DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> parbriz (super)nova = parbriz solenza?

Mad MAX
post 31 Aug 2004, 19:25
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Salutari. Zilele trecute un idiot cu o duba m-a pricopsit cu o pietricica de pe asfalt chiar in mijlocul parbrizului care a cauzat o mica crapatura. Avand casco o sa il schimb pe casco. Acum .... ma gandeam daca parbrizul si chederul aferent de solenza se potriveste pe nova.
Stie cineva? Dar preturile care sunt? :?:


--------------------
Daewoo Cielo ex NOVA GT - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 1 Sep 2004, 09:24
Post #2


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Am, sunat la magazinul Dacia de pe Mihai Bravu sa iau preturile. Parbriz de DSN/Nova 3.318.000. Parbriz de SLZ 2.536.000. Ideea e ca cel de acolo mi-a spus ca sigur NU se potriveste parbrizul de SLZ pe DSN sau invers.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mad MAX
post 3 Sep 2004, 14:08
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




:shock: woww ...... 3.3 bete? nu e cam mult? astia de la magazinele Dacia sunt varza!! In Craiova nu au aia nimic la magazinu ala si tre sa faci comanda. Si sa vezi preturi ...... Mai bine caut la alte magazine care le au pe stoc si sunt si mai ieftine.(tot de alea de origine). Ar fi bun magazinu ala de care zici tu sa imi dea un bonulet sa decontez la asigurari si dupa aia imi iau eu de aici la 1.5 mil. hm? ce zici? biggrin.gif


--------------------
Daewoo Cielo ex NOVA GT - .
Totul pare mare atunci cand esti mic.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 4 Sep 2004, 23:21
Post #4


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Daca-s de origine nu le gasesti mai ieftine. Decat sa iei de la SRL-uri care fac astfel de geamuri. Dar nasol e ca nu ai siguranta ca iei ceva bun. Daca tot ai asigurare, de ce te mai complici?

P.S. Eu am adus vorba de Mihai Bravu pentru ca am crezut ca esti din Buc. In profilul tau nu scrie orasul.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Sep 2004, 13:54
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu lasand la o parte opinia celor de la mihai bravu, care din pacate pentru ei sunt varza cu carne la capitolul piese si potriviri, eu traiesc cu impresia ca parbrizele se potrivesc, numai ca nu si oglinzile.
O sa ma mai documentez la oameni seriosi, nu la magazinul cncd.
Diferenta de pret intre parbrize (DSN si Solenza) este datorata furnizorilor (la dsn - girom Buzau, la solenza un furnizor turc, deci de import)
Iar la pretul de 3,3 mil. mai bine va duceti la unii cu parbrize si va pun parbriz de nova cu parasolar.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mad MAX
post 5 Sep 2004, 14:19
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Klaus iti impartasesc parerile. Ti-as ramane recunoscator daca te-ai interesa sigur daca se potrivesc.(eu nu prea am timp pt ca am niste restante de dat smile.gif ). Nu conteaza cat costa pt ca am asigurare(ca o paranteza poa' sa coste cat de mult pt ca m-au cam enervat astia de la politie si asigurari ca nu au vrut sa imi treaca in deviz si proiectorul care se sparsese odata cu parbrizul :evil: .... mama lor ..... ).
astept raspuns. mersi.
numa' bine.


--------------------
Daewoo Cielo ex NOVA GT - .
Totul pare mare atunci cand esti mic.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 32 BUG
post 12 Sep 2004, 22:09
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 10 September 04
From: Bucuresti




parbrizu costa 1.650.000 de dsn .(de fabrica).asta in militari :idea:


--------------------
B 32 BUG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mad MAX
post 15 Sep 2004, 13:20
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Mda.... intre timp de pret m-am mai interesat si eu dar inca nu stiu daca se potriveste parbrizul de solenza.


--------------------
Daewoo Cielo ex NOVA GT - .
Totul pare mare atunci cand esti mic.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusWsW
post 11 Oct 2004, 19:45
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 9 May 04




Cum mama saraciei sa nu mearga?E aceeasi rabla ca si nova,supernova si solenza...tablele-s altele.Un fel de rahat impachetat,intelegi?Stai linistit ca se potriveste,dar diferenta la pret e datoritafaptului ca unele sunt ionizate si altele nu adica sunt putin colorate atata tot.Ai grija ca s-ar putea sa nu iti skimbe parbrizul daca nu e crapat bine si s-ar putea sa-l repare...SERIOS,se REPARA.Cum?Exista un aparat de scos aer si il pune pe geam scoate aerul din crapatura si magie...a disparut.Am vazut cu ochii mei la dacia la pitesti.se poate faca tu fa-l zob si dup-aia du-te la constatare...Sa ai spor


--------------------
Omului ii trebuie 1 an sa invete sa vorbeasca si o viata sa invete sa taca...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 11 Oct 2004, 21:08
Post #10


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Va spun eu .. SE POTRIVESTE ..

Cand mi-am luat eu parbrizul actual de la DSN l-am luat de pe un raft in care erau si parbrize de SLZ .. suprapuse, cele doua sunt IDENTICE (curbura, forme, muchii) .

Data trecuta nu am avut malai pentru unul de SLZ (2.5 mil) nici de DSN (1.8 mil) si mai era si de Nova, de care mi-am si luat (1.5 mil).

Preturile de mai sus sunt de la AutoCenter IS.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vyo de la br
post 3 Mar 2011, 11:00
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 5 June 10




sall
parbrizul de pe solenza se potriveste perfect pe nova va spun din propria experienta deoarece am avut pe nova mea parbriz de solenza, dar din pacate am patit ca colegul sa spart tot asa cu o piatra dar dintr-un tir a sarit piatra la mn.
as avea o problema dak stiti cumva eu miam luat alt parbriz si nu stiu sa il pun si nici banuti nu prea am sa il pun la service. stie careva cum se pun"??????


--------------------
dacia nova gti 1999 - br 03 bun
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 3 Mar 2011, 12:33
Post #12


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




QUOTE(vyo de la br @ 3 Mar 2011, 11:00)
sall
parbrizul de pe solenza se potriveste perfect pe nova va spun din propria experienta deoarece am avut pe nova mea parbriz de solenza, dar din pacate am patit ca colegul sa spart tot asa cu o piatra dar dintr-un tir a sarit piatra la mn.
as avea o problema dak stiti cumva eu miam luat alt parbriz si nu stiu sa il pun si nici banuti nu prea am sa il pun la service. stie careva cum se pun"??????
*


..de pus e destul de simplu..si e nevoie de 2..chiar 3 persoane..daca vrei sa "te joci".

Eu l-am pus cu tata si cu un vecin.Ai nevoie sa dai jos ornamentul de pe stalpi si ..eu am dat jos si cel de pe bord(plasticul cu striatii format din 2 buc.).
Fixezi chederul pe parbrizul nou ..iar pe "santul" chederului (cel ce intra in rama caroseriei) pui o sfoara (groasa cam cat pasta unui pix) dealungul si sa se intersecteze la mijlocul bazei parbrizului.(sfoara am facut-o cu vazelina sa alunece mai bine).
Incepi de jos.Fixezi parbrizul (impreuna cu chederul) pe pozitie,la baza, si incepi sa tragi s ide un capat si de altul al sforii ca sa treaca chederul peste rama caroseriei.(asta prin interior) ceilalti 2 sa se asigure si sa apese putin de parbriz ..in dreptul in care sfoara iese.
Operatiunea mi-a luat cam 30 de minute..

Spor si sper ca m-ai inteles biggrin.gif

am uitat sa spun ..asa se da jos un parbriz :
&feature=related

This post has been edited by pician90: 3 Mar 2011, 12:35


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vyo de la br
post 3 Mar 2011, 19:03
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 5 June 10




aha am inteles ms colegu smile.gif


--------------------
dacia nova gti 1999 - br 03 bun
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uscatu83
post 3 Mar 2011, 19:28
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 20 November 07
From: Turnu Magurele - Bucuresti




Vyo, daca erai putin atent vedeai ca topic-ul e din 2004. nu cred ca ii mai intereseaza pe cei din topic de parbriz

This post has been edited by uscatu83: 3 Mar 2011, 19:29


--------------------
Dacia Super Nova cu Ac. 2001
Detinator de Super Nova cu Ac si rugina.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT 06 THH
post 20 May 2011, 23:17
Post #15


...


Group: Members
Posts: 115
Joined: 31 August 09
From: constanta




uscatu83, mie mi-a fost de ajutor postul lui vyo tongue.gif momentan sunt in cautarea unui parbriz biggrin.gif pt nova




--------------------
Dacia 1300 1980 - CT 06 THH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clalexxxx
post 1 Aug 2011, 08:45
Post #16


Happy and cofee


Group: Members
Posts: 261
Joined: 27 September 07
From: Craiova




Am eu montat parbriz de solenza montat pe supernova de 2,5 ani, este identic smile.gif)


--------------------
Dacia Logan oct 2007,1.4L Laureate - DJ-AKP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 00:01
Forum Renault