DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce zdrangane la frane??

IsNa
post 26 Jul 2004, 13:11
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




Ce poate sa zdrangane la frane?? Pe fata. Se aude un zdranganit metalic de la roata drepta fata cand merg pe drum cu denivelari marunte (ex. piatra cubica).
Nu e nimic de la articulatii, nu e de la directie. Si zgomotul tace brusc daca ating frana. Concluzionez ca joaca ceva la/in etirer. Ce poate fi: etrierul tot, placutele sau ce? Ce pot strange pe acolo?


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andu
post 26 Jul 2004, 14:15
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 294
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




Placutele au o tablita care uneori mai cade. E drept, lamine au inceput sa scartaie in mers cand s-a intamplat asta dar oricum verifica daca mai e chestia aia acolo.


--------------------
Opel Astra H ABS+EBD+EBA+CBC+DDS ESP+TC+UCL TPMS.... 2006 - fost GGA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 26 Jul 2004, 14:49
Post #3


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Si eu cred ca au "fugit" sigurantele care tin placutele de frana in etrier...

Offtopic...IsNa, vineri trec prin Timisoara, sau cel putin asa sper... poate resim sa ne vedem, impreuna si cu alti membrii ai forumului... vezi ca am propus ceva pe topicul de la Intalniri... poate imi spuneti si mie cum sa procedez cand ajung... unde, cum, cand etc. ... tu esti unul dintre vechii membrii ai frorumurilor Dacia, de aceea ti-am scris aceste randuri... :wink:


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusWsW
post 26 Jul 2004, 14:54
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 9 May 04




Daca ti-a cazut tablita nu-i mare lucru dar e suparator zgomotul.Stai linistit n-are ce se intampla decat sa ramai fara frane...glumeam...atata tot.Si la mine fac la fel de vreo mie de km si n-am nimic.Am fost cu ea la mecanic si mi-a zis ca pot sa schimb placutele dar ma mai tin inca 5000km.Deci nu-ti face griji.Da roata jos si vezi daca mai au carne placutele,daca nu te sfatuiesc sa le skimbi.250k setul de dacia in cutie albastra.SA NU IEI DE RMNICU-VALCEA,sunt cele mai nasoale,te tin mult asdevarat dar fac niste santuri in discuri de nu-i adevarat.
Ia de Dacia in cutie si vezi sa scrie pe ele COSELI.Nu zdrangane si nu scartaie la frane.Poti sa le skimbi si singur.Iti trebuie o surubelnita si un ciocan.In 10 minute nu ai ce face si daca schimbi la o roata schimba si la cealalta.Tot setul e de 250k.Gasesti pe Muntii Carpati la Rahova.Bafta


--------------------
Omului ii trebuie 1 an sa invete sa vorbeasca si o viata sa invete sa taca...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 26 Jul 2004, 16:08
Post #5


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Vezi cand te uiti la placute ca cel mai mult se uzeaza placuta din interior, care e mai greu de observat. Se uzeaza mai repede pentru ca este prima placuta care este apasata. Si eu imi luam teapa mai pe la inceputuri ca ma uitam la placuta din exterior si mi se parea ok. Asta pana cand mi s-a dus de tot placuta din inetrior pe la Ploiest si am venit cu un harait infernal pana in Bucuresti cand le-am schimbat. Inutil de spus la ce uzura a fost supus discul si faptul ca nu mai aveam frana pe roata aia.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusWsW
post 26 Jul 2004, 19:52
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 9 May 04




Are dreptate Bogdan,placuta din exterior e de 2-3 ori mai groasa decat cea din interior.Sa nu iti iei teapa.Mai bine le dai jos ca nu strica.Pistonasul intra usor in etrier.Daca n-ai de lucru,il impingi cu podul palmei mai tare si intra.Nu uita inainte de toate sa deschizi capacul de la lichidul de frana sa aiba unde iesi presiunea.Primi 5 km n-o sa prea mearga franele excelent dar isi dau drumul fara grija in timp,si nu intra cu masina in balti mari ca se ovalizeaza discurile ca sunt bune tare.Se incing si apoi se racesc brusc si se duc...........


--------------------
Omului ii trebuie 1 an sa invete sa vorbeasca si o viata sa invete sa taca...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 26 Jul 2004, 21:02
Post #7


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




In plus, daca umbl la pistonasul de la erier este posibil ca dupa toata tarasenia asta sa ti se aprinda martorul din bord (ala de uzura de la placutele de frana). Trebuie cu o cheie (de 17 parca) sa demontezi sonda din pompa de frana si sa o pui la loc. Este un fel de procedura de reset. Desfa sonda fara grija, nu curge nimic.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 27 Jul 2004, 09:05
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




Mersi la toti pt. info.
De schimbat oricum le schimb ca am 32.000Km in ele (!!! primul set a tinut 15000 si scartaia ca naiba si a facut santuri in discuri, asta nu scoate un pass, franeaza excelent, a tinut atat si a netezit fumos discurile...) Si mai ales, mersi de info despre marcile de placute, ca mi-era groaza sa nimeresc iarasi de alea ca la inceput...

Al,
Ar fi fain sa ne mai intalnim, ca nici cei de aici nu ne-am mai vazut de mult. Discutam la rubrica potrivita, sau chiar pe forumul vechi, ca merge mai repede...


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 01:28
Forum Renault