DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Defecte repetate

Timex
post 2 Feb 2007, 19:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 24 September 06




Dupa cum am mai scris in alt topic am avut probleme cu scurgeri de ulei in zona distributiei.De atunci am fost in service de 3 ori iar problema persista.Service-ul a solicitat expertiza Dacia de exact o saptamana,eu la fel i-am contactat-dar mutenie totala din partea firmei asa zisa "DACIA".Sant total dezamagit de aceasta firma....de produsele si serviciile ei.Urmeaza sa fac o plangere la ANPC si vom vedea.Intentionez sa merg si mai departe...Masina este Laureate prod.09.2006 cu 2700km la bord,motor 1,4 mpi.Mentionez ca mi s-a schimbat inclusiv kitul distributie. Dupa cum am citit in manualul consumatorului orice produs care prezinta aceleasi defecte de 3 ori in decurs de 6 luni trebuie inlocuit.Oare mai este valabil??Astept sfaturi practice ptr.a putea sa-mi rezolva problema.


--------------------
WWYQA UULSD Atentie la moderatori !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Feb 2007, 20:20
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti






--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lordu'
post 2 Feb 2007, 20:23
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 21 December 06




la fel am patit si io..... mad.gif masina din 08.2006 si a inceput sa curga pe la 1000 km mad.gif
dureaza min 2 sapt pana se ia o decizie (ti se face un dosar, se analizeaza, bla bla)
apoi vine expertul o sa-ti dea (masinii) cu o solutie de etansare (am uitat denumirea) pe la suruburi si capace, si o sa mai schimbe iar chitu de distributie
cel putin asa a fost la mine
apoi daca problema persista ....schimba motoru
mie mi s-au parut cei de la dacia prin VC super ok... in schimb cei de la service... bash.gif (apropos... la ce service ai fost?)
oricum problema e mai veche la motoare...din ce am vazut eu pe forum
cel mai bine vb cu dacia prin VC ca sigur te rezolva ...prin service or sa te amane ca pe mine (2luni jumate in care am facut alte 2000 de km ....nashpa era ca apareau pete din 3-4-500 km)
in ce priveste legea aia ....stiu doar ca de la 1 ian a intrat in vigoare alta ....asa ca nu pot sa-ti raspund

....bafta



--------------------
Dacia Logan 2006 / 1,4MPI - B-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Timex
post 2 Feb 2007, 20:36
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 24 September 06




"ART. 18
Pana la proba contrara, lipsa de conformitate aparuta in termen de 6 luni de la livrarea produsului se prezuma ca a existat la momentul livrarii acestuia, cu exceptia cazurilor in care prezumtia este incompatibila cu natura produsului sau a lipsei de conformitate. " Cred ca asta e noul format si s-sr potrivi,nu? ."ART. 11
(1) In cazul lipsei conformitatii, consumatorul are dreptul de a solicita vanzatorului, ca masura reparatorie, inlocuirea sau repararea produsului in functie de optiunea sa, in fiecare caz fara plata, cu exceptia situatiei in care aceasta solicitare este imposibila sau disproportionata." Deci repararea s-a facut dar tot degeaba,ca urmare am solicitat schimbarea motorului,dar se vede ca gandesc muuuult pana isi repara greselile.


--------------------
WWYQA UULSD Atentie la moderatori !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Timex
post 2 Feb 2007, 20:44
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 24 September 06




[quote=Lordu',2 Feb 2007, 21:23]
la fel am patit si io..... mad.gif masina din 08.2006 si a inceput sa curga pe la 1000 km mad.gif
dureaza min 2 sapt pana se ia o decizie (ti se face un dosar, se analizeaza, bla bla)
apoi vine expertul o sa-ti dea (masinii) cu o solutie de etansare (am uitat denumirea) pe la suruburi si capace, si o sa mai schimbe iar chitu de distributie
cel putin asa a fost la mine...
Si s-au oprit scurgerile?


--------------------
WWYQA UULSD Atentie la moderatori !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lordu'
post 2 Feb 2007, 20:51
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 21 December 06




radmasa.gif n-am facut decat 1000 pana acu... si oricum nu prea m-am uitat
io sper sa nu mai apara ca doar de asta mi-am luat masina noua ca sa scap de simeringu ala blestemat de la dacia veche ...care mi-a mancat o gramada de timp (de.... daca eu faceam toate reparatiile la ea biggrin.gif )


--------------------
Dacia Logan 2006 / 1,4MPI - B-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Feb 2007, 21:59
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Lordu' @ 2 Feb 2007, 20:23)
apoi daca problema persista ....schimba motoru
*
blink.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Timex
post 2 Feb 2007, 22:17
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 24 September 06




Acest lucru l-am solicitat....dar se gandesc cam mult,ceea ce nu-mi place.Denota lipsa de respect fata de client. bash.gif valuri.gif


--------------------
WWYQA UULSD Atentie la moderatori !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 2 Feb 2007, 22:43
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




@Timex, unde se vad scurgerile de ulei in zona distributiei daca te uiti de sus? (capota ridicata). Erau scurgeri importante, sau doar umed in zona? Daca ai avea si niste poze cu zona, ar fi perfect
Aveai scurgeri sau scapari sub forma de vapori si in zona de imbinare a capacului de culbutori cu chiuloasa (deasupra injectoarelor)?
Sper sa nu intimpin aceasi problema ca a ta.


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giurisici Fabian
post 3 Feb 2007, 10:51
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.123
Joined: 17 January 06
From: B de la Bucale




am avut si eu problema asta la logan .la mine era de la un surub care prinde capacul de sus al distributiei cel din aluminiu.pe el se prinde suportul motorului.
Surubul cu pricina era chiar deasupra fuliei de la arborele cotit ,uleiul ajungea pe hexagonul surubului si pica exact pe fulie care il imprastia pe panoul de foc pe capota,planetara,conducte de servo.
astia la service stiau de un surub care face chestia asta daca nu e dat cu locktite dar din ce mi-au zis ei cica nu ar fi fost asta era altul.Oricum au desfacut si sau uitat la semeringuri care erau ok,dupa care au montat la loc si au dat cu locktite pe suruburile astea cu pricina ,de atunci mai m-am tot uitat sa vad si nu mai e nici o problema.
o sa fac o poza cu acel surub.

This post has been edited by Giurisici Fabian: 3 Feb 2007, 11:23


--------------------
Dacia Logan II 1.5DCI Laureat 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Timex
post 3 Feb 2007, 13:56
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 24 September 06




Daca te uiti de sus vezi capacul acela negru(care protejeaza cureaua distributiei);ei bine la mine se observa la marginile de jos ale acestui capac,pe blocul motor(in partea din fata,in dreptul capacului, sub chiuloasa)si pe fulia arborelui(ultima fulie de jos).Sant scurgeri cum sa zic minime dar au fost cazuri cand pe bloc era si aprox. cat incape intr-o lingura(mai mult nu are unde sa stea uleiul,iar o parte cred ca se arde cand motorul e cald). Poze am incercat sa fac dar zona este atat de aglomerata incat cu greu se distinge ceva.Mie mi s-a schimbat(cum am mai spus):surubul care comunica cu blocul motor(cel de la distributie,prima oara) si a doua oara kitul distributie(semering,rola intinzatoare,curea distributie si din nou acel surub care are pe el acea substanta de etansare).Toate acestea in decurs de 4-500km.


--------------------
WWYQA UULSD Atentie la moderatori !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 5 Feb 2007, 13:41
Post #12


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




despre garantie si conditiile de acordare discutati la topicul dedicat sau la sectia de legislatie... aici discutia se indreapta catre un topic de cafenea sau principii tehnice.... ca urmare se inchide!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 21:34
Forum Renault