Jun 2005, 20:28


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE FICUS 1.6 - B-XX-UYJ
Am Logan...deci am probleme???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milgn
post 7 Jun 2005, 21:18
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(dany_el @ 7 Jun 2005, 20:50)
A desfacut cineva pana acum tapiteria portierei sa-mi poata spuna ce este acolo?
*


in primul rand am aceeasi prob.am mai vazut si pe aici.ciudat e ca toti s-au plans de stanga caci cel putin la mine geamul din dreapta e tapan!
ca sa-ti raspund, am fost eu la meridian si baiatul de acolo a dat plasticul mare jos,s-a uitat ca curca-n lemne si l-a montat la loc.oricum tipul era varza ca nici frana n-a stiut sa o regleze decat dupa ce i-am explicat eu cum intelesesm de pe forum rolleyes.gif .
n-am mai avut timp de o alta vizita la service.
se pare ca este totusi o prob.am crezut ca loganurile "mai vechi " fac asa,dar se pare ca...
a mai fost cineva in service cu prob asta.este totusi o rezolvare??


--------------------
ex Dacia Logan 2004 Laureate 1.4 MPI - Verde Cam
drum bun!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Jun 2005, 21:26
Post #14


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.464
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(dany_el @ 7 Jun 2005, 21:06)
1. Am un Logan Laurete 1.6 MPI din data de 31 marite a.c.Am implinit deja 3000 de km.Problema mea este ca atunci cand manevrez geamul portierei stanga fata indiferent de sensul in care o fac,la oprirea geamului se aud mai multe pocnituri in portiera(ceva care loveste geamul).Aceste zgomote se aud apoi la toate hopurile mai mari si inceteaza doar cand presez cu cotul foarte tare pe tapiteria portierei.Ce poate fi?Acest zgomot a aparut cam acum 3 saptamani,pana atunci ne avand aceasta problema. sad.gif Mai are cineva problema asta?

Eu am Laureate 1.4 din 1 noiembrie 2004 si am 2900 km, dar nu se manifesta zgomotul asta... inca. Probabil e vreun surub slabit sau mai rau, desprins. Fuga la service.
QUOTE(dany_el @ 7 Jun 2005, 21:06)
2. La Loganul meu Laurete 1.6 MPI se intampla ca atunci cand ajung la viteza de 120km/h sa se auda foarte tare motorul(cred eu)pana la viteza de 140 km/h dupa care totul e ok si motorul isi reia mersul domol si fara nici un fel de zgomot.Care poate fi explicatia acestui ciudat fenomen?Oare sunt eu prea stresat ?A mai sesizat cineva?Zgomotul este atat de puternic ca nu poti vorbi normal in masina.Poate fi vorba de vibratii ale caroseriei?Ajutati-ma sa inteleg! Multumesc anticipat. wacko.gif
*


Greu de spus. N-am mers decat o singura data cu 140 si nivelul de zgomot este acceptabil... S-ar putea ca intre 120 si 140 la tine sa intre ceva in rezonanta.

This post has been edited by Illusi0n: 7 Jun 2005, 21:28


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 7 Jun 2005, 22:50
Post #15


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Pentru zgomotul din portiera am fost la meridian vest, unde mi-au uns tot pe-acolo, a strans putin suruburile si zgomotul a disparut. Masina nu mai are absolut nici un zgomot suspect. S-au purtat deosebit de bine cu masina acolo, in sensul ca au aranjat si cel mai mic fleac fara sa-mi spuna ca asa "face" toate.


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dexter1973
post 28 Jun 2005, 19:30
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 10 April 05
From: Suceava




Am si eu o problema tot la geamul stanga fata...
La urcare cind se inchide geamul se aude un "scartz" inervant...

Am fost la service astazi... o desfacut baiatu toata usa ... dar nu a gasit nimic... la mecanism...
Solutia ... a spus ca de vina sint marginile alea din cauciuc ... ca urmare am dat comanda de altele noi...

Sper sa se rezolve...


--------------------
Dacia Logan Logan Preference 1.4 - SV 99 DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dany_el
post 28 Jun 2005, 20:03
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 6 May 05
From: Bucuresti




Este adevarat ceea ce au spus ei cu chederele .Am si eu problema asta si cei de la meridian au rezolvat simplu:au uns marginile cu ulei si gata cu scartaiala.Nu ai nevoie de chedere noi pentru ca toate fac la fel.


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE FICUS 1.6 - B-XX-UYJ
Am Logan...deci am probleme???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dexter1973
post 28 Jun 2005, 20:15
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 10 April 05
From: Suceava




Le-o uns ala de la service... da tot scartzae....

Da la usa din dreapta merge super... nu scartzae deloc... asta e curios...


--------------------
Dacia Logan Logan Preference 1.4 - SV 99 DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dany_el
post 28 Jun 2005, 20:18
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 6 May 05
From: Bucuresti




Asta e cam nasol.Eu am crezut prima data ca e sunet metalic produs de ceva din interiorul portierei.Apoi am fost la doctor cu ea si m-au linistit baietii:e doar chederul care scartaie la frecarea cu geamul.Curios ca sunetul apare si cand geamul e ridicat complet si presupun ca nu are de ce sa se miste.

La dreapta merge si la mine.CURIOS CURIOS si da-mi voie sa zic SCANDALOS.


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE FICUS 1.6 - B-XX-UYJ
Am Logan...deci am probleme???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dexter1973
post 28 Jun 2005, 20:25
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 10 April 05
From: Suceava




Daca merg cu geamul inchis ... la drum cu denivelari ... se aude ca si cum geamul "joaca" un fel de zdranganeala..


--------------------
Dacia Logan Logan Preference 1.4 - SV 99 DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mano
post 28 Jun 2005, 21:10
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 14 April 05




QUOTE(dexter1973 @ 28 Jun 2005, 21:25)
Daca merg cu geamul inchis ... la drum cu denivelari ... se aude ca si cum geamul "joaca" un fel de zdranganeala..
*



Daca zdrangane eu zic ca ceva nu e fixat cum trebuie in portiera. Esti sigur ca atunci cand a fost desfacuta s-a verificat cum trebuie daca sunt toate bine fixate si nu sunt eventual frecari nedorite intre diverse elemente? In multe situatii (dar nu cu Loganul) am ajuns la concluzia ca cei de la service sunt superficiali. happy.gif

PS: Tot marca Dacia am avut inainte de Logan.

This post has been edited by Mano: 28 Jun 2005, 21:11


--------------------
Dacia Logan Ambition - IS xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milgn
post 29 Jun 2005, 00:14
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




stau si ma minunez cum dupa zeci de mii de masini cate au facut pana acum exista aceleasi si aceleasi probleme neclintite(minore ce e drept) cum ar fi si chestia asta:geamul stanga e enervant de pacanitor,dreapta merge bine.chiar nu exista un feedback catre uzina?nu au proceduri standard sau nu se respecta?
stau si ma intreb pt ca stiu de pe forum o gramada care am mers la serviceuri cu aceasta prob si fie a ramas in pom fie abureala.nu s-a sesizat nimeni(sau poate nu e interesat serviceul) catre producator?daca da (ceea ce nu cred pt ca inca ies masini cu aceasta problema)producatorul nu transmis proceduri unice si eficiente de remediere catre serviceuri?nu asa ar trebui sa functioneze?
dar asa intelege dacia ca "urmareste sa-si imbunatateasca permanent calitatea produselor sale" sau cum zice .aiurea!ramane la stadiul de propaganda comerciala!


--------------------
ex Dacia Logan 2004 Laureate 1.4 MPI - Verde Cam
drum bun!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dexter1973
post 29 Jun 2005, 07:25
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 10 April 05
From: Suceava




La service-ul unde am fost am un prieten care e chiar sef pe acolo... norocu meu... ca de altfel aia de acolo se uitau cam ciudat la mine ... "cum nu mai atit?"...


--------------------
Dacia Logan Logan Preference 1.4 - SV 99 DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dany_el
post 29 Jun 2005, 15:59
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 6 May 05
From: Bucuresti




In portiera nu are ce sa zornaie daca mecanismul e bine prins.Geamul e fixat de macara cu doua suruburi usor de strans . Problema pacanitului nu e de la mecanism.La mine au strans tot ce era de strans si tot face.De ce oare numai stanga?De ce oare nu sesizam autoritatile competente sa ne ajute in astfel de cazuri?Poate suntem putin comozi sau poate ca ne-am consolat la ideea ca am dat banii tot pe o amarata de dacie cosmetizata.Ramane sa aflam in timp... huh.gif


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE FICUS 1.6 - B-XX-UYJ
Am Logan...deci am probleme???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mano
post 29 Jun 2005, 21:44
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 14 April 05




Nu ne ramane decat sa speram ca avem mai mult noroc si poate nu vom avea problemele mentionate de altii mai ghinionisti biggrin.gif
Spun asta cu un sincer regret.


--------------------
Dacia Logan Ambition - IS xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dexter1973
post 30 Jun 2005, 16:35
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 10 April 05
From: Suceava




Si la mine tacane ceva in usa cind circul... nu se aude numai cind soseaua e ca pe masa... dar cum soselele nu sint prea bune....
Mai am un scartzait cind geamul ajunge in pozitia inchis ...
Si numai in usa de la sofer...
Oare de ce ?


--------------------
Dacia Logan Logan Preference 1.4 - SV 99 DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 12:58
Forum Renault