DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mi-au suspendat permisul, Lamuriri

A l e x
post 9 Dec 2006, 14:32
Post #1


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Mie mi-au luat aseara permisul. Pana la urma, dau examenul ala sau nu ca sa-l recuperez ?


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 9 Dec 2006, 15:10
Post #2


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Da, la suspendarea "pe loc" dai obligatoriu si examen.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiums
post 9 Dec 2006, 17:00
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 14 August 06




QUOTE(egox @ 5 Dec 2006, 22:23)
Mi se pare bizar, și poate mă luminează cineva, cum e posibil ca depășire cu maxim 20 km/h să dea 2 puncte, cu 30km/h 3 puncte, cu 40 km/h 4 puncte, cu 50 km/h 6 puncte și apoi, brusc, ce trece de 50 km/h să ducă la 3 luni de suspendare. Nu e nefiresc de mare saltul de la 6 puncte (adică mai puțin de jumătate de lună de suspendare, și aia ipotetică) la 3 luni de suspendare?



pai mai mult de 50km peste viteza legala in localitate inseamna nebunie curata; cred ca de asta e pedeapsa mai aspra.

This post has been edited by ovidiums: 9 Dec 2006, 17:00


--------------------
dacia 1300 berlina (?) 1986 - -
cu fete de usi din vitan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 9 Dec 2006, 17:17
Post #4


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Depinde de situatie... De exemplu in satele prin care trece europeana e f. usor sa ajungi la viteze mari...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 9 Dec 2006, 17:21
Post #5


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(A l e x @ 9 Dec 2006, 17:17)
De exemplu in satele prin care trece europeana e f. usor sa ajungi la viteze mari...

Aha, și pe ce perioadă zici că ți-au suspendat permisul? rolleyes.gif
La întrebarea ta: trebuie să dai un test grilă de 15 întrebări. Pentru promovare trebuie să ai minim 13 răspunsuri corecte.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maximus Decimus
post 9 Dec 2006, 17:29
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 5 May 06




QUOTE(A l e x @ 9 Dec 2006, 14:32)
Mie mi-au luat aseara permisul si mi-au dat 4 puncte. Pana la urma, dau examenul ala sau nu ca sa-l recuperez ?
*



Pentru ce fapta ti-a fosst supendat permisul?


--------------------
Peugeot 407 - B-03-LOG
GRUPPO MAXIMA BUCURESTI- MEMBRU FONDATOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 9 Dec 2006, 17:42
Post #7


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




QUOTE(DragosP @ 9 Dec 2006, 18:21)
Aha, și pe ce perioadă zici că ți-au suspendat permisul? rolleyes.gif
La întrebarea ta: trebuie să dai un test grilă de 15 întrebări. Pentru promovare trebuie să ai minim 13 răspunsuri corecte.
*



30 zile, mersi de intrebare smile.gif

Nu aia era intrebarea, intrebarea era unde dau acel examen ? Il dau normal ca un examen pt. permis, doar cu alt test, sau il dau la sectia de politie ? Ca aud ambele variante de la cei pe care ii intreb...

Si Maximus, am depasit coloana la semafor.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 11 Dec 2006, 13:59
Post #8


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




QUOTE(ovidiums @ 9 Dec 2006, 17:00)
pai mai mult de 50km peste viteza legala in localitate inseamna nebunie curata; cred ca de asta e pedeapsa mai aspra.
*


Total de acord cu asta. Eu doar subliniam saltul brutal de la 40 km/h (6 puncte, adică mai puțin de jumătate de suspendare ipotetică de o lună) la 50 km/h (suspendare pe trei luni).


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 11 Dec 2006, 18:43
Post #9


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




@ Alex - cand dai examuenul ala posteaza si tu aici cum au fost intrebarile & stuff


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzk
post 11 Dec 2006, 18:50
Post #10


membru cu megane


Group: Members
Posts: 208
Joined: 20 December 05




sa iei formularu acasa sa-l scanezi biggrin.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan Expression 1,5dCi 80 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Dec 2006, 20:10
Post #11


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Ok, am sa va povestesc. Sa speram ca am sa va povestesc doar o data !


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 12 Dec 2006, 11:12
Post #12


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Am facut split din topicul original. Spor la vorba.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 12 Dec 2006, 11:15
Post #13


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Unde s-a intamplat beleaua? Ca am vazut ca esti din Bucuresti...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 12 Dec 2006, 12:07
Post #14


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.460
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(A l e x @ 9 Dec 2006, 18:42)
30 zile, mersi de intrebare smile.gif

[...] am depasit coloana la semafor.
*



marturisesc rusinat ca si eu am comis-o aseara. in timisoara...


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_B
post 12 Dec 2006, 13:28
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 16 July 02




Intotdeauna mi s-a parut necivilizata practica romaneasca - "eu sunt scutit de coada" - nu am mai vazut aceasta practica altundeva (in Europa).

Nu vreau sa supar - cu toate ca sigur o s-o fac, dar se pare ca la noi civilizatia se implementeaza numai cu batul. Pacat...



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 12 Dec 2006, 13:53
Post #16


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




Se pare ca au inceput sa apara si pe aici primele victime ale noului cod rutier. Imi pare rau pentru tine, stiu ca nu e un moment tocmai bun sa ti-l pierzi dar sper ca te vei invata minte smile.gif Bafta la examen si sa revii curand la volan.


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 12 Dec 2006, 13:53
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Poezie

Si poate o sa conduci conform regulamentelor.
Si poate mai convingi si pe altii sa conduca la fel.
Ca unii prosti ca mine stau la coada cuminti, nu intorc pe banda continua, samd.
Si stau si ma intreb cum de conduceti asa civilizat afara si in tara noastra sunteti plini de curaj?
Stiu, nu sunt conditiile din vest. Mi-am raspuns singur dar nu ma cred.


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 12 Dec 2006, 15:57
Post #18


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




QUOTE(Stefan_B @ 12 Dec 2006, 13:28)
Intotdeauna mi s-a parut necivilizata practica romaneasca - "eu sunt scutit de coada" - nu am mai vazut aceasta practica altundeva (in Europa).

Nu vreau sa supar - cu toate ca sigur o s-o fac, dar se pare ca la noi civilizatia se implementeaza numai cu batul. Pacat...
*



Sunt de acord cu tine cu scutitul de stat la coada.....

Dar, crezi ca in alte parti civilizatia s-a nascut de la sine? Oriunde ...tot cu batul a fost implementata. Si tot cu batul se si mentine.


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 12 Dec 2006, 16:34
Post #19


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




OVIDIUS : In regie, cum vii dinspre Club Maxx sa zicem, pe splai, la intersectia cu Orhideelor. Acolo e cel mai prost semafor din bucuresti, verdele tine 20 de secunde, rosul tine 2 minute.. Si de obicei se creeaza o "a doua" banda pentru cei care fac la stanga... Ei, se pare ca atunci am fost primul si singurul care am creeat banda.

Si restul, tin sa va spun ca in ciuda aparentelor, nu sunt genul de marlan care depaseste coloanele si vrea sa fie tot timpul primul. Acea intersectie e singura la care faceam astfel de lucruri pentru ca altfel prinzi pe putin de 3-4 ori culoarea rosu. Nici pe linia de tramvai nu prea intru, decat la iesirea din Bucuresti (spre Urziceni) ca acolo e jale...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 12 Dec 2006, 16:39
Post #20


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




Stiu intersectia caci ies des pe acolo spre unirii (stau in crangasi). E adevarat ca semaforul ala e total imbecil dar nu scuza gestul. Te intrebi de cate ori i-am injurat pe cei care se bagau pe contrasens cand ma intorceam acasa (mergeam spre maxx) pe aceeasi strada? O data l-am ratat milimetric pe unul.


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 12 Dec 2006, 16:43
Post #21


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Eu imi recunosc vina, asta e.. De acum inainte voi fi mult mai cuminte smile.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Dec 2006, 16:46
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(A l e x @ 12 Dec 2006, 16:34)
OVIDIUS : In regie, cum vii dinspre Club Maxx sa zicem, pe splai, la intersectia cu Orhideelor. Acolo e cel mai prost semafor din bucuresti, verdele tine 20 de secunde, rosul tine 2 minute.. Si de obicei se creeaza o "a doua" banda pentru cei care fac la stanga... Ei, se pare ca atunci am fost primul si singurul care am creeat banda.
*


Inseamna ca mare bafta am avut acum un an cand mi-am luat prietena de la camin. La fel ma enervasem si eu si am taiat-o la stanga.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 12 Dec 2006, 16:48
Post #23


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Stai linistit, nu esti singurul. Se practica des chestia asta, si eu am facut-o de multe ori si m-am si intalnit cu politia odata si nu mi-au facut nimic. Dar la mine, sincer, a fost ultima oara.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 13 Dec 2006, 15:43
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




de-aia, eu care veneam din sens opus, si stateam pe banda 2, ramaneam ca bou in intersectie, pana treceau cei de pe banda 1, caci banda mea era ocupata de cei care faceau coada la semafor, pe contrasens


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 13 Dec 2006, 16:33
Post #25


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




andu, si eu cand vin din sens opus e "a doua" banda pe contrasens, dar e loc si pentru mine... N-am ramas niciodata blocat in intersectie din cauza lor.

Dar pe contrasens se intampla alta belea... Pe oricare banda esti cum vii de pe splai, majoritatea fac la stanga, dar oamenii stau pe toate benzile. Si desi eu sunt incadrat corect pentru inainte, nu numai ca cei din fata mea fac stanga si trebuie sa stau o gramada in intersectie pana se duc ei, dar mai vin si prin dreapta mea si se baga in fata.

Odata am fost la cativa cm de a lovi un Porsche 911 care a venit prin dreapta mea si mi-a taiat calea... Probabil imi tunam toata masina pe asigurarea lui daca se intampla ceva tongue.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 15 Dec 2006, 11:03
Post #26


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Haide bai lasati baiatul in pace ca are dreptate.De obicei asa se face acolo ptr ca traficul este cum este in zona aia!!! E bine sa fi moralist dar este bine sa fi si practic in trafic ca altfel te iau toti dracii cu idiotii care se baga si blocheaza si pe altii....
Cam dur politistul....inteleg sa-ti ia permisul ca toti o iau inainte si tu nu stai la coada...dar asa...In fine.
Si eu as fi procedat la fel.


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 15 Dec 2006, 11:14
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Banuiesc ca ai peste 1 an de permis si nu l-ai mai avut suspendat pana acum nu? Ca daca nu ar fi asa ar fi mai nasol pentru tine...

Oricum bafta...si lasa ca trece repede, ti-au dat dovada ca sa mai poti circula 15 zile? sau nu se mai practica?

Eu am inceput cumintirea cam cu doua saptamani inainte de intrarea in viguare a noului cod...dar intr-adevar sambata trecuta am comis-o si eu la semaforul ala...e absoul enervant....trebuia sa ii zici nene, sa scrie la obiectiuni....el dirija intersectia sau statea la agatat de permise? Oricum cel mai bine ar fi sa intrebi la o scoala de soferi cum se procedeaza...ei stiu cel mai bine.


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 15 Dec 2006, 11:47
Post #28


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Lexy, oricine stie intersectia imi da dreptate, chiar daca recunoaste sau nu... Oricum eu din pacate nu am sa mai fac astfel de manevre, m-am linistit.

AMW : Nu l-am avut suspendat pana acum pentru ca nu am facut nici o contraventie grava. De cand cu codul nou, m-am conformat. Problema e ca am uitat ca se ia permisul pentru depasirea coloanei, altfel nu ma bagam..

EDIT : Ah si da, am dovada pe 15 zile, inca sunt sofer smile.gif

This post has been edited by A l e x: 15 Dec 2006, 11:51


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GunX
post 17 Dec 2006, 01:13
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 September 05
From: Bucuresti




Exact acelasi lucru am patit si eu astazi, in acelasi loc. Am fost oprit de masina fara insemne de politie (solenta alba), aflata probabil la panda in intersectia aia imposibila.

Ideea este ca eu nu am vrut sa depasesc coloana, sunt total impotriva acestor tactici si condamn total acest comportament smecheresc. Eu am depasit cu aprox 7-800m inainte de intersectie o masina oprita pe dreapta, verificand mai intai ca nu vine nimeni dinainte si marcajul permite acest lucru (acolo strada este marcata cu linie punctata inspre mine si continua inspre celalat sens, semn ca eu de pe partea cu splai-ul pot folosi ca banda de depasire cea din mijloc)

Problema a fost ca aveam viteza de 50km/h si masina oprita de fapt incetinea la ditamai coada de la semafor. Era dubita si nu am vazut prin ea ce era in fata (nici nu-mi imaginam ca la ora aia de trafic aproape pustiu - 15:30 sambata - poate fii asa ceva). Adevarul e ca nu stiam zona si vazand de departe doua semafoare (si sus suspendat si altul pe dreapta) am crezut ca pana acolo se fac doua benzi, pentru stanga si dreapta separat (cum e si normal) - eventual un verde intermitent dreapta, iar eu voiam sa fac stanga. Din pacate coada de masini era compacta, linia intrerupta a disparut si cum nimeni nu ma mai putea lasa sa mai intru la loc in coloana, am fortat semaforul pe galben ca sa nu fiu surprins in intersectie sau sa raman acolo pe contrasens.

Am fost urmarit de o masina cu numar de MAI pana in parcare la Carrefour, mi s-a luat permisul 60 de zile, pentru depasire coloana la semafor si trecere pe rosu (?). Am cerut sa imi dea procesul verbal inainte de semnare (sa-l citesc) mi s-a spus ca mai intai il semnez si abia dupa aia il primesc. Am explicat circumstantele atenunate, am zis ca era galben, nu i-a interesat. In conditiile astea am refuzat complet sa mai discut cu ei, nu am mai semnat nici procesul nici convocatorul cu data de prezentare la examen, le-am facut poze, am luat numarul masinii si acum caut persoane in situatii similare sa fac o stire despre situatia asta, sa o duc la o agentie de presa, sa ajunga pe sticla la majoritatea posturilor TV (am de gand cateva zile la rand sa ma duc sa personal sa filmez intersectia de acolo).

Totodata o sa fac si contestatie cand o sa-mi vina PV-ul acasa (m-am gandit intre timp ca am facut o prostie ca nu am semnat si platit 1/2 pe loc la politist, acum risc sa platesc amenda intreaga care e undeva la 260 RON). Chiar, stie cineva daca la refuz semnatura, mai se acorda termenul de plata pe jumatate in 48 de ore de la data postei?

De obicei se presupune ca omul nu are timp si bani de pierdut pe chestii din astea. Din pacate si-au gresit insa complet "contravenientul" cu mine, eu am sezon mort profesional acum, nici cu verzisorii nu stau prea rau, asa ca doua luni numai de asta ma voi ocupa.

A L E X, te astept sa vorbim pe PM daca esti interesat de demers.

Pledoaria mea este ca acolo s-a creat o "capcana" numai buna pentru amenzi. Timpurile de semafor aiurea (am impresia ca este un timp de aprox 10 sec de rosu la toata lumea, lucru complet aberant) si marcajele de pe jos sunt facute intocmai ca sa provoace blocaje, sa te faca sa calci legea, cand de fapt acolo s-ar putea circula mult mai fluid. O situatie similara unde foarte multi gresesc si se trezesc ca depasesc coloana la semafor fara sa vrea, exista si la intersectia Viilor cu linia de tramvai care duce in Rahova (din 3 benzi strada brusc se ingusteaza in doua, chiar intr-o curba inainte de semafor si tu poti ramane frumos pe banda 2, fara sa i habar ca esti pe contrasens). In fiecare zii vad soferi care gresesc fara sa fie deloc "smecheri de Buc".

Daca stie cineva, as vrea sa aflu detalii despre examen (cum ne putem pregati, in ce consta, cum se da, ce se da, etc), la fel cum si daca sau unde ma pot duce mai repede sa intru in posesia PV-ului (sa nu astept sa vina la cutia postala peste 2 luni cand nu mai am ce face cu el). Pana una alta am inteles ca nici plangere nici nimic nu pot depune fara procesul verbal...

a inca ceva...www.amenda.ro nu e updatata la noul cod rutier, nu-i asa? smile.gif


--------------------
Logan Laureate 1.4 - B-40-XXX
Never underestimate the power of human stupidity !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 17 Dec 2006, 01:31
Post #30


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Imi pare rau sa aud ca ai patit-o asa nasol... La mine, nu pot sa spun ca am fost "prins in capcana" pentru ca am depsit toata coloana si pentru asta mi s-a suspendat permisul.. Deci din punctul asta de vedere, nu am cum sa ma plang... Dar suntem colegi de suferinta, si se pare ca amandoi vom merge cu RATB-ul prin luna Ianuarie smile.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 07:01
Forum Renault