DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ZGOM "fluiera" franele cand franez...

marksman
post 22 Apr 2005, 12:24
Post #1


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.462
Joined: 1 November 04
From: sat




Apropo de scartaieli, iata raport de defect: cand pun frana scartie/"fluiera" franele!
Am numai 2400 km, de o luna n-am mai condus-o eu(nu stiu cat o mai fi parcurs in timpul asta), dar am primit "raportul" de la celalalt sofer. Nu se manifesta tot timpul, dar cand incepe "fluieratul", cica e deranjant. Oare ce-o fi ?


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heartb2005
post 22 Apr 2005, 12:28
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 10 April 05




Eu am 1800km si am auzit si eu franele scartaind... Dar asta s-a intamplat o data cand ploua afara...si se auzea cand franam lent.,daca franam brusc nu se auzea nimic... A doua zi,nu s-a mai auzit nimic.... Am mai patit asa si la Audi....


--------------------
Dacia Logan Preferance 1,6 - SV .. ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVIS
post 22 Apr 2005, 14:13
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 April 05




QUOTE(Illusi0n @ 22 Apr 2005, 12:24)
Apropo de scartaieli, iata raport de defect: cand pun frana scartie/"fluiera" franele!
Am numai 2400 km, de o luna n-am mai condus-o eu(nu stiu cat o mai fi parcurs in timpul asta), dar am primit "raportul" de la celalalt sofer. Nu se manifesta tot timpul, dar cand incepe "fluieratul", cica e deranjant. Oare ce-o fi ?
*




Exista mai multe tipuri de placute frana . ele sunt diferite de la fabricant la fabricant . Se pare ca la DACIA Logan s-au montat plecute cu indice de frecare mai mare . Din aceasta cauza scartaie . Dimineata la plecare incearca sa pui o frana mai brusca pentru ca placuta sa se incalzeasca mai repede . Dupa franare nu mai scartaie . smile.gif

QUOTE(heartb2005 @ 22 Apr 2005, 12:28)
Eu am 1800km si am auzit si eu franele scartaind... Dar asta s-a intamplat o data cand ploua afara...si se auzea cand franam lent.,daca franam brusc nu se auzea nimic... A doua zi,nu s-a mai auzit nimic.... Am mai patit asa si la Audi....
*




daca ai patit si la Audi , se datoreaza placutelor cumparate de la producator . Nu-i bai ! daca iti aduci aminte ? pe vremuri Daciile scartaiau toate dincauza placutelor fabricate, la bordura ,de tata , cu nituri

QUOTE(heartb2005 @ 22 Apr 2005, 12:15)
Daca s-ar rezolva problema zgomotului de la 3000 de rotatii cred ca loganul ar merge super-misto...Si eu inclin sa cred ca e de la esapament.. In garaj,am facut un test la rece..am turat-o la 3000-3500 r/min si am observat ca zgomotul nu vine de la motor,ci de undeva de sub masina...adica tobele!
*




pe modelul 1.4 cat si pe 1.6 sunt aceleasi tobe . crezi ca la mine nu se aude ? ascult muzica mai tare . asta'i ! wink.gif


--------------------
DACIA LOGAN 1.4 CC - B----...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heartb2005
post 22 Apr 2005, 16:39
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 10 April 05




Da.......! As vrea eu...! dar din pacate inca nu am nici un mp3 pe Logan... Si cass-ul ala ma cam dispera... Cand am sa imi pun player, cred ca am sa uit si eu de tobe... smile.gif


--------------------
Dacia Logan Preferance 1,6 - SV .. ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crising
post 28 Nov 2007, 08:08
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 16 December 06
From: Danube Delta Gates




Au inceput si la mine sa fluiere franele. Nu stiu daca sunt placutele sau sabotii ca din interior nu-mi dau seama de unde vine sunetul spate sau fata dar la franare usoara este enervant. Am 17000 km si pana acum nu se auzeau. Stie cineva vre-o remediere in afara de schimbarea placutelor ca inca nu sunt uzate. S-or fi prafuit tamburii pe spate si necesita curatare?


--------------------
Mazda 6 2011 Combi 2.0 - TL31...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 Nov 2007, 08:25
Post #6


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Fluiera cand franezi din cauza umezelii. Dupa ce circuli mai mult si se "incalzesc" mai fluiera? S-a mai discutat problema pe forum.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crising
post 28 Nov 2007, 09:48
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 16 December 06
From: Danube Delta Gates




Da fluiera si cand se mai incalzesc. Chiar dimineata incerc deliberat sa incalzesc mai repede franele si tot fluiera, si se manifesta la franare usoara. Paradoxal dar cand a plouat nu mai fluierau, deci nu cred ca umezeala e de vina, masina sta in garaj peste noapte, afara e uscat.
Interesant e ca sunt zile cand fluiera mai incet aproape deloc, dar pur aleatoriu.
Am intrebat la service, ca n-am avut timp de teste si diagnoze, ca ar fi din cauza adaosului de cupru din compozitia placutelor si asta le face sa fluiere, chipurile asa face toate, dar nu cred pentru ca asa tare ca la mine n-am auzit la alte logane.


--------------------
Mazda 6 2011 Combi 2.0 - TL31...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 28 Nov 2007, 17:49
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05






--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 28 Nov 2007, 17:57
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




zgomotul de evacuare de la 3000rpm se rezolva cu o izolare fonica. vezi la imbunatariri lgn.

provine de la evacuare care intra in rezonanta si il au toate masinile mai mult sau mai putin . insa la turatii mai mari.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 11 Dec 2007, 23:38
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




este bine de verificat si daca scuturile termice de la evacuare nu sunt slabite din suruburi si intra in rezonanta.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niculescu
post 13 Dec 2007, 09:52
Post #11


Membru NATO


Group: Members
Posts: 56
Joined: 16 November 07




vezi ca poate sa fie si de la praf,eu am 3000 de km si n-am auzit nimic


--------------------
dacia logan 2007/abs plus - B 01 HHH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikeb
post 14 Dec 2007, 19:28
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 24 September 05




Amu', pe vreme f. rece, cum e la noi ("depresiunile montane din estul Transilvaniei", suna cunoscut, nu?), adica bietul meu frigider sade pe drum ca-n frigider la minus 15 grade, franele imi huruie, un soi de hrhrhr, cand le apas. Se simte frecusul, cum sa zic. De tinut tin, am de coborat un deal frumos de cate ori plec (cartierul e la "inaltime"), Doamne feri sa nu tina frana ca e bai mare, la baza e intersectie nasoala. Iarna trecuta nu mi-amintesc sa fi huruit. Uzate nu-s, de la revizie am mai facut vreo 5k km, si aratau bine. Huruitul e usor deranjant, n-am prins un drum lung pe frig sa vad daca se manifesta si atunci. Probabil e la categoria "asa face toate".


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI Ambiance-2006 - HRxx---
Romania e o tara minunata! Pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 16 Dec 2007, 20:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Vedeti ca daca nu folositi cateva zile masina, se face un strat subtire de rugina, si scartaie rotile la primele frane mai usoare.
Eu cateodata nu folosesc masina 4-5 zile, si am observat ca atunci am problema asta.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mt-performance
post 21 Jan 2009, 11:37
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 15 September 08




Povestea cu rugina e pt copii. Sreatul ala de rugina se curata instantaneu. Fluieratul este din cauza ca dicurile si placutele incep sa vibreze la franare datorita calitatii proasta e placutelor. Placutele de calitate contin liant(acel praf pe care il vedem pe jante) care se descompune in particule fine la franare si astefel se elimina vibratiile. LA logan nu ruginesc discurile si placutele si din cauza asta nu se mai formeaza acel praf decat pana se toceste suprafata ruginita a placutelor.


--------------------
DAcia Logan 1,4 mpi 2007 - b39aak
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreea13
post 21 Jan 2009, 15:06
Post #15


LoganCUP


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 June 05
From: Bucuresti




La mine face asa numai cand e umezeala pe jos sau cand e proaspat spalata si are apa pe la roti....dupa cativa km nu se mai aude..... cum zice mikeb...e din categoria " asa face toate " tongue.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 Abs Plus 1.6 8V - B-15-FOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogidan21
post 21 Jan 2009, 15:33
Post #16


Lipsa de inspiratie


Group: Members
Posts: 188
Joined: 12 August 06
From: Brasov Romania




Si lonul meu face la fel.Scartaie doar cand ciupesc frana.M-a deranjat zgomotul la inceput dar acum m-am obisnuit cu el.Important e faptul ca franele tin cum trebuie si nu sunt probleme la acest aspect.Prefer sa scartaie la franare usoara si sa fiu sigur de ele in orice situatie decat sa stau cu inima cat un purice si sa fie liniste completa.


--------------------
Dacia Logan preferance 2006 Noiembrie 19 - BXXRXI
Bleah
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 23 Jan 2009, 23:24
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




sal scartaitul nu e de luat in seama e din cauza ruginii iar pt mt - performance , unde ai invatat sau auzit asa cv????aratami sau demonstreaza-mi tu mie ca otelul nu rugineste (chiar daca e aliat cu alte metale) cum sunt discurile de frana de logan sau tamburii si nu scartie la fenomenul de frecare si atunci o sa-ti dau dreptate,pana la alte idei mai documenteazate wink.gif


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 26 Jan 2009, 09:31
Post #18


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




scartaitul la franare nu are legatura cu rugina... ci cu calitatea placutelor si a discului... folositi placute "de origine" si nu alte marci si nu veti avea problema asta


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 26 Jan 2009, 21:21
Post #19


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




am peste 30.000km si placutele din fabrica. n-au scartait deloc pana de curand cand am fost la spalatorie si mi-a dat cu jetul puternic prin gaurile jantei...


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 27 Jan 2009, 10:19
Post #20


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




biggrin.gif pai la 30 k km scartaie pentru ca .... "s-au terminat"... adica s-au uzat pana "la fier"... fuga sa le schimbi ca distrugi discurile, care sunt si asa destul de sensibile la 1,4 MPI-uri (simple si cu grosime mica... la 60 k km se schimba si ele, cand grosimea lor scade de la 12 mm la sub 10,6 mm, existand riscul de spargere)


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 3 Feb 2009, 13:58
Post #21


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




la 28000 aveau 15cm grosime placutele. nu cred ca au ajuns la fier in 2000km smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 3 Feb 2009, 14:12
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Tulaii.... 15 cm? Oare noi aveau cam 1m?


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 3 Feb 2009, 14:32
Post #23


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




in primavara cand pun inapoi cauciucele de vara le masor din nou si fac poze. noi cica ar avea 18 cm

LE da mm blush.gif

This post has been edited by tkx: 3 Feb 2009, 17:57


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 3 Feb 2009, 14:35
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Vrei sa zici mm nu cm tongue.gif


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 04:31
Forum Renault