DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ZGOM Zgomot din usi/stalpi - de fapt de la bucsa/cuiul opritor

morel
post 5 Sep 2005, 11:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 6 December 04
From: Bucuresti




In atentia tuturor celor care spun ca aud scartaituri in usi:

Se poate ca scartaitul sa provina de la bucsa de plastic sau textolit care imbraca cuiul din stalp pe care se inchide usa.La masina unui coleg a inceput sa scartaie usa din stanga fata,apoi toate,atunci cand masina trecea peste hopuri,chiar si mici.S-a dus la service,a plecat in probe cu sefii de la mecanica si de la tinichigerie,au constatat ca face urat,au demontat tot ce au putut,dupa care 2 zile nu a mai scartait.Peste 2 zile a inceput iar.Dupa 30 min de cercetari am descoperit ca bucsa aia scartaie daca o rotesti tinand-o presata cu mana pe cui,daca o rotesti fara sa o presezi nu scartaie.Atunci cand inchizi usa,ivarul ala din usa imbraca cuiul pe toate partile si il tine presat datorita chederului care impinge usa spre afara,iar atunci cand masina se zgaltaie,bucsa scartaie.Am spalat bine bucsa cu lichid din ala care se baga in incuietori iarna ca sa nu inghete(de fapt lichidul trebuie sa intre intre bucsa si cui) si nu mai face la nici o usa.
Dupa vizita la service nu a mai facut probabil pentru ca inainte sa-i dea masina inapoi au spalat-o si cuiul e pe traseul de scurgere a apei pe stalp(daca e ud cuiul nu scartaie).

Sper sa fie de ajutor la cat mai multi!


--------------------
dacia logan 1.6 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 5 Sep 2005, 22:04
Post #2


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




Acea bucsa+cui,de care spui tu,le-am gresat imediat ce am cumparat masina.Tinand cont ca exista frecare la fiecare inchidere-deschidere a usilor...nu e bine sa fie pe uscat.


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 6 Sep 2005, 07:21
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Domnule, se pare ca este o farima de adevar in chestia asta cu unsul bucsei; am de vreo doua luni o tacaneala discreta in zona stilpilor B, la hopuri mici si mari. Stiu ca probabil Klaus o sa spuna ca e de la tabla aia din interiorul stilpului ce scoate un zgomot ca o vibratie metalica atunci cind se loveste in partea inferioara a stilpului, mai ales ca am umblat pe acolo cind am pus aluband pe podele. S-ar putea totusi ca la mine sa fie aceeasi chestie, cu bucsa; ieri am spalat-o; o spal rar, sa nu se invete masina cu binele. Si dupa spalare, adio tacaneala. O sa le ung si eu sa vad ce se intimpla.

Si cu gresatul cuiului si bucsei, trebuie gasit ceva ce nu pateaza la naiba, ca daca e uns ala si te dai jos/sui in/din masina si te freci cu haina de ala, e cam nasol.

This post has been edited by collinro2: 6 Sep 2005, 07:22


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morel
post 6 Sep 2005, 08:20
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 6 December 04
From: Bucuresti




QUOTE
Si cu gresatul cuiului si bucsei, trebuie gasit ceva ce nu pateaza la naiba, ca daca e uns ala si te dai jos/sui in/din masina si te freci cu haina de ala, e cam nasol.
*




Nu trebuie dat cu vaselina sau ulei pt. ca se amesteca cu praf si se blocheaza.Da-i cu solutie din aia pt incuietori,e subtire si intra sub bucsa si e si putin grasa si unge,e pe baza de petrol.

Si nu ai cum sa te murdaresti pt ca pe afara poti sa o stergi cu o carpa dupa aceea,ideea e sa fie unsa la interior,unde se freaca de cui.

This post has been edited by klaus: 6 Sep 2005, 08:50


--------------------
dacia logan 1.6 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cicos
post 6 Sep 2005, 20:27
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 20 May 05
From: Rm Valcea




QUOTE(morel @ 5 Sep 2005, 12:20)
In atentia tuturor celor care spun ca aud scartaituri in usi:

Se poate ca scartaitul sa provina de la bucsa de plastic sau textolit care imbraca cuiul din stalp pe care se inchide usa.La masina unui coleg a inceput sa scartaie usa din stanga fata,apoi toate,atunci cand masina trecea peste hopuri,chiar si mici.

Am spalat bine bucsa cu lichid din ala care se baga in incuietori iarna ca sa nu inghete(de fapt lichidul trebuie sa intre intre bucsa si cui) si nu mai face la nici o usa.

Sper sa fie de ajutor la cat mai multi!
*


Nu sunt sigur daca la mine e exact problema asta. Am mai postat acum cca 2 luni. La mine, la cele mai mici denivelari pocneste tare - nu scartaie! Am rezolvat-o atunci partial prin desfacerea cuiului si mutarea lui mai in sus f.f. putin, pentru ca de fapt, nu permite reglaj ! La mine se loveste oare de marginile cuiului acela care sunt ne-imbracate ? Acum 3 zile, am mers cu ceva greutate in port-bagaj (aprox. 175 kg) si pe un drum cu usoare de-nivelari. Cat a durat drumul, adica 2 ore, a fost insuportabil ! Pocnea acolo de am crezut ca o sa sara si usa din balamale ! Ceva nu e in regula totusi: era singura usa care facea zgomot, celelalte nimic ! A ajuns cineva la o concluzie ? E de vina incuietoarea ? Cuiul acela?


This post has been edited by cicos: 6 Sep 2005, 20:29


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - VL-xx-RLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morel
post 7 Sep 2005, 09:24
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 6 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(cicos @ 6 Sep 2005, 20:27)
Nu sunt sigur daca la mine e exact problema asta. Am mai postat acum cca 2 luni. La mine, la cele mai mici denivelari pocneste tare - nu scartaie! Am rezolvat-o atunci partial prin desfacerea cuiului si mutarea lui mai in sus f.f. putin, pentru ca de fapt, nu permite reglaj ! La mine se loveste oare de marginile cuiului acela care sunt ne-imbracate ? Acum 3 zile, am mers cu ceva greutate in port-bagaj (aprox. 175 kg) si pe un drum cu usoare de-nivelari. Cat a durat drumul, adica 2 ore, a fost insuportabil ! Pocnea acolo de am crezut ca o sa sara si usa din balamale ! Ceva nu e in regula totusi: era singura usa care facea zgomot, celelalte nimic ! A ajuns cineva la o concluzie ? E de vina incuietoarea ? Cuiul acela?
*



Daca vrei sa te convingi ca e de la bucsa,cu usa inchisa si tu afara din masina,apasa brusc pe usa,ca si cum ai vrea sa o inchizi si mai bine(adica impingi in usa).Daca scartaie,aia e.


--------------------
dacia logan 1.6 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cicos
post 7 Sep 2005, 18:40
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 20 May 05
From: Rm Valcea




QUOTE(morel @ 7 Sep 2005, 10:24)
Daca vrei sa te convingi ca e de la bucsa,cu usa inchisa si tu afara din masina,apasa brusc pe usa,ca si cum ai vrea sa o inchizi si mai bine(adica impingi in usa).Daca scartaie,aia e.
*


Am facut asa. Se aude doar aerul care iese din cheder si o usoara lovitura, dar asa e la toate usile. La mine se aud pocnituri puternice in toata regula ! Oricum, o sa ajung in service, sper curand. Nu e in regula. Eram curios daca a fost cineva cu problema asta si daca s-a rezolvat printr-o schimbare de incuietoare sau cui. Nu prin vaselina sau ulei. Asta este o solutie temporara. Ceva este defect sau nu e strans bine, poate.
Multumesc


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - VL-xx-RLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:14
Forum Renault