DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Benzina in ulei, Benzina in ulei

lazavaleriuadrian
post 16 Mar 2007, 15:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 16 March 07





Salut,

Am o Dacie Break pe injectie, din 2000. Am luat-o in 2004 de la primul ei proprietar, avea cam 40 000 km. Acum are 70 000. Acum cateva zile, o problema ciudata: ma uit sub capota dimineatza si gasec busonul de deasupra de pe motor sarit, si inauntru improscat peste tot cu ulei... Nu prea sunt priceput in motoare, e prima mea masina dar mi-e draga smile.gif. In fine, ma sperii si ma gandesc ca pana ajung la un service sa pun ceva ulei sa completez ce sarise pe dinafara. Pun cam un litru, pun capacul la loc (il gasisem langa baterie) si ma duc la munca. A doua zi vin cu un mosulica meserias in dacii, se uita omul si zice ca- mi merge in 3 bujii si ca am benzina in ulei, ca a avut presiune si ca si busonul intra prea usor, de aia a sarit. Ok zic, ce-i de facut? Schimbam toate bujiile si schimbam uleiul... Pac, 500mii ulei BP, 260 mii 4 bujii Bosch, 350 mii lui nenea... Cand a dat drumul la ulei a zis ca aveam multa benzina in el pentru ca a iesit mult, cred ca patru litri si ceva. In fine, plec multumit ca am rezolvat. Nivelul la ulei era normal, toate bune si frumoase... Mai merg in ziua aia cu ea cam 5-6 km prin oras si cam atat. A doua zi dimineata, masor uleiul.... Peste limita superioara, cam jumatate de cm!!
Il sun pe nenea, zice ca nu stie, ca poate fi de la injectie, sa merg la testat cu ea ca acolo imi zice sigur ce are. Totusi dupa cca 2 ore ma suna ca s-a gandit ca poate sa fie furtunul de retur infundat, si sa se uite putin sa vada inainte sa merg la service. Ma duc la el, se uita, verifica, sufla in furtunul de retur, se forteaza putin si se aude bolborosind in rezervor. Ok, se pare ca e desfundat returul, daca era infundat inainte acum e sigur liber. Totusi ma duc la service ieri cu ea.... 500 mii testul pe calculator, 260 mii reglat supape culbutor, curatat contacte... Testul iese bine, totul e ok cu injectia, s-a uitat mecanicul si la injector, totul brici...
Dupa tot acest periplu, sunt curios daca stie cineva unde e problema si cat e de grava, de ce a intrat asa multa benzina in ulei in doar 6 km de mers cu masina? Nenea a zis ca daca las masina pe loc drept o noapte, vine el si da drumul la benzina care o sa se separe de ulei, si apoi sa urmaresc daca mai baga benzina in ulei. Eu in schimb ma cam consum ca nu inteleg cum de nu stie nimeni ce are.

Ma poate ajuta cineva cu o idee o sugestie?
Multumesc !


--------------------
Dacia Dacia Break Injectie 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 16 Mar 2007, 15:28
Post #2


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




Ia citeste topicul asta ... fa tot ce scrie acolo ... si mai vorbim ....


http://www.daciaclub.ro/Benzina-in-baia-de...t67972-s30.html


sa nu zici ca aia are carburator si tu ai injectie ... ca segmenti au amandoua ...


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazavaleriuadrian
post 16 Mar 2007, 15:40
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 16 March 07





Ok, multumesc. Or fi segmentii intr-adevar, dar cica la 70000 de km nu sunt asa de suspecti... Am inteles ca de membrana sparta la pompa nu poate fi vorba pentru ca cica pompa ar fi inauntru in rezervor...
Bun si daca e de segmenti defecti, despre ce sume se discuta pentru o reparatie?


--------------------
Dacia Dacia Break Injectie 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 16 Mar 2007, 16:03
Post #4


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




Se desface motorul si se schimba segmentii ... totusi daca au 70 k este cam putin ... sigur iti merg toate bujiile acum ...


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:03
Forum Renault