DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ZGOM Zgomot din tabloul de bord intre 2000-2500rpm, (mecanismul de rotire a acelor indicatoare)

ElDiablo
post 6 Jun 2005, 08:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 31 May 05




Problema cu privire la zgomot si la un logan ambition cu 2600 km parcursi! Nu prea are legatura cu zgomotele descrise de ceilalti posesori fericiti. Zgomotul incepe la 115-120 km/h si se atenueaza la 145-150 km/h. Precizez ca unde drumul permite, eu merg cu 130-140. In fine, prima oara a aparut pe autostrada, in mers (120-130 km/h), fara sa dau in vreo groapa, denivelare sau altceva.Apoi nu a mai aparut. Precizez ca fac 150 km saptamanal pe autostrada! a doua oara a aparut ieri, pe A1, Bucuresti - Pitesti, cand am trecut peste o denivelare(damb) de asfalt daca circulati pe A1, cu greu sa nu stiti despre ce este vorba! Acum nu stiu cum sa descriu mai bine sunetul! pentu aceasta va trebui sa facem un test smile.gif una bucata roata dintata care se roteste, si una bucata plastic care o atingi de dintii rotitei! la viteza mica de rotatie zgomotul este mai strident, cu cat cresti viteza, incepe sa se uniformizeze si sa nu se mai auda asa tare! revenind la masina! zgomotul apare numai dupa 120, si dispare imediat ce ridici piciorul de pe acceleratie! cand accelerezi iar, zgomotul revine, la inceput neuniform ( paraie de cateva ori, mai face o pauza smile.gif ) dar la 130 clar zgomotul revine si este si cel mai strident. pe la 140-150 km/h, zgomotul nu dispare, ci se atenueaza (paraiturile sunt mult mai dese, si nu se mai aud asa tare ). Zgomotele sunt destul de tari, se aud cu cd-playerul dat la 15. enervant zgomot, k sa inchei discutia!
O sa ajung si la service cu ea, insa timpul nu prea imi permite.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Amb - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 6 Jun 2005, 09:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




cred ca problema este de la cablul de kilometraj, mai exact capatul cu forma patrata sau hexagonala ce intra-n vitezometru, care nu este bine prins sau i s-a deformat capul
am avut aceasta problema la fosta dacie
banuiesc ca si la logan exista tot acelasi tip de cablu


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 6 Jun 2005, 09:13
Post #3


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




La Logan bordul e complet electronic, nu are nici un fel de cablu..deci presupunerea nu e corecta!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ElDiablo
post 6 Jun 2005, 09:15
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 31 May 05




nu prea cred! precizez ca daca la 130-140 km/h ridic piciorul d p acceleratie, zgomotul dispare imediat! cum am apasat iar pe acceleratie, zgomotul revine iar! ieri a fost a doua oara cand mi s-a intamplat! am fost pana in calimanesti! pe A1 m-a stresat fara pauza sad.gif , dupa pitesti, calimanesti si intors nimik, apoi iar cum am intrat pe A1 si am inceput sa merg mai repede, iar a inceput! o sa mai am 2 drumuri similare in urmatoarele 2 saptamani. traim si vedem ce se mai intampla!


--------------------
Dacia Logan 1.6 Amb - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 6 Jun 2005, 09:21
Post #5


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(AL @ 6 Jun 2005, 10:13)
La Logan bordul e complet electronic, nu are nici un fel de cablu..deci presupunerea nu e corecta!
*



smile.gif ba are multe cabluri acest bord de Logan, insa nu are cablu de kilometraj... smile.gif

glumeam si io Al, stiu ca sti cum arata bordul...

Problema: imi tacane geamurile laerale, chiar si daca sunt inchise. s-a mai discutat pe undeva?


QUOTE
Ma mai enerveaza bufniturile de la gropi


Astea le poti face sa dispara partial, odata cu aplicarea a 2-3 starturi de insonorizant cauciucat pe dedesubt, inclusiv pe contraaripi, si cu insonorizarea completa a podelei.

This post has been edited by Dsign: 6 Jun 2005, 09:25


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 6 Jun 2005, 09:53
Post #6


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




@ElDiablo...ce nu crezi?.... ca nu are cablu de kilometraj sau altceva?... daca e asta, sigur nu are..parol!.... zgomotul tau trebuie sa fie din alta parte... ceva in legatura cu vreo componenta care preia vibratii de la coloana de esapament cand accelerezi... poate chiar scutul sau protectia catalizatorului...

@Dsign... s-a mai discutat problema cu geamurile laterale... cauta si tu... stiu ca pe mine m-a surprins ca nu patisem asta....acum mi se intampla sa aud si eu pacanituri dar in 2-3 minute se termina.... de regula deschid si re-inchid geamul cu masina oprita pe loc... la semafor... de ce?... pentru ca inchizand gamul in mers, din cauza torsiunilor, geamul nu intra fix la loc si cauta sa revina la pozitia fireasca si atunci, prin frecarea de cheder, produce sunete... pe loc il inchizi corect si nu mai scoate nici un sunet...incearca si tu, la mine a functionat in rarele ocazii cand am avut parte de aceste zgomote... alta rezolvare ar fi sa dai cu silicon chederul ala inc are culiseaza geamul...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ElDiablo
post 6 Jun 2005, 10:06
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 31 May 05




cred ca nu are cablu de kilometraj smile.gif de fapt, stiam! deci! problema cu vibratiile ar fi in felul urmator: sa se auda zgomotul respectiv si in alte conditii. eu unul asa gandesc. nu numai in treapta a V-a peste 120 km/h! si mai e o treaba! prima oara cand a aparut zgomotul, mergeam linistit, s-a auzit un "tzac" sau "pac" cum vreti voi, si a inceput. a doua oara acum probabil ca tot la fel a facut, dar nu am auzit eu, pentru ca eram pe potiunea aia buna de drum d p A1, aia plina de denivelari si gropitze smile.gif). zgomotul clar se aude din fata soferului jos, din spatele bordului! prima oara am zis ca e de la vant, o fi vreun plastic bine prins! dar uite ca nu e de la vant. poate ajung la service in viitorul apropiat.

PS: nu mai spun ca am alergie la mecanicii de dacia! Probabil ca se trage de la o dacia 1310 cu care aveam tot timpul probleme dupa ce o luam de la service, si trebuia sa stau eu sa imi bat capul cu ea!


--------------------
Dacia Logan 1.6 Amb - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanBMB
post 26 Jun 2005, 21:14
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




Azi, intamplator, in timp ce aveam geamurile inchise si era liniste afara am observat ca in momentul cand accelerez, iar acul turometrului urca, se aude un usor tacanit. Acelasi zgomot se aude si atunci cand acul turometrului revine la pozitia initiala.
Sper sa nu ma fi tacanit eu 052.gif cu zgomotele astea suspecte, dar sper sa nu fie o problema, in caz contrer trebuie rezolvata la "doctor"
La voi se aude?????

P.S. am dat search dar nu am gasit nimic sa ma lamureasca, deci scuze daca s-a mai discutat treaba asta!


--------------------
Dacia logan preference 1.6 - B- 82 -BMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doru
post 26 Jun 2005, 21:19
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 27 May 03




Esti sigur ca nu e vorba de clasicul tacanit al motoarelor 8v renault?


--------------------
VW PASSAT TDI 4 MOTION - B-05-TIE
Keep It Real!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 26 Jun 2005, 21:55
Post #10


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Este vorba de un zgomot de angrenare provocat de rotile dintate care misca acul indicatorului...nu-ti face griji, "asa face toate"... deci este vorba de un zgomot "normal"... pe undeva s-a mai discutat, nu mai stiu nici eu exact unde ... asa ca voi inchide topicul...daca mai are cinva ceva nou de adaugat, e rugat sa scrie unui moderator de pe aceasta sectiune un mesaj privat sa redeschidem topicul.. evident, cererea va fi motivata!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 17:25
Forum Renault