DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident si posibil abuz al politiei?

kaspersky
post 5 Jul 2004, 16:29
Post #1


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Simbata 19 iunie 2004 ora 10:40
Ma dadeam si eu cu masina ca tot omu', cind un individ traverseaza strada, prin loc nemarcat, fara sa se asigure. De pe contrasens se indreapta catre banda pe care circul. Claxonez si frinez violent, omu' mai face 2 pasi se intoarce spre masina si se opreste, are un moment de ezitare dupa care isi continua drumul. Il ating cu aripa dreapta fata (pe masina nu a ramas nici macar o zgirietura) in momentul in care se opreste masina si cade pe asfalt!
Se ridica si pleaca schiopatind si se aseaza pe marginea santului, spunindu-mi ca n-are nimic si sa-mi continui drumul. Actiunea se petrecuse la ~30 m. de postul de politie din Ghimes-Faget (jud. Bacau). In masina eram 4 persoane, trimit o persoana la politie sa cheme un organ, eu scot masina de pe carosabil si o duc linga accidentat cu intentia de a-l duce la urgenta la Miercurea Ciuc.
Viteza a fost de 40-60 km/h, eram in treapta a III-a, urmele de frinare sint 7 m.

Distractia abia acum incepe:
- apare organul, accidentatul miroase a bautura, sintem dusi amindoi la un cabinet medical, este consultat si pare a fi ok, i se da un bilet de trimitere la ortopedie, se incearca recoltare de probe de singe pt. determinarea alcoolemiei. Omul a declarat ca a baut inainte cu 1 ora 100 ml. tarie & 400 ml. vin, eu am baut o bere in seara precedenta pe la ora 20.00. Trec eu la aparat sa mi se ia singe, medicul nu reuseste sa gaseasca vena si renunta! Ar trebui sa fiu dus la Comanesti de catre politie sa mi se ia singe acolo, dar (stupoare) organele nu pot parasi localitatea ca e preziua alegerilor!! In fine, dupa cautari, se gaseste o persoana capabila sa-mi ia singe. Se recolteaza singe, iar peste o ora se mai recolteaza o proba, asistam la sigilarea probelor, etc. Martorii au dat declaratii, dam si noi. Accidentatul declara ca se recunoaste a fi vinovat ca a trecut strada in loc nepermis, nu s-a asigurat, etc, sa ma lase in pace pe mine ca-s nevinovat, si nu vrea sa-mi creeze probleme.
Organele in schimb actioneaza profesionist:
- imi retin permisul conf. art 232 alineatul 1 din regulamentul de aplicare al ordonantei 195/2002 - nu vad ce regula de circulatie am incalcat!!!
- mi se da o foaie cu care sa ma duc sa fac verificare la masina (avea 6200 km) - verificare la pneuri, presiune aer in pneuri, sistemul de lumini, instalatie averizare sonora :shock: , frine, etc. (am facut-o toate au fost OK)
- organul imi se spune ca trebuie sa ma duc la spital cu accidentatu' si dupa aia la legist (nu vreau sa va spun cum a ramas legistu' cind m-a vazut pe mine impreuna cu accidentatu' - cica legal eu n-aveam ce cauta acolo!!!)
- am reusit sa plec de la politie la 15.30 l-am dus pe accidentat la urgenta la Miercurea Ciuc, i-au facut o radiografie si i-au zis sa vina luni la ortoped, l-am dus luni, ortopedu' a zis sa-l duc in jud. Bacau ca el are destui bolnavi, l-am dus la Moinesti, jud. BC, ortopedu' plecase, l-au internat acolo ca sa nu-l mai car, sa nu se inrautateasca situatia piciorului, acolo a stat 2 zile pina a venit ortopedu', concluzia acestuia: de la impactul cu masina a facut entorsa la genunchi, din cauza ca a umblat pe piciorul respectiv a facut fisura la tibie etc., ghips si legistul a bagat 45-50 zile. Am suportat eu toate cheltuielile lui, ca el a zis ca nu isi permite, la politie a dat o declaratie in acest sens, si a specificat ca nu vrea despaguri etc., desi organul incerca sa-l influenteze in acest sens.

Mie mi s-a eliberat o dovada cu drept de circulatie valabila 15 zile, am prelungit-o acum vineri cu inca 30 zile si trebuie s-o prelungesc lunar la Bacau (avind in vedere ca lucrez la Cluj, e o adevarata distractie) pina la solutionarea cazului. Dosarul este exact in acelasi sertar la politia din Ghimes de atunci, deci cred ca o sa dureze ceva, ba organul m-a incurajat spunindu-mi ca nu o sa mi se intimple nimic numa' probabil voi avea permisul suspendat 1-2 luni :shock: .
Deoarece mie mi se pare ca aduce a bataie de joc toata treaba as vrea sa stiu ce as putea face contra lor, am vorbit si cu alti politisti din alte judete si mi-au spus ca nu aveau dreptul sa-mi retina permisul! De ce s-a facut dosar penal? Cind o sa ajunga la parchet? Cum pot face ca treaba sa evolueze mai rapid? Daca mi se va suspenda permisul, cum pot sa atac aceasta hotarire? Cam astea sint intrebarile la care as vrea raspunsuri daca ma puteti ajuta!

P.S.: Scuzati lungimea postului, dar aici e doar o mica parte smile.gif Daca m-as fi considerat vinovat sau as fi incalcat vreo regula as fi suportat consecintele!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 5 Jul 2004, 16:45
Post #2


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Este un abuz clar ..

Eu am trecut printr-o faza similara cu a ta numai ca l-am luat pe respectivul pieton (perfect treaz) care traversa aiurea pe parbriz .. parbrizul facut muci.

La politie politistul respectiv m-a intrebat (de fata cu "lovitul') daca vreau sa ii cer despagubiri .. adica daca eu vreau ca el sa imi plateasca parbrizul .. si cu asta basta. Totul s-a incheiat in jumatate de ora.

In cazul tau trebuie sa te interesezi UNDE trebuie sa depui o plangere la adresa politiei respective.
Tot ce iti pot spune este ca VA DURA .. si nu putin . Si ai sanse sa te scoata si vinovat pe deasupra.

Cel mai bine da-i un MP sau mail lui asarban ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 5 Jul 2004, 16:52
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Chiar astazi vorbeam cu un coleg despre astfel de cazuri. El personal a fost implicat intr-un accident (ma rog, el statea in masina si unul a venit iarna cu viteza, a sarit peste un val de zapada si s-a infipt in masina lui aflata in parcare!) si i s-a retinut permisul, cu eliberare periodica de dovada. Asta era imediat dupa 1990. Se pare ca procedurile cretine presupun acest lucru. Organul doar culege probele, retin permisele si fac dosarul de urmarire penala. Abia instanta va decide ca tu intr-adevar nu ai fost nicicum vinovat si ti se va reda carnetul, fara ca aceasta intamplare sa fie inregistrata in recordul tau de la circulatie sau in cazier.

Singurul sfat pe care ti-l pot da eu este sa-ti gasesti un avocat care sa stie sa-i traga de maneca pe temeiul unor legi si sa-i faca sa miste dosarul. Din nefericire am mai aflat pe ici pe colo de modificari de declaratii, sustragere de probe si sa vezi atunci distractie., sa te fereasca Cel de Sus! Asta e cel mai bun sfat pe care ti-l pot da, ia un avocat care sa vada probele, sa puna mana pe copii ale proceselor verbale. De scapat o sa scapi fara indoiala, insa o sa te toace de nervii capului (ai dracu de betivi, nu cad toti in sant sa-si rupa singuri gatul, sa nu ii bage pe altii in bucluc... :vmad: )

Succese!


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flat^^rabbit
post 5 Jul 2004, 17:24
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




:shock:
awww... mult succes kaspersky. fereasca Dumnezeu de idioti de-astia: medici care nu gasesc vena, politisti idiotzi, betzivi care iti sar in fatza masinii :vmad: ...si lista ar putea continua...


iti doresc succes, fii tare!!!! sstanescu are dreptate, gaseste-ti un avocat, macar asa nu te mai pun astia aiurea pe drumuri


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 5 Jul 2004, 18:09
Post #5


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Si mie mi se pare un sfat bun cel cu avocatul. Insa trebuie un avocat bun, care sa dea cu gura, nu sa stea de lemn-tanase.


In general fiti foarte atenti la cazuri de genul:

Atingi un pieton, si el iti spune ca n-are nimic si ca sa-ti vezi de drum! Va puteti trezi ca ala dupa aia aduce un certificat de la IML ca l-ai lovit nasol, da declaratie la Politie, etc, si va santajeaza. Cunosc un caz de genul asta.

Daca atingeti pe cineva, chiar daca ala evident nu are nimic, mergeti cu el la spital, declarati la politie, etc. E mai bine sa ai dovada.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 5 Jul 2004, 18:21
Post #6


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Multumesc pt. sfaturi, probabil avocatul e o solutie buna!
Ca sa nu fie dubii in privinta vitezei, am facut calculul de la http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase...e/crstp.html#c2 unde pt coeficientul de frecare = 0.5, 7 m. distanta de frinare a iesit viteza ~ 30 km/h. Nu bag mina in foc ca formula este corecta, sau coeficientul de frecare ar fi cel real. Pneurile sint Matador Prima, uzura - 6200 km., asfalt curat si uscat, dar cu denivelari.


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 5 Jul 2004, 19:03
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




este in mare parte vina legislatiei de rahat; in mod normal la o faza de asta se verifica : daca ai baut, daca ai respectat viteza, daca era masina in stare tehnica buna, daca avea ala ce cauta acolo. In situatia ta trebuia sa pleci acasa linistit. Dar in legea noastra exista o formulare care strica tot: "reducerea vitezei pana la limita evitarii oricarui accident" sau ceva in genul asta. Multi si-au luat-o si multi o sa o mai ia de la asa ceva. Bafta multa, nu cred ca vei pati nimic, doar ca vei alerga enorm, vei cheltui multi bani si probabil vei avea carnetul suspendat ceva timp


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 5 Jul 2004, 21:21
Post #8


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




kaspersky, serios consulta un avocat, dac vrei iti recomand eu pe cineva aici in CJ (MP). Mi se pare extraordinar, si penibil pe deasupra.
Romania plai cu flori...


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TeodorM
post 6 Jul 2004, 08:14
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti




Si eu am tercut prin asa ceva. Daca accidentatul nu moare vei trece peste fara prea multe traume. Vei sta cu vize de la politie pana cand se va da sentinta definitiva la tribunal cu privire la vinovatia ta (neinceperea urmariri penale in termenii lor NUP). Pana atunci vorbeste cu un avocat si asta pana nu este prea tarziu de ce pentru ca din 7 se pot face 17 usor, deci nu mai sta pe ganduri iar daca se schimba distanta de franare ai puso credema. Cel mai bine dute cu avocatul sa ia copii dupa procesele verbale si declatatii de la politie.
Iar de rezolvat o sa se rezolve dar dureaza cel putin 2 - 3 luni pana se da sentinta definitva.
Oricum BAFTA ca ai nevoie.


--------------------
Dacia Solenza - B-26-CTM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 6 Jul 2004, 13:42
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Sorry pentru ce ti s-a intamplat....

Anul trecut in februarie, mi-a cazut un mosulica de pe statia de tramvai in fata masinii (la aprox 30 m de trecerea de pietoni semaforizata, cu semaforul pe rosu la pietoni), aveam sub 20 km/h, l-am atins usor cu numarul de pe bara din fata si in loc sa cada pe spate direct pe asfalt cum s-ar fi intamplat daca nu-l atingeam, a cazut pe-o parte, s-a julit un pic de asfalt la gura - nu a necesitat cusatura rana; l-a mai durut un pic spatele; in total spitalizare efectiva 1 zi, nu stiu ce-or fi scris aia in fisa.

Desi am declarat ca aveam sub 20 km/h ceea ce era real, doar ce plecasem de la semafor si a trebuit sa ma opresc pt ca niste handicapati de pietoni treceau pe rou, evident, am stat fara carnet din februarie pana in mai, cu prelungire dovada la fiecare 15 zile, cu foarte mare greutate; imi cereau avizu procurorului, desi dosaru meu era la politie, nu la procuratura.

In final, dupa NUP-ul venit acasa, m-am dus sa-mi dea permisu si mi-au dat o amenda de vreo 300k atunci; nici acum nu stiu daca a fost culpa comuna sau vina mea in final (oficial asta); neoficial a fost un abuz si o bataie de joc de la un cap la altul.

A, sa nu uit, io am declarat ca am auzit o bufnitura si ca nu stiu daca am lovit pietonul sau sacosa, eventualul contact s-a produs la numar unde nu vedeam; pietonul a declarat ca nu l-am atins de loc (asta a fost initiativa lui, eu nu l-am influentat in nici un fel, nu a cerut bani, nu i-am dat), el a cazut de pe refugiu si eu am oprit la timp, dupa spusele lui.

In final, a fost evident aia cu reducerea vitezei pana la evitarea oricarui pericol, desi in declaratie am scris ca aveam sub 20 km/h, nu stiu exact cat, deoarece gradatiile pe vitezometru incep de la 20 in sus.

Inca o chestie misto: m-au pus sa platesc io testul de alcoolemie (nu mai bausem de la revelion si eram in februarie), n-am vazut chitanta nici pana in ziua de azi; mi-au explicat ca n-are politia bani sa dea la IML si aia nu elibereaza rezultatul daca nu platesc, si ca pot sa astept si 7-8 luni pana se aproba bugetul politiei si plata. Nu ma mai interesa nimic, doar sa scap odata de handicapatii aia cu capetele de creta, si de-asta n-am stat la discutii cu ei.

Asa ca nu stiu ce sanse ai sa rezolvi ceva mai repede de 3 luni, cand probabil se va rezolva oricum.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 6 Jul 2004, 14:00
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Chestia cu platitul testului am citit-o pe undeva prin ziar. Daca esti nevinovat e in interesul tau sa dovedesti. Chestia cu prezumtia de nevinovatie nu exista in RO. :vmad:

Dar am citit ca astia, smecherii, cu avocati, bla bla daca au accident nu platesc testul, si atunci ancheta e blocata pt ca rezultatul e esential in ancheta, Politia nu are bani sa-l plateasca, si uite asa se taraganeaza ancheta pana se trag niste sfori.

kaspersky, oricum sper sa-ti rezolvi problema cat mai repede. Nu mi se pare normal ce se intampla in tara asta.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 6 Jul 2004, 14:22
Post #12


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




@kaspesky

si eu am avut un necaz similar cu al tau.
ceva detalii aici: http://forum.softpedia.com/showthread.php?...ighlight=caruta

din pacate nu prea cred ca o sa scapi prea repede (adica o sa dureze pana cand o sa primesti NUP si permis-ul). Sper ptr tine ca nu-o sa trebuiasca sa cotizei ceva si ptr accidentat.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 7 Jul 2004, 13:47
Post #13


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Multumesc inca o data pt. sfaturi si o sa va tin la curent cu felul in care evolueaza lucrurile!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 16 Oct 2005, 16:22
Post #14


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Am patit-o si eu.La vreo 35-40 kmh imi iese un mosuloi dintre masini(din dreapta mea), il vad in ultima clipa, trag de volan, franez si il agat cu aripa.Urmare-mosu zboara pe parbriz(il face praf) si aterizeaza pe asfalt cu fata in jos. Prima reactie a fost sa injur(inca nu coborasem), dar cand m-am dat jos am inlemnit-mosu intins cu fata in jos, plin de sange nu misca deloc.Am crezut ca a murit.Sun la salvare si ma chinui 10 minute sa-i explic unei vaci ce s-a intamplat si unde sa vina, dupa care opreste o masina de politie.Coboara 2 organe cu ochelari care ma intreaba ce s-a intamplat-ce putea sa se intample????Dupa 20 min(intre timp mosu isi mai revenise) apare ambulanta si il duce pe mos la spital.Organele isi fac treaba, masoara, calculeaza, trag concluzii...Am mers la spital pt sange, dupa care la politie pt declaratii.Urmari-carnetul retinut aproape 2 luni cu dovada din 15 in 15 zile-chestie foarte enervanta-si masina avariata(parbriz praf si aripa putin ondulata).Masina am putut s-o repar abia dupa o saptamana ca nu vroiau sa-mi dea dovada decat daca iese mosu din spital-daca murea trebuia sa-mi faca nu stiu ce inspectie la masina.Pana la urma am facut masina(4 milioane parbrizu) si dupa 2 luni am luat carenetu inapoi...Cam atat-de atunci injur orice mos care traverseaza.


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 17 Oct 2005, 00:48
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




si cum s-a terminat pana la urma?


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 17 Oct 2005, 02:00
Post #16


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Pai s-a decis NUP si pe la sfirsitul lui septembrie am recuperat permisul, pina atunci am tot umblat dupa dovezi!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 20 Oct 2005, 12:18
Post #17


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




S-a decis neinceperea urmaririi penale
Te-au lasat in pace? Ai scapat de ei?


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petea
post 20 Oct 2005, 14:11
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 31 August 05
From: Iasi




M-am plictisit de "istetimea" unor militieni care habar nu au de lege. Ia uitati aici ce zice articolul 232 din HOTARAREA nr. 85 din 23 ianuarie 2003 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:

CODE
Art. 232 - (1) In cazul producerii unui accident de circulatie in urma caruia a rezultat uciderea sau vatamarea grava a integritatii corporale ori sanatatii uneia sau mai multor persoane sau distrugerea unuia sau mai multor vehicule, permisul de conducere se retine o data cu constatarea faptei, titularului acestuia eliberandu-i-se o dovada inlocuitoare fara drept de circulatie, daca din primele cercetari rezulta ca evenimentul s-a produs din cauza nerespectarii de catre acesta a unei reguli de circulatie.
(2) Permisul de conducere nu se retine in cazurile prevazute la alin. (1), daca din primele cercetari rezulta ca titularul acestuia nu a incalcat nici o regula de circulatie.


Personal am permanent o brosurica cu legea in masina.In caz de ceva, sa-i arat "tovarasului" cum sta treaba si sa o lase mai moale. Pentru cei interesati am postat la tutoriale ordonanta de urgenta si regulamentul de aplicare, vedeti ultimul post cu fisierele atasate.

This post has been edited by Petea: 20 Oct 2005, 14:13


--------------------
Dacia Logan 2006 - is
Eten Glofiish x500 + iGo Romania 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 20 Oct 2005, 15:28
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




ai cerut numarul de inregistrare al procesului verbal facut de gabor si ale anexelor??? ca alea trebuiesc scrise intr-un registru in care teoretic nu sunt permise modificrile. de asemeni fiecare "caz" are o duarata de solutionare in afara careia cel care se ocupa de el ar trebui sa si-o ia sub coditza ca nu i-a dat de cap. dosarul penal se face pentru vatamare .. din cate stiu eu . ar trebui sa cauti un avocat smecheras care sa te puna pe directie sa stii ce si cum trebuie sa faci. eventual stai de vb si cu un gabor de prin cluj sa iti spuna exact ce ilegalitati au comis baietii si depune o plangere la judet (bacau) ca nu cred sa se bage careva pt garcealetii comunali. N-ar trebui sa inchizi ochii macar pentru deranj. Inca un pont: Garcealetii rutieri de bacau se urasc cu aia de la neamtz. daca ai drum pe acolo poate gasesti ceva indrumare.


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 25 Oct 2005, 11:58
Post #20


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Si eu am brosurica respectiva in masina. Dar cand ma apuc sa caut legea cu pricina, ne apuca seara "pe toti". Nu stiu cum faci tu...


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 16:33
Forum Renault