DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> APA HELP!!

miki
post 18 Mar 2003, 10:58
Post #1


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Intra apa in dreapta fata! Am nevoie de idei noi, parbrizul este etansat cu silicon, compatrimentul stergatoarelor este siliconat, tulumba de admisie aer in habitaclu este siliconata, ce mama icon_twisted.gif pot sa-i mai fac (inafara de vindut sau dat la REMAT) icon_evil.gif


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 18 Mar 2003, 11:22
Post #2





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Verifica peria de la usa (peria exterioara) daca nu cumva e prea scurta.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
AL
post 18 Mar 2003, 14:53
Post #3


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




1. folia din interiorul uneia din usi este dezlipita caz in care apa intra pe la masca de plastic a usii

2. apa se strange in praguri si nu are cum sa iasa din cauza gaurilor de scurgere infundate

Oricum va trebui sa scoti covorul ca sa-l usuci, deci demonteaza lateralele de plastic ale pragurilor si verifica daca se vede pe unde intra apa... oricum, desfunda gaurile de la praguri, in partea de jos a pragurilor (arata ca niste umflaturi ale partii unde sa imbina pragul cu contra-pragul)

Desfa masca de plastic a usii respective si verifica folia de plastic...daca este dezlipita, lipeste-o la loc... vezi mai ales in zona boxelor...apa care intra pe langa geam, trebuie sa fie canalizata de acele folii care partea de jos a usii unde sunt gaurile de scurgere catre exterior.

Succes


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciobanu petre
post 21 Mar 2003, 09:34
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 52
Joined: 8 November 02
From: Ploiesti




In afara de ce ti-au spus predecesorii, uitate la balamalele din stalp. Sunt date cu mastic pe margine in zona de prindere . Vezi sa verifici sa nu fie vreo gaura pe undeva.Asa am gasit la mine de noua, ca intra apa ca la balamuc.A trebuit sa ma duc la CNCD-Pitesti (prin Vocea Clientului)sa mi-o faca, ca asti din Ploiesti nu sunt in stare.Bafta!


--------------------
Dacia Logan Laureat1,4 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 21 Mar 2003, 12:48
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




hehe, si eu am avut tot acolo buba, tot de noua. biggrin.gif


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian
post 28 Mar 2003, 13:27
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 March 03




Am probleme cu apa care imi intra in portbagaj de jos in sus atunci cand trec prin balti,exista o gaura in dreapta,in portbagaj,pe unde am vazut apa.Si in spatele soferului unde iti pui picioarele apa intra si ramane acolo mult timp,nu se scurge afara.Daca aveti sugestii as fi foarte bucuros daca m-ati ajuta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maro
post 28 Mar 2003, 14:38
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 February 03
From: Bucuresti




Sunt orificii la îmbinarile dintre prâg si aripa interioara (contra-aripa). :shock: :shock: Apa intra în prag si din prag, la viraje, plecari de pe loc, etc..., ajunge în interior! Desfunda orificiile de scurgere ale pragurilor (sunt 3 la numar parca!) si încearca sa descoperi "gaurelele" de la îmbinarea mentionata mai sus, pe unde patrunde apa. Mod de investigare: un furtun cu apa sub presiune, desfacut ornamentele din interior care mascheaza pragul si cercetezi cînd si în ce pozitie intra apa. Remediu: astupi eventualele gauri cu mastic si "atingi" peste cu antifon, vopsea, etc!
Succes si spor la treaba


--------------------
Toate bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian
post 23 Apr 2003, 16:09
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 March 03




merci frumos pentru sfat


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 14 Sep 2003, 00:13
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Am si eu apa in portbagaj. Am verificat pe la stopuri si nu intra nimik. Am probleme si cu alarma acuma de la apa. Pe unde mai poate intra apa? Am observat ca atunci cind ma duc la spalatorie, chederul e ud prin zona de inchidere a hayonului. Pe acolo totusi nu poate intra atita apa ca doar ploaia nu bate de jos in sus! Are cineva vreo idee?


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 14 Sep 2003, 09:21
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




La stopuri practic nu prea ai cum sa iti sai seama, da-le jos si pune silicon la imbinarea lor cu caroseria. Stii ca la ploi apa mai sta si in acel "sant" care nu ar trebui sa o colecteze :oops: si trebuie sa scoti chederul nu de tot, dar pe masura ce il scoti, pui silicon sub el si il pui la loc :wink:
Bafta!


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 14 Sep 2003, 11:30
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Cred ca daca apa ar intra pe la stopuri atunci in jurul lor pe undeva ar trebui sa fie umed. La mine e umed peretele portbagajului in dreapta mai ales. E si in stinga dar mai putin. O sa ma duc la service sa-mi rezolve problema in garantie.Multzam de ponturi.


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavy_01
post 3 Apr 2004, 18:26
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 21 June 03
From: slobozia-ialomita




dupa lungi cautari am descoperit pe unde i-mi intra apa la picioare. prima data am bagat silicon la parbriz, a II a oara am etansat folia din usi si abia a III a oara am aflat ce era. la stilpul din fata exista 2 locatii prevazute din fabrica pt scurgerea apei.
1. indoitura tablei
2. un capacel de plastic
la mine din nefericire indoitura tablei era astupata din fabrica "din prea mult zel" cu chit sau mastic, iar capacelul era atit de bine pus incit nu curgea nici o picatura de apa => ca apa intra in habitaclu.
cind am scos dopul a curs cam 1/2 l apa din stalp.
NO COMMENT


--------------------
dacia logan+logan mcv 2008 - IL 02 MLU
IL-02-MLU
see you........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 5 Apr 2004, 09:36
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




QUOTE

Intra apa in dreapta fata! Am nevoie de idei noi, parbrizul este etansat cu silicon, compatrimentul stergatoarelor este siliconat, tulumba de admisie aer in habitaclu este siliconata, ce mama  pot sa-i mai fac (inafara de vindut sau dat la REMAT)  


si eu am dat cu silicon chederul de la parbriz... si tot fara rezultat.
rezultatul l-am obtinut abia dupa ce (capitonandu-mi plafonul) am desfacut antena. contactul antenei era ruginit de cata apa trecuse pe acolo (apa se prelinge pe plafon, pe plasticele care acopera stalpii dreapta sau stanga fata si curge la picioare)
am lipit cu silicon garnitura de plastic (imbatranita deja) a antenei.


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 6 Apr 2004, 09:24
Post #14


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE

apa se prelinge pe plafon, pe plasticele care acopera stalpii dreapta sau stanga fata si curge la picioare

La ultima ploaie, stind eu linistit :oops: in masina, am observat acelasi fenomen!Mai mult a plouat pe scaunul din dreapta. Ma uitam ca berbecu' cum face pic-pic-pic. Am zis ca-s drunksinging.gif
La demontarea plafonului am nevoie de ceva consumabile? Adic kk alea rotunde din plastic negru, care se afla sprre haion se reutilizeaza sau trebuie sa dau intii o fuga in tirg sa iau de rezerva!


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Aºılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 7 Apr 2004, 07:35
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




... pentru a umbla doar la antena nu ai nevoie de "consumabile".
trebuie in schimb sa te chinuiesti ceva cu demontarea/montarea plasticelor de deasupra usilor (care tin tavanul) si a parasolarelor+oglinzii retrovizoare.... ai nevoie doar de ceva rabdare (eu m-am cam enervat :oops: )


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex2000
post 7 Jun 2004, 10:20
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 November 03
From: Bucuresti




Cu ce fel de silicon trebuie sa etansez la chederul de la parbriz sa nu mai intre apa? Ca acum stau cu ligheanul la picioare in dreapta soferului. Nu prea ma pricep. Am inteles ca este silicon folosit si in constructii la etansare. Pe la magazinele de piese auto am gasit tuburi de silicon, cam 70k lei, dar pe ele scria ca sunt pentru etansat garnituri (sau ce inseamna gasket). 2+2 si alte marci. Astea sunt bune? Sau trebuie sa caut altceva?

Si ca o comparatie intre silicon si mastic? Care ar fi mai potrivit?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 7 Jun 2004, 13:18
Post #17


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




[quote]
Si ca o comparatie intre silicon si mastic? Care ar fi mai potrivit?
[/quote]
Categoric siliconul. Siliconul stiu ca e bun cel transparent (vezi sa fie REZITENT la APA). Eu dupa vreo 3 ani de cand aveam masina incepuse sa imi ploua undeva pe la parbriz din casuza ca s-au infundat acele gauri de scurgere din cheder. Le-am sdesfundat, dar preventiv am pus si un silicn special pt asa ceva (2+2 la un tub de metal); la vbara vreau sa pun si al luneta (preventiv pt ca in februarie mi-am schiimbat chederul...mi l-au taiat ca sa imi scoata luneta si sa imi fure polita cu boxele).


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex2000
post 7 Jun 2004, 15:09
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 November 03
From: Bucuresti




Cum se numea siliconul acela 2+2? Ce mai scria pe el? Eu am gasit prin targ unul universal, "izolant elastic pt. 1001 utilizari", Den Braven, tub din-ala pe care apesi cu un pistol.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 8 Jun 2004, 00:21
Post #19


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




2+2 Super CLEAR RTV Silicone
Bafta !


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 8 Jun 2004, 15:47
Post #20


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Sau incercati mastic special cu care izoleaza astia in service parbrizele de SLZ. Cica ar fi oarte bun (adica nu mai ploua in masina).


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dsn_dani
post 18 May 2005, 13:41
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 27 April 05
From: Sibiu




un sfat va rog. constat ca imi ploua in masina prin toate locurile metionate mai sus, si probabil prin inca vreo 2 smile.gif
dupa ce iau toate masurile de mai sus, ca sa nu mai ploua, ce ar trebui sa fac in privinta podelei pentru ca am observat ca sub mocheta a prins o culoare ciudata. s-ar putea sa fie atacata pentru ca a stat prea mult timp umeda?


--------------------
dacia supernova confort - sb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 19 May 2005, 15:24
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(dsn_dani @ 18 May 2005, 13:41)
un sfat va rog. constat ca imi ploua in masina prin toate locurile metionate mai sus, si probabil prin inca vreo 2 smile.gif
dupa ce iau toate masurile de mai sus, ca sa nu mai ploua, ce ar trebui sa fac in privinta podelei pentru ca am observat ca sub mocheta a prins o culoare ciudata. s-ar putea sa fie atacata pentru ca a stat prea mult timp umeda?
*


eu am balta in masina, in puntea spate, dupa fiecare ploaie.
nu pateste nimica
doar caroseria rugineste bine.
de aproape 5 ani, 4 ani si 7 luni, nu a cazut nimeni din masina.
ah, pe unde iti mai curge prin alte doua locuri?


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi05
post 20 May 2005, 13:41
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 May 05




Mie imi ploua in partea soferului.Dupa fiecare ploaie sau dupa ce o duc la spalatorie, mocheta e uda tare....trebuie sa stau fara covoras vreo saptamana ca sa se usuce.Am descoperit ca apa se prelinge prin spatele bordului, exact pe pedala de frana( care este mereu curata..sic!!) si mai departe pe mocheta.
intentionez sa-mi siliconez parbrizul, dupa care astept sa vad efectele.Va voi tine la curent.
A patit cineva asa ceva, daca da va rog ajutati-ma cu un sfat, poate nu este de la parbriz si este din alta parte.
Multumesc.


--------------------
dacia super nova - GL 20 NMN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 20 May 2005, 13:44
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




cel mai probabil este parbrizul:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=5113


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dsn_dani
post 20 May 2005, 16:07
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 27 April 05
From: Sibiu




QUOTE(motorsport_2005 @ 19 May 2005, 15:24)
eu am balta in masina, in puntea spate, dupa fiecare ploaie.
nu pateste nimica
doar caroseria rugineste bine.
de aproape 5 ani, 4 ani si 7 luni, nu a cazut nimeni din masina.
ah, pe unde iti mai curge prin alte doua locuri?
*



nashpa cu rugina ....
dracu o stie ...cred ca imi curge prin usa, ca am fost la un service sa imi monteze niste boxe in usi si mi-au taiat meseriashii plasticul ala din usa care izoleaza, sau ce-o fi facand el acolo. cand bate vantul dintr-o parte asa ma trage un curentpe acolo wacko.gif
dupa o ploaie sanatoasa is ud in fata, la picioarele soferului, in spate,si in portbagaj ii balta. si miroase nashpa carpeta aia umeda.


--------------------
dacia supernova confort - sb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Crap
post 29 Jun 2005, 21:13
Post #26


It's all about fishing !


Group: Members
Posts: 289
Joined: 29 June 05
From: Bucuresti / Militari




Poate ti-a mai zis cineva ... nush ca nu am citit toaate topicurile ..

Am o SLZ/ si mi-a luat carnetu pt bautura am lasat-o in parcare 3 luni a plouat a nins 1 luna nu am bagat-o in seama cand mam dus la masina cu carnet faceam baie in masina ...

era de la ... are niste furtunase prin care se scurge apa la aripi cate 1 si la motor sus la stergator sunt 2 la SLZ alea toate erau infundate si toata apa imi intra in masina verifica si tu .... wub.gif


--------------------
Dacia/VW/Audi Solenza/MK5/A3/Megane III 2003/2008/2007/2013 - ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 04:24
Forum Renault